Szczegóły obozu

Paklenica

Chcesz poznać najpiękniejsze ściany w Europie?

Robiłeś kurs taternicki, jednak ciągle potrzebujesz wsparcia?

Obawiasz się błądzenia po ścinach i sytuacji bez wyjścia?

Robiłeś kurs taternicki w całości w Tatrach i chcesz poznać patenty na Paklenicę?

Szukasz partnera na górskie wspinanie?

Chcesz połączyć wakacje rodzinne nad morzem z możliwością wspinania w dużych ścianach?

 

Paklenica

Leżąca tuż nad wybrzeżem (niedaleko miejscowości Starigrad) to olbrzymia dolina walna zaczynająca się w górach Velebitu. To park narodowy gdzie wspinanie jest dozwolone, a nawet wskazane…
Dzięki swojemu położeniu na południu Europy wspinanie jest optymalne szczególnie w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy w innych górach jest jeszcze za wcześnie lub już za późno na jakąkolwiek działalność. Z kolei w środku lata jest gorąco, wtedy trzeba wstawać bardzo wcześnie i wcześniej kończyć wspinanie (a potem nad morze). Jednak nawet latem jest to rejon który warto wziąć pod uwagę, gdy w pozostałej górskiej części Europy leje.

Paklenica jest bardzo zróżnicowanym rejonem. Najbardziej popularne są drogi skałkowe startujące z dna doliny. Poza tym mamy do dyspozycji ściany od kilku do kilkunastu wyciągów pięknego wspinania. Im dalej w głąb doliny tym bardziej ściany rosną i nabierają powagi i trudności.
Najwyższa Anica Kuk ma drogi do 400 metrów. W ścianach większość dróg jest częściowo ubezpieczona i trzeba dokładać własną asekurację, są też drogi całkowicie pozbawione stałej asekuracji, przez co interesujące dla miłośników wspinania „tradowego”.

Góry Velebitu, dolina Paklenicy i miejscowość Starigrad, przed którą zatokowe spokojne morze

Centralny komin na Vielkim Ciuku

Paklenicowy wapień z dużym tarciem i sporą ekspozycją

co się będzie działo ?

Wspinanie , wspinanie, odpoczynki, wieczory  nad morzem i w knajpie z innymi wpinaczami.
To wstępny plan na ten obóz a plan szczegółowy napisze pogoda, Wasze umiejętności i chęci.

Na obozie może być maksymalnie pięć osób. Do Waszej dyspozycji  będzie instruktor taternictwa lub alpinizmu  PZA który świetnie zna rejon, był na drogach na które będziecie chodzić kilkadziesiąt razy bo Paklenica to góry  i co najmniej takie kompetencje instruktorskie są tam potrzebne. Na pierwsze wspinanie pójdziecie na jakąś krótszą drogę. Instruktor pierwszego dnia zunifikuje Waszą wiedzę asekuracyjną w podstawowym zakresie, zobaczy co w trawie piszczy i będzie do Waszej dyspozycji. Instruktor będzie kierował Waszym wspinaniem dobierając drogi do Waszych umiejętności i pogody – on jest fachowcem w nauczaniu i dobrze zna rejon. Jeżeli będziecie chcieli pójść na  trudną lub/i długą drogę to instruktor  podpowie jak się nie pogubić i jak najlepiej rozwiązać trudności. Gdy będzie miał swoją grupę kursową to będziecie mogli się wspinać na drogach obok, razem podchodzić a w zejściu pomoże nakierowując przez telefon lub poczeka jeżeli strasznie nie zamarudzicie. Pomoże też, gdy będziesz miał dylemat jak przebiega droga dalej, albo już się zapchasz, odtrąbi odwrót gdy pogoda zmieni się niespodziewanie. Wieczorem w przeddzień wspinania Instruktor przeprowadzi odprawę, omówi schematy, podejścia, zejścia, itd.

Po 25 latach kilkumiesięcznych pobytów każdego roku w Paklenicy znamy ja jak nikt w Polsce i nasza wiedza jest bezcenna. Udostępnimy Wam przewodniki, unikalne schematy, patenty na zejścia, wycofy, będziemy robić wieczorne odprawy!Jednym słowem cała nasza bezcenna wiedza logistyczna jest do Waszej dyspozycji, niemniej wymagamy Twojego zaangażowania!

Naszym zadaniem jest doradzanie Wam na jakie dogi warto pójść, jakie są ładne a jakie takie sobie lub po prostu kruche, czy zatłoczone i przewodnicy z klientami po tobie przebiegną,  jak pod drogę podejść, jak zejść, jaki zabrać sprzęt, o której wyjść, kiedy odpoczywać, instruktor zarezerwuje noclegi, pokaże szereg patentów logistycznych na Waszą już całkowitą samodzielność w  przyszłość. Naszą aspiracją jest wychowywać samodzielnych taterników/alpinistów ze wsparciem po kursie, ale nie zrobimy wszystkiego za Ciebie!

Wiemy że na etapie zaraz  po kursie taternickim wielu z Was potrzebuje ciągle nauczania w  samodzielnym wyszukiwaniu drogi w ścianie  i właśnie ten obóz ma to umożliwić, bo teraz trochę pobłądzisz ale ze wsparciem instruktora powinieneś sobie poradzić, by już kolejny raz  całkiem samodzielnie  na wspinaniu być z większym obyciem ścianowym i lepszym czytaniem skały. Nie oczekuj przejść spektakularnych dróg, raczej proste klasyki ale przecież one są etapem koniecznym zanim sięgnie się po długie i poważne drogi samodzielnie.

Jeżeli chcesz wspinać się na drogach w pełni tradowych  dłuższych i ze średnią powagą to zapraszamy na obóz na Korsykę. a gdy szukasz duzej powagi, egzotyki i nauczania nowych umiejętnosci  to zapisz się na doszkalanie taternickie w Wadi Rum bo celem tego kursu są długie drogi o większej powadze i nauczanie wspinania w piaskowcowej skale!

Pomożemy Wam z mniejszym ryzykiem stać się samodzielnymi w górskim fachu jeżeli jeszcze po kursie taternickim potrzebujesz wsparcia niemniej musisz się już wspinać w skałach na drogach ubezpieczonych na poziomie co najmniej 5c OS sprawnie poruszać się, poprawnie asekurować w terenie V-kowym na tradzie  i nie bać się powietrza bo w Paklenicy jest czym oddychać!

 

W zależności od terminu wyjedziemy rano z Krakowa i na miejsce dotrzemy po ok 11 godzinach, lub wczesnym popołudniem z Krakowa po 1,1 godzinie lotu i odbierzemy Waz z lotniska w Zadarze skąd po 40 minutach dotrzemy do pensjonatu. Jeżeli będziecie lecieć innym porannym lotem to z lotniska na miejsce musicie dotrzeć sami, lub poczekać na ustaloną wspólna godzinę odbioru z lotniska!

Zameldowanie, odprawa i kolacja u Dinka to plan na pierwszy dzień.

kolacja u Dinka zawsze pyszna

Niezależnie od tego, czy interesują Cię skałki czy ściany to pierwszy dzień najlepiej poświęcić na rozwspinanie się w skałkach (Klanci). Dzięki temu poznasz charakter wspinania w paklenickim wapieniu. A jest on bardzo specyficzny i dla osób nie przyzwyczajonych, na trudniejszych drogach może sprawiać problemy…Ten wapień ma znakomite tarcie (lepsze niż w granicie) ale czasami można spotkać dosyć nietypowe formacje, tzw. „kaloryferki”. I trzeba się nauczyć w nich wspinać.

