Szczegóły kursu

Kurs zimowej turystyki intro na stokach Pośredniej Turni

Chcesz poznać Tatry zimą?

Chcesz popracować nad kondycją?

Cenisz sobie bezpieczeństwo?

Szukasz ludzi, z którymi będziesz mógł/mogła wędrować po górach?

Kurs „intro” jest świetną opcją dla osób początkujących, które chcą wędrować po Tatrach w warunkach zimowych. Nauczymy Cię używania raków, czekana, detektora lawinowego, nawigacji, taktyki.

Ukończenie kursu „intro” nie jest wymagane przed przystąpieniem do podstawowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej na którym nauczamy cię dodatkowo używać liny wspinaczkowej i autoratownictwa lodowcowego.

UWAGA! W przypadku braku możliwości przyjazdu na kurs przez zachorowanie na covid lub skierowanie na kwarantannę (po przesłaniu nam wyniku testu lub decyzji o kwarantannie) jest możliwość przesunięcia opłaty organizacyjnej na inny termin.

Kurs zimowej turystyki  „Intro” dedykowany jest dla osób z przeciętna kondycją, które pragną zacząć przygodę z Tatrami zimą i bezpiecznie poruszać się po zimowym łatwym terenie turystycznym nie wymagającym użycia liny. Jeżeli jednak dysponujesz wolnymi czterema dniami to rekomendujemy Ci podstawy kurs turystyki wysokogórskiej.

Czego się nauczysz?

  • poznasz co to czekany i raki, nauczysz się ich używać tak, żeby pomagały, a nie przeszkadzały,
  • przećwiczysz hamowanie upadków na stoku,
  • nauczysz się, jak zakładać szlak i jak torować w kopnym śniegu (jeśli oczywiście taki będzie…),
  • nauczysz się prawidłowo układać stopy i pracować czekanem na zalodzonych szlakach,
  • poznasz podstawowe zagrożenia w terenie wysokogórskim zimą i nauczysz się je minimalizować,
  • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych oraz poznasz podstawy wiedzy lawinowej,
  • w czasie wycieczki na jeden z okolicznych szczytów jak Giewont, Pośrednia Turnia czy Zadni Granat doszlifujesz zdobyte umiejętności (jeżeli pogoda i kondycja uczestników na to pozwoli).

Jeśli warunki pogodowe uniemożliwią nam zdobywanie szczytów, poznasz podstawy topografii i terenoznawstwa wysokogórskiego, będziesz samodzielnie planował wycieczkę, chodził na azymut w różnych konfiguracjach, wykopiesz jamę śnieżną lub kopiec śnieżny.

Różnica między latem a zimą w górach jest spora, a w Tatrach wręcz olbrzymia. Kurs wprowadzi Cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj jednak, że warto uzupełnić go pełnymi kursami: lawinowym i nawigacji. Jeżeli spodoba Ci się zimowa turystyka i będziesz chciał rozwijać się dalej, to koniecznie powinieneś zapisać się na kolejne stopnie kursu zimowej turystyki wysokogórskiej. Kurs „intro” jest naszym autorskim programem i przygotowaliśmy go dla osób, które zamierzają chodzić po Tatrach zimą w terenieniewymagającym używania asekuracyjnej liny wspinaczkowej. Przy sprzyjających warunkach śnieżnych i pogodowych są to np. Giewont, Świnica Taternicka, Zawrat, Kozi Wierch od strony Pięciu Stawów, Zadni Granat, Przełęcz Krzyżne i większość szlaków Tatr Zachodnich. Na początkowym etapie w zasadzie wszyscy mieliśmy problem z  poprawnym chodzeniem w rakach, hamowaniem upadków czekanem, planowaniem wycieczek w oparciu o elementarną wiedzę lawinową i nawigacyjną. Nauka tych elementów jest podstawowym założeniem kursu „intro”.

 

forma zajęć:

Kurs prowadzony jest w formie wycieczek połączonych z ćwiczeniami w dolinach: Bystrej i Kondratowej lub w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Przygotowaliśmy dla Was te dwie lokalizacje byś sam/sama wybrał/wybrała  bardziej odpowiednią dla siebie.

Jeżeli obawiasz się samotnego wieczornego podejścia do Murowańca i masz bardzo przeciętną kondycję to wybierając lokalizację szkolenia w Bystrej i Kondratowej, nocleg zlokalizowany jest w Jaszczurówce pod Nosalem, gdzie trafisz bez problemu, a w terenie wysokogórskim od razu będziesz pod opieką instruktora.

Jeżeli nie straszne ci samotne podejście do Murowańca i nie skarżysz się na kondycję, to zapraszamy na kurs Intro na początku i końcu zimy, gdy śniegu trzeba szukać w wyższych partiach gór.

W obydwóch lokalizacjach mamy duży wybór atrakcyjnych szczytów o różnym charakterze i oba te miejsca świetnie nadają się do prowadzenia zajęć szkoleniowych dla osób początkujących.

 

czas trwania:

Kurs składa się z dwóch pełnych dni w terenie. Zaczyna się pierwszego dnia o 8.30 (zwykle w sobotę), dlatego do Zakopanego powinieneś/powinnaś dojechać dzień wcześniej wieczorem. Pierwszy dzień szkolenia poświęcony jest na opanowanie umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zimą w górach – hamowanie upadków czekanem, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych. Wieczorem przewidziany jest wykład z zimowych zagrożeń górskich. W drugim dniu zwykle odbywa się dłuższa wycieczka i jeżeli kondycja i warunki pogodowe pozwalają, to wychodzimy na jeden ze szczytów w otoczeniu doliny Kondratowej lub Gąsienicowej  jak Giewont, Pośrednia Turnia czy Zadni Granat. W czasie tej wycieczki będziesz mieć szanse na przećwiczenie zdobytych umiejętności. Kurs kończy się ok.16:00.

 

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA (taternictwa, alpinizmu lub narciarstwa wysokogórskiego), przewodnicy tatrzańscy najwyższej klasy (pierwszej lub drugiej) oraz instruktorzy TOPR. Grupa może liczyć maksymalnie 6 osób.

Zdobędziesz to co najcenniejsze – doświadczenie, wiedze i umiejętności, które pomogą Ci bezpiecznie wędrować tam gdzie do tej pory bardzo się obawiałeś!

Możliwe też, że poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.

Jako absolwent naszego kursu dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

Podczas kursu zimowej turystyki wysokogórskiej „intro” głównym terenem działania będą doliny: Bystrej, Kondratowa, Małej Łąki, a w grudniu i kwietniu – Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Podejścia i zejścia są tam znacznie łatwiejsze i krótsze, niż w rejonie Morskiego Oka czy Pięciu Stawów Polskich oraz są bezpieczniejsze przy niekorzystnych warunkach lawinowych!

 

dojazd:

Jeśli nie dysponujesz samochodem, do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem. Najlepsza jest jednak kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i przejdź na Dworzec Autobusowy. Stamtąd mniej więcej co 20 minut odjeżdżają do Zakopanego autobusy prywatnych przewoźników.

W zależności od miejsca Twojego kursu, będziesz nocować w Willi pod Smrekami lub w Domu św. Stanisława na Jaszczurówce (w przypadku kursów prowadzonych w dolinie Kondratowej) lub w Schronisku PTTK „Murowaniec” (w przypadku szkoleń na Hali Gąsienicowej).

Jeśli chcesz dojechać do Willi, na Dworcu Autobusowym w Zakopanem wsiądź do busa jadącego w kierunku Jaszczurówki, Małego Cichego, Bukowiny Tatrzańskiej czy Morskiego Oka. Wysiądź na przystanku pod Nosalem (Zakopane Bory). Willę znajdziesz pod adresem Jaszczurówka 16, Dom św. Stanisława – Jaszczurówka 6.

Jeżeli z kolei Twój turnus odbywa się na Hali Gąsienicowej, musisz z dworca dojechać busem do Kuźnic. Stamtąd czeka się ok. 2-godzinne podejście do „Murowańca”, czyli miejsca Twojego noclegu (N49.24339° E20.0072). Czas uzależniony jest przede wszystkim od panujących warunków, Twojej kondycji i ciężaru plecaka 😉 Z Kuźnic na Halę biegną dwa szlaki – żółty i niebieski, które łączą się na Przełęczy między Kopami. W warunkach zimowych zdecydowanie lepszy jest prowadzący przez Boczań szlak niebieski. Jeśli zostanie ogłoszona lawinowa rosnąca „trójka” lub będzie wiał silny wiatr powyżej 70 km/h na Kasprowym, wybierz trzeci wariant – czarny szlak prowadzący z Brzezin. Szlak jest dość monotonny i długi, ale przy niesprzyjających warunkach pogodowych na pewno najbezpieczniejszy. W takiej sytuacji – ze względu na zagrożenie lawinowe – absolutnie odpada szlak żółty biegnący Doliną Jaworzynki z Kuźnic.

Drugą możliwością jest wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd na nartach w stronę schroniska. Zejście z Kasprowego na Halę Gąsienicową powinno zająć ok. 35-45 minut. Niestety, w wielu sytuacjach jest to tylko opcja teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie działa ze względu na silny wiatr. O tym z reguły dowiesz się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planuj więc tego wariantu jako szybkiego dotarcia do schroniska w dniu rozpoczęcia kursu. Wjazd kolejką możesz zaplanować w przypadku, gdy do schroniska docierasz dzień wcześniej.

Na podejście na Halę Gąsienicową koniecznie zabierz ze sobą mapę, raczki i latarkę.

Jeżeli chcesz zostawić samochód to w przypadku noclegu w Willi nie będzie problemu, zostawisz go na terenie posesji. Jeżeli śpisz w Murowańcu to samochód musisz zostawić w okolicy ronda w Kuźnicach lub w Brzezinach na płatnym parkingu (ok. 20-30 zł/doba).

 

noclegi:

W zależności od rejonu, w którym będzie prowadzony Twój kurs, miejscem zakwaterowania będzie Willa pod Smrekami/Dom św. Stanisława na Jaszczurówce lub Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Rezerwacja noclegu na czas szkolenia leży po naszej stronie. Jeśli planujesz dotrzeć do danego obiektu dzień wcześniej lub chciałbyś wyjechać później, zadzwoń bezpośrednio do Willi/Murowańca i poproś o rezerwację dodatkowego noclegu. Koniecznie powołaj się na Szkołę Kilimanjaro! Ze względu na wczesną godzinę rozpoczęcia zajęć zalecamy, by dotrzeć na miejsce zakwaterowania wieczorem dzień przed kursem.

 

schronisko PTTK „Murowaniec”

Telefon kontaktowy: 539 537 910, mail: rezerwacje@murowaniec.com

Schronisko oferuje noclegi w pokojach: 2-, 3-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowym. Na czas kursu rezerwujemy miejsca z reguły w największych (czyli najtańszych pokojach). Jeśli zależy Ci na mniejszym pokoju, zadzwoń bezpośrednio do recepcji schroniska i zapytaj, czy w tym terminie jest taka możliwość. Na piętrach oprócz pokoi znajdują się łazienki z ciepłą wodą, na parterze z kolei mieści się duża jadalnia z barem i kuchnią, w której można zamawiać ciepłe i smaczne posiłki. Za dodatkową opłatą możesz wypożyczyć pościel, więc nie ma konieczności zabierania ze sobą śpiwora. W schronisku nie ma kuchni turystycznej, jest za to całodobowo darmowy dostęp do wrzątku. Więcej możesz zobaczyć na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 90 – 140 zł/noc w zależności od wielkości pokoju. Aktualny cennik znajdziesz na stronie internetowej schroniska. Jeżeli posiadasz legitymację PTTK, koniecznie zabierz ją ze sobą – przysługuje Ci 20% zniżka na nocleg.

 

Willa pod Smrekami

Telefon kontaktowy: 18 206 20 68

Willa mieści się pod adresem Jaszczurówka 16 (Zakopane). Koszt noclegu w trakcie kursu to 90-110 zł/noc (w cenę wliczona jest pościel). Właścicielem Willi jest Grzesiek – nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skitourowiec z młodości, a przy okazji bardzo miły i serdeczny człowiek 🙂

Na miejscu będziecie mieć do dyspozycji dobrze wyposażoną kuchnię, salę kominkową, a nawet bilardową. W pobliżu znajduje się sklep spożywczy, restauracje. Wszelkie dodatkowe informacje na temat Willi znajdziecie na stronie obiektu oraz pod podanym wyżej numerem telefonu.

 

sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę i ubiór dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty:

  • dowód osobisty,
  • jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
  • opcjonalnie legitymację PTTK,

jedzenie:

  • przywieź szturm żarcie – niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce i suszona wołowinę,
  • herbatę, cytrynę i miód lub sok,
  • jeżeli jesteś na diecie to musisz przywieź całe jedzenie z sobą, ale w Murowańcu go nie podgrzejesz, tam do twojej dyspozycji będzie tylko wrzątek!
  • w Murowańcu można kupić smaczne śniadania i kolacje, a serwowane posiłki są typowo polskie. W Willi pod Smrekami  do dyspozycji jest w pełni urządzona kuchnia, a do 200 metrów dwie restauracje, bar mleczny, piekarnia i sklep spożywczy.

konieczne:

  • buty zimowe*,
  • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**,
  • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
  • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
  • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
  • kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 Celsiusza**,spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
  • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
  • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
  • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
  • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
  • jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
    wersja 1- bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
    wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste  typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celsiusza), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe**,
  • buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
  • plecak ok. 40-50l **,
  • gogle nieparujące i z jasna szybka,
  • niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
  • termos 07-1l,
  • ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
  • mapa Tatr 1:25 000 jeżeli chcesz trafić do schroniska,
  • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
  • naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek” + power bank+ ładowarka,
  • rzeczy do mycia,

Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, kurtki techniczne można zastąpić większa ilością polarów jednak i tak jest tego dużo i trochę kosztuje, jeżeli  przekracza to twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu od znajomych lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu  **

polecane:

  • kijki teleskopowe,
  • raczki na dojście do schroniska
  • okulary lodowcowe-szczególnie wiosną,
  • krem przeciwsłoneczny-od marca do maja konieczny,
  • pomadka do ust,
  • gumowe raczki,
  • kompas,
  • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni),
  • stopery do uszu.

*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX lub Simond Alpinist), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Buty muszą być ciepłe i nie ciasne!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arc’teryx są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać, to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku alpinistyczne ubrania produkowane przez Polaków, którzy szyją swoje dobre produkty w Polsce: Montano, Małachowski, Pajak.

Pakuj się z tej listy tak, żeby niczego nie zapomnieć!

rok 2024
turnus 23
– Hala Gąsienicowa – 14-15.12 – 1000 zł
turnus 24 – Hala Gąsienicowa – 28-29.12 – 1200 zł

 
rok 2025
turnus 2 – Zakopane – 11-12.01 – 1000 zł
turnus 4 – Zakopane – 25-26.01 – 1000 zł
turnus 6 – Zakopane – 08-09.02 – 1000 zł
turnus 8 – Zakopane – 22-23.02 – 1000 zł
turnus 10 – Zakopane – 08-09.03 – 1000 zł
turnus 12 – Hala Gąsienicowa – 22-23.03 – 1000 zł
turnus 14 – Hala Gąsienicowa – 05-06.04 – 1000 zł
 
Cena jednodniowego szkolenia (dzień 1.) – 590 zł

 

cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
  • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
  • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

cena kursu nie obejmuje:

  • dojazdu,
  • noclegów,
  • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

Procedura rezerwacji:

  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 250 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
  6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi,

pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • ok. 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę,

dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • kurs podstawowy I-go stopnia jest przewidziany dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego chociaż trochę  przygotujesz (bardzo kiepska kondycja może  ci uniemożliwić udział w wycieczkach wysokogórskich). Ważne, żeby zacząć ćwiczyć sporty wytrzymałościowe (tlenowa praca mięśni).
Dobrym przygotowaniem będzie chodzenie po schodach w kilkupiętrowych budynkach i zjeżdżanie windą, truchtanie czy bieganie na dystansach 5-10 km, ćwiczenia crossfit,  oraz kilkugodzinny marsz z plecakiem w dniu wolnym od pracy na dwa tygodnie przed kursem.
Bezcenne będą wcześniejsze wycieczki w  Beskidy.
Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem i odpocznij (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka).
Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją.
Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym, trudno najwyżej jeden dzień spędzisz w schronisku jeżeli kondycja nie pozwoli działać ci na pełnych obrotach przez dwa dni kursu.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane  bo zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej „intro”:

Dzień 1.

  1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa.
  2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
  3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem; technika francuska i frontalna oraz mieszana.
  4. Wyhamowywanie upadków w różnych konfiguracjach.
  5. Podstawy profilaktyki lawinowej; obsługa detektorów lawinowych; odszukiwanie zasypanych w lawinie.
  6. Podstawy nawigacji wysokogórskiej (mapa, GPS).

Dzień 2.

  1. Wycieczka wysokogórska, w czasie której będziesz w praktyce mógł wypróbować zdobyte pierwszego dnia umiejętności.

W przypadku pogody uniemożliwiającej zdobywanie szczytów zamiast wycieczki wysokogórskiej alternatywnie:

  1. Nauczanie topografii i terenoznawstwa terenu wysokogórskiego; wykorzystanie w praktyce mapy, kompasu, azymutu, zaawansowane użycie GPS-sa.
  2. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego.

Jako Kilimanjaro szkolimy zimową turystykę wysokogórską już kilkanaście lat i jesteśmy liderem tych szkoleń w Polsce. Po latach doświadczeń i modyfikacji tak tworzymy programy kursów, by umiejętności jakich chcemy Was nauczyć były możliwe do opanowania w pełnych dwóch dniach kursu z zachowaniem dużej intensywności nauczania!

WAŻNE: Ukończenie kursu „intro” nie jest wymagane przed przystąpieniem do podstawowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej na którym nauczymy cię dodatkowo  używać liny wspinaczkowej i autoratownictwa lodowcowego.

Osobom, które chcą jedynie nauczyć się podstaw obsługi sprzętu zimowego, proponujemy jednodniowe szkolenia, będące jednocześnie pierwszym dniem kursu „intro” (więcej w zakładce SZCZEGÓŁOWY PROGRAM KURSU). W ramach szkolenia poznasz najważniejsze zagrożenia, z którymi możesz się zetknąć zimą w górach, a także nauczymy Cię, jak prawidłowo używać sprzętu do zimowej turystyki. Dowiesz się, jak należy poruszać się w rakach, przećwiczysz wyhamowywanie upadków czekanem oraz nauczysz obsługi detektorów lawinowych.

rok 2024

rok 2025

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl