Szczegóły kursu

Chcesz zdobywać samodzielnie trudne alpejskie  czterotysięczniki?

Marzą ci się zima wysokie szczyty tatrzańskie?

Lód, firn i śnieg to Twój żywioł?

Rozszerzony kurs zimowej turystyki wysokogórskiej „wierzchołki alpejskie” dedykowany jest dla osób, które ukończyły podstawowe i zaawansowane szkolenia zimowej turystyki wysokogórskiej oraz mają ponad przeciętne przygotowanie kondycyjne!

 

 

 

 

 

Morskie Oko wiosną

arena szkoleniowa na kursie „Wierzchołki Alpejskie”

Kurs rozszerzony  turystyki wysokogórskiej „wierzchołki alpejskie”  jest najtańszą opcja przygotowania Was do samodzielnego zdobywania łatwych i trudniejszych szczytów alpejskich.

Uczymy Was niezbędnych umiejętności wymaganych latem w Alpach i wiosną w Tatrach do sprawnego poruszania się w terenie, stromym śnieżnym i łatwym skalnym oraz alpejskim lodowcowym.

 • Wiosną mamy w Tatrach najczęściej alpejskie firny – w tych warunkach z duża pewnością nauczymy cię bardzo dobrze chodzić w rakach, poruszać się po stromych flankach i graniach śnieżnych. Odświeżymy umiejętności  hamowania czekanem upadków, ale również nauczymy cię jak hamować upadki, gdy ten czekan stracisz.
 • Ponieważ w Alpach w trudniejszych miejscach często zawieszone są rożnego rodzaju stałe poręczówki, to właśnie na tym kursie będziemy uczyć Cię, jak z nich poprawnie korzystać.
 • W Alpach z uwagi na odległości i duże nasłonecznienie trzeba wychodzić jeszcze przed świtem, dlatego musisz umieć przygotowywać wcześniej ścieżkę nawigacyjną w GPS-e. Z tego powodu wiedzę z kursu zimowej turystyki zaawansowanej rozszerzymy między innymi i o tę umiejętność.
 • zachód Abgarowicza na kursie wysokogórskim

  nauka asekuracji lotnej w dużej ścianie Cubryny zachodem Abgarowicza

  Alpejskie wycieczki w dniu ataku szczytowego to zwyczajowo 1000 metrów deniwelacji dziennie, dlatego kurs prowadzimy w Morskim Oku. Podobnie jak w Alpach latem, i tu rano często będzie twardy lód i betony, w południe odpuszczone śniegi, a późnym popołudniem niebezpieczna breja śnieżna. Każdy z tych rodzajów śniegu wymaga innych umiejętności poruszania się po nim, asekuracji i zasad zarządzania ryzykiem – będziemy cię tego uczyć!

 • Czeka nas jedna  wycieczka o dużej alpejskiej deniwelacji. Najczęściej jest to Cubryna.  Przed wycieczką będziemy nauczać cię sztuki taktyki wysokogórskiej, a w czasie wycieczki wysokogórskiej: asekuracji, poruszania się po twardym firnie, odżywiania, zarządzania energią, asekuracją i zmianą.
 • Będziemy poruszać się w trudnym terenie turystycznym, bo trudności techniczne mogą sięgać stopnia II w skali UIIA. Będziecie pod opieką Instruktora Taternictwa lub Alpinizmu PZA.
 • Alpy latem niosą z sobą zagrożenie upadkiem do szczeliny lodowcowej, dlatego przypomnimy sobie techniki autoratownictwa szczelinowego z podstawowego  Kursu Zimowej Turystyki Wysokogórskiej. Nowe umiejętności jakich będziesz się uczył to wyciąganie ze szczeliny rannego partnera.

Choć Tatry nie są już górami lodowcowymi, to wczesna wiosna w Tatrach dają nam namiastkę Alp latem z uwagi na podobne warunki śniegowe i słoneczne. Po tym kursie z dużym prawdopodobieństwem odnajdziesz się w Alpach, na ubezpieczonych trudniejszych szczytach!

Na grani Cubryny

Forma zajęć:

W czasie  kursu turystyki wysokogórskiej będziemy poruszać się i ćwiczyć w otoczeniu Morskiego Oka. To najbardziej wymagający rejon w Tatrach Polskich. Przeważają tu wystawy wschodnie, zachodnie  i północne, dzięki czemu od połowy marca do początku maja warunki są zbliżone do alpejskiego lata. Po powrocie czeka na nas puste o tej porze roku przytulne i klimatyczne schronisko.

Od kursantów oczekujemy ponad przeciętnej sprawności fizycznej pozwalającej poruszać się po szlakach w czasie krótszym niż opisane w  przedziałach czasowych przewodnika czy mapy. Musimy wiedzieć o wszelkich zdrowotnych dolegliwościach, które mogły by zagrozić bezpieczeństwu uczestników. Informacje te będą poufne tylko dla instruktora prowadzącego.

 

Czas trwania:

Zajęcia będą trwały trzy dni. Koniecznie musisz być w schronisku dzień wcześniej wieczorem, by odpocząć przed bardzo intensywnymi trzema dniami kursu. Przyjazd w dniu kursu rano z uwagi na narastające zmęczenie fizyczne, zwyczajowo skutkuje dezercją przed jego końcem. Jest to kurs intensywny fizycznie, dlatego wypoczęty organizm na starcie jest kluczem do zarządzania bezpieczeństwem twoim i innych osób związanych z tobą liną. Pobudki podobnie jak w Alpach będą jeszcze w nocy, a powroty do schroniska wczesnym popołudniem, potem  praca przygotowawcza do kolejnego dnia, wczesna kolacja. Nudy nie będzie!

 

Prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy sami, czasami pomagają nam nasi przyjaciele najwyższej klasy Instruktorzy PZA Taternictwa lub Alpinizmu. W grupie będą maksymalnie cztery osoby.

Cubryna pod okiem instruktora

na szczycie Cubryny w tle Mieguszowiecki Szczyt

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, świadomość  i rozwój, który pomoże Ci latem bezpieczniej wchodzić na alpejskie trudne turystyczne wierzchołki i wysokie szczyty tatrzańskie w warunkach zimowo-wiosennych
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać 🙂
Mnich i Cubryna na szkoleniu wysokogórskim w Morskim Oku

Mnich i Cubryna to nasza arena szkoleniowa!

Program kursu Zimowej Turystyki Wysokogórskiej „Wierzchołki Alpejskie”

 1. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie alpejskim.
 2. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem (powtórka), technika francuska i frontalna, mieszana, wyhamowywanie obsunięć i upadków w śniegu firnowym z czekanem i bez.
 3. Asekuracja w alpinizmie klasycznym – asekuracja w czasie wychodzenie na szczyty najłatwiejszymi drogami przez flanki śnieżne i granie śnieżne.
 4. Alpinizm klasyczny w dużej ekspozycji z asekuracją lotną na grani śnieżno-skalnej oraz w  terenie mikstowym ubezpieczanym w stałe punkty asekuracyjne.
 5. Zasady poruszania się w terenie lodowcowym, autoratownictwo szczelinowe. Samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej, wydobywanie z niej rannego – metody zaawansowane z użyciem przyrządów.
 6. Planowanie i nawigacja w terenie wysokogórskim. Poruszanie się we mgle czy ciemnościach. Zaawansowane techniki z użyciem GPS-a
 7. Poręczówki, zasady poruszania się po nich w górę i w dół. Poręczówki typu alpejskiego – grube liny alpejskie i cienkie liny himalajskie.
hamowanie bez czekana na kursie rozszerzonym wysokogórskim

nauka hamowania gdy stracimy czekan

Wykłady:

 1. Zagrożenia terenu alpejskiego.
 2. Przewodniki i mapy w Alpach – rodzaje, zasady korzystania.
 3. Aklimatyzacja, prawidłowe planowanie i przeprowadzanie.

 

Mnichowy Żleb w czasie szkolenia zimowego w Morskim Oku

podejście Żlebem Mnichowym na zadnią Galerię CubryńskąPodczas kursu „wierzchołki alpejskie” naszym głównym terenem działania będzie Dol. Rybiego Potoku czyli otoczenie Morskiego Oka. Tam, zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny panują warunki zbliżone do alpejskich letnich. Zmrożone stoki śnieżne, partie lodowe i  granie śnieżne i skalne. Przy tym długie i skomplikowane podejścia i zejścia… Taki teren doskonale nadaje się do nauki poruszania w wymagających, wiosennych warunkach i alpejskich letnich .

Jak dojechać?

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów lub samochodem.

Na dworcu w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (ok. 15 zł) jadącego na Polanę Palenica (do godziny 18:00, potem zostaje ci taksówka). Następnie masz dwie możliwości: możesz dojść na nogach drogą asfaltową ok. 10 km (skrótami szybciej) lub bryczką za ok. 60 zł do Włosienicy i stamtąd pieszo już tylko 15 min.
Na Palenicę możesz też dojechać swoim samochodem, ale parking kosztuje ok. 45 zł/-60zł doba (konieczna wcześniejsza rezerwacja miejsca przez stronę) Mozesz samoch od zostawić taniej na Łysej polanie zaraz za granica po prawej stronie. Można też dojechać grupą i zostawić tylko jeden samochód lub samochód zostawić na darmowym parkingu  w Zakopanem , dojechać już busem. Uczestnicy na tydzień przed dostają do siebie kontakt przed szkoleniem  i najczęściej organizują się razem na dojazd co jest najtańszym i  najlepszym rozwiązaniem.

Instruktor będzie czekał na Ciebie w starym schronisku w Morskim Oku w pierwszym dniu kursu o godzinie 08:00 (N49.20141° E20.07115°) lub w innym umówionym miejscu.

 

Noclegi, wyżywienie:

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko nad Morskim Okiem.

Tańszy wariant to noclegi w Starym Schronisku (N49.20141° E20.07115°). Pokoje 16 osobowe, łazienki, suszarki, prysznice, kuchnia turystyczna (konieczny własny śpiwór). Cena za nocleg to 45 zł. Wygodniej śpi się w Nowym Schronisku. Pokoje są mniejsze 3-6 osobowe, na miejscu kuchnia i bar, zasięg wi-fi, ale za to drożej, ok. 70 zł. Więcej sprawdzisz na stronie schroniska. Po wpłacie zadatku dokonujemy osobiście rezerwacji dla Ciebie. Nocleg na noc poprzedzającą szkolenie musisz zarezerwować we własnym zakresie!
Jeżeli posiadasz zniżki PTTK lub jesteś członkiem Alpinenverein, to weź ze sobą legitymację – będziesz mieć zniżkę na noclegi.

Kuchnia w schronisku otwarta jest w sobotę i niedzielę od 08:00, a w tygodniu od 09:00. Śniadanie możesz kupić dzień wcześniej wieczorem lub lepiej mieć swoje  przywiezione z dołu. Kuchnia nie jest „wegetarian friendly”, dominuje domowe staropolskie jedzenie. W Schronisku dostępny jest cały czas wrzątek, a w starym schronisku prowizoryczna kuchnia-jajecznicę zrobisz jak jajka doniesiesz:).

 

Rzeczy do zabrania:

– sprzęt

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy, uprzęże itd.) posiadający atest

planowanie przed wyjściem na zimowym szkoleniu w Morskim Oku

topograficzne i nawigacyjne przygotowanie do wycieczki

Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę  i ubiór dostosowany do warunków zimowych i wiosennych.

Dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • jeśli jesteś niepełnoletni – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
 • opcjonalnie legitymację PTTK.

Jedzenie:

 • przywieź szturm żarcie – niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce czy suszona wołowinę,
 • herbatę, cytrynę i miód lub sok,
 • produkty na śniadania, bo będziemy wychodzić ze schroniska przed otwarciem kuchni,
 • na miejscu w schronisku możesz kupić posiłki, jednak kuchnia jest barowa. Jeżeli jesteś na diecie, to musisz przywieź całe jedzenie z sobą, do dyspozycji jest jeszcze wrzątek a w starym schronisku kuchenka dwupalnikowa, patelnia, talerze, garnki i kubki.

Konieczne:

 • nieprzemakalne buty zimowe*,
 • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**,
 • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
 • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
 • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
 • kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 Celsjusza**,
 • spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
 • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
 • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
 • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
 • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
 • jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
 • parasol
wspinaczaka na Rysy na kursie zimowym turystyki

czasami  pierwszego dnia unifikacyjnie idziemy na Rysy

wersja 1-bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste  typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celsjusza), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe**

 • lekki plecak ok. 40-50l **,
 • gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
 • okulary lodowcowe,
 • niezawodna czołówka i zapasowe baterie 3xAAA,
 • termos 07-1l,
 • ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
 • mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
 • kompas,
 • krem przeciwsłoneczny,
 • pomadka do ust,
 • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni)
 • buty do schroniska i pod prysznic typu crocs,
 • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
 • naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek” + power bank+ ładowarka,
 • rzeczy do mycia,
 • śpiwór ***

Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, jest tego dużo i sporo kosztuje, ale jeżeli jesteś już po kursie podstawowym i zaawansowanym, to zapewne go już posiadasz.

 

poruszanie się po poręczówkach na Mnichu na szkoleniu w Tatrach

nauka poruszania się po poręczówkach na Mnichu

Polecane:

 • kijki teleskopowe,
 • raczki na dojście do schroniska
 • GPS Etrex 30,
 • gumowe raczki do podejścia do schroniska,
 • stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!

*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej w Alpach najlepsze są lekkie specjalne buty skórzane lub techniczne typu:  Simond Alpinist LIGHT  lub Scarpa Charmoz OD. Jednak w Tatrach może jeszcze być za zimno i lepsze będą buty cieplejsze takie jak do zimowej turystyki wysokogórskiej. Jeżeli jednak chcesz przyjechać w butach alpejskich to koniecznie musisz mieć ogrzewane wkładki lub ogrzewacze chemiczne na zimne godziny poranne, buty muszą być absolutnie nieprzemakalne i z nieprzemakalnymi dobrymi   stuptutami. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne na kursie,jednak dla ciebie buty pod półautomaty ( ranty z tyłu)   w Alpy będą lepsze.  Buty nie mogą być ciasne!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arctery’xx i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne ubrania produkowane przez polaków którzy  szyją swoje dobre produkty w Polsce:  Montano, Małachowski, Pajak

*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.

 

Pakuj się z tej listy tak, żeby niczego nie zapomnieć !

poruszanie się po poręczówkach w warunkach alpejskiego lata

w czasie nauki poruszania się po poręczówkach

rok 2024

turnus 11 – 07-10.03 – 2600 zł
turnus 12 – 14-17.03 – 2600 zł
turnus 13 – 21-24.03 – 2600 zł
turnus 14 – 04-07.04 – 2600 zł
turnus 16 – 11-14.04 – 2600 zł
turnus 17 – 18-21.04 – 2600 zł
turnus 18 – 02-05.05 – 2900 zł
 
Jeżeli jesteś naszym absolwentem  i chcesz  powtórzyć  kurs to zapisując się na trzy dni przed kursem dostaniesz 50% zniżkę.
 
Na kursie rozszerzonym  oczekujemy od Ciebie opanowanych podstawowych umiejętności  z kursu podstawowego i zaawansowanego,  niezbędnych do bezpiecznej realizacji tego kursu, jest to: chodzenie w rakach metodą  francuską, frontalną i mieszaną, hamowanie czekanem, znajomości  podstawowych węzłów wspinaczkowych, opanowanego lęku przestrzeni, oraz ponadprzeciętnej sprawności fizycznej. Nie omijaj kursu zaawansowanego przed kursem rozszerzonym bo nic dobrego z tego nie wychodzi, przeskok jest za duży i cierpią osoby przygotowane! Jeżeli będzie inaczej to z uwagi na bezpieczeństwo pozostałych uczestników  możesz nie brać udziału w zajęciach na kursie rozszerzonym  i dopiero po nadrobieniu zaległości kurs dokończyć w proponowanych przez nas terminach na 7 dni przed kursem!
 
Najbardziej zbliżone do alpejskiego lata warunki panują w kwietniu i na początku maja, choć nawet wtedy mogą jeszcze wystąpić spore opady śniegu. W takie sytuacji, z uwagi na bezpieczeństwo lawinowe, kurs może być przesunięty o 1-2 dni – musisz mieć zaplanowany taki bufor urlopowy dla tego kursu bo świeże opady śniegu wiosną są lawinowo bardzo niebezpieczne podobnie jak opady latem w Alpach !

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rysy w podszytowej parti

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

rok 2024

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl