Szczegóły kursu

Marzysz o trudnych turystycznych szczytach, lub łatwych poza szlakowych ?

Orla Perć jest dla Ciebie wyzwaniem?

Wybierasz się na via ferraty w Dolomity lub inne nie lodowcowe góry wysokie ?

Szukasz kontaktu z dziką tatrzańską przyrodą?

W takim razie jest to kurs dla Ciebie!

 

Kurs skierowany jest do osób, które zamierzają pod okiem fachowca (Instruktora Taternictwa PZA) rozpocząć swoją przygodę na trudnych tatrzańskich szlakach turystycznych oraz marzą o łatwych szczytach i graniach poza szlakowych. Kurs prowadzimy od podstaw, nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie innych szkoleń.

Kurs ten przygotuje Was do bezpiecznego poruszania się po trudnych szlakach takich jak Orla Perć,  czy łatwych i trudnych Via Ferratach.

W pierwszej części kursu poznacie podstawowy sprzęt wspinaczkowy niezbędny także w turystyce wysokogórskiej: uprzęże, karabinki, liny, itd. Nauczycie się go używać na trudnych szlakach i łatwych  graniach o trudnościach I-II w skali tatrzańskiej. Przy okazji poznacie podstawowe węzły oraz z pewnością kilka razy przećwiczycie ich wiązanie. Następnie nauczymy Was możliwości zjazdów  na linie ze stanowisk zjazdowych, a także planowanie wycieczek  w oparciu o przewodniki wysokogórskie, mapę, kompas, GPS. Poznacie zasady bezpiecznego poruszania się w terenie ubezpieczonym na stałe w poręczówki, via ferraty czy popularne w Tatrach łańcuchy.

Podejścia pod granie wykorzystamy na wykłady i opowieści z zakresu ochrony środowiska, etyki wspinaczkowej, topografii Tatr oraz historii. Wieczorem natomiast odbywają się zwykle zajęcia teoretyczne na temat strategii i taktyki podczas działalności wysokogórskiej oraz wszelkich niebezpieczeństw górskich.

Planowane wycieczki  uzależnione będą od możliwości psychicznych i fizycznych kursantów oraz od warunków pogodowych. Ostateczna decyzja zawsze podejmowana jest przez instruktora prowadzącego kurs.

Miejsce:

Całość kursu prowadzona jest w polskiej części Tatr Wysokich. W zależności od warunków pogodowych, odbywa się on w rejonie Hali Gąsienicowej lub w otoczeniu Morskiego Oka.

 

Czas trwania kursu i przygotowanie:

Kurs jest czasem intensywnym – są to pełne cztery dni „akcji górskiej”. Z tego powodu trzeba się do niego przygotować od strony kondycyjnej. Przydatne jest więc truchtanie, bieganie czy wędrówki po niższych górach, które zwiększają wydolność fizyczną. Takie przygotowanie jest zdecydowanie bardziej potrzebne niż ewentualny trening wspinaczkowy. Nieocenione są także wcześniejsze wycieczki po tatrzańskich szlakach. W czasie kursu tworzycie zespół, dlatego indywidualna kondycja każdego z Was oraz umiejętności motoryczne mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort całej grupy.
Nie wymagamy od Was ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej. Wystarczy, że pokonujecie długie tatrzańskie szlaki w czasach opisanych w przewodniku. Jeżeli jednak posiadacie jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Wam swobodne uczestniczenie w kursie, musicie nas o nich poinformować.

 

Prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam przyjaciele – instruktorzy Taternictwa lub Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu lub Instruktorzy TOPR. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów pod opieką instruktora to dwie osoby, a maksymalna to sześć osób.

Dzięki kursowi zdobędziesz to co najcenniejsze – doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią. Dzięki szkoleniu zyskasz spokój  na eksponowanych czy trudnych odcinkach Orlej Perci, umiejętności, nawigacji, terenoznawstawa, planowania i poruszania się w łatwym terenie poza szlakowym!

Oprócz tego otrzymasz wykłady (w formie elektronicznej), zaświadczenie o ukończeniu kursu.

Jako absolwent naszego kursu dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Dojazd:

Całość kursu odbędzie się będzie w Tatrach. W zależności od prognozy pogody kurs przeprowadzimy na Hali Gąsienicowej lub w otoczeniu Morskiego Oka, a w wyjątkowych sytuacjach w obu tych miejscach.

Na Halę Gąsienicową najłatwiej dostać się z Kuźnic. Niestety, nie ma możliwości, aby dojechać tam samochodem. Najlepiej zaparkować auto w Zakopanem, a do Kuźnic dojechać busem z dworca PKS (ok. 10 minut jazdy, 3 zł). Całodobowe płatne parkingi położone najbliżej Kuźnic znajdują się przy ulicy Karłowicza – stamtąd do wylotu szlaku jest ok. 1,5 km. Bezpośrednio na Halę Gąsienicową prowadzą dwa szlaki: niebieski przez Boczań lub żółty Doliną Jaworzynki. Szlaki te łączą się na Przełęczy między Kopami. Dojście na Halę w warunkach letnich powinno zająć ok. 1,5-2 godziny w zależności od kondycji i ciężaru plecaka.
https://goo.gl/maps/ihG9pSFwqp22

Drugą możliwością jest wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście Kotłem Gąsienicowym w dół w stronę Hali Gąsienicowej i położonej na niej Betlejemki (N49.24537° E20.00580°) oraz schroniska (N49.24339° E20.00721°). Zejście powinno zająć ok. 30-45 minut. W tej opcji warto wcześniej zakupić bilety na kolejkę na konkretną godzinę, gdyż w sezonie letnim cieszy się ona naprawdę dużym zainteresowaniem 🙂
https://goo.gl/maps/5EWoyxw7GnG2

Trzecią opcją jest wędrówka drogą z Brzezin (czarny szlak Doliną Suchej Wody Gąsienicowej). Jest to jednak mało ciekawy wariant – szlak jest długi, dość kamienisty i raczej nudny.

Jeżeli natomiast będziecie działać w otoczeniu Morskiego Oka, najlepiej dostać się z Zakopanego na Palenicę Białczańską. Możesz dojechać tam busem z centrum Zakopanego lub przyjechać własnym samochodem i zostawić go na czas trwania kursu na niestety nietanim parkingu. Z Palenicy czeka Cię kultowy 8-kilometrowy spacer drogą asfaltową na Włosienicę (polana, do której dojeżdżają fasiągi). Tuż za pawilonem gastronomicznym po prawej stronie drogi prowadzi wąska, nieoznaczona ścieżka. Musisz w nią skręcić, a po ok. 10 minutach dostaniesz się na Tabor, czyli taternickie pole namiotowe (N49.21189° E20.07688°).
https://goo.gl/maps/RPTc3SP1hVC2

 

Noclegi:

W trakcie zajęć w rejonie Hali Gąsienicowej miejscem noclegów jest najczęściej Centralny Ośrodek Szkolenia PZA „Betlejemka” (N49.24537° E20.00580°) lub opcjonalnie schronisko PTTK „Murowaniec” (N49.24339° E20.00721°).

W Betlejemce nocuje się w jednym dużym wspólnym pokoju. Do dyspozycji jest kuchnia turystyczna, toalety i prysznic.

„Murowaniec” oferuje noclegi o nieco lepszym standardzie, jednak związane jest to ze znacznie wyższymi cenami. Schronisko dysponuje ponad 100 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowych. Do dyspozycji gości są łazienki z ciepłą wodą, suszarka do ubrań, darmowy wrzątek, duża jadalna, kuchnia oraz salka telewizyjna. Pościel dostępna jest za dodatkową opłatą. Nie ma kuchni turystycznej, ale można zamawiać ciepłe i smaczne posiłki w schroniskowej restauracji. Z gniazdek elektrycznych można korzystać jedynie w recepcji, ale w całym schronisku jest dostęp do wi-fi. Ze szczegółową ofertą możesz zapoznać się na stronie schroniska: http://murowaniec.e-tatry.pl/ .

Jeżeli kurs prowadzony jest w otoczeniu Morskiego Oka, to miejscem zakwaterowania jest najczęściej Tabor, czyli baza noclegowa PZA „Szałasiska” (N49.24537° E20.00580°). Jest to pole namiotowe dla taterników, jednak zarówno namioty jak i materace są na miejscu. Trzeba zabrać jedynie ciepły śpiwór, bo noce w Tatrach bywają chłodne. Do dyspozycji jest kuchnia, jadalnia (Relax), toalety i ciepły prysznic (za dodatkową symboliczną opłatą).

Cena za nocleg wynosi 35 zł lub 25 zł dla członków Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA. Jeśli należysz do KW, koniecznie zabierz ze sobą legitymację z aktualnie opłaconą składką.

W sytuacji awaryjnej, czyli kryzysu pogodowego w pierwszej części kursu, zajęcia techniczne (jeden dzień) rozpoczynamy w Dolinie Kobylańskiej koło Krakowa.

 

Rzeczy do zabrania:

 • sprzęt
  Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Daj nam wcześniej znać, jeżeli planujesz zabrać swój.
 • dokumenty
  – dowód osobisty
  – jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
 • pozostałe:
  czapka zimowa,
  czapka z daszkiem,
  krem przeciwsłoneczny,
  okulary przeciwsłoneczne,
  bielizna,
  skarpety,
  bluza wspinaczkowa,
  polar,
  primaloft,
  spodnie wspinaczkowe długie,
  kurtka przeciwdeszczowa,
  spodnie przeciwdeszczowe lekkie,
  czołówka + zapasowe baterie,
  rękawiczki,
  buty wspinaczkowo-podejściowe,
  śpiwór,
  kubek,
  sztućce,
  zapalniczka,
  igła i nici,
  ręcznik,
  kosmetyczka,
  osobiste lekarstwa,
  plastry i lepce,
  bidon na wodę,
  plecak wspinaczkowy 40l,
  notatnik,
  długopis,
  mapa Tatr 1:25000,
  telefon, ładowarka, powerbank,
  parasol składany (to nie żart…).
 •  na kurs w zupełności wystarczą ubrania produkowane przez taterników którzy  szyją swoje dobre produkty w Polsce jak:  Montano, Agrest

rok 2024
tur 1: 15-18.06
tur 2: 29.06-02.07
tur 3: 13-16.07
tur 4: 27-30.07
tur 5: 10-13.08
tur 6: 24-27.08
tur 7: 07-10.09

cena: 1750 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych. Szkolenie prowadzi Instruktor Taternictwa lub Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu lub Instruktor TOPR.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Inwestycja!

Kurs wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. Warto jednak pamiętać, że jest inwestycja w Twoje i partnera bezpieczeństwo, a zdobyte umiejętności będą kapitałem Twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej na działalność w górach 😉

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 250 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Przygotowanie się do kursu:

Znacznie Ci ułatwi kurs, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

rok 2024

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl