* jak dojechać
* noclegi
* rzeczy do zabrania
Dojazd:
Całość kursu odbędzie się będzie w Tatrach. W zależności od prognozy pogody kurs przeprowadzimy na Hali Gąsienicowej lub w otoczeniu Morskiego Oka, a w wyjątkowych sytuacjach w obu tych miejscach.
Na Halę Gąsienicową najłatwiej dostać się z Kuźnic. Niestety, nie ma możliwości, aby dojechać tam samochodem. Najlepiej zaparkować auto w Zakopanem, a do Kuźnic dojechać busem z dworca PKS (ok. 10 minut jazdy, 3 zł). Całodobowe płatne parkingi położone najbliżej Kuźnic znajdują się przy ulicy Karłowicza – stamtąd do wylotu szlaku jest ok. 1,5 km. Bezpośrednio na Halę Gąsienicową prowadzą dwa szlaki: niebieski przez Boczań lub żółty Doliną Jaworzynki. Szlaki te łączą się na Przełęczy między Kopami. Dojście na Halę w warunkach letnich powinno zająć ok. 1,5-2 godziny w zależności od kondycji i ciężaru plecaka.
https://goo.gl/maps/ihG9pSFwqp22
Drugą możliwością jest wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście Kotłem Gąsienicowym w dół w stronę Hali Gąsienicowej i położonej na niej Betlejemki (N49.24537° E20.00580°) oraz schroniska (N49.24339° E20.00721°). Zejście powinno zająć ok. 30-45 minut. W tej opcji warto wcześniej zakupić bilety na kolejkę na konkretną godzinę, gdyż w sezonie letnim cieszy się ona naprawdę dużym zainteresowaniem 🙂
https://goo.gl/maps/5EWoyxw7GnG2
Trzecią opcją jest wędrówka drogą z Brzezin (czarny szlak Doliną Suchej Wody Gąsienicowej). Jest to jednak mało ciekawy wariant – szlak jest długi, dość kamienisty i raczej nudny.
Jeżeli natomiast będziecie działać w otoczeniu Morskiego Oka, najlepiej dostać się z Zakopanego na Palenicę Białczańską. Możesz dojechać tam busem z centrum Zakopanego lub przyjechać własnym samochodem i zostawić go na czas trwania kursu na niestety nietanim parkingu. Z Palenicy czeka Cię kultowy 8-kilometrowy spacer drogą asfaltową na Włosienicę (polana, do której dojeżdżają fasiągi). Tuż za pawilonem gastronomicznym po prawej stronie drogi prowadzi wąska, nieoznaczona ścieżka. Musisz w nią skręcić, a po ok. 10 minutach dostaniesz się na Tabor, czyli taternickie pole namiotowe (N49.21189° E20.07688°).
https://goo.gl/maps/RPTc3SP1hVC2
Noclegi:
W trakcie zajęć w rejonie Hali Gąsienicowej miejscem noclegów jest najczęściej Centralny Ośrodek Szkolenia PZA „Betlejemka” (N49.24537° E20.00580°) lub opcjonalnie schronisko PTTK „Murowaniec” (N49.24339° E20.00721°).
W Betlejemce nocuje się w jednym dużym wspólnym pokoju. Do dyspozycji jest kuchnia turystyczna, toalety i prysznic.
„Murowaniec” oferuje noclegi o nieco lepszym standardzie, jednak związane jest to ze znacznie wyższymi cenami. Schronisko dysponuje ponad 100 miejscami noclegowymi w pokojach 2-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowych. Do dyspozycji gości są łazienki z ciepłą wodą, suszarka do ubrań, darmowy wrzątek, duża jadalna, kuchnia oraz salka telewizyjna. Pościel dostępna jest za dodatkową opłatą. Nie ma kuchni turystycznej, ale można zamawiać ciepłe i smaczne posiłki w schroniskowej restauracji. Z gniazdek elektrycznych można korzystać jedynie w recepcji, ale w całym schronisku jest dostęp do wi-fi. Ze szczegółową ofertą możesz zapoznać się na stronie schroniska: http://murowaniec.e-tatry.pl/ .
Jeżeli kurs prowadzony jest w otoczeniu Morskiego Oka, to miejscem zakwaterowania jest najczęściej Tabor, czyli baza noclegowa PZA „Szałasiska” (N49.24537° E20.00580°). Jest to pole namiotowe dla taterników, jednak zarówno namioty jak i materace są na miejscu. Trzeba zabrać jedynie ciepły śpiwór, bo noce w Tatrach bywają chłodne. Do dyspozycji jest kuchnia, jadalnia (Relax), toalety i ciepły prysznic (za dodatkową symboliczną opłatą).
Cena za nocleg wynosi 35 zł lub 25 zł dla członków Klubów Wysokogórskich zrzeszonych w PZA. Jeśli należysz do KW, koniecznie zabierz ze sobą legitymację z aktualnie opłaconą składką.
W sytuacji awaryjnej, czyli kryzysu pogodowego w pierwszej części kursu, zajęcia techniczne (jeden dzień) rozpoczynamy w Dolinie Kobylańskiej koło Krakowa.
Rzeczy do zabrania: