Chcesz poznać światowej klasy miejsce wspinaczkowe?

Tęsknisz za słońcem przy przedłużającej się jesieni czy zimie?

Marzy Ci się dotyk skały najlepszej jakości?

Zapraszamy na obóz wspinaczkowy do Leonidio, gdzie tygodniowy wypad naładuje Cię słońcem i pozytywną energią.

Od lat prowadzimy tam cieszące się świetną opinią obozy wspinaczkowe.

Masz wątpliwość – zobacz film o Leonidio

Leonidio to najbardziej dynamicznie rozwijające się nowe wspinaczkowe miejsce na świecie. Jest bardzo popularne wśród wspinaczy z całej Europy. Odwiedza je wielu Hiszpanów, Francuzów czy Włochów, których zdaniem nawet w ich rodzinnych krajach nie ma tak dobrej jakości skały jak właśnie w Grecji. Obozy w Leonidio dedykowane są dla wspinaczy z poziomem ponad podstawowym bo to raj cyfry 6a, ale 5-tek jest mało! Aby wziąć udział w obozie, powinieneś  prowadzić w skałach drogi o trudności 6b RP, ewentualnie na ściance 6b+ RP.

 

 

mur skalny wysokości do 200 metrów, który ciągnie się od morza przez kilkadziesiąt kilometrów w głąb Peloponez. Południowe wystawy umożliwiają komfortowe wspinanie z końcem jesieni czy końcem zimy.

Nie eksperymentujemy z uczestnikami obozów w Leonidio, wiemy co działa, a co nie. Przed zorganizowaniem pierwszego obozu sami wielokrotnie testowaliśmy ten rejon. Okazało się, że choć Leonidio to miejsce z oceanem skały, to jednak jest tam kilkanaście brzydkich, niebezpiecznych czy źle ubezpieczonych sektorów. Pensjonaty mają różny standard i nie jest on wprost proporcjonalny do ceny, nie wszystkie restauracje podają pyszne i bezpieczne jedzenie. Z nami nie będziesz ryzykował, a naszą aspiracją jest dzielić się Wami doświadczeniem tak, żeby Wasz wyjazd był jak najbardziej udany pod każdym względem.

Bezpieczeństwo:

Na obozy do Leonidio nie zapraszamy przypadkowych osób z uwagi na bezpieczeństwo uczestników. Obóz dedykowany jest wspinaczom umiejącym już wspinać się dolną asekuracją lub takim, którzy chcą się tego nauczyć sprawnie w naturalnej skale, ale  posiadającym rzetelną wiedzę jak należy asekurować partnerów, czyli osobom po  kursach skałkowych lub wspinającym się regularnie na sekcjach co najmniej od roku.

Z uwagi na bezpieczeństwo i jakość  maksymalna ilość uczestników w grupie przypadająca na jednego instruktora to 6 osób!

Na obozy do Leonidio wysyłamy dedykowanego instruktora sportu naszej szkoły, a posiadana przez niego wiedza i doświadczenie z zakresu bezpiecznej asekuracji, techniki wspinania w naturalnej skale i zasad treningowych jest bardzo duża. Szkolenia prowadzi  osobiście Piotr Sztaba a to  aktywny wspinacz sportowy z poziomu do 7c OS, ale również wspinacz górski z dużym doświadczeniem i szerokimi horyzontami wspinaczkowymi.

Nie będziemy Was szkolić jak na kursie skałkowym, jednak pierwszego dnia zunifikujemy Wasze umiejętności: poprawna asekuracjakontrola partnerska, komendy, wpinki, agrafka, wycof, przewiązanie, zjazd po ukosie lub w przewieszeniu, likwidacja ekspresów – również na wędkę, bezpieczny wycof ze środka drogi. Do tego szkoła latania i wyłapywania lotów! W kolejnych dniach dla osób po kursie wspinaczki wielowyciągowej lub taternickim odświeżymy wiedzę z zakresu wspinania wielowyciągowego i zjazdów z przesiadką, jeżeli będziecie chcieli wspinać się wielowyciągowo. Tego dnia łączymy Was w pary wspinaczkowe, uwzględniając umiejętności, wagę, doświadczenie wspinaczkowe i preferencje. Pierwszego dnia demonstrujemy również podstawowe techniki wspinania w naturalnej skale, bo dla większości z Was naturalna skała jest czymś nieznanym i znacznie różniącym się od wspinania na sztucznych ściankach.

#noclegi w Leonidio

jeden z dwóch sprawdzonych hoteli ****

Jako instruktorzy kładziemy nacisk na profilaktykę, jednak jeżeli będziesz mieć jakieś problemy mięśniowe, stawowe czy więzadłowe, to doradzimy Ci, jak sobie z tym poradzić. Jeżeli dotkną Cię poważne nagłe problemy zdrowotne, to zadbamy o lekarza. W razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia wspinaczkowego, udzielimy pierwszej pomocy i ściągniemy specjalistyczne służby ratunkowe.

Podnoszenie umiejętności wspinaczkowo-technicznych:

Kilka dni pod okiem doświadczonego outdoorowego instruktora i trenera wspinaczkowego pozwoli dać Wam trafne rady o dalszym Waszym rozwoju wspinaczkowym. Nasi kursanci wracali na nasze obozy wiele razy. jednak tylko na Kalymnos lub do Leonidio zwyczajowo podnosząc swoje życiówki. Nie jest to tylko nasza zasługa, a przede wszystkim sprawdzonych trenerów w wielu miastach do których po obozach odsyłamy kursantów. Doradzimy zarówno w czasie wspinania, jak i po nim. Dowiecie się. jak się odżywiać i jak odpoczywać, by kolejne dni były coraz bardziej efektywne.

Logistyka:

Dodatkową nasza rolą na obozie to rola osoby organizującej logistykę na miejscu, od Twojego przylotu do momentu wylotu. Przed przylotem pomożemy Wam kupić bilety lotnicze w sprawdzonych i korzystnych opcjach cenowo- logistycznych. Zadbamy o zabranie przez Ciebie odpowiedniego sprzętu. Wynajmiemy samochód w Atenach. którym dojedziemy do Leonidio.

Noclegi:

Na miejscu zarezerwujemy w cenie około 15-20 euro, czyste i ciche apartamenty lub wynajmiemy dom w niedalekiej odległości od sektorów wspinaczkowych, plaży i restauracji. Zazwyczaj mieszkamy w standardzie trzy gwiazdkowym. W pokojach jest zasięg sieci internetowej, toaleta, prysznic, mała kuchnia, balkonik najczęściej  widok na morzePokoje i łazienka  są co 2-3 dni sprzątane. Jeżeli masz jednak wyższe oczekiwania noclegowe, to możemy zorganizować Ci nocleg w hotelu o standardzie **** gwiazdkowym w pokoju jednoosobowym w  okolicy 70 euro/noc. Lokalizacje pensjonatów tak dobieramy, by znajdowały się w bezpośredniej lokalizacji takich hoteli.

Dla osób szukających wyższego standardu noclegów mamy sprawdzone dwa hotele w Leonidio  z bardzo dobrą obsługa, śniadaniami w cenie i świetną lokalizacją.

 

Na technicznych obozach wspinaczkowych na Kalymnos, w Leonidio i na Sycylii wakacje wspinaczkowe są  jakże cennym dodatkiem, jednak tu przede wszystkim  skupiamy się na podnoszeniu Waszych umiejętności wspinanaczkowo-technicznych, oraz przełożeniu treningu ze ścianki na efektywne wspinanie skalne.

Jak to robimy?

Po pierwsze uczymy wspinania sportowego dlatego wysyłamy doświadczonych instruktorów sportu  którzy mają kilkanaście lat doświadczenia w treningu i  wspinaniu sportowym na ciągle wysokim poziomie, bo wiemy że instruktor nigdy nie nauczy więcej niż sam nie potrafi.

Nauczanie  wspinania to proces podzielony na etapy nauczania podstawy,  na etap umiejętności ponadpodstawowych, średnio-zawansowanych i dopiero potem  kształtowanie  wspinacza w pełni świadomego i kompletnego, co wydarza się w czasie  Skalnego Turnieju Wspinaczkowego. Jako absolwent naszych obozów będziesz mógł niskobudżetowo w tych zawodach uczestniczyć!

Na obozach  podstawowych zaczynamy od kształtowania poprawnych wzorców  ruchowych, poprzez uświadamianie roli nóg, oraz pracy na nich, odnajdywania stopni i pracy na nich, nauczania technik wspinania w różnych formacjach skalnych jak:  połogi, piony, kanty, zacięcia, kominy, co finalnie  zwiększa Wasze umiejętności wspinaczkowe, brak walki z liną, efektywną komunikacje z asekurantem Dodatkowo oswajamy Was z wysokością i zaprzyjaźnienia się z lękiem przestrzeni.

Na obozach ponadpodstawowych  nauczamy wspinania świadomego poprzez orientacje w terenie, pracę nad tempem wspinania, dokładamy triki i patenty wspinaczkowe ułatwiające  szybkość i komfort wpinek, wspinanie po formacjach  naciekowych jak tufy, tufki, kalafiorki, świadomego układania palców na poszczególnych typach chwytów by świadomie zwiększać siłę kontaktową.

Do tego odpowiedni sen śniadanie, właściwe tempo podejścia, poprawna rozgrzewka, wstawki i przerwy między nimi, co jeść w skałach, ile i co pić, jak się regenerować między wstawkami, jak przekraczać siebie i efektywnie działać gdy komfort skończył się dwa przechwyty niżej. Nasz praca to również podpowiedź jak rozłożyć i kiedy skończyć wspinanie by kolejny dzień wspinaczkowy miał sen, kiedy trzeba zrobić dzień odpoczynku bo do kontuzji jeden krok.

Dopiero na Skalnym Turnieju Wspinaczkowym  tworzymy wspinacza świadomego i w pełni kompletnego. Jako absolwent naszych obozów będziesz mógł niskobudżetowo w tych wyjazdach uczestniczyć!

Zwyczajowe wyjście w skały jest o godzinie 08:00. Będziemy chodzić lub jeździć całą grupą w sektory, gdzie drogi dopasowane będą do waszych umiejętności wspinaczkowych. Leonidio to raj dla wspinaczy 5c-6c, dlatego zapraszamy w to miejsce osoby potrafiące się wspinać w takich trudnościach.

W sektorach  będziemy się z Wami wspinać i podpowiadać patenty na drogach, przy trudnym dla Was RP powiesimy Ci ekspresy lub je zdejmiemy, jeżeli sami z tym sobie nie poradzicie.

Około 17:00 zwyczajowo wracamy ze skał, będzie chwila na odświeżenie i koło 18:00 pójdziemy do sprawdzonej restauracji na smaczny i przystępny cenowo posiłek. Nie przesiadujemy dłużej niż do 22:00 na tarasie pod gwiazdami z widokiem na morze i góry.

W dniu restowym pojedziemy nad uroczą zatoczkę gdzie złapiemy trochę witaminy D.

Będziecie się wspinać ile będziecie chcieli, ale dobrze jest każdego dnia zrobić 5-6 dróg tak, żeby najpóźniej czwartego dnia wszyscy mieli odpoczynek. Nawet dwa miesiące przed wyjazdem zalecamy – w miarę możliwości – regularny trening przygotowawczy, choć nawet  kilka dni na ściance zwiększy Twój komfort wspinania.

 

pomarańcze, tufy to standard w skałach

Szkoła zapewnia cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy poza butami, uprzężą i woreczkiem na magnezję. Na miejscu jest wiele sklepów wspinaczkowych, więc zawsze można coś dokupić, jednak ceny w nich nie zawsze są promocyjne!

.Weź ze sobą koniecznie:

 • dowód osobisty lub paszport – ważne co wpisałeś w bilecie lotniczym,
 • wynik testu na covid (jeśli w danym momencie jest wymagany),
 • bilet na samolot,
 • gotówka – najlepiej euro, na całość opłat lokalnych,
 • karty płatnicze – duża prowizja w bankomatach na miejscu,
 • dopasowaną uprząż – ciasna w biodrach i ze szpejarkami na kolcach biodrowych, a nie na plecach!
 • dopasowany kask wspinaczkowy
 • dopasowane i sprawdzone wcześniej buty wspinaczkowe (będziemy wspinać się kilka godzin dziennie i buty nie mogą być zbyt ciasne, ale też nie kapcie, palce muszą być delikatnie podgięte),
 • magnezja + woreczek,
 • #jedzeniewLeonidio

  cowieczorna celebracja dnia

  maść wspinaczkowa do regeneracji opuszków palców.

 • buty podejściowe poniżej kostki z dobrym vibramem (mogą być adidasy crossowe, ale nie sandały!!!),
 • lekkie obuwie domowe przydatne pod prysznic i na plażę typu crocksy,
 • krótkie koszulki,
 • długie spodnie do wspinania – polecamy Agrest
 • kurtka przeciwdeszczowa,
 • bielizna, skarpetki,
 • kąpielówki, strój kąpielowy,
 • polar lub primaloft.
 • czapka z daszkiem.
 • plecak w skały ok. 40l.
 • torba podróżna na spakowanie całości bagażu – może być walizka, ale nie większa niż walizka do kabiny bo nie zmieścimy się do samochodu!
 • okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV,
 • rzeczy do mycia,
 • regenerujący krem do dłoni,
 • krem przeciwsłoneczny,
 • ubezpieczenie EKUZ,
 • apteczka z lekami własnymi, na które nie jesteś uczulony/-a, bandaż elastyczny, lepiec, plastry, opatrunek, nożyczki, woda utleniona,
 • telefon + ładowarka,
 • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat, to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie.

Polecane

 • okularki do pływania,
 • płetwy,
 • krem na komary,
 • aminokwasy,
 • kawiarka.

wspinanie na Marsie po drogach 6b

rok 2023

tur 3: 10-16.12 ( 7 dni wspinania!) – obóz dla osób średnio-zaawansowanych: doświadczenie min. 6b RP

rok 2024

tur 1: 07-13.01 (pełne 8 dni wspinania!) -obóz dla osób średnio-zaawansowanych: doświadczenie min. 6b RP
tur 2: 14-21.12 ( 8 dni wspinania!) – obóz dla osób średnio-zaawansowanych: doświadczenie min. 6b RP

 

Podane daty to czas trwania obozu. Na miejsce trzeba dotrzeć najpóźniej dzień przed jego rozpoczęciem, a powrót planować najwcześniej dzień po zakończeniu.

cena 2023: 2350 zł

cena 2024: 2500 zł

Przy grupach zorganizowanych powyżej czterech osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu obozu. 

Zniżki na obóz:

Jeśli kończyłeś u nas kurs skałkowy, wielowyciągowy lub taternicki, otrzymujesz 10% zniżki na obóz. Dodatkowo, jeżeli zapisujecie się grupą, otrzymujecie rabat:
– przy dwóch osobach – 5%,
– przy trzech osobach – 7,5%,
– przy czterech osobach – 10%,
– przy pięciu osobach – 12,5%,
– przy sześciu osobach – 15%.

Powyższe rabaty sumują się i dotyczą tylko zapisu na obozy wspinaczkowe.

Cena obozu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000 zł,
 • opiekę instruktora w skałach, logistyka na miejscu
 • nauczanie techniki wspinania skalnego
 • sprzęt wspinaczkowy (długie liny 80 m, ekspresy, kaski) . Musisz przywieść swoją uprząż magnezję i buty.

Cena obozu nie obejmuje:

 • transportu lotniczego 700-1000 zł
 • przejazdów lokalnych wynajętym samochodem, koszt wynajmy z pełnym ubezpieczaniem plus paliwo, opłaty za autostradę to około 250 euro dzielone na uczestników obozu
 • zakwaterowania – ok.180 euro w standardzie ** lub 350 euro w standardzie **** ( do wyboru)
 • ubezpieczenia: kosztów leczenia (obowiązuje karta EKUZ) oraz kosztów akcji ratunkowej na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU. Warunki co najmniej takiego ubezpieczenia są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa akcją ratunkową  w twoim życiu.
 • wyżywienia – podobnie jak w Polsce, coś jeść trzeba 🙂 bistra oraz restauracyjki oferują posiłki w cenie 6-8 euro śniadanie i 10-15 euro kolacja. Można gotować w kuchni z lokalnych produktów, jest kilka marketów, a w poniedziałek targ, ceny nie odbiegają znacząco od polskich cen.

 

Abonament:

Istnieje możliwość wykupienia rocznego abonamentu na organizowane przez nas obozy wspinaczkowe. Płacicie raz i jedziecie na dowolną ilość obozów w ciągu roku.

Koszt rocznego bonu wynosi 4100 zł. Bon jest ważny w dniach 27.12.2023-23.12.2024. Oferta obejmuje wszystkie organizowane przez nas obozy sportowe z wyjątkiem obozów taternickich: w Dolomitach, w Paklenicy i na Korsyce.

Można go wykorzystać w każdym terminie bez względu na cenę obozu czy atrakcyjność terminu.

Aby obóz został zorganizowany, potrzebne są minimum trzy chętne osoby. Jeśli więc zgłaszasz się z dwójką znajomych, wtedy termin obozu potwierdzamy w ciemno. Jeśli jesteś sam/-a, wyjazd potwierdzamy najpóźniej trzy tygodnie przed wylotem.

Bon abonamentowy obejmuje koszt samego obozu (organizacja, logistyka na miejscu, opieka instruktorska, wypożyczenie sprzętu). W przypadku każdego wyjazdu trzeba dodatkowo pokryć bilety lotnicze, noclegi, wyżywienie, ew. przejazdy na miejscu.

Abonament rodzinny:
Istnieje także możliwość zakupu bonu na abonament rodzinny, z którego mogą korzystać naprzemiennie dwie osoby z rodziny (np. małżonkowie, partnerzy, rodzic z dzieckiem, itp.). Koszt takiego wariantu wynosi 4950 zł.

 

Przygotowanie:

Na obóz zapraszamy wspinaczy umiejących już wspinać się z dolną asekuracją lub takich, którzy chcą się tego nauczyć sprawnie w naturalnej skale, ale już posiadających rzetelną wiedzę, jak należy asekurować partnerów, czyli osoby po kursach skałkowych lub wspinających się na sekcjach co najmniej od roku!

Warto do obozu się przygotować podbudowując w Polsce parametr wytrzymałości i rozwspinania (przydatny jest trening na ściance wspinaczkowej). W Leonidio nie ma dróg po małych chwytach, nie musisz mieć silnego szpona :), przeważają drogi wspinaczkowe o charakterze wytrzymałościowym, na przejście trochę trudniejszego miejsca może być kilka sposobów. Zalecamy okres przygotowawczy przedwyjazdowy oczywiście jak najdłuższy – nawet dwa miesiące wcześniej zacznij nowy cykl treningowy. Jeżeli jednak nie będziesz miał przed wyjazdem czasu na regularny trening, to nawet kilka dni na ściance zwiększy Twój komfort wspinania.

 

Leonidio to królestwo najłatwiejszych tuf w Europie. Drogi całkiem tufowe zaczynają się od 6a!

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz dostępny termin i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację obozu w wysokości 300 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację obozu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed wyjazdem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed obozem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twój wyjazd,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w obozie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie obozu. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na obóz i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.
 • jeżeli chcesz liczyć na tani bilet lotniczy, to zapisz się z dużym wyprzedzeniem lub w ostatniej chwili (jeżeli będą miejsca na obozie i w samolocie).

uczestnicy pierwszego obozu w 2018- źle nie było 🙂

1 dzień: wylot

2 dzień: wspinanie

3 dzień: wspinanie

4 dzień: wspinanie

5 dzień: wspinanie

6 dzień: odpoczynek

7 dzień: wspinanie

8 dzień: wspinanie

9 dzień: wspinanie

10 dzięń: dopołudniowe wspinanie (jeżeli wylot będzie wieczorem z Aten) + wylot

Oczywiście czeka nas co najmniej jeden dzień przerwy w programie obozu, który wykorzystacie na  plażowanie i spokojny relaks.  Kto raz pojechał, na pewno wróci!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

rok 2023/2024

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 663 555 335

biuro@kilimanjaro.com.pl