Szczegóły kursu

Wędrujesz po Tatrach zimą?

Chcesz nauczyć się oceniać zagrożenie lawinowe w terenie?

Nie chcesz być bezradny i liczyć tylko na łut szczęścia?

Nigdy nie posługiwałeś się sprzętem lawinowym?

Intuicja podpowiada ci że lawiny to nie przelewki?

czego się nauczysz ?

 • poznasz główne rodzaje śniegu, sposoby jego przeobrażania i budowę pokrywy śnieżnej
 • dowiesz się o mechanizmie powstawania lawin i ich najważniejszych typach: kiedy występują, jak wyglądają, co złego robią i jak się przed nimi chronić
 • wykonasz przekroje pokrywy śnieżnej, test twardości, test norweski i test obciążeniowy a później wspólnie je wszystkie zanalizujemy
 • nauczysz się wykorzystywać elektroniczne detektory lawinowe, będziesz poszukiwał nimi zasypane osoby a następnie odnajdziesz je sondą lawinową i odkopiesz
 • dowiesz się jak zarządzać ryzykiem lawinowym, poruszać się w terenie zagrożonym lawinami, oraz co robić jeżeli byłeś świadkiem zasypania kogoś przez lawinę

UWAGA: mamy do dyspozycji najbardziej różnorodny i największy w Polsce zestaw sprzętu: detektory lawinowe wszystkich typów dostępnych na rynku (dzięki temu nauczysz się posługiwać nimi niezależnie od tego jaki posiadasz lub zakupisz w przyszłości), sondy i łopaty różnych typów, plecak z systemem ABS (BCA) i avalung.

Zajęcia prowadzimy  w grupach maksymalnie ośmioosobowych od rana do późnego wieczoru  -cały dzień na zewnątrz z duża ilością praktyki a wieczorem dwugodzinny wykład, po którym gramy w karty lawinowe – karciana gra ucząca zarządzania ryzykiem lawinowy.

Chciałbym, żebyś po tym kursie czuł się w górach bezpieczniej i potrafił przewidzieć zagrożenie lawinowe.

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Wszystkie ćwiczenia będziemy przeprowadzać w Dolinach Tatrzańskich: Kondratowej, Bystrej, Strążyskiej, Białego a na początku i na końcu zimy  w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najlepszy w Tatrach rejon do prowadzenia tego typu zajęć. Różnorodny teren, łatwo dostępny a przy tym stosunkowo bezpieczny.

czas trwania:

Zajęcia w wersji podstawowej będą trwały pełne dwa a w wersji rozszerzonej trzy dni. Wszystkie wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem).

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: instruktorzy PZA, Przewodnicy Tatrzańscy lub Instruktorzy TOPR.

co otrzymasz ?

 • umiejętności pozwalające w przyszłości na samodzielne, bezpieczne poruszanie się w górach zimą
 • wiedzę jaki zestaw lawinowy zakupić lub pożyczać po kursie
 • pewność, że ruszasz w góry  świadomie i dużo rozważniej
 • dużo wrażeń, widoków i przeżyć
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas kursu lawinowego naszym głównym terenem działania będą Doliny Kondratowa, Strążyska, Bystrej,  Dol. Suchej Wody Gąsienicowej lub dolina Konradowa. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze z szeregiem atrakcyjnych lawinowo stoków do omówienia..

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego stronę Nosala i Jaszczurówki.

Z kolei w grudniu i kwietniu, kiedy najczęściej działamy na Hali Gąsienicowej musisz dojechać z dworca PKS do Kuźnic.
Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona rosnąca „trójka ” lawinowa  to idź koniecznie drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ta wersja jest niepewna. Kolejka zimą często nie chodzi ze względu na wiejący wiatr.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będę na Ciebie czekał w schronisku (N49.24339° E20.00721°).

noclegi

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie  Willi pod Smrekami na Jaszczurówce koło Nosala.
Adres Jaszczórówka 16 Zakopane. https://noclegi.pl/willa-pod-smrekami-zakopane Telefon: 18 206 20 68 – Grzesiek. Tam też macie zarezerwowane noclegi na czas trwania, 60zł/dzień w cenie pościel.
Z tym, że zdecydowanie lepiej jest przyjechać dzień wcześniej wieczorem, spokojnie się rozłożyć i od rana być świeżym i gotowym do działania,
Jeżeli ktoś z Was chce przyjechać wieczór wcześniej to proszę dzwońcie już bezpośrednio do Grześka ( serdeczny i gościnny właściciel a nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skituowiec z dawnej młodości) i rezerwujcie już ten dodatkowy nocleg sami. Na miejscu jest dobrze urządzona kuchnia, sala bilardowa, kominkowa. Blisko sklep spożywczy, restauracja. Warsztaty przygotowawcze będą w Willi a działać już będziecie w górach.

Natomiast w grudniu i kwietniu, kiedy lepsze warunki śniegowe są w wyższych partiach Tatr, będziecie spali w schronisku PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.
Cena za nocleg wynosi od 50zł do 70zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdybyś chciał z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt: detektory lawinowe (co najmniej 9 różnych, najnowszych typów), sondy, łopaty lawinowe, plecak z systemem ABS (BCA). Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Powinieneś mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
plecak (ok. 40l)
ciepłe buty
buty do schroniska
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

rok 2019

turnus 0.5 – 14-15.12 – 550 zł
turnus 0.8 – 28-29.12 – 750 zł

rok 2020
turnus 1r – 03-05.01 – 790 zł
turnus 2 – 11-12.01 – 550 zł
turnus 4r – 24-26.01 – 790 zł
turnus 6 – 08-09.02 – 550 zł
turnus 8r – 21-23.02 – 790 zł
turnus 10 – 07-08.03 – 550 zł
turnus 12r – 20-22.03 – 790 zł
turnus 14 – 04-05.04 – 550 zł

poniedziałek – wtorek (bezpośrednio po ZKTW) – 700zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 150 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
 6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • ok. 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Przydadzą się długie spacery i kontakt z zimnym powietrzem. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

 1. Rodzaje śniegu i jego przeobrażenia.
 2. Rodzaje lawin, czynniki wywołujące lawiny.
 3. Prawdy i mity o lawinach
 4. Przekroje śniegu, test twardości, test norweski, test KO, test obciążeniowy, trójkąt Muntera.
 5. Poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami.
 6. Postępowanie po zejściu lawiny.
 7. Detektory lawinowe: budowa i obsługa.
 8. Poszukiwanie zasypanego w lawinie przy wykorzystaniu detektorów lawinowych.
 9. Sondowanie pokrywy śnieżnej, odkopywanie zasypanych przez lawinę.
 10. Zagrożenia hipotermii u osób zasypanych przez lawinę -metody postępowania

rok 2019

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 609 055 363

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków Poland