Szczegóły kursu

Chcesz wejść na Mont Blanc?

Podziwiasz dostojne, alpejskie czterotysięczniki?

Lubisz kilkudniowe wyprawy i biwaki setki metrów nad lodowcami?

UWAGA: kursy tymczasowo zawieszone!

czego się nauczysz ?

Na Mont Blanc może wejść prawie każdy. Ale pod warunkiem, że jest dobra pogoda i przyjazne warunki. Wiele osób otarło się śmierć na tym „łatwym” czterotysięczniku, ponieważ nie wiedziało co zrobić gdy w przeciągu kilku godzin temperatura spada do – 20°C, wieje huraganowy wiatr i nie widać własnej, wyciągniętej dłoni. A zdarza się to naprawdę nierzadko.

Wchodząc na najwyższy wierzchołek Europy dobrze jest mieć świadomość, że „w razie czego” będziesz umiał sobie poradzić, bo wcześniej przećwiczyłeś sytuacje awaryjne w bezpiecznych warunkach:

 • najpierw poznasz co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować upadki na stoku
 • nauczysz się bezpiecznie poruszać po lodowcu
 • sprawdzisz na sobie, co to znaczy prawidłowy proces aklimatyzacji i jak to zrobić prawie bezboleśnie

Ten program nie jest firmowany przez PZA, to mój autorski pomysł. Chciałbym, żebyś po tym kursie czuł się w górach lodowcowych bezpiecznie.

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Czeka nas nauka poruszania się w rakach, używania czekana, asekuracji w terenie śnieżno-lodowym. Najczęściej ćwiczymy te umiejętności przed wyruszeniem na M.Blanc.
Może się jednak zdarzyć że ze względu na pogodę trzeba będzie przyspieszyć wyjście a szerzej zająć się tymi tematami po zejściu z wierzchołka

Wejście na wierzchołek Mont Blanc rozpoczniemy nietypowo jak na góry, mianowicie wjedziemy kolejką i tramwajem górskim do Orlego Gniazda (Nid d`Aigle, 2.400m), skąd podejdziemy w kierunku schroniska Refuge de Tete-Rousse (3.167m), gdzie będziemy nocować. Następnego dnia podejdziemy granią do schroniska na Aiguille du Gouter (3.817m). W razie kiepskiej prognozy pogody i ograniczonej ilości dni do dyspozycji, wejdziemy od razu na Aig. du Gouter.

Stamtąd ponownie wcześnie rano wyruszymy w górę z zamiarem zdobycia naszego właściwego celu. Śnieżnymi zboczami Dome du Gouter dotrzemy do metalowego pudła, zwanego schronem Vallot (4.362m), skąd dalej lodową granią Bossons, w rytmie odmierzanym przez własny organizm. Ostatnie 100m przejdziemy wąską, eksponowaną granią szczytową, po czym staniemy na obszernym wierzchołku Mont Blanc.

Po zejściu tą samą drogą (nocleg w schronisku przy Aig. du Gouter) na Nid d`Aigle, tramwaj górski zabierze nas z powrotem do cywilizacji.

Jeżeli nie zdążyliśmy (pogoda) zrobić ćwiczeń przed wejściem na wierzchołek to zrobimy to właśnie teraz.

Musisz tylko pamiętać, że zarówno sam program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody. To przewodnik będzie decydował, czy nocujemy w Ref. de Tete-Reuse czy idziemy od razu na Aig. du Gouter i w innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i taktyką działania.

Pamiętaj również że musisz przyjechać na ten kurs z dobrą kondycją i aklimatyzacją do wysokości (w przeciwnym razie trzeba będzie na to poświęcić dodatkowy dzień albo może ci uniemożliwić wejście na M.Blanc…)

czas trwania:

Cała wyprawa zajmie nam 6 dni, spędzone na miejscu, czyli nie licząc dojazdu. Z tego 3 dni spędzimy górach a pozostałe to rezerwa czasowa i czas na odpoczynek.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzi Przewodnik Wysokogórski IVBV (jest to jedyna grupa uprawniona do prowadzenia grup na M.Blanc). Grupa nie może liczyć więcej niż 2 osoby przypadające na 1 przewodnika.

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

jak dojechać

Są dwie opcje:
Pierwsza to dojazd moim samochodem. W takim wypadku musisz jedynie dostać się do Krakowa. Jeżeli wybierasz się na 1 lub 6 turnus to pojedzie z wami przewodnik, jeżeli na jakiś inny turnus to pojedziecie sami. Koszt dojazdu to ok 600-900zł/osobę (paliwo, autostrady itp) w zależności od tego jakim samochodem pojedziecie i ile w nim będzie siedziało osób.
Druga to dojazd własny: samochodem, autokarem lub nawet samolotem do Genewy i stamtąd autobusem. W takim przypadku spotkamy się wieczorem w Chamonix w umówionym miejscu

noclegi

Na dole spać będziemy w pensjonacie w Chamonix lub okolicznych miasteczkach. Po wyruszeniu na Mont Blanc dwie noce prześpimy w schroniskach: Tete Rouse i Gouter. Niestety, nawet mając rezerwację (o co w lecie trudno) raczej nie licz na zbyt duży komfort snu w samym schronisku. Masowy exodus w kierunku wierzchołka zaczyna się już koło godz. 1 w nocy, my zresztą też będziemy się zbierać o tej porze.


Mont Blanc od północy

rzeczy do zabrania

sprzęt:

Zapewniam jak zwykle cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Również raki i czekany.
Jedyne co potrzebujesz poza „letnim” ekwipunkiem to solidne buty dostosowane do zimy (służę poradą) i cieplejszy ubiór.

jakie dokumenty

Weź ze sobą koniecznie:

 • paszport lub dowód osobisty
 • legitymację klubową (jeżeli masz)
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
adidasy
plecak (ok. 40-50l)
śpiwór
karimata
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

co otrzymasz ?

 • satysfakcję
 • umiejętności pozwalające w przyszłości na samodzielne, bezpieczne poruszanie się w turystycznym terenie wysokogórskim
 • masę wrażeń, widoków i przeżyć
 • pewność, że ruszasz w trudne góry pod dobrą opieką
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

rok 2020

KURSY CZASOWO ZAWIESZONE.

Z uwagi na pogodę kurs może być przesunięty o cztery dni w ostatnim tygodniu przed wyjazdem. Taki bufor urlopowy jest konieczny u każdego z uczestników.

Do ceny kursu powinieneś doliczyć ok 350-400 Euro na koszty noclegów, wyżywienia i kolejek.

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów (ok. 150 euro)
 • kolejek (ok. 30 euro + 40 euro) – opcjonalnie w wypadku wyjazdu na Aiguille du Midi,
 • wyżywienia
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych wypraw i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację wyprawy w wysokości 500 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na wyprawie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację wyprawy, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed wyjazdem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed wyjazdem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoją wyprawę,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w wprawie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w wyprawie,
 • warunkiem uczestnictwa jest stan zdrowia pozwalający na przebywanie na większych wysokościach – czynnikiem eliminującym są choroby serca i układu krążenia,
 • potrzebujesz trochę humoru, odwagi i chęci do zdobywania szczytów,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w wyprawie. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości instruktorów/przewodników ją prowadzących,
 • zapisując się na wyprawę i wysyłając opłatę za jej organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do wyprawy:
Istotnym elementem każdej wyprawy jest odpowiednie do niej przygotowanie. Warto, abyś wcześniej popracował nad swoją wydolnością i kondycją. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed wyjazdem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed wyprawą czy szkoleniem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i muszą zrezygnować z wyjazdu. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc wpłacony zadatek przepada…
Najlepszą formą przygotowań są długie spacery, wędrówki po niższych górach oraz bieganie – najlepiej po urozmaiconym terenie.

dzień 1. Spotkanie uczestników kursu o godz. 18.00 w Chamonix w naszym wynajętym apartamencie. Wybór wariantu działania w zależności od prognoz pogody na najbliższe dni.

dzień 2. Wycieczka aklimatyzacyjna na Aiguille du Midi lub Mer de Glace Wyjazd o 8.00 kolejką linową na Aiguille du Midi (3.842m), przejście przez Col du Midi w stronę Mont Blanc du Tacul (4.248m). Po południu , niezależnie od osiągniętej wysokości zejście z powrotem na Aig. du Midi, skąd zjazd kolejką do Chamonix. W przypadku mniej korzystnych warunków pogodowych zamiast na Aig du Midi wyjazd kolejką szynową do Montenvers i przejście na lodowiec Mer de Glace. Ćwiczenia na lodowcu Mer de Glace. Nauka operowania czekanem w lodzie, wychodzenia samodzielnego ze szczeliny lodowcowej i wyciągania z niej partnera.

dzień 3. Rano uzupełnienie zapasów jedzenia i ew. braków w ekwipunku, dopasowanie sprzętu. Wyjazd o 12.00 do Les Houches skąd kolejką linową do Bellevue (1800 m), a stamtąd tramwajem górskim do Nid d`Aigle ( 2.400m), skąd rozpocznie się podejście (ok. 3-4 h) w kierunku schroniska Refuge de Tete-Rousse (3167m) na nocleg.

dzień 4. Wyjście o 8.00 rano w stronę schroniska Refuge du Gouter (3800 m). Pozostawienie rzeczy w schronisku i wyjście w stronę Dome du Gouter w celach aklimatyzacyjnych . Po drodze zajęcia z nauki poruszania się w terenie śnieżno-lodowym z wykorzystaniem sprzętu zimowego. Powrót do schroniska na nocleg.

dzień 5. Wyjście o 1.00 w nocy w górę z zamiarem zdobycia Mont Blanc, początkowo śnieżnymi zboczami Dome du Gouter do schronu Vallot (4.362m), a następnie lodową granią Bosses w stronę wierzchołka Mont Blanc (ze schroniska 5-6 h).Zejście tę samą drogą przez Aig. du Gouter, przez schronisko Tete-Rousse (3167 m) do Nid d`Aigle, skąd tramwajem górskim do Bellevue i kolejką do Les Houches Nocleg w pensjonacie w Chamonix.

dzień 6. Rezerwowy w wypadku złej pogody poprzednich dniach.

Sam program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody, kondycji uczestników i rezerwacji schroniskowych. Decyzja zarówno o wyborze wariantu jak i kontynuowaniu lub nie wycieczki należy wyłącznie do przewodnika- to on odpowiada za bezpieczeństwo grupy i podejmuje ostateczną decyzje.

rok 2020 - kursy czasowo zawieszone

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków