Szczegóły obozu

Chcesz poznać najpiękniejsze ściany w Europie?

Robiłeś kurs taternicki, jednak ciągle  potrzebujesz wsparcia?

Obławiasz się błądzenia po ścinach i sytuacji bez wyjścia?

Robiłeś kurs Taternicki cały w Tatrach i chcesz poznać patenty na Dolomity?

Szukasz partnera na górskie wspinanie?

Wspinanie , wspinanie, odpoczynki, wieczory na kampie w dolinach lub w kamperze na przełęczach  w otoczeniu potężnych  i pięknych ścian.
To wstępny plan na ten obóz a plan szczegółowy napisze pogoda, Wasze umiejętności i chęci.

Na obozie może być maksymalnie pięć osób. Do Waszej dyspozycji  będzie instruktor taternictwa lub alpinizmu  PZA, który świetnie zna rejon, był na drogach na które będziecie chodzić są w  górach wysokogórskich i co najmniej takie kompetencje instruktorskie są tam potrzebne. Na pierwsze wspinanie pójdziecie na jakąś krótszą  drogę z cyklu „klasyk”. Instruktor pierwszego dnia zunifikuje Waszą wiedzę asekuracyjną w podstawowym zakresie, zobaczy co w trawie piszczy, połączy Was w pary do końca wyjazdu będzie do Waszej dyspozycji  w ścianie i na odprawach wieczornych. Instruktor będzie  do końca obozu kierował Waszym wspinaniem dobierając drogi do Waszych umiejętności i pogody – on jest fachowcem w nauczaniu i dobrze zna rejon. Jeżeli będziecie chcieli pójść na  trudną lub/i długą drogę to instruktor  podpowie czy macie szanse, kiedy i jak najlepiej rozwiązać trudności.  Pomoże też, gdy będziesz miał dylemat jak przebiega droga dalej, albo gdy się zapchasz, odtrąbi odwrót gdy pogoda zmieni się niespodziewanie. Wieczorem w przeddzień wspinania Instruktor przeprowadzi odprawę, omówi schematy, podejścia, zejścia, itd. Jednym słowem cała nasza bezcenna wiedza logistyczna jest do Waszej dyspozycji, niemniej wymagamy Twojego zaangażowania a instruktor nie będzie pełnił roli przewodnika i ciągnął Cię za rączkę przez ścianę!  Naszym zadaniem jest doradzanie Wam na jakie dogi warto pójść, jakie są ładne a jakie takie sobie lub po prostu kruche, czy zatłoczone i przewodnicy z klientami po tobie przebiegną,  jak pod drogę podejść, jak zejść, jaki zabrać sprzęt, o której wyjść, kiedy odpoczywać, instruktor zarezerwuje noclegi, pokaże szereg patentów logistycznych na Waszą już całkowitą samodzielność w  przyszłość. Naszą aspiracją jest wychowywać samodzielnych taterników/alpinistów ze wsparciem po kursie!

Wiemy że na etapie zaraz  po kursie taternickim wielu z Was ciągle potrzebuje nauczania w  wyszukiwaniu drogi w ścianie  i właśnie ten obóz ma to umożliwić, bo teraz trochę pobłądzisz ale ze wsparciem instruktora powinieneś sobie poradzić, by już kolejny raz  całkiem samodzielnie  na wspinaniu być z większym obyciem ścianowym i lepszym czytaniem skały. Nie oczekuj przejść spektakularnych dróg, raczej proste klasyki bo dla części z Was one są etapem koniecznym zanim sięgnie się po długie i poważne drogi już w pełni samodzielnie.

Jeżeli oczekujesz przewspinanych metrów to zapisz się na doszkalanie taternickie w Wadi Rum  czy obóz na Korsyce bo celem tych wyjazdów są długie drogi o większej powadze.

Pomożemy Wam z mniejszym ryzykiem stać się samodzielnymi w górskim fachu jeżeli jeszcze po kursie taternickim potrzebujesz wsparcia niemniej musisz się już wspinać w skałach na drogach ubezpieczonych na poziomie co najmniej 5C+ OS sprawnie poruszać się, poprawnie asekurować w terenie V-kowym na tradzie  i nie bać się powietrza bo będzie czym oddychać!

Dolomity to rozległe pasmo, dzieli się na kilka mniejszych rejonów. Wg nas oferuje najpiękniejsze ściany i jedne z najpiękniejszych drogi w całej Europie. Dzięki absolutnie pionowym ścianom i krótkim podejściom możemy cieszyć się estetycznym wspinaniem praktycznie dzień po dniu. Drogi które wybieramy są najczęściej tradowe, z pojedyńczymi stałymi punktami asekuracyjnymi, trzeba będzie zakładać bardzo dużo własnych przelotów, zdecydowanie więcej niż w Austrii czy w Paklenicy. Działać będziemy głównie w okolicy Cortiny d’Ampezzo, w rejonach Tafana di Rozes, Lagazuoi i Tre Cime di Lavaredo, a przy załamaniu pogody przeniesiemy się w okolice Arco.

jak dojechać?

Nie zapewniamy Wam transportu ale pomagamy w jego zorganizowaniu. Dominika w biurze udostępni Wam arkusz gdzie będziecie mogli wymienić się swoimi danymi i razem dotrzecie w Dolomity. Dostaniecie też sugestie o najbardziej opłacalnej wersji podróży, finalnie musisz znaleźć  się w Cortiny dAmpezzo  wieczorem przeddzień kursu.

Opcja  A to dojazd autobusem lub samolotem do Wenecji, skąd cztery razy dziennie kursuje autobus Cortina Expres i po 1,5 h jazdy dojedziesz na miejsce.

Opcja B to jazda z instruktorem i pojedziecie albo jego albo swoim samochodem

Instruktor zabierze cię na trasie Kraków- Katowice-Gliwice-Ostrava-Wiedeń-Gratz-Cortina . Dojazd z Krakowa  w Dolomity trwa ok. 12 godzin z godzinną przerwą na rozprostowanie kości gdzieś po drodze. Zbiórka zwykle pod Tesco na Kapelance. Wszelkie szczegółowe informacje na temat godziny wyjazdu ustalisz z instruktorem już bezpośrednio przed samym kursem. Na dojazd musicie się niestety zrzucić to  150 euro/os.  Składa się paliwo (samochody są duże…), opłaty za autostrady (Czechy, Austria, Włochy), winiety, mandaty. Na miejscu każdego dnia będziemy jeździć około 1 h- paliwa trochę zejdzie. Cena jest stała i przy dwóch kursantach dołożymy do Waszego dojazdu, przy trzech zostanie do dołożenia dla kolejnej grupy dwuosobowej. Jeżeli pojedziecie swoim samochodem to po drodze zabierzecie instruktora.

Do Cortiniy d’Ampezzo powinniście dojechać w godzinach wieczornych. Na szczęście nigdzie nie musicie podchodzić – czeka Was jedynie rozbicie namiotów i można szykować kolację. Do dyspozycji mamy kilka wygodnych campingów wokół Cortiny. Koszt to ok 12-16 euro/osobę/noc. Campingi są  komfortowe w pełni wyposażone, z całym węzłem sanitarnym, a nawet z dostępem do wi-fi i kuchni od 07:00-22:00 niestety musimy wychodzić około 05:00 z uwagi na popołudniowe burze dlatego  musimy zabrać sprzęt do gotowania i być niezależni od kuchni campingowej! Są również opcje noclegów w wynajętym pensjonacie ale z uwag  na cenę powyżej 40 euro/osoba/noc najczęściej odpadają!

Jedzenia nie musicie zabierać, na campingach są małe sklepy gdzie można kupić produkty na śniadanie a lokalne pizzerie umożliwiają smacznej kolacji w cenie około 10 euro. Do tego w poniedziałek wieczorem pojedziemy do supermarketu gdzie ceny nie odbiegają znacząco od polskich.

 

Wieczorem będziemy w Cortinie d’Ampezzo, a jeżeli pojedziemy kamperem to zatrzymamy się  w okolicach przełęczy  bezpośrednio pod ścianami na które będziemy się wspinać w kolejnych dniach. W obu wersjach czeka nas miła niespodzianka: nigdzie nie będziemy podchodzić, rozłożymy śpiwory i możemy robić kolację.

 

spanie

Zwyczajowo śpimy bezpośrednio na campingch w Cortinie lub w okolicy, czasami są to kwatery ale tylko we wrześniu gdy  ich ceny spadają. Rozbijamy się w jednym miejscu i stad działamy. Mamy zarezerwowany na cały sezon  jeden plac kampingowy.

Jadąc z Polski samochodem w wersji A weźmiemy wszystko, co będziemy potrzebować na pierwsze dwa dni. Jeżeli  dolatujesz sam  to przywieź jedzenie na pierwsze dwa śniadania. Do większego sklepu poniżej  Cortina d’Ampezzo mamy kilka minut z Cortiny, gdzie ceny są zbliżone do Polskich.

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś mieć cały własny sprzęt w tym liny, frendy, tricamy, kości, ekspresy, kevlary i taśmy.
Jeżeli będzie Ci czegoś brakowało to możemy ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

sprzęt osobisty:

bardzo lekki plecak (ok. 20-40 l typu Simiond Sprint)

uprząż

kask

wygodne buty wspinaczkowe **

4 karabinki zakręcane ( 2 małe i 2 HMS)

2 repiki 140 i 180 cm o średnicy 5-6 mm

kubek asekuracyjny typu DMM Pivot

woreczek z magnezja

mailon do zjazdu

czołówka+ zapas bateri

 

sprzęt na zespół:

lina połówkowa 2x 50m

expresy górskie 60cm 8 szt

karabinki zwykłe 6szt

taśmy 120 cm 5 szt

sztywne linki z kevlaru 100-120cm 5 szt o średnicy od 3 mm do 6 mm

kości 8 szt

camaloty  od niebieskiego do niebieskiego 6 sztuk karabinkami

tricamy 4 sztuki różowy do niebieskiego

namiot *

 

rzeczy osobiste

karimata

menażka

patelnia

kubek

sztućce

śpiwór- komfort około +5 Celsiusza

rzeczy do mycia+klapki+ręcznik

okulary przeciwsłoneczne

krem przeciwsłoneczny

apteczka-lekarstwa własne

parasol

ubrania:

dwie pary długich spodnie do wspinania, jedne  przewiewne, drugie ciepłe – polecamy Agrest ***

spodnie od deszczu ***

kurtka od deszczu

krótkie koszulki

bielizna

skarpety

bluza strech z długim rękawem ***

ciepły primalof ***

buty podejściowe poniżej kostki *

dowód osobisty lub paszport

telefon+ power bank+ ładowarka

ubezpiecznie OC, i od akcji z użyciem górskich służb ratunkowych ze śmigłowcem włącznie typu Bezpieczny Powrót PZU
jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

* buty podejściowe firm które robią buty górskie co najmniej 60 lat. Buty powinny być dedykowane typu podejściówki pod ścianę więc: pod dużym palcem z „climbing zone „, lekkie z miękką podeszwą pod palcami i w śródstopiu, z gumą o dobrej przyczepności do mokrych kamieni, poniżej kostki jeżeli nie masz problemu z kostkami typu Scarpa Mojito, a  jeżeli miałeś problemy z Achillesem  to z wyższym podbiciem na pięcie typu La sportiva TX Guide, a jeżeli miałeś problem ze stawem skokowym to ciągle miękkie modele, jednak powyżej kostki. Ponieważ w butach podejściowych będziesz prowadził proste wyciągi i chodził każdego dnia kilka godzin to muszą być one dopasowane  na twoją stopę jak ulał. Dobierz rozmiar buta przymierzając go w cienkiej skarpecie, ale bez wkładki. Mając proste palce i piętę dociśniętą do tyłu cholewki nie ma być zbędnych luzów, jednak gdy w zasznurowanym takim bez wkładkowym bucie chodzisz nic nie może cię ugniatać. Jeżeli tak jest to prawdopodobnie ten model nie jest na twoją stopę bo np masz ja szeroką i wtedy przymierzaj  modele na szeroką stopę, lub z innej firmy-kopyta.  Gdy dobierzesz buty to spaceruj w nich bez wkładki przez 2-3 dni, but w tym czasie się rozbije i gdy założysz wkładkę będzie idealny na kursie. Zrób to odpowiednio wcześnie!

** pamiętaj że powinny być trochę większe od skałkowych, musisz w nich wytrzymać cały dzień!

*** na kurs Taternicki w zupełności wystarczą ubrania produkowane przez taterników którzy  szyją swoje produkty w Polsce jak:  Montano – świetne wspinaczkowe  bluzy  i primalofty, Agrest– najlepsze taternickie trwałe spodnie wspinaczkowe, Lhotse-tani doskonały worek na linę, który jest normalnym plecakiem wspinaczkowym!

Pakuj się z listy by na pewno niczego nie zapomnieć!

Dolomity

program

1. wspinanie
2. wspinanie
3. odpoczynek, zakupy
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie

rok 2024
tur 1: 01-06.07

cena: 2050 zł

 

Cena obozu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000 zł,
 • opiekę instruktora,
 • wspinanie „do bólu”,
 • możliwość wypożyczenia odpłatnie sprzętu (lina, ekspresy, karabinki osobiste i przyrząd, uprząż, kask).

Zniżki na obóz:

Jeśli kończyłeś u nas kurs skałkowy, wielowyciągowy lub taternicki, otrzymujesz 10% zniżki na obóz. Dodatkowo, jeżeli zapisujecie się grupą, otrzymujecie rabat:
– przy dwóch osobach – 5%,
– przy trzech osobach – 7,5%,
– przy czterech osobach – 10%,
– przy pięciu osobach – 12,5%,
– przy sześciu osobach – 15%.

Powyższe rabaty sumują się i dotyczą tylko zapisu na obozy wspinaczkowe.

Cena obozu nie obejmuje:

 • dojazdu (ok. 600-900 zł)
 • kosztów przejazdów na miejscu 100 euro
 • noclegów na kampingu (ok. 12-16 euro/noc),
 • wyżywienia (własne),
 • wydatków natury osobistej,
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

Obóz potwierdzamy przy co najmniej dwóch zapisanych na niego osobach. W przypadku mniejszej ilości osób będziesz mógł uczestniczyć w kursie Taternickim jeżeli będą na nim wolne miejsca. W innym wypadku obóz będzie odwołany.

Procedura rezerwacji:

 1. napisz maila z zapytaniem o możliwość uczestniczenia w obozie na biuro@kilimanjaro.com.pl
 2. po potwierdzeniu zwrotnym, kupisz bilet
 3. prześlesz go na adres biura
 4. w momencie otrzymania skanu biletu  dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • 7 dni przed obozem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o wpłatę całości oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twój wyjazd,
 • po jej wpłynięciu dostajesz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie obozu. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na obóz i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Uczestnik obozu musi być absolwentem kursu taternickiego i posiadać rekomendację na kartę taternika!

rok 2024

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 663 555 335

biuro@kilimanjaro.com.pl