Szczegóły kursu

Chcesz poznać swój organizm na dużej wysokości?

Chcesz nauczyć się taktyki działania i aklimatyzacji?

Marzy Ci się Mount Blanc i inne jeszcze wyższe szczyty?

Jesteś absolwentem kursu turystyki alpejskiej-podstawowego lub zimowego kursu turystyki wysokogórskiej?

Zobacz nasz film o szkoleniu na Monte Rosa

Monte Rosa oślepiająca i zniewalająca ogromem. Jest najpotężniejszym masywem alpejskim znajdującym w Alpach Penińskich. Chociaż wysokością przegrywa z Mont Blanc, Monte Rosa zajmuje znacznie większy obszar i jest największym masywem w Europie Zachodniej. Po szwajcarskiej stronie jest „festiwalowo przybrana” w nabrzmiałe fale lodu z lodowców, które zaczynają się zaraz tuż pod grzbietem szczytu. Kontrastowo, włoska strona masywu prezentuje fasadę groźnych przepaści, przekraczającą granice ludzkiego pojmowania.

Zespół Monte Rosy to gniazdo dziesięciu czterotysięczników o średniej wysokości 4389 m. Najwyższym z nich jest Dufourspitze 4634 m n.p.m. Na sąsiednim wierzchołku Punta Gnifetti mieści się najwyżej położone schronisko w Europie – Capanna Margherita 4554 m n.p.m., jest ono jednocześnie najwyżej położonym budynkiem naszego kontynentu. Jeśli ktoś chce poznać swój organizm i jego adaptację do wysokości, to masyw Monte Rosy jest wprost idealnym miejscem. Wystarczy wspomnieć, że w schronisku Caponna Margherita znajduje się laboratorium zajmujące się badaniem procesów aklimatyzacyjnych na dużych wysokościach.

Celem kursu turystyki alpejskiej-zaawansowanego jest przygotowanie osób z podstawowym turystyczno śnieżno-skalnym doświadczeniem  wysokogórskim do poruszania się w średnio trudnym terenie lodowcowym i do samodzielnego zdobywania wysokich łatwych szczytów typu alpejskiego lub do zorganizowanych wyjazdów na szczyty najwyższe. Dlatego będziemy cię uczyć:

  • nawigacji ( kompas, mapa, GPS)
  • wyboru drogi i zasad poruszania się po lodowcu,
  • asekuracji i poruszania się w łatwym terenie alpejskim, na  flankach  śnieżnych i firnowych, oraz graniach śnieżnych,
  • wpadniesz do szczeliny lodowcowej i samodzielnie się z niej wydostaniesz, a potem wydobędziesz z niej rannego partnera,
  • poznasz niezbędny i dobry sprzęt używany w czasie turystyki alpejskiej
  • nauczysz się taktyki działania, a w czasie wycieczki alpejskiej mądrzejszy/a o  dni szkoleniowe  z duża samodzielnością będziesz zarządzał/a wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi,
  • korzystania ze sprawdzonych przewodników oraz rekomendowanych map topograficznych
  • zasad aklimatyzacja w teorii i praktyce na dużej wysokości
  • wieczorami będą wykłady ze strategi i taktyki, aklimatyzacji, niebezpieczeństw turystyki alpejskiej.
  • wspólnie z instruktorami przygotujesz  taktykę działania na Mount Blanc:( logistyka, plany awaryjne, aklimatyzacja, partnerzy, prognozy, trasa, rezerwacje itd) i jeżeli będziesz chciał to od razu po kursie pojedziesz z grupą już samodzielnie na Mount Blanc (mielimy już kilka takich grup od razu po szkoleniu na Monte Rosa)

Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, ale co równie istotne, jak się w nich nie znaleźć!

 

 

forma zajęć:

Szkolenie realizujemy w wysokich górach lodowcowych i dedykowane jest dla  osób po podstawowych szkoleniach wysokogórskich takich  jak Zimowy Kurs Turystyki Wysokogórskiej lub Kurs Turystyki Alpejskiej-podstawowy. Będziemy działać w rejonie Monte Rosa gdyż rejon ten oferuje  bardzo atrakcyjne szkoleniowo poważne góry lodowcowe, w których wielokrotnie już prowadziliśmy zajęcia. Są tam lodowce o zróżnicowanych trudnościach,  granie śnieżne, oraz pełne różnorodność flanki śnieżne czy firnowe.   W dniach wycieczkowych, przy sprzyjających warunkach i dobrym samopoczuciu uczestników mamy w  zasięgu kilka atrakcyjnych szczytów masywu Monte Rosa z najwyższym z nich Dufourspitze 4634 m. npm.

Niezbędny będzie  dzień wcześniejszy na  dolot i dojście lub dojazd do niskiego schroniska Grand Hotel:), gdzie wieczorem rozpocznie się szkolenie a ostatni dzień  to śniadanie po którym  powrót z wysokiego schroniska do kolejki. Dlatego przy pięciodniowym szkoleni musisz mieć zarezerwowane  co najmniej 6 dni- jeden dzień przed szkoleniem na dolot i dojazd pod kolejkę i najlepiej po powrocie do domu dzień wolnego zanim pójdziesz do pracy! Często tworzą się grupy przed kursem, które zaraz po kursie jadą już samodzielnie na Mount Blanc, ale wtedy musisz mieć 6 dni+ 5 dni. Każdego dnia będziemy spędzać  w terenie alpejskim kilka godzin szkoląc się. Co najmniej jeden raz, a najczęściej trzy dni chodzimy  na całodzienne  wycieczki alpejskie na szczyty w otoczeniu doliny.

Warto przygotować się do tego kursu. Przydatne będą spacery, bieganie, a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po górach.Od kursantów wymagamy oświadczenie górskiego zima  i przeciętnej sprawność fizycznej jeżeli chcesz w pełni skorzystać z kursu ( możliwość wykonania 5 brzuszków, 30 przysiadów, oraz pokonania marszem 15 km  w 3 h). Jeśli takiej kondycji nie będziesz posiadał na kursie to instruktor z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników może zadecydować o twoim pozostaniu w schronisku w czasie dni wycieczkowych. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!

czas trwania:

Kurs zaczyna się  w niskim schronisku Hrand Hotel:) i zamyka się w ciągu pięciu  dni pracy w terenie i na warsztatach. Pierwszy dzień poświęcony będzie na dojście do schroniska w terenie niebezpiecznym i unifikacji ratownictwa lodowcowego. Kolejny dzień to unifikacja umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się w górach czyli: klarowanie liny, węzły, hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach, poznanie podstaw asekuracji, i przygotowanie sprzętu. Wieczorem wykłady z aklimatyzacji, planowania  taktyki na dni kolejne i bardzo dla Was atrakcyjne  warsztaty taktyki na MOUNT BLANC w czasie których  wraz z instruktorem opracujesz jak samodzielnie po kursie na Monte rosa sobie poradzić na Mount Blanc i może z ludzi z kursu od razu na niego pojedziesz.  Dni wypełnione będą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają Nam przyjaciele: Instruktorzy Narciarstwa Wysokogórskiego,  Instruktorzy Alpinizmu PZA, Starsi Instruktorzy TOPR- za każdym razem są to osoby kompetentne w nauczaniu turystyki alpejskiej. My będziemy cię nauczać jak po kursie w górach typu alpejskiego być samodzielnym! Będziesz planował dojazd -dolot, robił rezerwację w schronisku, nosił sprzęt, poruszał się po lodowcu z ryzykiem upadku do szczeliny lodowcowej zabezpieczony lina, na graniach na  linie będziesz pierwszy a instruktor będzie Ci  asystował- bo nauczamy dlatego musisz podjąć ryzyko!  W Alpach przeszkoliwszy setki osób i nigdy nikomu nic się nie stało ale w czasie procesu szkolenia ryzyko występuje. Jeżeli nie chcesz absolutnie ryzykować, albo tylko wyjść na Monte Rose to wynajmij przewodnika! My mamy satysfakcję z nauczania samodzielności!

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów na jednego instruktora to dwie osoby, a maksymalna to cztery.

  • zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu, listę polecanych szczytów, przewodników i map alpejskich,
  • opracujesz na kursie  taktykę działania już samodzielnie na Mount Blanc (dojazd, rezerwacje, aklimatyzacja, mapy, przewodniki, ścieżki GPS, plany awaryjne itd)
  • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpieczniej wędrować tam, gdzie do tej pory nie potrafiłeś,
  • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.
Nie prowadzimy na Monte Rosa działalności przewodnickiej, tylko działalność szkoleniową.
Jeżeli potrzebujesz przewodnika, najlepiej zgłoś się do wybranego Przewodnika Wysokogórskiego IVBV: www.pspw.pl

jak dojechać ?

Grupa wylatuje z Polski najczęściej z Krakowa  rano i w godzinach przed  południowych spotyka się na lotnisku w Bergamo. Czeka nas wynajem samochodu, lub zorganizowany transfer  i 3 h jazdy do Alagny pod masywem Monte Rossa, gdzie możemy spotkać się jeżeli jedziesz własnym transportem.

noclegi:

Pierwszego dnia szkolenia wczesnym popołudniem, spotykamy się wszyscy w miejscowości Alagna i tego dnia zaczniemy szkolenie wyjeżdżając kolejką  do pierwszego schroniska na 2500npm.  Cena noclegu w pierwszym schronisku to 70 euro na sali wieloosobowej z kolacją i śniadaniem. Tam już rozpoczyna sie niezbędna aklimatyzacja  i unifikujemy wiedzę z technik autoratownictwa szkoleniowego. taniej było by spać 800 metrów niżej w Alagnie ale odbije się to w dniach kolejnych Waszą niewystarczająca aklimatyzacja i brakiem możliwości działania powyżej 4000 mnpm. Kolejnego dnia podchodzimy do wysoko położonego schroniska docelowego w którym spędzimy kolejne trzy noce. Cena noclegu ze śniadaniem i kolacja  jest w okolicy 80 euro ( z legitymacja Alpineverein 20% zniżki).

 

 

rzeczy do zabrania !

dokumenty:

  • dowód osobisty lub paszport
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie

sprzęt:

Ponieważ jest to kurs zaawansowany to powinieneś już umieć chodzić w rakach, hamować czekanem, wiec ten podstawowy sprzęt powinien być na twoim wyposażeniu, podoknie jak kask i uprząż.  Zapewniamy cały niezbędny ponadpodstawowy  sprzęt (liny, taśmy, karabinki, śruby lodowe, zestawy szczelinowe  itd.)  jednak sprzęt podstawowy jak raki, czekan, uprząż, kask musisz mieć swój i spakować go do bagażu NADANEGO W LUKU BAGAŻOWYM NIE DO KABINY! Do tego musisz zaopatrzyć się w alpejskie buty letnie, plecak, czołówkę  i ubiór dostosowany do warunków alpejskiego lata.

dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
  • opcjonalnie legitymację Alpenverein (zniżki – w niektórych schroniskach! – 20% na noclegi + ubezpieczanie na wypadek akcji ratunkowej i z użyciem helikoptera – zwraca się po czterech noclegach, a ubezpieczanie i zniżki zostają na cały rok)

jedzenie:

  • przywieź szturm żarcie – niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce, wodę na pierwszy dzień
  • herbatę, cytrynę i miód lub sok, izostar lub inny elektrolit
  • na miejscu w schronisku możesz kupić posiłki: śniadanie + kolacja 40 euro, jest to wersja przez nas preferowana. Jeżeli jesteś na specjalnie diecie to musisz uprzedzić schronisko, przywieź całe jedzenie z sobą, donieść go do schroniska. Wrzątek płatny jest dodatkowo!

konieczne:

  • buty alpejskie*,
  • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np:Scarpa  Phantom Tech,
  • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
  • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
  • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
  • spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
  • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
  • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
  • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
  • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
  • rękawiczki pięciopalczaste typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celcjusza lub gdy przemokną), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe. Jeżeli jesteś zmarzluchem zabierz również rękawiczki puchowe typu Simond Makalu,
  • buty do schroniska i pod prysznic typu crocs (opcjonalnie, na miejscu są dostępne),
  • plecak max. 50 litrów (będziesz jeszcze musiał dopakować linę, raki!) – powinien posłużyć do transportu do schroniska oraz nadawać się do działalności górskiej,
  • mniejszy plecak ok. 20 litrów jako bagaż podręczny z rzeczami na podróż powrotną, który zostawisz w depozycie na dole w Alagnie,
  • okulary lodowcowe UV 5000 m
  • gogle nieparujące, duże panoramiczne i z ciemną szybka z filtrem UV, które wejdą na twoje okulary lodowcowe!
  • niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
  • krem przeciwsłoneczny UV 50-ka
  • nawilżająca pomadka do ust,
  • kompas,
  • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni),
  • termos 0,7-1 litr,
  • pojemnik na wodę 1 litr,
  • ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być mrozy,
  • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują, a do bankomatu jest 5 godzin!
  • naładowany telefon z wpisanym numerem do twojego instruktora + power bank+ ładowarka,
  • rzeczy do mycia,
  • czapka chroniąca twarz i kark od słońca,
  • cienki śpiwór lub bawełniana wkładka do śpiwora (w schronisku nie ma możliwości wypożyczenia pościeli; w budynku jest ciepło, dostępne są koce).

Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, kurtki techniczne można zastąpić większa ilością polarów jednak i tak jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu  **

Polecane:

  • kijki teleskopowe,
  • GPS Garmin-30
  • stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!

*do zaawansowanej letniej turystyki alpejskiej najlepsze są specjalne buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa  Triolet Gtx  dla zmarzluchów lub Simond Alpinist Light dla zimnolubnych **), mogą być też inne buty zimowe wysokogórskie, typu Phantom Tech, jednak muszą być absolutnie nieprzemakalne( na lodowcach w południe jest mokry sorbet śnieżny) i dopasowane na jedną grubą skarpetę z małym luzem! Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

** w Alpach lubi wiać i zawsze jest zimno rano a w południe czasami upalnie, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Rekomendujemy marki  takie jak Patagonia, Marmot, Arterix, Montano, Agrest!

Pakuj się z tej listy tak, żeby niczego nie zapomnieć!!!

rok 2024:

tur 1: 07-11.07
tur 2: 21-25.07

Z uwagi na pogodę, kurs może być przesunięty o dwa dni w ostatnim tygodniu przed wyjazdem. Taki bufor urlopowy konieczny jest  u każdego z uczestników!

Cena kursu: 4900 zł

 

Cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
  • opiekę kompetentnych  instruktorów (prowadzący opiekuje się max. czterema osobami),
  • szkolenie z poruszania się po lodowcu
  • szkolenie autoratownictwa szczelinowego
  • szkolenie z asekuracji lotnej na grani śnieżnej
  • szkolenie z nawigacji
  • szkolenie z aklimatyzacji
  • szkolenie z taktyki działania na Monte Rosa i Mount Blanc

Cena kursu nie obejmuje:

  • wyżywienia (schroniskowe ok. 40 euro/dzień)
  • dojazdu (ok. 600-1200 zł)
  • kosztów transportu instruktora i sprzętu – jeżeli dojeżdżasz samodzielnie obowiązuje Cię ta opłata– 90 euro,
  • noclegów (ok. 50 euro/noc)- 20% zniżki przy legitymacji Alpenverain,
  • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to  członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.

Kurs dedykowany jest dla absolwentów podstawowych kursów kursu turystyki alpejskiej lub zimowego kursu turystyki wysokogórskiej i samodzielną praktyką górską na trudnych szlakach tatrzańskich latem.

Jeżeli chcesz w pełni skorzystać z kursu to oczekujemy od Ciebie  przeciętnej sprawności fizycznej czyli: możliwości wykonania  10 brzuszków, 20 przysiadów, pokonania marszem 15 km  w 3 h, możliwości pokonania  w wolnym tempie ponad 1000 metrów deniwelacji w czasie każdego  z  trzech wyjść wycieczkowych. Jeśli takiej kondycji nie będziesz posiadał na kursie to instruktor z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników może zadecydować o twoim pozostaniu w schronisku w czasie jednego z dni wycieczkowych.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 400 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila ze wstępnym potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

 

 

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • Dominika z biura da Ci znać kiedy ilość osób na kursie jest wystarczająca i będziesz sam musiał potwierdzić miejsce w schronisku i kupić bilety lotnicze. Dopiero wtedy twoje miejsce na kursie będzie potwierdzone!
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • kurs alpejski dedykowany jest dla osób, które ukończyły zimowy kurs turystyki wysokogórskiej lub kurs turystyki alpejskiej,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz – w tym wypadku chodzi głównie o kondycję. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek, bilety lotnicze, rezerwacje w schroniskach  przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień  przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym, najwyżej w czasie jednego z dni zostaniesz w schronisku i odpoczniesz.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”!

