DOLINKI PODKRAKOWSKIE
W Dolinkach prowadzimy:
– 3-dniowe kursy po drogach ubezpieczonych,
– 6-dniowe kursy pełne (w trybie stacjonarnym i weekendowym),
– pierwsze części kursów rozszerzonych.
Nazwa Dolinek Podkrakowskich nie jest to z punktu widzenia geomorfologii zbyt precyzyjnym określeniem, ale jednak przyjęła się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej.
Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.
Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.
Dolina Kobylańska leży ok. 14 km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3 km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się na całej długości dolinki po jej obu zboczach. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki po dobrze przygotowanych i ubezpieczonych drogach, a także w Dolinie Bolechowickiej, Będkowskiej oraz na Ostańcach (Witkowe Skały).
Forma zajęć:
Kursy w Dolinkach rozpoczynają się o 8:00 w naszej bazie w Kobylanach przy ul. Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°)
Zajęcia rozpocznie punktualnie instruktor prowadzący szkolenie, z nim należy załatwić wszystkie sprawy papierkowe. W przypadku spóźnienia lub kłopotów z trafieniem trzeba dzwonić bezpośrednio do instruktora lub do Dominiki z biura.
Dojazd do Kobylan:
- samochodem: z Krakowa (Rondo Ofiar Katynia przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200 m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400 m zakręt w lewo. Dalej ok. 6 km prosto, na skrzyżowaniu ze światłami również prosto niecałe 3 km, po czym skręt w prawo w ul. Jana Pawła II prowadzącą do Kobylan. Po 1 km zobaczysz po lewej stronie sklep. Po 20 m znajdziesz po prawej stronie dom nr 21 i bazę (N50.14855° E19.76133°).
- autobusem MPK: najpierw musisz się dostać na oś. Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 lub 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 278 do Kobylan; wysiądź w centrum przy sklepie, baza będzie 20 m dalej po prawej stronie. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: www.mpk.krakow.pl
- pociągiem (nie polecamy, ale jeżeli się upierasz…): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), stamtąd możemy Cię zabrać do bazy po wcześniejszym uzgodnieniu.
Noclegi:
Jeżeli mieszkasz w Krakowie, na kursy „podkrakowskie” możesz codziennie dojeżdżać samochodem (lepsze rozwiązanie) lub autobusem (zdecydowanie bardziej uciążliwa opcja). Zaznaczamy jednak, że często wieczorami prowadzimy jeszcze wykłady lub zajęcia uzupełniające – w przypadku codziennych dojazdów będziesz wracać do Krakowa bardzo późno…
Jeśli natomiast jesteś spoza Krakowa lub nie uśmiecha Ci się codzienne przedzieranie się przez krakowskie korki, możesz nocować w naszej bazie w Kobylanach przy ul. Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°).
Baza jest bardzo komfortowa, posiada pokoje 2- i 4-osobowe. Wszystkie pokoje są z łazienkami. Dodatkowo do dyspozycji jest kuchnia, pokój wypoczynkowy (który wieczorem często zamienia się w salę wykładową). Ogólnie rzecz biorąc w bazie panuje fajna, przyjazna atmosfera. Nocleg w pokoju 2-osobowym kosztuje 100 zł/noc, natomiast w pokoju 4-osobowym – 60 zł/noc (cena dla uczestników kursów). Tu zobaczysz zdjęcia z bazy. Jeżeli w czasie kursu chcesz skorzystać z noclegu w bazie, napisz do biura: biuro@kilimanjaro.com.pl.
Jeśli przyjeżdżasz do bazy dzień przed kursem, zakwaterowanie jest możliwe po 19:00.
Dla mieszkańców bazy szkoleniowej i uczestników kursów jest możliwość wykupienia obiadów w restauracji Sen o Dolinie w Kobylanach, która znajduje się dosłownie 300 m od bazy. Obiady są wyjątkowo smaczne, dostępne również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej, a porcje bardzo duże. Posiłki zamawia się z karty, nie jest konieczna wcześniejsza rezerwacja. Śniadania trzeba przygotowywać we własnym zakresie, jednak w bazie jest dostęp do w pełni wyposażonej kuchni oraz lodówki.
SOKOLIKI
Sokolik
W Sokolikach prowadzimy:
– 6-dniowe kursy pełne (tylko w trybie stacjonarnym),
– 4-dniowe kursy po drogach nieubezpieczonych (tradowe),
– drugie części kursów rozszerzonych.
Sokoliki to w rzeczywistości urocze Góry Sokole znajdujące się u stóp Karkonoszy w Kotlinie Jeleniogórskiej z piękną panoramą na Śnieżkę. Wspinamy się tam na granitowe turnie, zlokalizowane na szczytach gór, które budową zbliżoną są do tatrzańskiego granitu. Skały, na których będziemy się wspinać, są wyższe niż pod Krakowem i ze znacznie mniejszą ilością stałej asekuracji – przeważa wspinanie tradowe przez większą część kursu, podobne do asekuracji na kursie taternickim.
Forma zajęć:
Zbiórka na Taborze pod Krzywą w domku kierownika o godz. 10:00 (nawigacja Google prowadzi źle – trzeba jechać od strony Karpnik, opis dojazdu w dalszej części strony.
W Sokolikach – polskiej enklawie tradowego wspinania – wspinamy się na Sukiennicach, Krzywej, Sokoliku Dużym i Małym, Jastrzębiej, a czasami na Zamkowych Skałach czy w Rudawach Janowickich, gdy w Sokolikach jest tłoczno.
Jeżeli nastąpi widoczne „zmęczenie materiału”, siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).
Dojazd w Sokoliki:
Po dojechaniu do Karpnik koło Jeleniej Góry skręć pod kościołem drogą w dół w ulicę Kościelną, którą na początku asfaltową, a po kilkuset metrach bitą drogą będziesz jechać lub iść za drogowskazami na Tabor pod Krzywa ok. 2,5 km. Jeżeli przyjeżdżasz pociągiem lub masz bardzo niskie sportowe zawieszenie, to lepiej zostaw samochód w Trzcińsku i podejdź na Tabor na piechotę od strony północnej. Wszystkie drogi dojazdowe zna najlepiej kierownik taboru Sławek Ejsmont i jego w razie kłopotów możesz się podpytać 601786056 UWAGA: Google Maps samochodem prowadzi źle, bo od strony Trzcińska, a nie od Karpnik jak powinno się dojechać!
Noclegi:
Najczęściej nocujemy cała grupą na kampingu wspinaczkowym „Tabor pod Krzywą”. Rezerwacje noclegu zrobi dla Was Dominika z naszego biura, musicie jedynie podać informacje czy śpicie w namiocie (35 zł/ doba cena z miejscem w namiocie taborowym, możesz też przywieść swój) czy w domku (cena 45 zł i przy 4 osobach z kursu domek 6 osobowy dostajecie na wyłączność). Tabory to miejsca kultowe, w których wychowało się już wiele pokoleń wspinaczy i taterników. Na wzór tatrzańskiej bazy noclegowej PZA jak choćby Tabor Szałasiska Sławek Ejsmont zbudował podobny tabor w Sokolikach. Nocujemy w sercu Sokolików, blisko przyrody na polanie w namiotach lub domkach, jednak nie ma tam prądu (jest możliwość ładowania komórek z generatora), do dyspozycji jest prosty prysznic (jest ciepła i zimna woda), umywalnia, prosta kuchnia z gazem i wodą, bez lodówki, bez naczyń (musisz mieć własne), toaleta z porcelaną i na koniec wszystkie swoje śmieci wywozimy sami z Taboru. Te wszystkie udogodnienia cywilizacyjne mogłyby tam być, jednak Tabor pod Krzywą to miejsce edukacyjne. Nie musimy wiele mieć, by cieszyć się z obcowania z naturą, przez co tradowe wspinanie Sokolików jest tam całkiem naturalne. Klimat noclegów na Taborze jest unikalny, są wspólne wieczory przy ognisku, opowieści, gitara i o 22:00 cisza nocna. Tabor jednak nie ma komfortu noclegowego, jaki daje baza w Kobylanach, która zlokalizowana w środku cywilizacji z wszystkimi jej udogodnieniami. Zobacz jaki jest Tabor pod Krzywą na stronie taborpodkrzywa.pl zastanów się czy to jest miejsce dla ciebie. Jeżeli Tabor nie spełnia twoich oczekiwań, a bardzo chcesz zrobić kurs w Sokolikach, musisz znaleźć noclegi w agroturystyce czy hotelach obok i każdego dnia dojeżdżać około 20 minut samochodem na Tabor w jedną stronę!
Jeżeli myślisz o kursie taternickim, to inaczej niż na Taborze pod Krzywą nie będzie i potraktuj to jako test dla siebie!
Rzeczy do zabrania:
- sprzęt
Kalymnos w Grecji gdzie dla absolwentów kursów skałkowych prowadzimy techniczne obozy wspinaczkowe !
Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania, plecak oraz niekrępujące ubranie.
- dokumenty
– dowód osobisty,
– jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne |
polecane |
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy
krótkie koszulki
primaloftl
polar
kurtka od deszczu
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
jedzenie ***
|
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
rękawiczki
czapka
klapki pod prysznic
|
spodnie od deszczu
komórka+ładowarka
power bank+kable
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
czapka przeciwsłoneczna
okulary przeciwsłoneczne
apteczka osobista
|
* nie polecamy oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w tenisówkach. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe (200-300 zł). Rozwiązanie to jest nieco droższe, ale znacznie ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz które wybrać, możesz je kupić u nas tuż przed kursem. Przy okazji postaramy się doradzić, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy.
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane nie krępujące ruchów. Jeżeli chcesz kupić dedukowane spodnie wspinaczkowe to polecamy Polską firmę
Agrest
*** jeżeli będziesz szkolić się w Kobylanach to 50 metrów od bazy jest dobrze zaopatrzony sklep a w bazie komfortowa kuchnia do twojej dyspozycji, lub smaczne posiłki 300 m od bazy w restauracji. Jeżeli wybrałeś Sokoliki to będziemy nocować w dzikim miejscu w środku lasu na kampingu wspinaczkowym, jednak, najbliższy sklep i restauracja jest 2,5 km z Taboru. Przywieź jedzenie na pierwsze dwa dni, kubek i menażkę. Kolejne zakupy zrobimy wspólnie po dwóch dniach kursu, gdy pojedziemy coś zjeść lokalnego do restauracji.