Szczegóły kursu

Chcesz wspinać się rodzinnie i spędzać czas razem?

Masz dość rodzinnego wakacyjnego leżenia na plaży?

Nigdy się nie wspinałeś/-aś?

Już się wspinałeś/-aś, ale głównie na wędkę i to na panelu?

Dobrze trafiłeś/-aś! To właśnie kurs dla Ciebie!

Nasz atut: mamy własną bazę noclegowo-szkoleniową w Kobylanach!

 

Czego się nauczysz?

 • zasad wspinania i asekuracji przy dużej różnicy wagi rodzic-dziecko,
 • podstaw techniki wspinania, czyli jak ustawić ciało i jak się poruszać, żeby nie spaść i jak najmniej się zmęczyć,
 • rozróżnienia formacji skalnych, czyli czym się różni zacięcie od przewieszki i jak ją pokonywać,
 • obsługi sprzętu wspinaczkowego (karabinki, liny, taśmy, płachty, uprzęże, kaski itd.),
 • przygotowywania sprzętu, wiązania węzłów, dobierania sprzętu do drogi,
 • zakładania różnych stanowisk i zrozumienia, kiedy angielskie, kiedy motylek a kiedy samonastawne,
 • prowadzenia dróg wspinaczkowych we właściwy sposób – taktycznie i bezpiecznie,
 • samodzielnych zjazdów,
 • rozwiązywania sytuacji awaryjnych  (podchodzenie po linie, odblokowanie przyrządu, wycofanie się ze środka drogi),
 • czytania ze zrozumieniem przewodników wspinaczkowych.

Do tego wszystkiego kilka godzin teorii wplecionej w zajęcia praktyczne i jeden wykład wieczorny.

Forma zajęć:

Kursy rodzinne zakładają naukę wspinania po drogach jednowyciągowych ubezpieczonych (ze stałą asekuracją) i wielowyciągowych.

Wszystkie polskie pełne i rozszerzone kursy skałkowe rozpoczynamy w sercu Dolinek Podkrakowskich – w Kobylanach. Zbiórka w naszej bazie przy ul. Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°) o godz. 9.00.
Zajęcia rozpocznie punktualnie Wojtek Szymendera „Szymon”. Z nim należy załatwić wszystkie sprawy papierkowe. W przypadku spóźnienia lub kłopotów z trafieniem trzeba dzwonić bezpośrednio do Wojtka (nr tel. 695 696 361).

Wspinamy się w Skałkach Podkrakowskich: Dolina Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska oraz na ostańcach (Witkowe Skały).

Jeżeli nastąpi widoczne „zmęczenie materiału”, siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).

 

Czas trwania:

Kursy rodzinne trwają sześć dni.

Zaczynamy najczęściej o 9.00 i wspinamy się do oporu. W pierwszych dwóch dniach opór występuje zazwyczaj wieczorem, w następnych dniach po 7-8 godzinach. Wszystkie dni kursu spędzamy w skałach, co najwyżej na jeden dzień (gdyby lało) przenosimy się na sztuczną ścianę.

 

Prowadzenie zajęć:

Kursami skałkowymi rodzinnymi opiekują się dedykowani do nich instruktorzy. Kurs zakłada pracę z dziećmi, dlatego prowadzą je instruktorzy, którzy posiadają również uprawnienia do zajmowania się osobami niepełnoletnimi. Najczęściej są to Igor lub Iga Niemiec, instruktorzy sportu AWF (państwowe uprawnienia do nauki wspinania w skałkach). Odpowiednio dobrani instruktorzy potrafią pracować z dziećmi i wykorzystać wcześniej nabyte umiejętności pedagogiczne, realizując się również w nauczaniu szeregu „twardych” – technicznych umiejętności niezbędnych do wspinania w skałach. Skupiają się na obserwacji kursanta, zachęcaniu go i „stopowaniu” – czyli istotnych elementach w nauczaniu najmłodszych. Aby bezpiecznie, prawidłowo i skutecznie przekazywać wiedzę, pod opieką jednego instruktora nigdy w grupie nie jest więcej niż czterech kursantów.
W wersji VIP instruktor opiekuje się tylko dwójką podopiecznych. W takiej wersji intensywność ćwiczeń i wspinania jest dużo większa.

Nie będziesz się nudzić! Program kursu zakłada szereg nowych umiejętności z zakresu techniki asekuracji i technik linowych., Jeżeli chcecie opanować je rodzinnie, czeka Was ciężka praca. Samodzielne i swobodne pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA (czym to jest, dowiesz się już na kursie) oraz opanowanie programu kursu pozwoli Wam dostać skierowanie na kurs wspinania na własnej asekuracji.

Jako Absolwenci szkolenia otrzymacie zaświadczenie o ukończeniu kursu, podpisane przez instruktora i kierownika kursu.

Naszym kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Jeśli będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się powspinać – dzwoń lub mailuj o dowolnej porze.
Dodatkowo dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

Rodzinne kursy skałkowe prowadzimy w Skałkach Podkrakowskich, na Costa Blanca, w Todrze (Maroko), na Kalymnos oraz na Teneryfie.

Skałki Podkrakowskie – nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej.

Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

Dolina Kobylańska leży ok. 14 km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3 km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się na całej długości dolinki po jej obu zboczach. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki po dobrze przygotowanych i ubezpieczonych drogach.

Fiala i Wzgórze 502 leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek oraz łatwe drogi z dobrą asekuracją.

Jeżeli jesteś zainteresowany/-a kursem skałkowym w zimie, polecamy kursy zagraniczne w cieplejszych rejonach świata. Tu znajdziesz informacje o MarokuCosta Blanca w Hiszpanii, greckiej wyspie Kalymnos oraz o Wyspach Kanaryjskich.

 

Dojazd:

Poniżej zamieszczamy wskazówki, jak dojechać do naszej bazy w Kobylanach:

 • samochodem: z Krakowa (Rondo Ofiar Katynia przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200 m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400 m zakręt w lewo. Dalej ok. 6 km prosto, na skrzyżowaniu ze światłami również prosto niecałe 3 km, po czym skręt w prawo w ul. Jana Pawła II prowadzącą do Kobylan. Po 1 km zobaczysz po lewej stronie sklep. Po 20 m znajdziesz po prawej stronie dom nr 21 i bazę (N50.14855° E19.76133°).
 • autobusem MPK: najpierw musisz się dostać na oś. Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 lub 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 278 do Kobylan; wysiądź w centrum przy sklepie, baza będzie 20 m dalej po prawej stronie. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: www.mpk.krakow.pl
 • pociągiem (nie polecamy, ale jeżeli się upierasz…): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), stamtąd możemy Cię zabrać do bazy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie, czyli w ciepłych krajach, tutaj znajdziesz informacje o dojeździe do Maroka, do Hiszpanii na Costa Blanca, do Grecji na Kalymnos, a tu o dojeździe na Wyspy Kanaryjskie.

 

Noclegi:

Jeżeli mieszkasz w Krakowie, na kursy „podkrakowskie” możesz codziennie dojeżdżać samochodem (lepsze rozwiązanie) lub autobusem (zdecydowanie bardziej uciążliwa opcja). Zaznaczamy jednak, że często wieczorami prowadzimy jeszcze wykłady lub zajęcia uzupełniające – w przypadku codziennych dojazdów będziesz wracać do Krakowa bardzo późno…

Jeśli natomiast jesteś spoza Krakowa lub nie uśmiecha Ci się codzienne przedzieranie się przez krakowskie korki, możesz nocować w naszej bazie w Kobylanach przy ul. Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°).
Baza jest bardzo komfortowa, posiada pokoje 2- i 4-osobowe. Wszystkie pokoje są z łazienkami. Dodatkowo do dyspozycji jest kuchnia, pokój wypoczynkowy (który wieczorem często zamienia się w salę wykładową). Ogólnie rzecz biorąc w bazie panuje fajna, przyjazna atmosfera. Nocleg w pokoju 2-osobowym kosztuje 70 zł/noc, natomiast w pokoju 4-osobowym – 50 zł/noc (cena dla uczestników kursów). Jeżeli w czasie kursu chcesz skorzystać z noclegu w bazie, napisz do biura: biuro@kilimanjaro.com.pl.

Dla mieszkańców bazy szkoleniowej i uczestników kursów jest możliwość wykupienia obiadów w restauracji Sen o Dolinie w Kobylanach, która znajduje się dosłownie 300 m od bazy. Obiady są wyjątkowo smaczne, dostępne również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej, a porcje bardzo duże.

Jeżeli zdecydujesz się na zagraniczny kurs skałkowy, informacje o noclegach znajdziesz na podstronach poszczególnych rejonów wspinaczkowych: Maroko, Costa Blanca, Kalymnos oraz Wyspy Kanaryjskie.

 

Rzeczy do zabrania:

 • sprzęt

Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania oraz niekrępujące ubranie.

 • dokumenty
  – dowód osobisty (do Maroka koniecznie paszport)
  – dokument dziecka (dzieci mogą wziąć udział w kursie jedynie pod opieką rodziców/opiekunów prawnych)
konieczne polecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sportowa
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
kurtka od deszczu
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
* nie polecamy oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe (200-300 zł). Rozwiązanie to jest nieco droższe, ale ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz które wybrać, możesz je kupić u nas tuż przed kursem. Przy okazji postaramy się doradzić, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy.
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz listę wyposażenia na wyjazd do Maroka na Costa Blanca, na Kalymnos oraz na Wyspy Kanaryjskie.

rok 2020
tur 1: 14-19.03  – 1100 zł
tur 2:  21-26.03 – 1100 zł
tur 3:  28.03-02.04 -1100 zł
tur 4:  04-09.04 – 1100 zł
tur 5:  11-16.04 – 1500 zł (Święta)
tur 6:  18-23.04 – 1100 zł
tur 7:  25-30.04 – 1100 zł
tur 8:  01-06.05 – 1500 zł (długi weekend)
tur 9:  09-14.05 – 1100 zł
tur 10: 16-21.05 – 1100 zł
tur 11: 23-28.05 – 1100 zł
tur 12: 30.05-04.06 – 1100 zł
tur 13: 06-11.06 – 1100 zł
tur 14: 13-18.06 – 1100 zł
tur 15: 20-25.06 – 1200 zł
tur 16: 27.06-02.07 – 1200 zł
tur 17: 04-09.07 – 1200 zł
tur 18: 11-16.07 – 1200 zł
tur 19: 18-23.07 – 1200 zł
tur 20: 25-30.07 – 1200 zł
tur 21: 01-06.08 – 1200 zł
tur 22: 08-13.08 – 1200 zł
tur 23: 15-20.08 – 1200 zł
tur 24: 22-27.08 – 1200 zł
tur 25: 29.08-03.09 -1200 zł
tur 26: 05-10.09 – 1100 zł
tur 27: 12-17.09 – 1100 zł
tur 28: 19-24.09 – 1100 zł
tur 29: 26.09-01.10 – 1100 zł
tur 30: 03-08.10 – 1100 zł
tur 31: 10-15.10 – 1100 zł
tur 32: 17-22.10 – 1100 zł
tur 33: 24-29.10 – 1100 zł
pakiet noclegów (sobota-czwartek): 250 zł w pokoju 4-osobowym i 350 zł w pokoju 2-osobowym
cena dla wersji VIP: 2400 zł
Kursy weekendowe w Dolinkach Podkrakowskich

rok 2020

marzec:               14-15.03, 21-22.03, 28-29.03 –          1500 zł
kwiecień:              04-05.04, 11-12.04, 25-26.04 –         1500 zł
maj:                     09-10.05, 16-17.05, 23-24.05 –         1500 zł
maj/czerwiec:       30-31.05, 06-07.06, 13-14.06 –          1500 zł
czerwiec/lipiec:     20-21.06, 27-28.06, 04-05.07-           1500 zł
lipiec:                   11-12.07, 18-19.07, 25-16.07 –          1500 zł
sierpień:               01-02.08, 08-09.08, 15-16.08 –          1500 zł
sierpień/wrzesień: 22-23.08, 29-30.08, 05-06.09 –          1500 zł
wrzesień:             12-13.09, 19-20.09, 26-27.09 –          1500 zł
październik:          03-04.10, 10-11.10, 17-18.10 –          1500 zł

 

 

Todra (Maroko)

rok 2019
tur 10.1: 07-12.10
tur 10.2: 14-19.10
tur 11.1: 28.10-02.11
tur 11.2: 04-09.11
tur 12.1: 18-23.11
tur 12.2: 25-30.11
tur 13.1: 09-14.12
tur 13.2: 16-21.12
rok 2020
tur 1.1:  06-11.01
tur 1.2:  13-18.01
tur 2.1:  27.01-01.02
tur 2.2:  03-08.02
tur 3.1:  17-22.02
tur 3.2:  24-29.02
tur 4.1:  09-14.03
tur 4.2:  16-21.03
tur 5.1:  30.03-04.04
tur 5.2:  06-11.04
tur 6.1:  20-25.04
tur 6.2:  27.04-02.05 – 1.950zł
tur 7.1:  11-16.05
tur 7.2:  18-23.05
tur 8.1:  01-06.06
tur 8.2:  08-13.06
tur 9.1:  14-19.09
tur 9.2:  21-26.09
tur 10.1: 05-10.10
tur 10.2: 12-17.10
tur 11.1: 28.10-03.11 – 1.950zł
tur 11.2: 05-10.11 – 1.950zł
tur 12.1: 16-21.11
tur 12.2: 23-28.11
tur 13.1: 07-12.12
tur 13.2: 14-19.12

cena: 1850 zł
Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałkach – musisz więc dotrzeć na miejsce dzień przed rozpoczęciem, a wylecieć dzień po zakończeniu szkolenia (lub w ostatnim dniu kursu po 19:00).

 

 

Costa Blanca (Hiszpania)

rok 2019

tur 10: 07-12.10
tur 11: 29.10-03.11
tur 12: 16-21.11
tur 13: 07-12.12
tur 14: 14-19.12
tur 15: 28.12-02.01 – cena 1650 zł
rok 2020
tur 1:  11-16.01
tur 2:  25-30.01
tur 3:  15-20.02
tur 4:  07-12.03
tur 5:  03-08.04
tur 6:  01-06.05 – cena 1650 zł
tur 7:  22-27.05
tur 8:  12-17.06
tur 9:  18-23.09
tur 10: 09-14.10
tur 11: 31.10-05.11
tur 12: 18-23.11
tur 13: 09-14.12
tur 14: 16-21.12
tur 15: 30.12-04.01 – cena 1650 zł
cena: 1550 zł
Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałkach – musisz więc dotrzeć na miejsce dzień przed rozpoczęciem, a wylecieć dzień po zakończeniu szkolenia (lub w ostatnim dniu kursu po 19:00).

Kalymnos (Grecja)

tur 1: 19-24.04
tur 2: 26.04-01.05
rur 3: 10-15.05
tur 4: 16-21.08
tur 5: 20-25.09
tur 6: 27.09-02.10
tur 7: 18-23.10
cena 1750 zł
Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałkach – musisz więc dotrzeć na miejsce dzień przed rozpoczęciem, a wylecieć dzień po zakończeniu szkolenia (lub w ostatnim dniu kursu po 19:00).

 

Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie)

Kurs tylko po drogach ubezpieczonych, bez asekuracji własnej
rok 2019
tur 10: 17-22.10
tur 11: 07-12.11
tur 12: 28.11-03.12
rok 2020
tur 1:  16-21.01
tur 2:  06-13.02
tur 3:  27.02-03.03
tur 4:  19-24.03
tur 5:  14-21.04
tur 6:  07-12.05
tur 7: 26-31.05
tur 8:  18-23.06
tur 9: 24-29.09
tur 10: 15-20.10
tur 11: 05-10.11
tur 12: 26.11-01.12
cena: 1450 zł
Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałkach – musisz więc dotrzeć na miejsce dzień przed rozpoczęciem, a wylecieć dzień po zakończeniu szkolenia (lub w ostatnim dniu kursu po 19:00).

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 400 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

 

Przygotowanie do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Jeśli masz możliwość, trenuj regularnie na sztucznej ściance wspinaczkowej lub po prostu wzmocnij ramiona, podciągając się na drążku.
Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…

Jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia „zawsze masz dużo pytań”, przeczytaj, co mamy do powiedzenia „małym drukiem”:

 • wspinanie to nie chodzenie z plecakiem pod górkę – poruszamy się w pionowej skale,
 • niezbędne są buty wspinaczkowe – w trampkach, adidasach, butach trekkingowych nie wyjdziesz nawet metr w górę,
 • wspinanie jest niebezpieczne – jak spadniesz to lecisz w dół, możesz się wtedy podbijać, a nawet skręcić kostkę,
 • instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, we wspinaczce to rzecz powszechna,
 • w skałkach nie ma toalet, toi-toi-ów itp.
 • nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, nie ma długich przerw na drugie śniadanie ani obiadowych, a catering w skałkach nie funkcjonuje; działamy w terenie non stop około ośmiu godzin dziennie,
 • instruktor prowadzi zajęcia, uczy wspinania, ale nie jest „obsługą” kursu; nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do sklepu po zakupy,
 • w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych; asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, słuchając wykładów, nie odbieramy „najważniejszych na świecie” telefonów, nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. – wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć,
 • na kurs nie zabieramy naszych milusińskich, jeżeli nie mamy dla nich oddzielnej opieki; zdarza się, że wisicie w ścianie po kilka godzin bez schodzenia na dół, a Wasze pieski, kotki nie są w stanie tyle wytrzymać przywiązane do drzewa, z kolei puszczone samopas mogą zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu, a na pewno będą skomleć/miauczeć za Wami pod ścianą, co uniemożliwi Wam skupienie się na wspinaniu i asekuracji partnera,
 • może się zdarzyć, że w Polsce pod Krakowem będzie padać deszcz – sorry, taki mamy klimat… jeżeli nie pada dłużej niż 3 dni, to nie następuje potop, nie zalewa skałek, nie odwołujemy kursu – szkolenie odbywa się normalnie; jest sporo zajęć, które możemy robić pod nakryciem okapu. Zajęcia te (budowa stanowisk, autoratownictwo itp) są w programie kursu, więc ich przeprowadzenie nie będzie stratą czasu,
 • koordynaty GPS podane na stronie są w formacie dziesiątych części stopni: szer/dł hddd ddddd (nie: hddd mm.mmm’ ani nie: hddd mm’s.ss”). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź – tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz, to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. W takim wypadku wpisz „z ręki” adres bazy,
 • Twoimi dziećmi będziemy opiekować się jak swoimi, bo ich bezpieczeństwo jest najważniejsze; dobieramy tylko takich instruktorów, którym ufamy i którym możemy zostawić nasze własne dzieci.

Zajęcia praktyczne:

 • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna,
 • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania,
 • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego,
 • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży,
 • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny,
 • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go,
 • łączenie punktów asekuracyjnych,
 • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej,
 • przewiązywanie liny przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania,
 • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu,
 • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją,
 • zjazd, również z przesiadką,
 • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu,
 • wychodzenie po linie (prusikowanie).

 

Tematy wykładów:

 • prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego,
 • teoria asekuracji,
 • zjazdy na linie,
 • wychodzenie po linie,
 • formacje skalne (zakres podstawowy),
 • niebezpieczeństwa wspinania,
 • style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe,
 • formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia,
 • normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody,
 • historia wspinania (opcjonalnie).

rok 2020 - Dolinki Podkrakowskie

rok 2020 - Dolinki Podkrakowskie - weekendowo

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków