Szczegóły kursu

Tatry zimą: piękne ale niebezpieczne

chcesz poznać  Tatry zimą

lubisz  w górach puste szlaki

cenisz sobie bezpieczeństwo

szukasz ludzi z którymi będziesz mógł wędrować po górach 

zacznij przygodę z tatrzańską zimą!

czego się nauczysz ?

Ten kurs to zimowe wprowadzenie w Tatry. Pokażemy ci góry jakie znasz z  lata ale w warunkach zimowych  i nauczymy bezpiecznie po nich poruszać w zimowym terenie turystycznym bez konieczności używania liny.

 • najpierw poznasz co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować upadki na stoku
 • nauczysz się jak zakładać szlak i jak torować w kopnym śniegu-jak będzie
 • nauczysz się prawidłowo układać stopy i pracować czekanem na zalodzonych szlakach
 • poznasz podstawowe zagrożenia w terenie wysokogórskim zimą i nauczysz się jak je minimalizować
 • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych,poznasz podstawy wiedzy lawinowej
 • w czasie wycieczki na jeden z okolicznych szczytów doszlifujesz zdobyte umiejętności-jeżeli pogoda i kondycja uczestników na to pozwoli.
 • jeżeli pogoda uniemożliw nam zdobywanie szczytów poznasz podstawy topografii i terenoznawstwa wysokogórskiego,  będziesz samodzielnie planował wycieczkę, chodził na azymut w różnych konfiguracjach, wykopiesz jamę śnieżną lub  kopiec śniezny.

Różnica między latem a zimą jest spora, w górach nawet olbrzymia. Ten kurs wprowadzi Cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj też, że warto go uzupełnić pełnymi kursami: lawinowym i nawigacji, a jeżeli spodoba Ci się zima i będziesz chciał się dalej rozwijać to zapraszamy na kolejne stopnie kursu zimowej turystyki wysokogórskiej. Kurs „intro” jest naszym autorskim programem i przygotowaliśmy go dla osób, które zamierzają  chodzić po Tatrach zimą w terenie nie wymagającym używania asekuracyjnej liny wspinaczkowej. Dla przykładu, przy sprzyjających warunkach śnieżnych i pogodowych są to Giewont, Świnica Taternicka, Zawrat, Kozi Wierch od strony Pięciu Stawów, Zadni Granat, przełęcz Krzyżne i większość szlaków Tatr Zachodnich. Na tym wprowadzającym etapie większość z Was ma problem z poprawnym chodzeniem w rakach, hamowaniem upadków czekanem, planowaniem wycieczek w oparciu o elementarną wiedzę lawinową i nawigacyjną dlatego to właśnie te elementy są w programie  „Intro”.

Kurs „intro” nie jest kursem wymaganym przed kursem zimowej turystyki wysokogórskiej I stopnia- podstawowym !!!

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Będziemy chodzić na wyprawy w dolinach: Strążyskiej, Bystrej, Białego i Konratowej a w grudniu i kwietniu w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najlepsze w Tatrach rejony do prowadzenia tego typu zajęć. Do wyboru mamy duży wybór szczytów o zróżnicowanym charakterze. 

czas trwania:

Zajęcia będą trwały dwa  pełne dni w terenie. Zaczynamy o 8.30, powinieneś być więc na miejscu najpóźniej o 8.00 lub lepiej dzień wcześniej wieczorem. Pierwszy dzień poświęcony będzie na naukę umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zimą w górach czyli hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych a wieczorem wykład z zimowych zagrożeń górskich. Drugi dzień wypełniony od rana do 16:00 zdobywaniem wiedzy praktycznej.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA: Taternictwa, Alpinizmu, Narciarstwa Wysokogórskiego  lub  Przewodnicy Tatrzańscy najwyższej klasy: pierwszej czy drugiej lub instruktorzy TOPR. W grupie będzie maksymalnie 6 osób.

 

 

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • możliwe że w poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać..

* jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Kursu zimowej turystyki wysokogórskiej Intro naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej lub  Doliny: Strążyska, Białego, Bystrej lub Kondratowa.  Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki turystyki zimowej w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.   http://kilimanjaro.com.pl/images/3_doliny_1.jpg” >

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Podejście na Halę Gąsienicową do schroniska Murowaniec:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „trójka” lawinowa  lub silny wiatr powyżej 70 km/h to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd na nartach do stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego i bardzo silnego wiatru na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będziemy na Ciebie czekać w schronisku  N49.24339° E20.0072

Nie zapomnij w czasie podejścia do schroniska posiadać mapę i latarkę.

Willa pod Smrekami
Jaszczurówka to część Zakopanego za Nosalem w stronę Cyrhli. Jeżdżą tam często busiki spod dworca PKP. Wysiadasz za Nosalem i szukasz numeru 16.

noclegi

 

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej lub Willa pod Smrekami na Jaszczurówce.
Rezerwację mamy zrobioną dla wszystkich. Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać na jeszcze jedną noc to zadzwoń tylko do recepcji schroniska  i powiedz że przyjeżdżasz do nas na kurs i potrzebujesz dodatkowy nocleg.

Schroniko Murowaniec tel:18 20 12 633

Pokoje w Murowańcu są 2, 4, 6, 8,10 i 12-osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 10 zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 50 zł do 70  zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z Tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację w miarę wolnych miejsc.

Willa pod Smrekami
Adres Jaszczórówka 16 Zakopane. https://noclegi.pl/willa-pod-smrekami-zakopane Telefon: 18 206 20 68 – Grzesiek. Tam macie zarezerwowane noclegi na czas trwania, 60zł/dzień w cenie pościel.
Z tym, że zdecydowanie lepiej jest przyjechać dzień wcześniej wieczorem, spokojnie się rozłożyć i od rana być świeżym i gotowym do działania,
Jeżeli ktoś z Was chce przyjechać wieczór wcześniej to proszę dzwońcie już bezpośrednio do Grześka ( serdeczny i gościnny właściciel a nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skituowiec z dawnej młodości) i rezerwujcie już ten dodatkowy nocleg sami. Na miejscu jest dobrze urządzona kuchnia, sala bilardowa, kominkowa. Blisko sklep spożywczy.

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt: raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • kurtka od wiatru i śniegu
  spodnie od wiatru i śniegu
  buty zimowe*
  dużo ciepłych skarpet
  spodnie z polara
  stoptuty (ochraniacze)
  polar cienki i gruby
  rękawice zewnętrzne
  rękawiczki zapasowe
  czapka
  buty do schroniska
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)
 • kurtka od wiatru i śniegu
  spodnie od wiatru i śniegu
  buty zimowe*
  dużo ciepłych skarpet
  spodnie z polara
  stoptuty (ochraniacze)
  polar cienki i gruby
  rękawice zewnętrzne
  rękawiczki zapasowe
  czapka
  buty do schroniska
 •  
 •  
konieczne polecane
  plecak (ok. 40-50l)
śpiwór**
karimata**
płachta biwakowa**
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termosogrzewacze chemiczne do rękawic i butów
rzeczy do myciamapa Tatr 1:25000

 

okulary lodowcowe

kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

     

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.
** jeżeli zamierzasz spać w jamie śnieżnej, w innym przypadku nie potrzebujesz.

rok 2018

turnus 0.1 – 01-02.12 –   600zł
turnus 0.2 – 08-09.12 –   600zł
turnus 0.4 – 22-23.12 –   600zł
turnus 0.5 – 29-30.12 –   700zł
 
rok 2019
 
turnus 1 –      05-06.01 –   700zł
turnus 2 –      12-13.01 –   600zł
turnus 4 –      26-27.01 –   600zł
turnus 6 –      09-10.02 –   600zł
turnus 8 –      23-24.02 –   600zł
turnus 10 –    09-10.03 –   600zł
turnus 12 –    23-24.03 –   600zł
turnus 14 –    06-07.04 –   600zł
turnus 16 –    20-21.04 –   700zł
turnus 18.1 – 01-02.05 –   700zł
turnus 18.2 – 03-04.05 –   700zł
turnus 0.1 – 31.11-01.12 – 600zł
turnus 0.2 – 07-08.12 –     600zł
turnus 0.4 – 21-22.12 –     600zł
turnus 0.5 – 29-30.12 –     700zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia

Rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 250 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs podstawowy I-go stopnia jest przewidziany dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

 

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej „intro”

 1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, technika francuska i frontalna, mieszana wyhamowywanie upadków w różnych konfiguracjach.
 4. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych. Odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 5. Podstawy nawigacji wysokogórskiej- mapa, nawigacja na kierunki stron świata
 6. Wycieczka wysokogórska w czasie której będziesz w praktyce mógł wypróbować wszystkiego czego nauczyłeś się pierwszego dnia. W przypadku pogody uniemożliwiającej zdobywanie szczytów zamiast wycieczki wysokogórskiej alternatywnie:
 7. Nauczanie topografii i terenoznawstwa terenu wysokogórskiego. Wykorzystanie w praktyce mapy, kompasu, azymutu, użycie GPS-sa.
 8. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego.

 

 

 

rok 2019

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków