Szczegóły kursu

Nigdy się nie wspinałeś/-aś?

Już się wspinałeś/-aś, ale głównie na wędkę i to na panelu?

Wspinałeś/-aś się już w skałkach, ale sam/-a domyślasz się, że koledzy „cienko przędą” w kwestii asekuracji, a Ty cenisz sobie bezpieczeństwo?

Szukasz kogoś kto nauczy cię najlepszych wzorców bezpiecznego wspinania?

Myślisz o kursie taternickim?

Sprawdź kilkaset  naszych dobrych opinii – nie będziesz ryzykował!

Nasz atut:

  • szkolenia skałkowe od kilkunastu lat prowadzą zawodowi instruktorzy, którzy przeszkolili kilkaset grup kursowych,
  • mamy własną bazę noclegowo-szkoleniową w Kobylanach i sprawdzone bazy w innych lokalizacjach,
  • mamy różne lokalizacje szkoleniowe Dolinki Podkrakowskie, Sokoliki, a w zimie, wiosną i jesienią szkolimy również w ciepłych krajach na południu Europy i w Maroku,
  • mamy dużą ilość terminów, również weekendowych,
  • nie odwołujemy terminów (tylko w naprawdę awaryjnych sytuacjach),
  • mamy kilkaset dobrych rekomendacji 

Kursy skałkowe pełne, rozszerzone i tradowe prowadzimy według i zgodnie z programem PZA.

 

Kursy skałkowe są prowadzone przez Instruktorów PZA lub Instruktorów sportu AWF specjalność: wspinaczka skałkowa.
Jeżeli zależy Ci, żeby kurs prowadził konkretnie Instruktor PZA lub Instruktor AWF, to zaznacz to przy zapisywaniu się.

Na kursie skałkowym nauczysz się:

  • podstaw techniki wspinania, czyli jak ustawić ciało i jak się poruszać, żeby nie spaść i jak najmniej się zmęczyć,
  • wiązania węzłów, dobierania sprzętu do drogi, zakładania własnej asekuracji (kostki, friendy i inne),
  • obsługi kilku przyrządów asekuracyjnych i wyłapywania lotów,
  • zakładania różnych stanowisk – kiedy angielskie, kiedy pajączka, a kiedy samonastawne,
  • prowadzenia dróg na wszelkie możliwe sposoby i przy użyciu wszelkiego dostępnego sprzętu,
  • zjazdów, podchodzenia na linie i kilku innych technik ratowniczych
  • rozróżniania formacji skalnych, czyli czym się różni zacięcie od okapu i jak je pokonywać.

Do tego wszystkiego kilka godzin teorii wplecionej w zajęcia praktyczne (ile można słuchać wyłącznie gadania?).

Kurs skałkowy, rozszerzony, pełny i tradowy jest prowadzony według i zgodnie z program PZA.

Przygotuj się, że będą to intensywne dni. Niektóre nawet bardzo intensywne!

Rodzaj kursu/czas trwania/lokalizacja :

Kursy w Polsce prowadzimy w czterech wersjach:

  • kurs po drogach ubezpieczonych 3-dniowy – Dolinki Podkrakowskie
  • kurs pełny 6-dniowy – Dolinki Podkrakowskie lub Sokoliki
  • kurs rozszerzony 8-dniowy – Dolinki Podkrakowskie i Sokoliki
  • kurs tradowy 4-dniowy – Sokoliki

Kursy zagraniczne prowadzimy w wersji kursu pełnego 6-dniowego w Maroku oraz w Hiszpanii.

Poza pierwszym dniem zaczynamy najczęściej o 8.00 i wspinamy się do oporu. W pierwszych dwóch dniach opór występuje zazwyczaj wieczorem, w następnych dniach po 7-8 godzinach. Wszystkie dni kursu spędzamy w skałach, co najwyżej na jeden dzień (gdyby lało) przenosimy się na sztuczną ścianę.

 

Kurs rozszerzony 8-dniowy posiada rozszerzony program o równoległe prowadzenie lin dwużyłowych, poszerzone zajęcia autoratownicze oraz większą ilości powtórzeń operacji technicznych. Dedykowany jest dla osób, które myślą o kursie taternickim i chcą większą ilością powtórzeń doszlifować asekuracje własną, tradowe wspinanie wielowyciągowe oraz zapoznać się z górskimi technikami autoratowniczymi!

 

Prowadzenie zajęć:

Kursami skałkowymi w Dolinkach Podkrakowskich „opiekuje się” Waldek Niemciec. Pomagają mu inni zaprzyjaźnieni instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu, czasami w pierwszych dwóch dniach przy wspinaniu sportowym instruktorzy sportu AWF (o specjalności wspinaczki sportowej). Wszyscy posiadają ważne

licencje. Aby bezpiecznie, prawidłowo i skutecznie przekazywać swoje umiejętności, pod opieką jednego instruktora nigdy w gr

upie nie

jest więcej niż czterech kursantów.W wersji VIP instruktor opiekuje się tylko dwójką podopiecznych. W takiej wersji intensywność nauczania jest większa.

 

 

Nie możesz się lenić! Żeby zaliczyć kurs, musisz opanować zawarte w programie umiejętności (technika asekuracji i pozostałe techniki linowe) oraz samodzielnie i swobodnie pokonywać z dolną asekuracją drogi skalne o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA (czym to jest, dowiesz się już na kursie). Jako absolwent szkolenia otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA podpisane przez instruktora i kierownika kursu oraz skierowanie na kurs taternicki (kurs skałkowy to niezbędny, pierwszy stopień) – nie dotyczy kursu po drogach ubezpieczonych.

Naszym kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Jeśli będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się wspinać – dzwoń lub mailuj.
Dodatkowo dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

DOLINKI PODKRAKOWSKIE

W Dolinkach prowadzimy:
– 3-dniowe kursy po drogach ubezpieczonych,
– 6-dniowe kursy pełne (w trybie stacjonarnym i weekendowym),
– pierwsze części kursów rozszerzonych.

Nazwa Dolinek Podkrakowskich nie jest to z punktu widzenia geomorfologii zbyt precyzyjnym określeniem, ale jednak przyjęła się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej.

Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

Dolina Kobylańska leży ok. 14 km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3 km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się na całej długości dolinki po jej obu zboczach. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki po dobrze przygotowanych i ubezpieczonych drogach, a także w Dolinie Bolechowickiej, Będkowskiej oraz na Ostańcach (Witkowe Skały).

 

Forma zajęć:

Kursy w Dolinkach rozpoczynają się o 8:00 w naszej bazie w Kobylanach przy ul. Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°)

Zajęcia rozpocznie punktualnie instruktor prowadzący szkolenie, z nim należy załatwić wszystkie sprawy papierkowe. W przypadku spóźnienia lub kłopotów z trafieniem trzeba dzwonić bezpośrednio do instruktora lub do Dominiki z biura.

Dojazd do Kobylan:

  • samochodem: z Krakowa (Rondo Ofiar Katynia przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200 m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400 m zakręt w lewo. Dalej ok. 6 km prosto, na skrzyżowaniu ze światłami również prosto niecałe 3 km, po czym skręt w prawo w ul. Jana Pawła II prowadzącą do Kobylan. Po 1 km zobaczysz po lewej stronie sklep. Po 20 m znajdziesz po prawej stronie dom nr 21 i bazę (N50.14855° E19.76133°).
  • autobusem MPK: najpierw musisz się dostać na oś. Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 lub 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 278 do Kobylan; wysiądź w centrum przy sklepie, baza będzie 20 m dalej po prawej stronie. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: www.mpk.krakow.pl
  • pociągiem (nie polecamy, ale jeżeli się upierasz…): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), stamtąd możemy Cię zabrać do bazy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Noclegi:

Jeżeli mieszkasz w Krakowie, na kursy „podkrakowskie” możesz codziennie dojeżdżać samochodem (lepsze rozwiązanie) lub autobusem (zdecydowanie bardziej uciążliwa opcja). Zaznaczamy jednak, że często wieczorami prowadzimy jeszcze wykłady lub zajęcia uzupełniające – w przypadku codziennych dojazdów będziesz wracać do Krakowa bardzo późno…

Jeśli natomiast jesteś spoza Krakowa lub nie uśmiecha Ci się codzienne przedzieranie się przez krakowskie korki, możesz nocować w naszej bazie w Kobylanach przy ul. Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°).
Baza jest bardzo komfortowa, posiada pokoje 2- i 4-osobowe. Wszystkie pokoje są z łazienkami. Dodatkowo do dyspozycji jest kuchnia, pokój wypoczynkowy (który wieczorem często zamienia się w salę wykładową). Ogólnie rzecz biorąc w bazie panuje fajna, przyjazna atmosfera. Nocleg w pokoju 2-osobowym kosztuje 100 zł/noc, natomiast w pokoju 4-osobowym – 60 zł/noc (cena dla uczestników kursów). Tu zobaczysz zdjęcia z bazy. Jeżeli w czasie kursu chcesz skorzystać z noclegu w bazie, napisz do biura: biuro@kilimanjaro.com.pl.
Jeśli przyjeżdżasz do bazy dzień przed kursem, zakwaterowanie jest możliwe po 19:00.

Dla mieszkańców bazy szkoleniowej i uczestników kursów jest możliwość wykupienia obiadów w restauracji Sen o Dolinie w Kobylanach, która znajduje się dosłownie 300 m od bazy. Obiady są wyjątkowo smaczne, dostępne również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej, a porcje bardzo duże. Posiłki zamawia się z karty, nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja. Śniadania trzeba przygotowywać we własnym zakresie, jednak w bazie jest dostęp do w pełni wyposażonej kuchni oraz lodówki.

 

SOKOLIKI

Kurs skałkowy w Sokolikach

Sokolik

W Sokolikach prowadzimy:
– 6-dniowe kursy pełne (tylko w trybie stacjonarnym),
– 4-dniowe kursy po drogach nieubezpieczonych (tradowe),
– drugie części kursów rozszerzonych.

Sokoliki to w rzeczywistości urocze Góry Sokole znajdujące się u stóp Karkonoszy w Kotlinie Jeleniogórskiej z piękną panoramą na Śnieżkę. Wspinamy się tam na granitowe turnie, zlokalizowane na szczytach gór, które budową zbliżoną są do tatrzańskiego granitu. Skały, na których będziemy się wspinać, są wyższe niż pod Krakowem i ze znacznie mniejszą  ilością stałej asekuracji – przeważa wspinanie tradowe przez większą część kursu,  podobne do asekuracji na  kursie taternickim.

 

Forma zajęć:

Zbiórka na Taborze pod Krzywą w domku kierownika o godz. 10:00 (nawigacja Google prowadzi źle – trzeba jechać od strony Karpnik, opis dojazdu w dalszej części strony.

W Sokolikach – polskiej enklawie tradowego wspinania – wspinamy się na Sukiennicach, Krzywej, Sokoliku Dużym i Małym, Jastrzębiej, a czasami na Zamkowych Skałach czy w Rudawach Janowickich, gdy w Sokolikach jest tłoczno.

Jeżeli nastąpi widoczne „zmęczenie materiału”, siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).

Dojazd w Sokoliki:

Po dojechaniu do Karpnik koło Jeleniej Góry skręć pod kościołem drogą w dół w ulicę Kościelną, którą na początku asfaltową, a po kilkuset metrach bitą drogą będziesz jechać lub iść za drogowskazami na Tabor pod Krzywa ok. 2,5 km. Jeżeli przyjeżdżasz pociągiem lub masz bardzo niskie sportowe  zawieszenie, to lepiej zostaw samochód w Trzcińsku i podejdź na Tabor na piechotę od strony północnej. Wszystkie drogi dojazdowe zna najlepiej kierownik taboru Sławek Ejsmont i jego w razie kłopotów możesz się podpytać 601786056 UWAGA: Google Maps samochodem prowadzi źle, bo od strony Trzcińska, a nie od Karpnik jak powinno się dojechać!

Noclegi:

Najczęściej nocujemy cała grupą na kampingu wspinaczkowym „Tabor pod Krzywą”. Rezerwacje noclegu zrobi dla Was Dominika z naszego biura, musicie jedynie podać informacje czy śpicie w namiocie (35 zł/ doba cena  z miejscem w  namiocie  taborowym, możesz też przywieść swój) czy w domku (cena 45 zł i przy 4 osobach z kursu domek 6 osobowy dostajecie na wyłączność). Tabory to miejsca kultowe, w których  wychowało się już wiele pokoleń wspinaczy i taterników. Na wzór tatrzańskiej bazy noclegowej PZA  jak choćby Tabor Szałasiska Sławek Ejsmont zbudował podobny tabor w Sokolikach. Nocujemy w sercu Sokolików, blisko przyrody na polanie w  namiotach lub domkach, jednak  nie ma tam prądu (jest  możliwość ładowania komórek z generatora), do dyspozycji jest prosty prysznic (jest ciepła i zimna woda), umywalnia,  prosta kuchnia z  gazem i wodą, bez lodówki, bez naczyń (musisz mieć własne), toaleta z porcelaną i na koniec wszystkie swoje śmieci wywozimy sami z Taboru. Te wszystkie udogodnienia cywilizacyjne mogłyby tam być, jednak Tabor pod Krzywą to miejsce edukacyjne. Nie musimy wiele mieć, by cieszyć się z obcowania z naturą, przez co tradowe wspinanie Sokolików jest tam całkiem naturalne. Klimat noclegów na Taborze  jest unikalny, są  wspólne wieczory przy ognisku, opowieści, gitara  i o 22:00 cisza nocna. Tabor jednak nie ma komfortu noclegowego, jaki daje baza w Kobylanach, która zlokalizowana w środku cywilizacji z wszystkimi jej udogodnieniami. Zobacz jaki jest Tabor pod Krzywą na stronie taborpodkrzywa.pl  zastanów się czy to jest miejsce dla ciebie. Jeżeli Tabor nie spełnia twoich oczekiwań, a bardzo chcesz zrobić kurs w Sokolikach, musisz znaleźć noclegi w agroturystyce czy hotelach obok i każdego dnia dojeżdżać około 20 minut samochodem na Tabor w jedną stronę!

Jeżeli myślisz o kursie taternickim, to inaczej niż na Taborze pod Krzywą nie będzie i potraktuj to jako test dla siebie!

 

Rzeczy do zabrania:

  • sprzęt
    Kurs skałkowy Kalymnos

    Kalymnos w Grecji gdzie dla absolwentów kursów skałkowych prowadzimy techniczne obozy wspinaczkowe !

Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania, plecak  oraz niekrępujące ubranie.

  • dokumenty
    – dowód osobisty,
    – jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy
krótkie koszulki
primaloftl
polar
kurtka od deszczu
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
jedzenie ***
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
rękawiczki
czapka
klapki pod prysznic
spodnie od deszczu
komórka+ładowarka
power bank+kable
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
czapka przeciwsłoneczna
okulary przeciwsłoneczne
apteczka osobista
* nie polecamy oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w tenisówkach. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe (200-300 zł). Rozwiązanie to jest nieco droższe, ale znacznie ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz które wybrać, możesz je kupić u nas tuż przed kursem. Przy okazji postaramy się doradzić, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy.
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane nie krępujące ruchów. Jeżeli chcesz kupić dedukowane spodnie wspinaczkowe to polecamy Polską  firmę Agrest
*** jeżeli będziesz szkolić się w Kobylanach to 50 metrów od bazy jest dobrze zaopatrzony sklep a w bazie komfortowa kuchnia do twojej dyspozycji, lub smaczne posiłki 300 m od bazy w restauracji. Jeżeli wybrałeś Sokoliki to będziemy nocować  w dzikim miejscu w środku lasu na kampingu wspinaczkowym, jednak, najbliższy sklep i restauracja jest 2,5 km z Taboru. Przywieź jedzenie na pierwsze dwa dni, kubek i menażkę. Kolejne zakupy zrobimy wspólnie po dwóch dniach kursu, gdy pojedziemy coś zjeść lokalnego do restauracji.

Hiszpania – Costa Blanca

W Hiszpanii prowadzimy:
– 6-dniowe kursy pełne (w trybie stacjonarnym).

Rejon Costa Blanca obejmuje rejony między Alicante a Walencją.
Gdy w Polsce zimno albo koszmarnie zimno, a w najbliższych okolicach podobnie, z pomocą przychodzą nam tanie linie lotnicze. Za niewielkie pieniądze, po 2,5-godzinnym locie lądujemy w słonecznej krainie, gdzie skały jest tyle, że nie przewspinamy jej do końca życia, za plecami morze, noclegi w „polskich” cenach, jedzenie podobnie. Między Alicante a Walencją mamy 6 głównych obszarów, każdy ma po 6-10 rejonów oddalonych od siebie o kilkadziesiąt kilometrów, a w każdym rejonie co najmniej kilka dużych sektorów wspinaczkowych. W sumie kilka tysięcy dróg wspinaczkowych o trudnościach od 3 do 8c, przy czym najwięcej w obszarze 4 do 6c. Zazwyczaj 20-30m, sporo dwuwyciągówek, znajdą się również ściany po 5-7 wyciągów z własną asekuracją. Naszą bazą będzie popularny kurort Calpe. Jego lokalizacja jest dla nas zdecydowanie najlepsza do przeprowadzania obozu wspinaczkowego.
Leży mniej więcej pośrodku między najciekawszymi rejonami wspinaczkowi, nad samym morzem w cieniu spektakularnej Penon de Ifach. Dojazd w skały zajmuje zazwyczaj pół godziny, odległości to 10 – 60 km. Costa Blanca ma dobrą jakość skały, dobra pogodę i piękne widoki na góry i morze!

 

Dojazd:

Musisz dolecieć do Alicante dzień przed kursem oraz zarezerwować lot powrotny dzień po kursie lub w ostatnim dniu szkolenia w godzinach wieczornych. Zabierzemy Cię z lotniska, zaopiekujemy na miejscu i odwieziemy na lotnisko. Jeśli dolecisz do Walencji, musisz dostać się do Calpe we własnym zakresie (podpowiemy w jaki sposób).

Z Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Gdańska, Katowic, Łodzi i Poznania latają tanie linie zarówno do Alicante jak i do Walencji.
Na miejscu dysponujemy samochodem, który zabierze Was do Calpe. Koszt transportu na miejscu wynosi ok. 240 euro za tydzień dzielone na kursantów – w tym paliwo, parkingi, itp.

Od następnego dnia rano działamy w skałkach.

 

Noclegi:

W Calpe mamy własną bazę noclegową.

Do naszej dyspozycji jest superkomfortowy dom, basen 30m od domu, pokoje dwuosobowe, salon, w pełni wyposażona kuchnia, ogród, tarasy słoneczne, wi-fi itp. Własne lokum jest o tyle istotne, że nie musimy za każdym razem wyszukiwać spania i martwić się, czy nie będzie jakiejś wpadki…

 

Rzeczy do zabrania:

  • sprzęt

Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania, plecak oraz niekrępujące ubranie.

  • dokumenty
    – dowód osobisty,
    – jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sportowa
kurtka od deszczu
plecak (ok. 35-40l)
spodnie do wspinania**
jedzenie ***
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
czapka
klapki pod prysznic
komórka + ładowarka
powerbank + kable
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
czapka przeciwsłoneczna
okulary przeciwsłoneczne
apteczka osobista
strój kąpielowy
* nie polecamy oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe (200-300 zł). Rozwiązanie to jest nieco droższe, ale znacznie ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz które wybrać, możesz je kupić u nas tuż przed kursem. Przy okazji postaramy się doradzić, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy.
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane nie krępujące ruchów. Jeżeli chcesz kupić dedukowane spodnie wspinaczkowe to polecamy Polską firmę Agrest

Maroko – Todra

W Maroku prowadzimy:
– 6-dniowe kursy pełne (w trybie stacjonarnym).

Maroko, czyli Al-Maghreb al-Aksa – „najdalej położona kraina zachodzącego słońca” leży na zachodnim krańcu świata arabskiego i muzułmańskiego

Dla Europejczyków stanowi przedsionek Afryki, dla Afrykańczyków i Arabów bramę do Europy.

Konserwatywny naród, zakorzeniony w islamie i feudalizmie ściera się ze współczesnością. W średniowiecznych labiryntach uliczek Marrakeszu czy Fezu napotkasz zaklinaczy wężów i sprzedawców telefonów komórkowych.

Miejsca święte, oazy spokoju, interesujące zabytki, piękne krajobrazy i otwarci ludzie. Arabowie i Berberowie. Góry Rif, Atlasu, Dżebel Sarhro i Antyatlasu, doliny Draa, Dades i Ziz, wydmy Sahary, lasy cedrowe i plaże Atlantyku.

Wśród poszarpanych szczytów i głębokich wąwozów leżą żyzne doliny zamieszkane przez dumnych i gościnnych Berberów.

A pomiędzy nimi wąwóz Todra. Jest to przełom krystalicznie czystej rzeki o tej samej nazwie oddzielający Atlas Wysoki od Dżebel Sarhro. Pionowe, pomarańczowo-czerwone wapienne ściany o wysokości 300 m, w najwęższym miejscu schodzą się na szerokość 10 m. Ściany ciągną się przez całą długość wąwozu, po obu jego stronach. Długość dróg waha się od 15 m (drogi sportowe) do 300 m (drogi wielowyciągowe). Trudności od zwykłych „czwórek” do solidnego francuskiego 8c. Bardzo dużo dróg „piątkowych” i w przedziale 6a – 7a. Raczej rzadko będziemy mogli spotkać drogi siłowe: w Todrze przeważa wspinanie techniczne. Na ogół skała oferuje tu dobre chwyty, na szczęście nie znajdziemy zbyt wielu „piciaków” czy „podkrakowskiego mydła””. Jedynym problem może być ostrość skały, po kilku dniach paluszki bolą … Większość dróg jest ubezpieczona komfortowo, ale amatorzy wspinania w dużych ścianach na własnej protekcji znajdą tu też sporo ciekawych rozwiązań. Nie mówiąc już o eksploratorach: możliwości poprowadzenia własnych dróg, obojętne czy na małych czy dużych ścianach są prawie nieograniczone.
Wąwóz Todra w części wspinaczkowej zaczyna się od kilkuwyciągowego sektora Playa Mansour leżącego dokładnie naprzeciw pierwszego hotelu, właśnie Mansour. W miarę zagłębiania się w wąwóz, po prawej stronie mamy sektor wielowyciągowy: Pilier des Couchants. W środku wąwozu przykleiły się do ścian dwa hoteliki: Les Roches i Yasmina. Przed i za hotelami rozciągają się wysokie sektory: Hollandaise i De Meuk. Na zakolu Todry mamy sektor Jardins z łatwymi, krótkimi i długimi drogami, a dalej krótki, ale wymagający sektor Can Gullich i tuż obok Trainee Blanche.

Następnie ściana z długimi drogami: Poissons Sacres, gdzie nasza krakowska ekipa poprowadziła nową, trudną drogę No Pasaran (7b). PO drodze jest jeszcze sektor z króciutkimi drogami El Chaos. Ostatni wspinaczkowy sektor to Petit Gorge, gdzie poprowadzono pierwsze drogi w Todrze, z prawej strony przewieszony i trudny, z lewej sporo łatwiejszych dróg.

 

Dojazd:

Aby dotrzeć do Todry w ciągu jednego dnia, musimy dolecieć do Ouarzazate. Nie ma tam niestety bezpośrednich lotów z Polski, ale jest wiele niedrogich połączeń z większości dużych miast w Europie, dlatego trzeba lecieć z przesiadką. Na miejscu rezerwujemy taksówkę i nią już bezpośrednio docieramy do Todry.

Jeśli wolisz lecieć przez Marrakesz, trzeba doliczyć w sumie dwa dni na dotarcie do Todry oraz dwa dni na powrót. W tym wariancie konieczny jest dodatkowy nocleg w Marrakeszu.

Ze względu na częste zmiany w rozpiskach lotów, szczegóły transportu ustalamy już indywidualnie przy zapisie na dany termin.

Jeżeli zdecydujemy się lecieć przez Marrakesz, to wieczór spędzimy na Jemma el Fna, a spać będziemy w hotelu w Marrakeszu. Dopiero następnego dnia rano wsiadamy do autobusu do Tinerhir.

 

Noclegi:

Spać będziemy w hoteliku Dar Tiwira u zaprzyjaźnionego Allala. Nocleg z pełnym wyżywieniem kosztuje 20 euro/dzień. W samej Todrze są tylko malutkie „sklepiki” z podstawowymi artykułami typu woda, soki, jajka, chleb, jogurty. Po większe zakupy lub owoce trzeba wybrać się do Tinerhir, ok 20 km.

 

Rzeczy do zabrania:

  • sprzęt

Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania, plecak oraz niekrępujące ubranie.

  • dokumenty
    – paszport ważny min. 6 miesięcy,
    – jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar
kurtka od deszczu
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania*
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
czapka
klapki pod prysznic
komórka+ładowarka
power bank+kable
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
czapka przeciwsłoneczna
okulary przeciwsłoneczne
apteczka osobista
* nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane nie krępujące ruchów. Jeżeli chcesz kupić dedykowane spodnie wspinaczkowe, to polecamy polską firmę Agrest
Dolinki Podkrakowskie
k
ursy skałkowe pełne 6-dniowe 
rok 2023
tur 32: 14-19.10 – 1700 zł
tur 33: 21-26.10 – 1700 zł
tur 34: 28.10-02.11 – 1700 zł
rok 2024
tur 1:  16-21.03 – 1800 zł
tur 2:  23-28.03 – 1800 zł
tur 3:  30.03-04.04 – 1900 zł (Święta)
tur 4:  06-11.04 – 1800 zł
tur 5:  13-18.04 – 1800 zł
tur 6:  20-25.04 – 1800 zł
tur 7:  30.04-05.05 – 1900 zł (długi weekend majowy)
tur 8:  04-09.05 – 1800 zł
tur 9: 11-16.05 – 1800 zł
tur 10: 18-23.05 – 1800 zł
tur 11: 25-30.05 – 1800 zł
tur 11.1: 28.05-02.06 – (Boże Ciało) 1900zł
tur 12: 01-06.06 – 1800 zł
tur 13: 08-13.06 – 1800 zł
tur 14: 15-20.06 – 1900 zł
tur 15: 22-27.06 – 1900 zł
tur 16: 29.06-04.07 – 1900 zł
tur 17: 06-11.07 – 1900 zł
tur 18: 13-18.07 – 1900 zł
tur 19: 20-25.07 – 1900 zł
tur 20: 27.07-01.08 – 1900 zł
tur 21: 03-08.08 – 1900 zł
tur 22: 10-15.08 – 1900 zł
tur 22.1: 13-18.08 – (długi weekend) 1900zł
tur 23: 17-22.08 – 1900 zł
tur 24: 24-29.08 – 1900 zł
tur 25: 31.08-05.09 – 1900 zł
tur 26: 07-12.09 – 1800 zł
tur 27: 14-19.09 – 1800 zł
tur 28: 21-26.09 – 1800 zł
tur 29: 28.09-03.10 – 1800 zł
tur 30: 05-10.10 – 1800 zł
tur 31: 12-17.10 – 1800 zł
tur 32: 19-24.10 – 1800 zł
tur 33: 26.10-01.11 – 1800 zł
pakiet noclegów (sobota-czwartek): 300 zł w pokoju 4-osobowym i 500 zł w pokoju 2-osobowym
cena dla wersji VIP: 3550 zł

 

Dolinki Podkrakowskie
kursy skałkowe pełne 6-dniowe w trybie weekendowym

rok 2024

marzec/kwiecień: 16-17.03, 23-24.03 – 06-07.04      2300 zł
kwiecień:              13-14.04, 20-21.04 – 27-28.04      2300 zł
maj:                      11-12.05, 18-19.05, 25-26.05      2300 zł
maj/czerwiec:       25-26.05, 01-02.06, 08-09.06       2300 zł
czerwiec:             15-16.06, 22-23.06, 29-30.06        2300 zł
lipiec:                   06-07.07, 13-14.07, 20-21.07        2300 zł
lipiec/sierpień:       27-28.07, 03-04.08, 10-11.08      2300 zł
sierpień/wrzesień: 17-18.08, 24-25.08, 31.08-01.09 2300 zł
wrzesień:             07-08.09, 14-15.09, 21-22.09        2300 zł
październik:         05-06.10, 12-14.10, 19-20.10        2300 zł

 

 

Sokoliki
kursy skałkowe pełne 6-dniowe
rok 2024
turnus SOK 8:  30.04-05.05 – 2000 zł (długi weekend)
turnus SOK 11: 18-23.05 – 1900 zł
turnus SOK 14: 06-11.06 – 1900 zł
turnus SOK 17: 29.06-04.07 – 1900 zł
turnus SOK 20: 20-25.07 – 1900 zł
turnus SOK 23: 10-15.08 – 1900 zł (długi weekend)
turnus SOK 26: 31.08-05.09 – 1900 zł
turnus SOK 29: 21-26.09 – 1900 zł
turnus SOK 32: 12-17.10 – 1900 zł
cena dla wersji VIP: 3550 zł

Kurs skałkowy

 

Kursy skałkowe rozszerzone 8-dniowe: Dolinki Podkrakowskie + Sokoliki

tur 1R 04-07.05, 09-12.05 –    2500 zł
tur 2R 25-28.05, 30.05-02.06 –   2500 zł
tur 3R 15-18.06, 20-23.06 –   2500 zł
tur 4R 06-09.07, 11-14.07 –    2500 zł
tur 5R 27-30.07, 01-04.08 –    2500 zł
tur 6R 17-20.08, 22-25.08 –    2500 zł
tur 7R 07-10.09, 13-15.09 –    2500 zł
Dolinki Podkrakowskie
kursy skałkowe etap 1,  3-dniowe, po drogach ubezpieczonych:
rok 2024
tur 1: 16-18.03
tur 2:  23-25.03
tur 3:  30.03-01.04 (Święta)
tur 4:  06-18.04
tur 5:  13-15.04
tur 6:  20-22.04
tur 7:  27-29.04
tur 8: 01-03.05 (długi weekend majowy)
tur 9:  04-06.05
tur 10: 11-13.05
tur 11: 18-20.05
tur 12: 25-27.05
tur 13: 01-03.06
tur 14: 06-08.06
tur 15: 15-17.06
tur 16: 22-24.06
tur 17: 29.06-01.07
tur 18: 06-08.07
tur 19: 13-15.07
tur 20: 20-22.07
tur 21: 27-29.07
tur 22: 03-05.08
tur 23: 10-12.08
tur 24: 17-19.08
tur 25: 24-26.08
tur 26: 31.08-02.09
tur 27: 07-09.09
tur 28: 14-16.09
tur 29: 21-23.09
tur 30: 28-30.09
tur 31: 05-07.10
tur 32: 12-14.10
tur 33: 19-21.10
tur 34: 26-28.10
tur 35: 01-03.11
cena: 1000 zł

 

 

Sokoliki
kursy skałkowe etap 2 – kursy 4-dniowe po drogach nieubezpieczonych – kurs „tradowy”
rok 2024

tur 0TR 18-21.04 – 1500 zł
tur 1TR 09-12.05 – 1500 zł
tur 2TR 30.05-02.06 –  1500 zł
tur 3TR 20-23.06 –  1500 zł
tur 4TR 11-14.07 –  1500 zł
tur 5TR 01-04.08 –  1500 zł
tur 6TR 22-25.08 –  1500 zł
tur 7TR 12-15.09 – 1500 zł

 

 

 

 

Todra (Maroko)

rok 2024
tur 1: 03-08.01 – brak miejsc
tur 2: 10-15.01
tur 3: 17-22.01 – brak miejsc
tur 4: 24-29.01
tur 5: 31.01-05.02
tur 6: 07-12.02 – brak miejsc
tur 7: 14-19.02 – brak miejsc
tur 8: 21-26.02 – brak miejsc
tur 9: 28.02-04.03 – brak miejsc
tur 10: 06-11.03 – brak miejsc
tur 11: 13-18.03
tur 12: 20-25.03
tur 14: 05-10.04
tur 15: 12-17.04
tur 16: 19-24.04 – brak miejsc
tur 17: 29.04-04.05 – 2550 zł – brak miejsc
tur 18: 10-15.05 – brak miejsc
tur 19: 17-22.05
tur 20: 24-29.05
tur 21: 31.05-05.06 – brak miejsc
tur 22: 07-12.06
tur 23: 14-19.06

tur 24: 16-21.09
tur 25: 23-28.09
tur 26: 30.09-05.10
tur 27: 07-12.10
tur 28: 14-19.10
tur 29: 21-26.10
tur 30: 29.10-03.11 – brak miejsc
tur 31: 05-10.11 – brak miejsc
tur 32: 12-17.11 – brak miejsc
tur 33: 19-24.11
tur 34: 26.11-01.12
tur 35: 03-08.12
tur 36: 10-15.12
tur 37: 17-22.12
tur 38: 31.12-05.01 – 2950 zł

rok 2025

tur 1: 07-12.01
tur 2: 14-19.01
tur 3: 21-26.01
tur 4: 28.01-02.02
tur 5: 04-09.02
tur 6: 11-16.02
tur 7: 18-23.02
tur 8: 25.02-02.03
tur 9: 04-09.03
tur 10: 11-16.03
tur 11: 18-23.03
tur 12: 25-30.03
tur 14: 01-06.04
tur 15: 08-13.04
tur 16: 13-18.04
tur 17: 27.04-02.05 – „majówka” 2850 zł
tur 18: 04-09.05
tur 19: 11-16.05
tur 20: 18-23.05
tur 21: 25-30.05
tur 22: 01-06.06
tur 23: 08-13.06

cena: 2250 zł
Powyższe daty to dni, które spędzamy już na miejscu. Aby w pełni wykorzystać czas kursu, do Marrakechu trzeba dotrzeć dzień przed jego rozpoczęciem do 13:00 (lub dwa dni wcześniej), a powrót planować dzień po kursie po 18:00 (lub dwa dni po jego zakończeniu).

 

 

 

 

Costa Blanca (Hiszpania)

rok 2024
tur 1: 03-08.01 – brak miejsc
tur 2: 10-15.01
tur 3: 17-22.01 – brak miejsc
tur 4: 24-29.01
tur 5: 31.01-05.02
tur 6: 07-12.02 – brak miejsc
tur 7: 14-19.02 – brak miejsc
tur 8: 21-26.02 – brak miejsc
tur 9: 28.02-04.03 – brak miejsc
tur 10: 06-11.03 – brak miejsc
tur 11: 13-18.03
tur 12: 20-25.03
tur 14: 05-10.04 – brak miejsc
tur 15: 12-17.04 – brak miejsc
tur 16: 19-24.04
tur 17: 29.04-04.05 – 2150 zł
tur 18: 10-15.05 – brak miejsc
tur 19: 17-22.05
tur 20: 24-29.05
tur 21: 31.05-05.06
tur 22: 07-12.06
tur 23: 14-19.06
tur 24: 13-18.09 – brak miejsc
tur 25: 20-25.09 – brak miejsc
tur 26: 29.09-04.10
tur 27: 08-13.10
tur 28: 13-18.10
tur 29: 20-25.10 – brak miejsc
tur 30: 27.10-01.10
tur 31: 01-06.11 – kurs potwierdzony, jedno wolne miejsce
tur 32: 10-15.11
tur 33: 17-22.11
tur 34: 24-29.11
tur 35: 01-06.12
tur 36: 08-13.12
tur 37: 15-20.12
tur 38: 29.12-03.01 – 2450 zł
rok 2025
tur 1: 05-10.01
tur 2: 12-17.01
tur 3: 19-24.01
tur 4: 26-31.01
tur 5: 31.01-05.02
tur 6: 09-14.02
tur 7: 16-21.02
tur 8: 23-28.02
tur 9: 02-07.03
tur 10: 09-14.03
tur 11: 16-21.03
tur 12: 23-28.03
tur 14: 30.03-04.04
tur 15: 06-11.04
tur 16: 13-18.04
tur 17: 27.04-02.05 – „majówka” 2450 zł
tur 18: 04-09.05
tur 19: 11-16.05
tur 20: 18-23.05
tur 21: 25-30.05
tur 22: 01-06.06

tur 23: 08-13.06

cena: 2050 zł
Kursy skałkowe w naszej szkole realizowane są nawet gdy zapiszą się tylko dwie osoby, czyli prawie zawsze, bo mamy wielu chętnych!
Jeżeli jesteś naszym absolwentem i chcesz powtórzyć kurs, to zapisując się na trzy dni przed kursem dostaniesz 50% zniżkę.

Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałkach – musisz więc dotrzeć na miejsce dzień przed rozpoczęciem, a wylecieć dzień po zakończeniu szkolenia (lub w ostatnim dniu kursu po 19:00).

Prowadzimy również indywidualne 1-2-dniowe szkolenia przypominające – dodatkowy dzień w skałkach z instruktorem kosztuje 1400 zł/dzień (2-4 osoby).

Cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
  • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
  • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

  • dojazdu,
  • noclegów,
  • wyżywienia.

Rezerwacja “na szybko” – na dole strony (dot. kursów krajowych)

Szkolenia zagraniczne (Todra, Costa Blanca, Kalymnos, Teneryfa) prosimy rezerwować mailowo: biuro@kilimanjaro.com.pl

 

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 400 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:
Nie oczekujemy od ciebie sportowej  sprawności fizycznej, jednak lepiej jeżeli się do kursu odpowiednio przygotujesz. Jeśli masz możliwość, trenuj regularnie na sztucznej ściance wspinaczkowej lub po prostu wzmocnij ramiona, zwisając lub podciągając się na drążku. Biegaj, pływaj, tańcz, jeździj na rowerze, ćwicz  body workout , po prostu się ruszaj i nie zapuść brzucha przed kursem skałkowym!
Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym.

System szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu oferuje też inne szkolenia z grupy „skałkowych”. Wszystkie one po zsumowaniu dają te same uprawnienia i umiejętności, które są do zdobycia na pełnym kursie wspinaczki w skałkach. Na pełnym 6-dniowym kursie skałkowym mniejsza jest co prawda ilość dni szkoleniowych niż przy zsumowaniu kursów A, B i C, ale zakres wiedzy i ilość materiału jest taka sam.  Uczymy  Was na nim  wspinania wielowyciągowego oraz wspinania na własnej asekuracji, by pokazać ewentualne kierunki dalszego rozwoju na dedykowanych przez PZA kursach wielowyciągowych lub taternickich.

A – Kurs wspinaczki na sztucznej ścianie: 2 dni Program kursu wspinaczki na sztucznej ścianie
B – Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych: 4 dni Program Kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych
C – Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach: 4 dni Program kursu wspinania na własnej asekuracji w skałkach

Zajęcia praktyczne:

na kursach  po drogach ubezpieczonych, 3-dniowych uczymy:

  • podstawowych informacji o sprzęcie wspinaczkowym
  • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży,
  • asekuracji na wędkę z wykorzystaniem gotowego stanowiska, oraz budowy podstawowego stanowiska w oparciu o stałe punty asekuracyjne
  • asekuracja dolna:  lokalizacja asekuranta, postawa, podawanie liny, wyłapywanie odpadnięć
  • prowadzenie: poprawne wpinanie ekspresów, poprawne wpinanie liny do ekspresów, agrafka, komendy
  • przewiązanie liny przez ring zjazdowy
  • zdejmowanie ekspresów
  • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna,
  • niebezpieczeństwa terenu skałkowego
  • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania,
  • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego,
  • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny,
  • obsługa dwóch przyrządów asekuracyjnych w zakresie podawania, wybierania, hamowania liny oraz jej blokowania i odblokowania,
  • latanie
  • wychodzenie po linie (prusikowanie),
  • węzeł flagowy
  • zwijanie i przenoszenie liny

na kursach na własnej asekuracji „tradowych”  4-dniowych uczymy:

 

  • samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.),
  • wykorzystanie do asekuracji punktów naturalnych,
  • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go,
  • łączenie punktów asekuracyjnych,
  • budowanie stanowisk w pełni tradycyjnych (qwad, eqwaleta, pajączek, z liny) do wędki, budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich,
  • właściwe rozmieszczenie punktów przelotowych,
  • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej, opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej,
  • tradowego wspinania wielowyciagowego
  • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu,
  • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją,
  • zjazd ze stanowiskiem pośrednim,
  • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu,
  • opuszczanie partnera na linie,
  • metoda U,

Na kursach pełnych  6-dniowych.uczymy: zsumowanej wiedzy z kursu po drogach ubezpieczonych i tradowych.

Na kursie rozszerzonym 4+4 dni uczymy zsumowanej wiedzy z kursu po drogach ubezpieczonych i tradowych, oraz dodatkowo: prowadzenie lin równoległe- dwużyłowo, przepuszczanie węzła przez karabinek przy opuszczaniu partnera na związanych linach, zjazd przez węzeł, podejście ze zjazdu do prusikowania, wyciąganie partnera na stanowisko przeciwwagą.

Na wszystkich kursach obowiązuje przeprowadzenie treningu asekuracji na zrzutni lub wyłapywania lotów.

Po kursie podstawowym nie otrzymasz rekomendacji do dalszego szkolenia taternickiego, jak po kursach pozostałych!

 

Tematy wykładów:

  • prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego,
  • teoria asekuracji,
  • zjazdy na linie,
  • wychodzenie po linie,
  • formacje skalne (zakres podstawowy),
  • niebezpieczeństwa wspinania,
  • style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe,
  • formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia,
  • normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody,
  • historia wspinania (opcjonalnie).

Wojtek Szymendera

Jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia „zawsze masz dużo pytań”, przeczytaj, co mamy do powiedzenia „małym drukiem”:

  • wspinanie to nie chodzenie z plecakiem pod górkę – poruszamy się w pionowej skale,
  • niezbędne są buty wspinaczkowe – w trampkach, adidasach, butach trekkingowych nie wyjdziesz nawet metr w górę,
  • wspinanie jest niebezpieczne – jak spadniesz to lecisz w dół, możesz się wtedy podbijać, a nawet skręcić kostkę,
  • instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, we wspinaczce to rzecz powszechna,
  • w skałkach nie ma toalet, toi-toi-ów itp.
  • nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, nie ma długich przerw na drugie śniadanie ani obiadowych, a catering w skałkach nie funkcjonuje; działamy w terenie non stop około ośmiu godzin dziennie,
  • instruktor prowadzi zajęcia, uczy wspinania, ale nie jest „obsługą” kursu; nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do sklepu po zakupy,
  • w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych; asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, słuchając wykładów, nie odbieramy „najważniejszych na świecie” telefonów, nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. – wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć,
  • na kurs nie zabieramy naszych milusińskich, jeżeli nie mamy dla nich oddzielnej opieki; zdarza się, że wisicie w ścianie po kilka godzin bez schodzenia na dół, a Wasze pieski, kotki czy małe dzieci nie są w stanie tyle wytrzymać przywiązane do drzewa, z kolei puszczone samopas mogą zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu (dotyczy zwierząt…), a na pewno będą się drzeć/skomleć/miauczeć za Wami pod ścianą, co uniemożliwi Wam skupienie się na wspinaniu i asekuracji partnera,
  • może się zdarzyć, że w Polsce  będzie padać deszcz – sorry, taki mamy klimat… jeżeli nie pada dłużej niż 3 dni, to nie następuje potop, nie zalewa skałek, nie odwołujemy kursu – szkolenie odbywa się normalnie; jest sporo zajęć, które możemy robić pod nakryciem okapu. Zajęcia te (budowa stanowisk, autoratownictwo itp.) są w programie kursu, więc ich przeprowadzenie nie będzie stratą czasu,
  • koordynaty GPS podane na stronie są w formacie dziesiątych części stopni: szer/dł hddd ddddd (nie: hddd mm.mmm’ ani nie: hddd mm’s.ss”). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź – tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz, to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. W takim wypadku wpisz „z ręki” adres bazy.

Dolinki Podkrakowskie - kursy pełne

Dolinki Podkrakowskie - kursy pełne weekendowe

Sokoliki - kursy pełne

Dolinki Podkrakowskie i Sokoliki - kursy rozszerzone

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl