Szczegóły kursu

Wędrujesz po Tatrach zimą?

Chcesz nauczyć się oceniać zagrożenie lawinowe w terenie?

Nie chcesz być bezradny i liczyć tylko na łut szczęścia?

Intuicja podpowiada ci że lawiny to nie przelewki?

Zadaniem kursu jest zwiększyć twoją świadomość zagrożenia lawinowego i pozwolić Ci z jak najmniejszym ryzykiem oceniać warunki lawinowe, dzięki czemu możesz bezpiecznie zaplanować trasę!

  • poznasz główne rodzaje śniegu, sposoby jego przeobrażania i budowę pokrywy śnieżnej
  • dowiesz się o mechanizmie powstawania lawin i ich najważniejszych typach: kiedy występują, jak wyglądają, co złego robią i jak się przed nimi chronić
  • wykonasz przekroje pokrywy śnieżnej, test twardości i wspólnie go zanalizujemy
  • nauczysz się wykorzystywać elektroniczne detektory lawinowe, będziesz poszukiwał nimi zasypane osoby a następnie odnajdziesz je sondą lawinową i odkopiesz
  • dowiesz się jak zarządzać ryzykiem lawinowym, poruszać się w terenie zagrożonym lawinami, oraz co robić jeżeli byłeś świadkiem zasypania kogoś przez lawinę

UWAGA: mamy do dyspozycji najbardziej różnorodny i największy w Polsce zestaw sprzętu: detektory lawinowe wszystkich typów dostępnych na rynku (dzięki temu nauczysz się posługiwać nimi niezależnie od tego jaki posiadasz lub zakupisz w przyszłości), sondy i łopaty różnych typów, plecak z systemem ABS (BCA) i avalung.

Zajęcia prowadzimy  w grupach maksymalnie ośmioosobowych od rana do późnego wieczora, czyli cały dzień na zewnątrz z duża ilością praktyki a wieczorem dwugodzinny wykład dopinający wiedzę z terenu.

Chcemy, żebyś po tym kursie czuł się w górach bezpieczniej, wiedział kiedy w góry nie wolno pojechać, a będąc w nich potrafił  lokalne dostrzegać i szacować zagrożenie lawinowe.

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Wszystkie ćwiczenia będziemy przeprowadzać w Dolinach Tatrzańskich: Kondratowej, Bystrej, Strążyskiej, Białego a na początku i na końcu zimy  w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najlepszy w Tatrach rejon do prowadzenia tego typu zajęć. Różnorodny teren, łatwo dostępny a przy tym stosunkowo bezpieczny.

czas trwania:

Zajęcia w wersji podstawowej będą trwały pełne dwa i działamy do górnej granicy lasu a w wersji rozszerzonej trzy dni by trzeciego dnia pójść na lawinową wycieczkę wysokogórską, gdzie z bezpiecznej odległości zobaczymy miejsca zwiększonego ryzyka lawinowego jak: kotły lawinowe, żleby, depresje, flanki śnieżne, miejsca zwiększonego napięcia stokowego itd. Wszystkie dni wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem).

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: zawodowi  Instruktorzy TOPR, lub instruktorzy PZA.

co otrzymasz ?

  • umiejętności pozwalające w przyszłości na samodzielne, bezpieczniejsze poruszanie się w górach zimą
  • wiedzę jaki zestaw lawinowy zakupić lub pożyczać po kursie
  • pewność, że ruszasz w góry  świadomie i dużo rozważniej
  • dużo wrażeń, widoków, przeżyć i wiedzy
  • możliwe że partnerów twoich przyszłych wycieczek
  • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

gdzie i jak ?

Podczas kursu lawinowego, naszym głównym terenem działania będą Doliny Małej Łąki, Miętusia, Kondratowa, Strążyska, Bystrej,  Suchej Wody Gąsienicowej, tam,  zimą jest najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze z szeregiem atrakcyjnych lawinowo stoków do omówienia..

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca  od strony wschodniej odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 30 zł), odjazdy średnio co 30 min.

W zimnych i śnieżnych miesiącach -styczeń, tuty, marzec szkolenie zaczynamy na obrzeżach Zakopanego na Jaszczurówce wiec na  dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika  jadącego stronę Nosala i Jaszczurówki. Wysiądz pod Nosalem i w zależności od noclegu Jaszczóróka 6 lub 16 szukaj drewnianych willi od strony południowej drogi w okolicy pierwszego zakrętu idąc na wchód.

Z kolei w grudniu i kwietniu, kiedy najczęściej działamy na Hali Gąsienicowej musisz dojechać z dworca PKS do Kuźnic.
Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od kondycji, warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona rosnąca „trójka ” lawinowa  lub wiał wiatr silniejszy niż 70 km/h to idź koniecznie drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ta wersja jest niepewna. Kolejka zimą często nie chodzi ze względu na wiejący wiatr.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będę na Ciebie czekał w schronisku na recepcji(N49.24339° E20.00721°).

noclegi

W zimnych miesiącach przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie  Willa pod Smrekami  lub dom świętego Stanisława na Jaszczurówce koło Nosala.
Adres Jaszczurówka 16, lub 6 Zakopane. https://noclegi.pl/willa-pod-smrekami-zakopane Telefon: 18 206 20 68 – Grzesiek. Tam też macie zarezerwowane noclegi na czas trwania, 100-130 zł/dzień, w cenie pościel.
Zdecydowanie lepiej jest przyjechać dzień wcześniej wieczorem, spokojnie się rozłożyć i od rana być świeżym i gotowym do działania.
Jeżeli ktoś z Was chce przyjechać wieczór wcześniej to proszę dzwońcie już bezpośrednio do Grześka (serdeczny i gościnny właściciel, a nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skiturowiec) i rezerwujcie już dodatkowy nocleg sami. Na miejscu jest dobrze urządzona kuchnia, sala bilardowa, kominkowa. Blisko sklep spożywczy, restauracja. Warsztaty przygotowawcze będą w Willi, a działać już będziecie w górach.

Natomiast w grudniu i styczniu, kiedy śniegu trzeba szukać w wyższych partiach Tatr, będziecie spali w schronisku PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 15 zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, poza wrzątkiem, ciepłe posiłki można kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.
Cena za nocleg wynosi 70-100 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK, lub legitymację AV to weź ze sobą legitymację. Gdybyś chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa, daj nam znać wcześniej, zrobimy dla niej też rezerwację.

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt: detektory lawinowe (co najmniej 9 różnych, najnowszych typów), sondy, łopaty lawinowe, plecak z systemem ABS (BCA). Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Powinieneś mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

  • dowód osobisty
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
  • legitymację PTTK (jeżeli masz)

jedzenie:

Na Jaszczurówce do dyspozycji jest duża wygodna kuchnia turystyczna gdzie sam możesz przygotować posiłki, lub w nieodległej lokalizacji kilka smacznych restauracji.  W Murowańcu do dyspozycji gości jest wrzątek, mikrofalówka i smaczne posiłki.

Przywieź ze sobą na pewno szturm żarcie: nie zamarzające batony energetyczne, suszone owoce, herbatę z cytryna i miodem lub sokiem do termosu.

Zamieć śnieżna uczy wiele na kurse zimowej turystyki wysokogórskiej

zamieć śnieżna uczy wiele i weryfikuje jakość ubrania

konieczne:

  • buty zimowe*,
  • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**
  • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
  • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
  • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**;
  • kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 Celciusza**,
  • spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
  • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
  • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
  • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
  • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
  • jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
    wersja 1- bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
    wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste  typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celcjusza), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe;
  • buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
  • plecak ok. 40-50l **,
  • gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
  • niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
  • termos 07-1l,
  • ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
  • mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
  • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
  • naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek”+ power bank+ ładowarka,
  • rzeczy do mycia,
  • śpiwór ***.

Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, kurtki techniczne można zastąpić większa ilością polarów jednak i tak jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu od znajomych lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu  **

polecane:

  • kijki teleskopowe,
  • okulary lodowcowe,
  • krem przeciwsłoneczny-od marca do maja konieczny,
  • pomadka do ust,
  • gumowe raczki na podejścia i zejście ze schroniska,
  • kompas,
  • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni).
  • stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!

*do podstawowej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX lub niskobudżetowe Simond Alpinist), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Buty muszą być ciepłe i nie ciasne!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arterix i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne ubrania produkowane przez polaków którzy  szyją swoje dobre produkty w Polsce:  Montano, Małachowski, Pajak

 

Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć !

rok 2024
turnus 23 – 21-22.12 (Hala Gąsienicowa) – 850 zł
turnus 24 – 28-29.12 (Hala Gąsienicowa) – 1100 zł

rok 2025
turnus 1 – 04-05.01 – 850 zł

turnus 2 – 11-12.01 – 850 zł
turnus 3r – 17-19.01 – 1200 zł
turnus 4 – 25-26.01 – 850 zł
turnus 5r – 31.01-02.02 – 1200 zł
turnus 6 – 08-09.02 – 850 zł
turnus 7r – 14-16.02 – 1200 zł
turnus 8 – 22-23.02 – 850 zł
turnus 9r – 28.02-02.03 – 1200 zł
turnus 10 – 08-09.03 – 850 zł
turnus 11r – 14-16.03 – 1200 zł
turnus 12 – 22-23.03 – 850 zł (Zakopane lub Hala Gąsienicowa w zależności od warunków)
turnus 13r – 28-30.03 – 1200 zł (Zakopane lub Hala Gąsienicowa w zależności od warunków)
turnus 14 – 05-06.04 – 850zł (Hala Gąsienicowa)

poniedziałek – wtorek (bezpośrednio po ZKTW) – 1100 zł (przy dwóch osobach), 850 zł (przy trzech i więcej osobach)

Jeżeli jesteś naszym absolwentem  i chcesz  powtórzyć  kurs to zapisując się na trzy dni przed kursem dostaniesz 50% zniżkę.

Cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
  • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
  • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

  • dojazdu,
  • noclegów,
  • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 150 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
  6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • ok. 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Przydadzą się długie spacery i kontakt z zimnym powietrzem. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

Program  kursu lawinowego podstawowego:

  1. Rodzaje śniegu i jego przeobrażenia.
  2. Rodzaje lawin, czynniki wywołujące lawiny.
  3. Prawdy i mity o lawinach.
  4. zarządzanie ryzykiem lawinowym:metoda graficzna, metoda punktowa, metoda Muntera
  5. Przekroje śniegu, test twardości, test obciążeniowy.
  6. Poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami.
  7. Postępowanie po zejściu lawiny.
  8. Detektory lawinowe: budowa i obsługa.
  9. Poszukiwanie zasypanego w lawinie przy wykorzystaniu detektorów lawinowych.
  10. Sondowanie pokrywy śnieżnej, odkopywanie zasypanych przez lawinę.
  11. Zagrożenia hipotermii u osób zasypanych przez lawinę -metody postępowania.

 

 

Program kursu lawinowego rozszerzonego:

  1. Całość programu podstawowego
  2. Całodzienna wycieczka wysokogórska bezpośrednio w tereny zagrożone lawinami i analiza stoków, żlebów, nawisów, kotłów, miejsc zwiększonego naprężenia pokrywy śnieżnej.

rok 2024

rok 2025

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl