Gdzie?
Podczas kursu zimowej turystyki wysokogórskiej naszym terenem działania są trzy lokalizacje:
Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Tam – w otoczeniu Hali Gąsienicowej zimą szkoli nam się bardzo dobrze. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w rejonie Morskiego Oka, szlaki są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki turystyki wysokogórskiej w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów i progów trawiasto skalnych idealnych do ćwiczeń i dostępnych nawet w trudnych warunkach.
Szkolimy również w Morskim Oku, bo teren jest atrakcyjny turystycznie, jednak szlaki i wierzchołki są trudniejsze, a podejścia dłuższe. Tam podobnie jak w dolinie Gąsienicowej i Zakopanym mamy specjalnie przygotowane przez nas poligony szkoleniowe z atrakcyjnymi lodospadami i progami mikstowymi (skalno-trawiasto-śnieżnymi). Niestety, całościowo Morskie Oko jest bardziej wrażliwe lawinowo i jeżeli mamy ogłoszoną lawinową rosnącą „trójkę”, to kurs przenosimy w bezpieczniejszą lokalizacje. Nie przenosimy turnusu na inny termin a zmieniamy jego lokalizacje noclegową na Zakopane i szkolimy na Nosalu, Giewoncie i Świnicy!
Ostatnio odkrytą lokalizacją jest Zakopane które zyskuje coraz bardziej na popularności, dzięki bezproblemowemu dojściu na szkolenie, lepszej regeneracji, atrakcyjnym różnorodnym wycieczką górskim najczęściej na Nosal, Giewont i Świnicę i dużej odporności na duże zagrożenie lawinowe.
Jak dojechać?
Alternatywna nauka wspinania frontalnego na lodospadzie nad Zmarzłym Stawem
Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok. 30 zł), odjazdy średnio co 30 min.
Jeżeli szkolenie jest w Murowańcu to na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:
1) na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przełęczy między Kopami i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1,5h – 2,5h w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” lub rosnąca „trójka ” lawinowa albo wiał silny wiatr na Kasprowym powyżej 70 km/h, TO IDŹ KONIECZNIE drogą od Brzezin szlakiem czarnym. Absolutnie odpada szlak żółty Doliną Jaworzynki (lawiny).
2) druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego zajmuje ok. 30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej.
Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego czy silnego wiatru na pewno jest najbezpieczniejsza.
Będziemy na Ciebie czekać w schronisku Murowaniec N49.24339° E20.0072. O miejscu spotkania dowiesz się na recepcji.
Jeżeli będziemy się szkolili w otoczeniu Morskiego Oka, musisz się dostać z Zakopanego na Polanę Palenica. Busiki odjeżdżają z parkingu na przeciwko dworca PKS, kierunek Morskie Oko lub Polana Palenica. Tam wysiadasz i czeka Cię upojny spacer 8 km drogą asfaltową do schroniska nad Morskim Okiem. Będziemy na ciebie czekać w kuchni w Starym Schronisku w Morskim Oku.
Przy szkoleniach z Zakopanym dojazd jest najłatwiejszy bo musicie dostać się tylko na Jaszczórówkę dzielnice zakopanego pod Nosalem. Jeżdżą tam Busy z dworca, wysiadacie pod wyciągiem pod Nosalem i po 100 metrach w kierunku wschodnim (tam gdzie odjedzie Wasz bus) po prawej stronie drewniany Dom świętego Stanisława- Jaszczurówka 6 a 100 metrów dalej na pierwszym zakręcie również po prawej drewniana Willa pod Smrekami- Jaszczurówka 16.
Noclegi
W dolinie Suchej Wody naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
W ramach kursu masz zarezerwowany nocleg tylko na czas szkolenia (w zależności od terminu: poniedziałek-czwartek lub czwartek-niedziela). Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać po kursie na jeszcze jedną noc, zadzwoń do recepcji Murowańca i zarezerwuj dodatkowy nocleg we własnym zakresie. Koniecznie powiedz, że jesteś zapisany na nasze szkolenie.
Pokoje są 2-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowe. Na piętrach są pokoje i łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (jednorazowa opłata 15 zł), więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe niestety drogie posiłki najlepiej zamawiać w restauracji. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.
Cena za nocleg wynosi od 90 do 140 zł/noc w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżkę PTTK lub Alpenverein, to weź ze sobą legitymację. Uwzględniając ceny noclegów i posiłków to schronisko jest najdroższą naszą lokalizacją.
W Morskim Oku śpimy najczęściej w Starym rzadko Nowym schronisku, w zależności od dostępnych miejsc. Stare Schronisko jest mniej komfortowe, bo sale są 12 osobowe, wymaga ono własnego śpiwora, ale można w nim samodzielnie gotować śniadania a nawet odgrzewać kolacje (dostęp do kuchni z kuchenką elektryczną, talerze, kubki, sztućce). Nowe schronisko ma małe 6 osobowe, pokoje z pościelą, ale nie ma możliwości samodzielnego przyrządzania posiłków, poza wrzątkiem. Koszt noclegu w Starym Schronisku wynosi 55 zł/noc, w Nowym – 70 zł/noc – są zniżki na legitymację PTTK i AV. Schronisko wieczorem pustoszeje najczęściej jesteśmy tylko z innymi grupami szkoleniowymi i wspinaczami więc klimat jest tu zimowy wysokogórski.
W Zakopanem naszym domem będzie Willa pod Smrekami (Jaszczurówka 16) lub Dom świętego Stanisława (na Jaszczurówce 6). https://noclegi.pl/willa-pod-smrekami-zakopane Telefon: 18 206 20 68 – Grzesiek. Tam też macie zarezerwowane noclegi na czas trwania, 100-130 zł/dzień, w cenie pościel.
Jeżeli ktoś z Was chce przyjechać wieczór wcześniej to proszę dzwońcie już bezpośrednio do Grześka (serdeczny i gościnny właściciel, a nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skiturowiec) i rezerwujcie już dodatkowy nocleg sami, powołując się na szkolenie z nami. Na miejscu czekają duże 2- ,3-,4 -osobowe pokoje, jest dobrze urządzona kuchnia, sala bilardowa, kominkowa, więc regeneracja jest najlepsza. Blisko jest sklep spożywczy, piekarnia, restauracje. Wykłady będą w Willi, a działać już będziecie w górach – bez obawy wycieczek szkoleniowych z tej lokalizacji jest najwięcej!
Rzeczy do zabrania
na Świnicy Turystycznej
sprzęt:
Cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Jeśli nie posiadasz własnego sprzętu, pożyczymy Ci go już na miejscu (w cenie kursu).
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w ciepłe zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę i ubiór dostosowany do warunków zimowych.
dokumenty:
dowód osobisty,
jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
opcjonalnie legitymację PTTK,
jedzenie:
W każdej lokalizacji możesz korzystać z posiłków typowej polskiej kuchni serwowanych w schronisku. W Murowańcu do dyspozycji gości jest wrzątek zaś w Morskim Oku w starym schronisku dodatkowo dwupalnikowa kuchenka elektryczna na której możecie coś odgrzać- często jednak zajęta.
Przywieź ze sobą na pewno szturm żarcie: nie zamarzające batony energetyczne, suszone owoce, herbatę z cytryna i miodem lub sokiem do termosu.
zamieć śnieżna uczy wiele na kursie zimowej turystyki i błyskawicznie weryfikuje jakość ubrania
konieczne:
- buty zimowe*,
- ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**
- zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
- ciepła kurtka najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
- ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**;
- kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 stopni**,
- spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
- ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
- oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
- czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
- co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
- jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
wersja 1- bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 stopni), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe;
- buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
- plecak ok. 40-50l **,
- gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
- niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
- termos 07-1l,
- ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
- mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
- gotówka, w schroniskach można płacić kartą za noclegi jednak czasami terminale się psują, za jedzenie płacimy gotówką!
- naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek”+ power bank+ ładowarka,
- rzeczy do mycia,
- śpiwór ***.
Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, kurtki techniczne można zastąpić większa ilością polarów jednak i tak jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu od znajomych lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu **
polecane:
- kijki teleskopowe,
- raczki na dojście do schroniska
- okulary lodowcowe,
- krem przeciwsłoneczny-od marca do maja konieczny,
- pomadka do ust,
- gumowe raczki na podejścia i zejście ze schroniska,
- kompas,
- apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni).
- stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!
*do podstawowej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX lub niskobudżetowe Simond Alpinist), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Buty muszą być ciepłe i nie ciasne!
** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arc’teryxx, Simond i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku alpinistyczne ubrania produkowane przez polaków którzy szyją swoje dobre produkty w Polsce: Montano, Małachowski, Pajak
*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.
Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć!