Szczegóły kursu
Lubisz długie, zimowe wędrówki pustymi szlakami?
Chcesz poruszać się zimą w trudniejszym terenie turystycznym?
Chcesz nauczyć się używać liny?
Myślisz o wyjazdach w góry lodowcowe, by zdobywać szczyty drogami klasycznymi?
Kurs zaawansowany dedykowany jest tylko dla absolwentów podstawowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej!
UWAGA! W przypadku braku możliwości przyjazdu na kurs przez zachorowanie na covid lub skierowanie na kwarantannę (po przesłaniu nam wyniku testu lub decyzji o kwarantannie) jest możliwość przesunięcia opłaty organizacyjnej na inny termin.
Kurs przygotowuje Cię do samodzielnego poruszania się zimą w Tatrach w terenie turystycznym oraz latem w Alpach, gdzie niezbędna jest asekuracja liną. Pierwszy stopień turystyki był dla ciebie zapoznaniem się z zimą w Tatrach i pokazaniem, jakie są możliwości twojego dalszego rozwoju w obszarze nawigacji i asekuracji liną. Na kursie zaawansowanym tych właśnie umiejętności chcemy nauczyć cię znacznie lepiej.
- Przypomnisz sobie, co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały, a nie przeszkadzały.
- Poznasz metody nawigacji wysokogórskiej (mapa, kompas, GPS-podstawy) i będziesz je stosował w praktyce w czasie wycieczek wysokogórskich.
- Jeżeli pogoda pozwoli, raz lub dwa razy przećwiczymy w bardziej wymagającym terenie asekurację lotną na grani lub żebrze któregoś z wierzchołków z asekuracji poprzez ciało, z bloku, z czekana oraz z półwyblinki i asekurację na grani śnieżnej.
- Pogłębisz swoją wiedzę z zasad bezpieczeństwa typowych dla zimy, a związanych z zagrożeniem lawinowym, nawigacją, wychłodzeniem.
- Przyjdzie nam torować w zespole i poprawnie zakładać szlak.
- Nauczysz się prawidłowo stawać w rakach i właściwie pracować czekanem w naprawdę stromych śniegach, na skale i może w stromym lodzie.
- Przed wycieczką będziemy nauczać cię taktyki: planowania, regeneracji, itd, a w czasie wycieczki wysokogórskiej: odżywiania, asekuracji, nawigacji, zarządzania energią i zmianą.
Kurs jest prowadzony wg programu PZA (który trwa trzy dni), zawiera wszystkie jego elementy przygotowujące Was do turystycznej samodzielności zimą w górach typu tatrzańskiego. Jeżeli już wiesz i planujesz wyprawy lodowcowe na trudne trzy tysięczne technicznie szczyty typu Hohe Dachstein, Wild Spitze czy Gross Glockner, to rekomendujemy: kurs turystyki alpejskiej-lodowcowy, a na wysokie szczyty alpejskie typu: Monte Rosa, Mont Blanc – kurs turystyki alpejski-zaawansowany, które prowadzimy na lodowcach i w realnym alpejskim terenie. Te kursy są najlepszą możliwością przygotowania Cię do turystycznych dość trudnych i trudnych gór typu lodowcowego. Jeżeli myślisz o „turystycznych” jeszcze trudniejszych technicznie szczytach alpejskich typu Matterhorn, to nie obejdzie się bez kursu rozszerzonego w Tatrach i zaawansowanego w Alpach!
Forma zajęć:
Na zaawansowanym kursie zimowej turystyki wysokogórskiej będziemy chodzić na wyprawy w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Jest to bardzo atrakcyjny rejon w Tatrach do zaawansowanej turystyki zimowej. Przy dobrych warunkach działamy na odcinkach Orlej Perci, przy gorszych na Kościelcu, przy trzecim stopniu lawinowym wspinamy się ściśle granią na Świnicę Turystyczna, przy czwórce lawinowej kurs jest przesuwany na najbliższy poniedziałek-środa. Podejścia i zejścia są krótkie i mniej zagrożone lawinami w porównaniu do innych dolin Tatr Wysokich. W Gąsienicowej mamy wybór szczytów i grani o zróżnicowanych trudnościach, a przy gorszej pogodzie możliwość działania na atrakcyjnej Świnicy Turystycznej.