Drogi w skałkach są znakomicie ubezpieczone i dobrze opisane. Trudności od 4 do francuskiego 8b. Przewaga dróg w przedziale 6a – 7a. Z tym, że wyceny paklenickie są mocno podkręcone, czasami nawet o cały stopień. Więc jeżeli zamierzasz robić „cyfrę” i jesteś początkujący to nie jest to dobry rejon dla ciebie.  Natomiast jest znakomity jeżeli zależy Ci na długich wielowyciągowych,  urozmaiconych drogach i wspinasz się na poziomie 6b OS.

Ponad sektorami skałkowymi rosną ściany. Od kilku wyciągowych typu Kukovi ispod Vlake czy Mali Cuk poprzez 7-8 wyciągowe drogi na Velikim czy Debelim Ciuku do długich i bardzo wymagających 10-14 wyciągowych dróg na Anici Kuk. Są też łatwiejsze  kilkunasto wyciągowe drogi na Velikim Ciuku, łatwe czwórkowe graniówki na Kukovich i „tradowe” drogi na Maniti Kuk. Czyli do wyboru do koloru…

Ponieważ lokalny wapień ma naprawdę duże tarcie i ostrą skałę to palce zużywają się dosyć szybko. Warto zabrać ze sobą sporą ilość plastrów i maści. I co parę dni robić resta. Można wtedy pojechać i pozwiedzać stare, urokliwe chorwackie miasta: pobliski Zadar, dalszy Split. lub lepiej naprawdę odpoczywać i  wylegiwać się cały dzień nad morzem czy na niedalekich  wodospadach.

Ostatni dzień wspinania to piątek  bo w sobotę wracamy do Polski. Jeżeli nie będzie większych przeszkód na drodze to w Krakowie jesteśmy ok 20tej, lub w wersji samolotowej o 15 tej.

typowe górskie formacje Paklenicy

rzeczy do zabrania i sprzęt

Musisz przywieść swój sprzęt osobisty :

uprząż, 4 zakręcane karabinki w tym dwa HMS i dwa małe również zakręcane,  przyrząd asekuracyjny-zjazdowy, dwa repiki 160 i 200 cm 6 mm, mailona do zjazdu i kask.

sprzęt na zespół

lina połówkowa 2x 50m

expresy górskie 60cm 8 szt

karabinki zwykłe 6 szt

taśmy 120 cm 5 szt

sztywne linki z kevlaru 100-120cm 2 szt o średnicy od 3-4 mm

kości 8-10 szt

camaloty  od niebieskiego do niebieskiego 6 sztuk z karabinkami

tricamy 4 sztuki różowy do niebieskiego

 

Zabierz z sobą koniecznie:

  • dowód osobisty lub paszport
  • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

rzeczy do zabrania

buty do wspinania **

kurtka od deszczu
lekkie buty podewjściowe typu Scarpa Mohito *
krótkie koszulki
bluza polarowa ***
lekki plecak (ok. 20-30 l) ***
długie spodnie do wspinania ***

czołówka
lekarstwa własne
kubek
sztućce
rzeczy do mycia
czapka
okulary przeciwsłoneczne
strój do pływania
ręcznik
spodnie od deszczu ***
krem przeciwsłoneczny

 

jeżeli będziesz spał na campingu:

  • namiot + gwoździe
  • śpiwór
  • karimata

na kwaterze nie potrzebujesz niczego.

* buty podejściowe firm które robią buty górskie co najmniej 60 lat. Buty powinny być dedykowane typu podejściówki pod ścianę więc: pod dużym palcem z „climbing zone „, lekkie z miękką podeszwą pod palcami i w śródstopiu, z gumą o dobrej przyczepności do mokrych kamieni, poniżej kostki jeżeli nie masz problemu z kostkami typu Scarpa Mojito, a  jeżeli miałeś problemy z Achillesem  to z wyższym podbiciem na pięcie typu La sportiva TX Guide, a jeżeli miałeś problem ze stawem skokowym to ciągle miękkie modele, jednak powyżej kostki. Ponieważ w butach podejściowych będziesz prowadził proste wyciągi i chodził każdego dnia kilka godzin to muszą być one dopasowane  na twoją stopę jak ulał. Dobierz rozmiar buta przymierzając go w cienkiej skarpecie, ale bez wkładki. Mając proste palce i piętę dociśniętą do tyłu cholewki nie ma być zbędnych luzów, jednak gdy w zasznurowanym takim bez wkładkowym bucie chodzisz nic nie może cię ugniatać. Jeżeli tak jest to prawdopodobnie ten model nie jest na twoją stopę bo np masz ja szeroką i wtedy przymierzaj  modele na szeroką stopę, lub z innej firmy-kopyta.  Gdy dobierzesz buty to spaceruj w nich bez wkładki przez 2-3 dni, but w tym czasie się rozbije i gdy założysz wkładkę będzie idealny na kursie. Zrób to odpowiednio wcześnie!

** pamiętaj że powinny być trochę większe od skałkowych, musisz w nich wytrzymać cały dzień!

*** na obóz Taternicki  świetne są produkty produkowane przez taterników którzy  szyją swoje produkty w Polsce jak:  Montano – świetne wspinaczkowe  bluzy  i primalofty, Agrest– najlepsze taternickie trwałe spodnie wspinaczkowe, Lhotse– bardzo tani doskonały worek na linę, który jest dedykowanym i trwałym  plecakiem wspinaczkowym!

Pakuj się z listy by na pewno niczego nie zapomnieć!

w ścianie Anicy Kuk, droga Brahm

Rok 2024
tur 1:  25-30.05 (przyjazd dzień wcześnie wyjazd dzień później)
tur 2:12-17.09 (przyjazd dzień wcześnie wyjazd dzień później)
tur 3: 16-21.10 (przyjazd dzień wcześnie wyjazd dzień później)

cena: 1.550 zł

Jeśli kończyłeś u nas kurs skałkowy, wielowyciągowy lub taternicki, otrzymujesz 10% zniżki na obóz. Dodatkowo, jeżeli zapisujecie się grupą, otrzymujecie rabat:
– przy dwóch osobach – 5%,
– przy trzech osobach – 7,5%,
– przy czterech osobach – 10%,
– przy pięciu osobach – 12,5%,
– przy sześciu osobach – 15%.

Powyższe rabaty sumują się i dotyczą tylko zapisu na obozy wspinaczkowe.

Cena obozu obejmuje:

  • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000 zł,
  • bezpośredni nadzór instruktora dnia pierwszego, późniejsze nawigowanie zdalne, oraz konsultacje,
  • wspinanie „do bólu”,

Cena obozu nie obejmuje:

  • lotu samolotem 400-600 zł lub dojazdu samochodem 800 zł
  • transferów lotniskowych w jedną stronę  50 euro/ na obozowiczów!
  • noclegów na kampingu (ok. 8 euro/noc), w apartamentach 12 euro,
  • wyżywienia ( ceny jak nad polskim Bałtykiem),
  • biletu do parku 80 zł (5 wejść, cena zniżkowa w maju i październiku),
  • wydatków natury osobistej.

klasyczny zachód słońca nad dolina Paklenicy

Procedura rezerwacji:

  1. napisz maila z zapytaniem o możliwość uczestniczenia w obozie na biuro@kilimanjaro.com.pl
  2. po potwierdzeniu zwrotnym, kupisz bilet
  3. prześlesz go na adres biura
  4. w momencie otrzymania skanu biletu  dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

  • 7 dni przed obozem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o wpłatę całości oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twój wyjazd,
  • po jej wpłynięciu dostajesz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie obozu. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na obóz i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

w ścianie Vielkiego Ciuka

program:

0.przejazd Kraków – Starigrad lub lot Kraków- Zadar
1. wspinanie
2. wspinanie
3. wspinanie
4. rest
5.wspinanie
6. wspinanie
0.powrót do Polski

Czeka Was co najmniej jeden dzień odpoczynku! z możliwą wycieczką do Zadaru  lub regeneracją nad ciepłym morzem.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 663 555 335

biuro@kilimanjaro.com.pl