Program zaawansowanego  kursu turystyki alpejskiej.

1.Chodzenie w rakach, hamowanie  upadków czekanem-przypomnienie.
2.Zespołowe poruszanie się po lodowcu- wiązanie, odległości, zespołowe wyhamowanie upadków do szczeliny, kotwice śnieżne-przypomnienie.

3. Nauczanie zaawansowanego  autoratownictwo szczelinowe- metoda wyciągania- „szwajcar”, samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej.
3.Nawigacja zaawansowana – GPS.
4.Aklimatyzacja w teorii i praktyce.
5.Asekuracja liną na grani śnieżnej.

7.Asekuracja i poruszanie się po via ferracie -alpejskiej grubej linie okrętowej.

6.Poruszanie się po stromych stokach  śnieżnych 35-45 stopniowych
8.Wycieczka na średnio trudny czterotysięczny  alpejski szczyt.

Realizacja poszczególnych punktów programu uzależniona jest od aktualnych warunków w górach, oraz możliwości zespołu. Ocena sytuacji i decyzji pozostaje w gestii instruktora.

Opcjonalnie na kursie alpejskim możesz się nauczyć:
1.Podstawy asekuracji w lodzie i poruszania się w stromym alpejskim lodzie.
2.Poruszania się po poręczówkach-zjazdów, podchodzenia na przyrządach zaciskowych.

Przykładowa realizacja programu może wyglądać tak:

1. Poranny wylot z Polski, opcjonalnie dojazd własny. Przyjazd wczesnym  południem do miejscowości Alagna. Unifikacja koniecznego sprzętu u wszystkich uczestników. Przejazd kolejka linową do schroniska Citta di Mortara Grande Halte 2200m. npm – popołudniowa unifikacja podstawowego autoratiownictwa szczelinowego. Nocleg aklimatyzacyjny.

2. Przejazd kolejką linową do Punta Indren 3260 m npm.  Podejście lodowcem do schroniska  Citta di Montova 3498 m npm. Do schroniska dochodzimy  wspinając się po  via feracie na której nauczamy zasad  poruszania się z ciężkim plecakiem i asekuracji na grubych konopnych alpejskich linach. Po dojściu do schroniska Citta di Montova zameldowanie i  popołudniowe wyjście na lodowiec gdzie odświeżamy wiedzę z zakresu poprawnego poruszania się w rakach na stromych flankach lodowych (technika frontlana, francuska, mieszana). Powrót do schroniska, wykład z aklimatyzacji, kolacja, nocleg.

3. Zajęcia na lodowcu z hamowania czekanem indywidualnego i zespołowego. Wyhamowanie czekanem upadku  na lodowcu, kotwice śnieżne i zajęcia z zaawansowanego autoratownictwa szczelinowego

( samodzielne wychodzenie ze szczeliny, wyciąganie „szwajcarem”). Nocleg w schronisku Citta di Montova

4. Wejście aklimatyzacyjne na lodowcu Lis Orientale w kierunku przełęczy Lisjoch 4151 m npm. i wejście na wierzchołek Piramid Vincent 4215 m. i Balnenhorn gdzie dostają się po via feracie z liny  konopnej i asekurując z pół wyblinki ściągamy partnerów poniżej. Przy sprawnej grupie również wyjście na Ludwigshöhe 4370. Powrót do schroniska Citta di Montova.

5. Wejście przez lodowiec Lis Orientalae na przełącz Lisoch i wejście na Punta Gnifettii. 4561, wejście na Zumsteinspitze 4564 m- asekuracja na grani śnieżnej i skalnej. Powrót do schroniska  Citta di Montova.

6. Zejście do górnej stacji kolejki na Punta Idren , w okolicach południa zjazd do Alagny i powrót do domu.

W czasie szkolenia wchodzimy na wymienione szczyty uwzględniając umiejętności grupy i warunki pogodowe.

Monte Rossa -królestwo lodu

Jeżeli pogoda, warunki  lub stan zdrowia uczestników będzie uniemożliwiał przeprowadzenie  całego programu to z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich kursantów instruktor może zadecydować o jego zmianie!

rok 2024

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl