Szczegóły kursu

Chcesz poznać Tatry zimą?

Nie masz żadnego doświadczenia w zimowej turystyce wysokogórskiej?

Lubisz w górach puste szlaki?

Cenisz sobie bezpieczeństwo?

Szukasz ludzi, z którymi będziesz mógł/mogła wędrować po górach?

Kurs „intro” jest świetną opcją dla osób początkujących, które chcą wędrować po Tatrach także w warunkach zimowych.

Kurs „intro” jest wprowadzeniem w zimowe Tatry. Nauczymy Cię, jak bezpiecznie poruszać się po nich w zimowym terenie turystycznym (czyli raczej łatwiejszym) bez konieczności używania liny.

Czego się nauczysz?

 • poznasz co to czekany i raki, nauczysz się ich używać tak, żeby pomagały, a nie przeszkadzały,
 • przećwiczysz hamowanie upadków na stoku,
 • nauczysz się, jak zakładać szlak i jak torować w kopnym śniegu (jeśli oczywiście taki będzie…),
 • nauczysz się prawidłowo układać stopy i pracować czekanem na zalodzonych szlakach,
 • poznasz podstawowe zagrożenia w terenie wysokogórskim zimą i nauczysz się je minimalizować,
 • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych oraz poznasz podstawy wiedzy lawinowej,
 • w czasie wycieczki na jeden z okolicznych szczytów doszlifujesz zdobyte umiejętności (jeżeli pogoda i kondycja uczestników na to pozwoli).

Jeśli warunki pogodowe uniemożliwią nam zdobywanie szczytów, poznasz podstawy topografii i terenoznawstwa wysokogórskiego, będziesz samodzielnie planował wycieczkę, chodził na azymut w różnych konfiguracjach, wykopiesz jamę śnieżną lub kopiec śnieżny.

Różnica między latem a zimą w górach jest spora, a w Tatrach wręcz olbrzymia. Kurs wprowadzi Cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj jednak, że warto uzupełnić go pełnymi kursami: lawinowym i nawigacji. Jeżeli spodoba Ci się zimowa turystyka i będziesz chciał rozwijać się dalej, to koniecznie powinieneś zapisać się na kolejne stopnie kursu zimowej turystyki wysokogórskiej. Kurs „intro” jest naszym autorskim programem i przygotowaliśmy go dla osób, które zamierzają chodzić po Tatrach zimą w terenie niewymagającym używania asekuracyjnej liny wspinaczkowej. Przy sprzyjających warunkach śnieżnych i pogodowych są to np. Giewont, Świnica Taternicka, Zawrat, Kozi Wierch od strony Pięciu Stawów, Zadni Granat, Przełęcz Krzyżne i większość szlaków Tatr Zachodnich. Na początkowym etapie większość osób ma problem z poprawnym chodzeniem w rakach, hamowaniem upadków czekanem oraz planowaniem wycieczek w oparciu o elementarną wiedzę lawinową i nawigacyjną. Z tego powodu nauka tych elementów jest podstawowym założeniem kursu „intro”.

WAŻNE: Ukończenie kursu „intro” nie jest wymagane przed przystąpieniem do kursu zimowej turystyki wysokogórskiej I stopnia – podstawowego!

Forma zajęć:

Kurs prowadzony jest w formie wycieczek połączonych z ćwiczeniami w dolinach: Strążyskiej, Bystrej, Białego i Kondratowej, a w grudniu i kwietniu w otoczeniu Hali Gąsienicowej. Ze względu na duży wybór szczytów o różnym charakterze miejsca te najbardziej nadają się do prowadzenia zajęć szkoleniowych.

 

Czas trwania:

Kurs składa się z dwóch pełnych dni w terenie. Zaczyna się pierwszego dnia o 8.30 (zwykle w sobotę), dlatego do Zakopanego powinieneś/powinnaś dojechać dzień wcześniej wieczorem. Pierwszy dzień szkolenia poświęcony jest na opanowanie umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zimą w górach – hamowanie upadków czekanem, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych. Wieczorem przewidziany jest wykład z zimowych zagrożeń górskich. W drugim dniu zwykle odbywa się dłuższa wycieczka, w której będziesz mieć szanse na przećwiczenie zdobytych umiejętności. Kurs kończy się ok. 16:00.

 

Prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA (taternictwa, alpinizmu lub narciarstwa wysokogórskiego), przewodnicy tatrzańscy najwyższej klasy (pierwszej lub drugiej) oraz instruktorzy TOPR. Grupa może liczyć maksymalnie 6 osób.

 

Dzięki kursowi zdobędziesz to co najcenniejsze – doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.

Możliwe też, że poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.

Jako absolwent naszego kursu dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

* jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas kursu zimowej turystyki wysokogórskiej „intro” głównym terenem działania będą doliny: Strążyska, Białego, Bystrej lub Kondratowa, a w grudniu i kwietniu – Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Podejścia i zejścia są tam znacznie łatwiejsze i krótsze, niż w rejonie Morskiego Oka. Poza tym tamtejsze szlaki są zdecydowanie bezpieczniejsze i bardziej nadają się do nauki w trudnych zimowych warunkach.

 

Dojazd:

Jeśli nie dysponujesz samochodem, do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem. Najlepsza jest jednak kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i przejdź na Dworzec Autobusowy. Stamtąd mniej więcej co 20 minut odjeżdżają do Zakopanego autobusy prywatnych przewoźników.

W zależności od miejsca Twojego kursu, będziesz nocować w Willi pod Smrekami na Jaszczurówce (w przypadku kursów prowadzonych w dolinkach reglowych) lub w Schronisku PTTK „Murowaniec” (w przypadku szkoleń na Hali Gąsienicowej).

Jeśli chcesz dojechać do Willi, na Dworcu Autobusowym w Zakopanem wsiądź do busa jadącego w kierunku Jaszczurówki, Małego Cichego, Bukowiny Tatrzańskiej czy Morskiego Oka. Wysiądź na przystanku pod Nosalem (Zakopane Bory). Willę znajdziesz pod adresem Jaszczurówka 16.

Jeżeli z kolei Twój turnus odbywa się na Hali Gąsienicowej, musisz z dworca dojechać busem do Kuźnic. Stamtąd czeka się ok. 2-godzinne podejście do „Murowańca”, czyli miejsca Twojego noclegu (N49.24339° E20.0072). Czas uzależniony jest przede wszystkim od panujących warunków, Twojej kondycji i ciężaru plecaka 😉 Z Kuźnic na Halę biegną dwa szlaki – żółty i niebieski, które łączą się na Przełęczy między Kopami. W warunkach zimowych zdecydowanie lepszy jest prowadzący przez Boczań szlak niebieski. Jeśli zostanie ogłoszona lawinowa „trójka” lub będzie wiał silny wiatr (powyżej 70 km/h), wybierz trzeci wariant – czarny szlak prowadzący z Brzezin. Szlak jest dość monotonny i długi, ale przy niesprzyjających warunkach pogodowych na pewno najbezpieczniejszy. W takiej sytuacji – ze względu na zagrożenie lawinowe – absolutnie odpada szlak żółty biegnący Doliną Jaworzynki z Kuźnic.

Drugą możliwością jest wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd na nartach w stronę schroniska. Zejście z Kasprowego na Halę Gąsienicową powinno zająć ok. 35-45 minut. Niestety, w wielu sytuacjach jest to tylko opcja teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie działa ze względu na silny wiatr. O tym z reguły dowiesz się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planuj więc tego wariantu jako szybkiego dotarcia do schroniska w dniu rozpoczęcia kursu. Wjazd kolejką możesz zaplanować w przypadku, gdy do schroniska docierasz dzień wcześniej.

Na podejście na Halę Gąsienicową koniecznie zabierz ze sobą mapę i latarkę.

 

Noclegi:

W zależności od rejonu, w którym będzie prowadzony Twój kurs, miejscem zakwaterowania będzie Willa pod Smrekami na Jaszczurówce lub Schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej. Rezerwacja noclegu na czas szkolenia leży o naszej stronie. Jeśli planujesz dotrzeć do danego obiektu dzień wcześniej lub chciałbyś wyjechać później, zadzwoń bezpośrednio do Willi/Murowańca i poproś o rezerwację dodatkowego noclegu. Koniecznie powołaj się na Szkołę Kilimanjaro! Ze względu na wczesną godzinę rozpoczęcia zajęć zalecamy, by dotrzeć na miejsce zakwaterowania wieczorem dzień przed kursem.

 

Schronisko PTTK „Murowaniec”

Telefon kontaktowy: 18 201 26 33, mail: murowaniec@e-tatry.pl

Schronisko oferuje noclegi w pokojach: 2-, 3-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowym. Na czas kursu rezerwujemy miejsca z reguły w największych (czyli najtańszych pokojach). Jeśli zależy Ci na mniejszym pokoju, zadzwoń bezpośrednio do recepcji schroniska i zapytaj, czy w tym terminie jest taka możliwość. Na piętrach oprócz pokoi znajdują się łazienki z ciepłą wodą, na parterze z kolei mieści się duża jadalnia z barem i kuchnią, w której można zamawiać ciepłe i smaczne posiłki. Za dodatkową opłatą możesz wypożyczyć pościel, więc nie ma konieczności zabierania ze sobą śpiwora. W schronisku nie ma kuchni turystycznej, jest za to całodobowo darmowy dostęp do wrzątku.  Więcej możesz zobaczyć na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 50 zł do 70 zł w zależności od wielkości pokoju. Aktualny cennik znajdziesz na stronie internetowej schroniska. Jeżeli posiadasz legitymację PTTK, koniecznie zabierz ją ze sobą – przysługuje Ci 20% zniżka na nocleg.

 

Willa pod Smrekami

Telefon kontaktowy: 18 206 20 68

Willa mieści się pod adresem Jaszczurówka 16 (Zakopane). Koszt noclegu w trakcie kursu to 60 zł/noc (w cenę wliczona jest pościel). Właścicielem Willi jest Grzesiek – nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skitourowiec z młodości, a przy okazji bardzo miły i serdeczny człowiek 🙂

Na miejscu będziecie mieć do dyspozycji dobrze wyposażoną kuchnię, salę kominkową, a nawet bilardową. W pobliżu znajduje się sklep spożywczy. Wszelkie dodatkowe informacje na temat Willi znajdziecie na stronie obiektu oraz pod podanym wyżej numerem telefonu.

 

Rzeczy do zabrania:

 • sprzęt

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne i ubiór dostosowany do warunków zimowych.

 • dokumenty
  – dowód osobisty,
  – jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
  – opcjonalnie legitymację PTTK,
 • pozostałe
  – kurtka chroniąca od wiatru i śniegu,
  – spodnie chroniące od wiatru i śniegu,
  – buty zimowe*,
  – dużo ciepłych skarpet,
  – spodnie z polara,
  – stuptuty (ochraniacze),
  – polar cienki i gruby,
  – rękawice zewnętrzne,
  – rękawiczki zapasowe,
  – czapka,
  – buty do schroniska,
  – plecak ok. 40-50l,
  – gogle,
  – przybory do szycia,
  – czołówka,
  – zapasowe baterie,
  – termos,
  – ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp,
  – mapa Tatr 1:25 000
  polecane:
  – kijki teleskopowe,
  – okulary lodowcowe,
  – aparat fotograficzny,
  – krem przeciwsłoneczny,
  – pomadka do ust.

*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

rok 2019

turnus 0.1 – 30.11-01.12 – 800 zł
turnus 0.7 – 21-22.12 – 800 zł
turnus 0.8 – 28-29.12 – 990 zł

 
rok 2020
turnus 1 – 04-05.01 – 990 zł
turnus 2 – 11-12.01 – 800 zł
turnus 4 – 25-26.01 – 800 zł
turnus 6 – 08-09.02 – 800 zł
turnus 8 – 22-23.02 – 800 zł
turnus 10 – 07-08.03 – 800 zł
turnus 12 – 21-22.03 – 800 zł
turnus 16 – 18-19.04 – 800 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 250 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs podstawowy I-go stopnia jest przewidziany dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

 

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej „intro”:

 1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem; technika francuska i frontalna oraz mieszana; wyhamowywanie upadków w różnych konfiguracjach.
 4. Podstawy profilaktyki lawinowej; obsługa detektorów lawinowych; odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 5. Podstawy nawigacji wysokogórskiej (mapa); nawigacja na kierunki stron świata.
 6. Wycieczka wysokogórska, w czasie której będziesz w praktyce mógł wypróbować zdobyte pierwszego dnia umiejętności. W przypadku pogody uniemożliwiającej zdobywanie szczytów zamiast wycieczki wysokogórskiej alternatywnie:
 7. Nauczanie topografii i terenoznawstwa terenu wysokogórskiego; wykorzystanie w praktyce mapy, kompasu, azymutu, użycie GPS-sa.
 8. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego.

rok 2019

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków