Szczegóły kursu

Marzysz o trudnych turystycznych szczytach i graniach?

Orla Perć jest dla Ciebie wyzwaniem?

Szukasz kontaktu z dziką tatrzańską przyrodą?

Wybierasz się na via ferraty w Dolomity lub inne nie lodowcowe wysokie góry?

W takim razie jest to kurs dla Ciebie!

 

Kurs skierowany jest do osób, które zamierzają pod okiem fachowca (instruktora PZA) rozpocząć swoją przygodę na trudnych tatrzańskich szlakach turystycznych oraz marzą o łatwych szczytach i graniach poza szlakowych. Kurs prowadzimy od podstaw, nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie innych szkoleń.

Kurs ten przygotuje Was do bezpiecznego poruszania się po trudnych szlakach takich jak Orla Perć, a także nauczy podstaw asekuracji na graniach i wchodzenia na wierzchołki nie wymagające dużych umiejętności wspinaczkowych w rejonach wysokogórskich (np. Tatry, Pireneje, Dolomity).

W pierwszej części kursu poznacie podstawowy sprzęt wspinaczkowy niezbędny także w turystyce wysokogórskiej: uprzęże, karabinki, liny, itd. Nauczycie się go używać na trudnych szlakach i łatwych  graniach o trudnościach I-II w skali tatrzańskiej. Przy okazji poznacie podstawowe węzły oraz z pewnością kilka razy przećwiczycie ich wiązanie. Następnie nauczymy Was możliwości zjazdów  na linie ze stanowisk zjazdowych, a także planowanie wycieczek  w oparciu o przewodniki wysokogórskie, mapę, kompas, GPS. Poznacie zasady bezpiecznego poruszania się w terenie ubezpieczonym na stałe w poręczówki, via ferraty czy popularne w Tatrach łańcuchy.

Podejścia pod granie wykorzystamy na wykłady i opowieści z zakresu ochrony środowiska, etyki wspinaczkowej, topografii Tatr oraz historii. Wieczorem natomiast odbywają się zwykle zajęcia teoretyczne na temat strategii i taktyki podczas działalności wysokogórskiej oraz wszelkich niebezpieczeństw górskich.

Planowane wycieczki  uzależnione będą od możliwości psychicznych i fizycznych kursantów oraz od warunków pogodowych. Ostateczna decyzja zawsze podejmowana jest przez instruktora prowadzącego kurs.

Miejsce:

Całość kursu prowadzona jest w polskiej części Tatr Wysokich. W zależności od warunków pogodowych, odbywa się on w rejonie Hali Gąsienicowej lub w otoczeniu Morskiego Oka.

 

Czas trwania kursu i przygotowanie:

Kurs jest czasem dość intensywnym – są to pełne cztery dni „akcji górskiej”. Z tego powodu trzeba się do niego przygotować od strony kondycyjnej. Przydatne jest więc truchtanie, bieganie czy wędrówki po niższych górach, które zwiększają wydolność fizyczną. Takie przygotowanie jest zdecydowanie bardziej potrzebne niż ewentualny trening wspinaczkowy. Nieocenione są także wcześniejsze wycieczki po tatrzańskich szlakach. W czasie kursu tworzycie zespół, dlatego indywidualna kondycja każdego z Was oraz umiejętności motoryczne mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort całej grupy.
Na pewno nie wymagamy od Was ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej. Wystarczy, że pokonujecie długie tatrzańskie szlaki w czasach opisanych w przewodniku. Jeżeli jednak posiadacie jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Wam swobodne uczestniczenie w kursie, musicie nas o nich poinformować.

 

Prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam przyjaciele – instruktorzy taternictwa lub alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu, a także lub Przewodnicy Tatrzańscy I lub II klasy. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów pod opieką instruktora to dwie osoby, a maksymalna to sześć osób.

Dzięki kursowi zdobędziesz to co najcenniejsze – doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią. Dzięki szkoleniu zyskasz spokój i pewność na eksponowanych czy trudnych odcinkach Orlej Perci.

Oprócz tego otrzymasz wykłady (w formie elektronicznej), zaświadczenie o ukończeniu kursu, polecaną literaturę, a jak dobrze pójdzie to i pamiątkowe zdjęcia.

Jako absolwent naszego kursu dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

 

Dojazd:

Całość kursu odbędzie się będzie w Tatrach. W zależności od prognozy pogody kurs przeprowadzimy na Hali Gąsienicowej lub w otoczeniu Morskiego Oka, a w wyjątkowych sytuacjach w obu tych miejscach.

Na Halę Gąsienicową najłatwiej dostać się z Kuźnic. Niestety, nie ma możliwości, aby dojechać tam samochodem. Najlepiej zaparkować auto w Zakopanem, a do Kuźnic dojechać busem z dworca PKS w Zakopanem (ok. 10 minut jazdy, 3 zł). Całodobowe płatne parkingi położone najbliżej Kuźnic znajdują się przy ulicy Karłowicza – stamtąd do wylotu szlaku jest ok. 1,5 km. Bezpośrednio na Halę Gąsienicową prowadzą dwa szlaki: niebieski przez Boczań lub żółty Doliną Jaworzynki. Szlaki te łączą się na Przełęczy między Kopami. Dojście na Halę w warunkach letnich powinno zająć ok. 1,5-2h w zależności od kondycji i ciężaru plecaka.
https://goo.gl/maps/ihG9pSFwqp22

Drugą możliwością jest wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście Kotłem Gąsienicowym w dół w stronę Hali Gąsienicowej i położonej na niej Betlejemki (N49.24537° E20.00580°) oraz schroniska (N49.24339° E20.00721°). Zejście powinno zająć ok. 30-45 minut. W tej opcji warto wcześniej zakupić bilety na kolejkę na konkretną godzinę, gdyż w sezonie letnim cieszy się ona naprawdę dużym zainteresowaniem 🙂
https://goo.gl/maps/5EWoyxw7GnG2

Trzecią opcją jest wędrówka drogą z Brzezin (czarny szlak Doliną Suchej Wody Gąsienicowej). Jest to jednak mało ciekawy wariant – szlak jest długi, dość kamienisty i raczej nudny.

Jeżeli natomiast będziecie działać w otoczeniu Morskiego Oka, najlepiej dostać się z Zakopanego na Palenicę Białczańską. Możesz dojechać tam busem z centrum Zakopanego lub przyjechać własnym samochodem i zostawić go na czas trwania kursu na niestety nietanim parkingu. Z Palenicy czeka Cię kultowy 8-kilometrowy spacer drogą asfaltową na Włosienicę (polana, do której dojeżdżają fasiągi). Tuż za pawilonem gastronomicznym po prawej stronie drogi prowadzi wąska, nieoznaczona ścieżka. Nią, po ok. 10 minutach dostaniesz się na Tabor, czyli taternickie pole namiotowe (N49.21189° E20.07688°).
https://goo.gl/maps/RPTc3SP1hVC2

 

Noclegi:

Jeżeli będziemy działać na Hali Gąsienicowej to naszym domem będzie Centralny Ośodek Szkolenia PZA „Betlejemka” (N49.24537° E20.00580°) lub schronisko PTTK „Murowaniec” (N49.24339° E20.00721°) na Hali Gąsienicowej.

W Betlejemce jest jeden duży wspólny pokój, kuchnia turystyczna, kibelki i prysznic.

W Murowańcu pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Prąd jest dostępny w recepcji a w całym schronisku jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska http://murowaniec.e-tatry.pl/ .

Cena za nocleg wynosi od 45 zł do 60 zł w zależności od ewentualnej zniżki którą dostaniesz jeżeli jesteś członkiem PTTK. W takiej sytuacji koniecznie zabierz legitymacje z opłaconą składką.

Jeżeli będziemy się wspinać w otoczeniu Morskiego Oka to śpimy na Taborze czyli w bazie noclegowej PZA „Szałasiska” (N49.24537° E20.00580°). To baza namiotowa, namioty są na miejscu, materace również. Potrzebujesz tylko swój ciepły śpiwór. Do dyspozycji jest kuchnia, jadalnia (Relax), toalety i ciepły prysznic.

Cena za nocleg wynosi od 25 zł do 35 zł w zależności od ewentualnej zniżki którą dostaniesz jeżeli jesteś członkiem Klubu Wysokogórskiego zrzeszonego w PZA. W takiej sytuacji koniecznie zabierz legitymacje z opłaconą składką.

plan awaryjny:

Jeżeli pogoda w pierwszej części kursu uniemożliwi nam działanie w Tatrach  to zajęcia techniczne (jeden dzień) rozpoczynamy w dolince Kobylańskiej koło Krakowa.

rzeczy do zabrania

dokumenty:

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie

rzeczy:
czapka zimowa
czapka z dazskiem
krem przeciwsłoneczny
okulary
bielizna
skarpety
bluza wspinaczkowa
polar
primaloft
spodnie wspinaczkowe długie
kurtka przeciwdeszczowa
spodnie przeciwdeszczowe lekkie
czołówka + zapasowe baterie
rękawiczki
buty wspinaczkowo-podejściowe (typu Scarpa Zen)
śpiwór
kubek
sztućce
zapalniczka
igła, nici
ręcznik
kosmetyczka
osobiste lekarstwa
plastry i lepce
bidon na wodę
plecak wspinaczkowy 40l
notatnik
długopis
mapa Tatr 1:25000
telefon, ładowarka, powerbank
parasol składany (to nie żart..)

sprzęt:

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, liny, karabinki, ekspresy, kaski itp. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Jeżeli jednak chcesz zabrać swój to daj mi o tym koniecznie znać.

terminy:

rok 2019    

tur 1: 20 – 23.06
tur 2: 04 – 07.07
tur 3: 18 – 21.07
tur 4: 01 – 04.08
tur 5: 15 – 18.08
tur 6: 29.08 – 01.09
tur 7: 19 -22.09

 

cena kursu to 950 zł

cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych. Szkolenie prowadzi Instruktor Taternictwa lub  Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu  również o uprawnieniach Instruktora Wspinaczki Wysokogórskiej nadanych mu przez polskie Ministerstwo Sportu.

cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdów
 • noclegów
 • wyżywienia

inwestycja !

Kurs wymaga zaangażowania  czasowego i finansowego. Warto jednak pamiętać, że jest to czas i pieniądze zainwestowane  w przyszłe Twoje i Twojego partnera bezpieczeństwo a umiejętności jakie nabędziesz będą kapitałem Twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc
 2. wypełniasz pola z danymi
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację
 4. jak przelew zadatku wpłynie na konto dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wpłacony zadatek i wszystkie informacje logistyczne

pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni. masz wtedy czas na zrobienie przelewu zadatku, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych
 • zadatek zrobiony 30 dni przed kursem lub później jest bezzwrotny
 • jeżeli robisz rezerwację i zrezygnujesz z kursu wcześniej niż 30 dni przed kursem to z zadatku potrącamy 100zł na koszty biurowe
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni) to powinieneś wpłacić od razu całość kwoty
 • 7 dni przed kursem dopłacasz resztę kwoty do ceny kursu
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają…
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głownym problemem na kursach „górskich”

terminy 2019 r

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

ul. Zdrojowa 126, Lusina, 30-698 Kraków Poland