Przygotowanie do kursu:
Do kursu musisz się przygotować, ponieważ kiepska kondycja może ci uniemożliwić udział w wycieczkach wysokogórskich! Najważniejsze, żeby zacząć ćwiczyć sporty wytrzymałościowe (tlenowa praca mięśni). Dobrym przygotowaniem będzie np.: chodzenie po schodach w wysokich budynkach (zjeżdżaj windą), bieganie na granicy progów tlenowych na dystansach 10 km, ćwiczenia crossfit oraz marsze z plecakiem. Nic nie zastąpi wcześniejszych zimowych wycieczek w Tatry i Beskidy!
Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym, trudno najwyżej jeden dzień spędzisz w schronisku, jeżeli kondycja nie pozwoli działać ci na pełnych obrotach przez cztery dni.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane.
-
to co najcenniejsze: świadomość, umiejętności i doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
- chcemy nauczyć cię świadomego używania liny zimą w górach, oraz umiejętności niezbędnych do zdobywania trudniejszych turystycznych szczytów tatrzańskich.
- zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…
Podczas Zimowego Kursu Turystyki Wysokogórskiej II-go stopnia naszym głównym terenem działania będzie Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie krótsze niż w rejonie Morskiego Oka, a szczyty na ogół łatwiejsze i mniej wrażliwe na trudne warunki lawinowe. Jeżeli jednak ogłoszona jest lawinowa „czwórka” to kurs przenoszony jest na najbliższy poniedziałek-środa!
Jak dojechać?
Zakopane jest coraz lepiej skomunikowane, ale najlepsza jest kombinacja pociągu z autobusem. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Masz do dyspozycji autobusy PKS i prywatnych linii Szwagropol (ceny ok. 30 zł), odjazdy średnio co 25 min.
Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (4 zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:
1) na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przełęczy między Kopami i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1,5h – 2,5h w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” lub rosnąca „trójka ” lawinowa albo wiał silny wiatr na Kasprowym powyżej 70 km/h, TO IDŹ KONIECZNIE drogą od Brzezin szlakiem czarnym. Absolutnie odpada szlak żółty Doliną Jaworzynki (lawiny).
2) druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego zajmuje ok. 30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej.
Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego czy silnego wiatru na pewno jest najbezpieczniejsza.
Będziemy na Ciebie czekać w schronisku Murowaniec N49.24339° E20.0072. O miejscu spotkania dowiesz się na recepcji.
Noclegi
W dolinie Suchej Wody naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
W ramach kursu masz zarezerwowany nocleg tylko na czas szkolenia (w zależności od terminu: piątek niedziela-niedziela lub poniedziałek-środa). Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać po kursie na jeszcze jedną noc, zadzwoń do recepcji Murowańca i zarezerwuj dodatkowy nocleg we własnym zakresie. Koniecznie powiedz, że jesteś zapisany na nasze szkolenie.
Pokoje są 2-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowe. Na piętrach są pokoje i łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (jednorazowa opłata 15 zł), więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki najlepiej zamawiać w restauracji. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.
Cena za nocleg wynosi od 90 do 150 zł/noc w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżkę PTTK lub Alpenverein, to weź ze sobą legitymację bo są zniżki.
Rzeczy do zabrania
sprzęt:
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę i ubiór dostosowany do warunków zimowych.
dokumenty:
- dowód osobisty,
- jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
- opcjonalnie legitymację PTTK,
jedzenie:
- przywieź szturm żarcie – niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce,
- herbatę, cytrynę i miód lub sok,
- na miejscu w schronisku możesz kupić smaczne posiłki jednak kuchnia jest typowo polska. Jeżeli jesteś na diecie to musisz przywieź całe jedzenie z sobą, do dyspozycji jest jeszcze wrzątek.
konieczne:
- buty zimowe*,
- ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**,
- zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
- ciepła kurtka najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
- ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
- kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 stopni**,
- spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
- ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
- oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
- czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
- co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
- jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
wersja 1- bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 stopni), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe, - buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
- plecak ok. 40-50l **,
- gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
- niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
- termos 07-1l,
- ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
- mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
- apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni)
- gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
- naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek” + power bank+ ładowarka,
- rzeczy do mycia,
- śpiwór ***
sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu od znajomych lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu **
polecane:
- kijki teleskopowe,
- raczki na dojście do schroniska
- okulary lodowcowe,
- krem przeciwsłoneczny-od marca do maja konieczny
- pomadka do ust,
- gumowe raczki do podejścia do schroniska
- kompas
- stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!
*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX lub Simond Alpinist), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Buty muszą być ciepłe i nie ciasne!
** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arc’teryxx i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku alpinistyczne ubrania produkowane przez polaków którzy szyją swoje dobre produkty w Polsce: Montano, Małachowski, Pajak
*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.
Pakuj się z tej listy tak, żeby niczego nie zapomnieć!
turnus 16 – 11-13.04 – 1900 zł
Cena kursu obejmuje:
- wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
- ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
- kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.
Cena kursu nie obejmuje:
- dojazdu,
- noclegów,
- wyżywienia.
Na kursie zaawansowanym oczekujemy od Ciebie opanowanych podstawowych umiejętności z kursu podstawowego niezbędnych do bezpiecznego zrealizowania programu kursu zaawansowanego! Te podstawowe umiejętności to: chodzenie w rakach metodą francuską i frontalną, hamowanie czekanem, oraz ponadprzeciętna sprawności-kondycja fizyczna. Nie omijaj kursu podstawowego bo nic dobrego z tego nie wynika, cierpisz ty i osoby przygotowane! Jeżeli będzie inaczej to z uwagi na bezpieczeństwo pozostałych uczestników możesz nie brać udziału w zajęciach i dopiero po nadrobieniu zaległości kurs dokończyć w późniejszym terminie!
Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.
Procedura rezerwacji:
-
wybierasz termin z dostępnych kursów turystyki zaawansowanej i ilość potrzebnych miejsc,
-
wypełniasz pola z danymi,
-
potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
- przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 200 zł,
-
w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
- do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.
Pamiętaj że:
- miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
- jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
- 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
- po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.
Dodatkowo:
- jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
- potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
- kurs II-go stopnia jest przewidziany dla osób zaawansowanych, więc konieczne jest wcześniejsze ukończenie zimowego kursu turystyki wysokogórskiej I-go stopnia i przygotowanie kondycyjne!
- oczekujemy od Ciebie ponad przeciętną kondycję ( pokonywanie szlaków w czasach krótszych niż opisane na szlaku) i chcemy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
- zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.
Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej – zaawansowanego.
- Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji, wychłodzenia, zagrożenia lawinowego, braku widoczności.
- Dodatkowe informacje o zaawansowanym sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
- Zasady asekuracji: asekuracja lotna na grani skalnej, śnieżnej, w miejscach ubezpieczonych w stałe punkty asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i asekuracja w śniegu (stanowiska z czekana, grzyba,pół wyblinki dodatkowo asekuracja poprzez ciało, z głazu)
- Przypomnienie niezbędnych węzłów: wyblinka, pół wyblinka, ósemka, kluczka, bloker, motyl, skracanie liny, buchtowanie liny.
- Przypomnienie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, wszystkie techniki
- Podstawy profilaktyki lawinowej.
- Podstawy nawigacji w terenie górskim. Planowanie wycieczki, wyznaczanie azymutów w terenie, omijanie szczelin z wykorzystaniem azymutu, poruszanie się we mgle. Podstawy pracy z urządzaniem dedykowanym wysokogórskim GPS typu Garmin, aplikacje komórkowe, odnajdywanie się i planowanie trasy.
- Opcjonalnie: poruszanie się po poręczówkach
Jeżeli pogoda uniemożliwi nam działanie na szczytach i graniach to naukę asekuracji lotnej prowadzimy na niższych żebrach z nauczaniem poruszania się po poręczówkach !
Jako Kilimnajaro szkolimy zimową turystykę wysokogórską już kilkanaście lat i jesteśmy liderem tych szkoleń w Polsce. Po latach doświadczeń i modyfikacji tak tworzymy programy kursów by umiejętności, których chcemy Was nauczyć były możliwe do opanowania w pełnych czterech dniach kursu. W czasie szkolenia zachowana jest duża intensywność nauczania, jednak konieczne są wcześniejsze kursy przygotowawcze.