Szczegóły kursu

Fascynują cię lodospady?

Ukończyłeś kurs skałkowy i chcesz spróbować  wspinaczki lodowej?

Lubisz zimę i trudne wspinanie?

Kurs wspinaczki lodowej możne być strzałem w dziesiątkę !

Kursy wspinaczki lodowej  prowadzimy według i zgodnie z programem PZA

 

Czego się nauczysz ?

Kurs wspinaczki lodowej nauczy cię wspinania na lodospadach, ale nie tylko:

 • najpierw poznasz, co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały,
 • nauczysz się prawidłowo pracować rakami, na początku bez dziabek…,
 • przećwiczymy prawidłowe i sprawne wbijanie i zaczepianie dziabek,
 • będziesz pokonywał różne lodowe formacje, od połogich, poprzez coraz bardziej strome aż do pionowych i przewieszonych,
 • przećwiczysz wspinanie w cienkim i słabym lodzie,
 • nauczysz się osadzać punkty asekuracyjne w lodzie, śruby lodowe i uszka Abałakowa,
 • poprowadzisz kilka jednowyciągowych dróg lodowych z zakładaniem stanowisk,
 • poprowadzisz w lodzie drogi kilkuwyciągowe, cały czas doskonaląc techniki poruszania się i asekuracji w terenie lodowym, ucząc się gdzie najbezpieczniej zakładać stanowiska,
 • przypomnisz sobie jak zjeżdża się z przesiadką, ale tym razem z ucha Abałakowa!

W Austrii prowadzimy kurs 4-dniowy, a na Islandii 5-dniowy. Taki kurs jest najlepszym rozwiązaniem. W pierwszych dniach kursu wspinamy się po łatwych lodospadach, by po opanowaniu wymaganych umiejętności zmierzyć się z prowadzeniem na lodospadach wielowyciągowych (nawet powyżej 250 metrów, jeżeli umiejętności i kondycja uczestników na to pozwolą).

W Tatrach pierwszy stopień kursu, a w Austrii/Islandii pierwszy i drugi stopień prowadzony jest według programu PZA.

Przed kursem musisz mieć ukończony podstawowy kursu skałkowy zgodny z programem PZA z rekomendacją na kurs taternicki. Przed kursem rekomendujemy ukończenie kursu zimowej turystyki wysokogórskiej i kursu lawinowego.

W jaki sposób ?

Forma zajęć:

W Tatrach w zależności od warunków lodowych i śniegowych na kursie wspinaczki lodowej będziemy się wspinać na lodospadach w jednej z dolin: Białej Wody, Staroleśnej, Rybiego Potoku lub w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To łatwo dostępne rejony, dobrze skomunikowane, z dobrą bazą noclegową, a co najważniejsze, jest tam duży wybór dróg o zróżnicowanych trudnościach i długościach.

W Austrii w zależności od warunków działamy w stosunkowo łatwo dostępnej z Polski dolinie Piztal lub Otztal niedaleko Imst, a przy złych warunkach śniegowych lub lodowych jedziemy do innych bezpieczniejszych dolin Austrii lub pobliskich Włoch.

Podczas kursu na Islandii wspinamy się w rejonie Reykjaviku oraz na lodospadach w północno-zachodniej części wyspy.

 

Czas trwania:

Zajęcia na kursie podstawowym w Tatrach będą trwały trzy dni, wieczorem zwykle prowadzimy wykłady.

Kurs w wersji austriackiej trwa cztery dni na miejscu plus jeden dzień na dojazd. Ostatniego dnia zajęcia zaczniemy wcześniej, ale też wcześniej je skończymy, by o godzinie 14:00 wyruszyć do Polski z uwagi na bezpieczeństwo nas wszystkich.

Podczas szkolenia na Islandii działamy pełne 5 dni, dlatego do Reykjaviku trzeba dolecieć dzień przed kursem, a powrót planować najwcześniej dzień po kursie.

 

Prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy Taternictwa lub Alpinizmu PZA. W grupie będą maksymalnie 4 osoby.

Co otrzymasz?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie i umiejętności, które pozwolą ci bezpieczniej i skuteczniej wspinać się w lodzie,
 • doskonałe przygotowanie do kursu taternickiego zimowego.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać 🙂

Gdzie i jak?

Ponieważ Tatry Bielskie są całkowicie, a Zachodnie prawie całe niedostępne dla wspinaczy, kurs wspinaczki lodowej prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich lub w wersji połączonej z kursem zaawansowanym w Alpach lub na Islandii

 

Jak dojechać?

Tatry
Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok. 30 zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Austria
Na kurs w wersji austriackiej musisz jedynie dostać się dzień wcześniej do Krakowa lub możemy zabrać cię na trasie Kraków-Katowice-Wiedeń-Stuttgard-Innsbruck. Wyjedziemy rano ok. 08:00 tak, żeby na wieczór być w Pitztal i od następnego dnia rano zacząć zajęcia. Pojedziemy naszym lub Waszym samochodem, koszt dojazdu waha się od 900 do 1300 zł/os. (paliwo, autostrady, winiety, itp.) w zależności od samochodu jakim pojedziemy i od ostatecznej ilości osób.

Islandia
Szkolenie zaczynamy w Reykjaviku. Jeżeli nie mieszkasz na Islandii, musisz tu dolecieć, najlepiej razem z nami. Na szczęście pomogą nam w tym tanie linie lotnicze, połączeń jest całkiem sporo. Jeżeli jesteś na miejscu, to po prostu poinformujemy Cię, o której godzinie i gdzie będzie spotkanie organizacyjne. Potem będziemy się przemieszczać wynajętym samochodem. Na te przejazdy musimy się niestety zrzucić. Koszt to ok. 350-450 euro na tydzień + paliwo, w zależności od tego jaki samochód wypożczyczmy i ile osób w nim będzie.

 

Noclegi

Komfortowy nocleg, ciepły prysznic i dobre jedzenie to podstawa regeneracji i jeden z filarów bezpieczeństwa  na kursie. Wybieramy miejsca, które dają taka możliwość.

Tatry
Na kursie w Białej Wodzie śpimy w Zakopanem w Willi pod smrekami ul Jaszczurówka 16 lub na Łysej Polanie u „Słowaka” (N49.26301° E20.11572°). www.facebook.com/TurystyczneCentrumLysaPolana/?fref=ts,
Jeśli działamy w dolinie Rybiego Potoku, nocujemy w schronisku w Morskim Oku: http://www.schroniskomorskieoko.pl/, a w dolinie Staroleśnej – w Chacie Zamkovskiego (N49.17433° E20.21973°). http://www.wysokie-tatry.pl/nocleg/wysokogorska-oblast/dolina-malej-zimnej-wody/schronisko-zamkowskiego-zamkovskeho-chata/ceny-i-oferty-specjalne/
Czasem ze względu na warunki przenosimy kurs na Halę Gąsienicową – wtedy rezerwujemy Wam nocleg w schronisku Murowaniec: www.murowaniec.com

Austria
W Austrii spać, jeść, pić i gawędzić będziemy w którymś z pensjonatów w rejonie doliny Pitztal lub Oetztal. Rezerwację noclegów dokonujemy po wpłacie zaliczki. Koszt to ok 25-35 euro/noc w zależności od ilości osób, terminu i lokalizacji. Austriackie i niemieckie ferie od początku lutego do początku marca powodują, że najczęściej musimy mieszkać u wylotu dolin w okolicy Imst – wtedy na lodospady będziemy dojeżdżać każdorazowo ok. 30-40 minut. W styczniu zazwyczaj mieszkamy bezpośrednio pod lodospadami i działamy bezpośrednio z pensjonatu.

Islandia
W pierwszy dzień kursu, wcześnie rano spotkamy się wszyscy w zarezerwowanym mieszkaniu/hostelu w Reykjaviku, bo tam rozpocznie się i zakończy kurs. Rozdzielimy sprzęt, opowiemy w skrócie, co się będzie działo na kursie i szybko wyjeżdżamy na pierwsze zajęcia. Osoby, które będą spały niezależnie od nas muszą przewidzieć, że wieczory będą przeznaczone na wykłady albo na przemieszczanie się pomiędzy rejonami. Ewentualne powroty do własnych domów będą na bardzo późną kolację.

Ceny noclegów to ok. 20-25 euro za noc na osobę, zarówno w Reykiaviku jak i w domkach w Svinafell.

 

Rzeczy do zabrania:

Sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt renomowanych marek światowych, oczywiście liny, kaski, uprzęże, karabinki itp., ale także raki i dziabki. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć sztywne buty zimowe (służymy poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

Dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport,
 • pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie, jeżeli nie masz skończonych 18 lat,
 • opcjonalnie legitymację Alpenverein – ubezpieczenie na wypadek akcji ratunkowej z użyciem helikoptera.

Jedzenie:

Wersja tatrzańska:

 • szturm żarcie – batony energetyczne, suszone owoce, suszona wołowina;
 • śniadania do zalania wrzątkiem – kuchnia będzie jeszcze zamknięta gdy będziemy wychodzić!
 • łyżka, widelec, nóż, menażka

Wersja zagraniczna:

 • szturm żarcie – batony energetyczne, suszone owoce, suszona wołowina;
 • jedzenie na śniadanie i kolacje;
 • liofilizaty.

W Austrii są co prawda małe sklepiki, ale zwykle otwierane są późno i na krótko, zaś restauracje zazwyczaj są daleko. W pensjonacie do dyspozycji jest w pełni wyposażona kuchnia. Ponieważ wychodzimy wcześnie. a wracamy późno, to kolacje robimy wspólnie – dlatego całe jedzenie należy wziąć z kraju. Zazwyczaj jedynie przed podrożą powrotną idziemy na obiad do restauracji.

Podczas kursu na Islandii zakupy możesz zrobić w dniu przylotu w samym Reykjaviku, chociaż tanio nie jest. Jeśli będzie Wam zależeć, możemy chodzić na obiadokolacje do knajpy, ale polecamy raczej gotowanie we własnym zakresie. Podczas drugiej części kursu w rejonie Svinnafiell nie ma knajpek w okolicy, więc pozostaje wyżywienie własne. Śniadania na pewno warto robić samodzielnie (ze względu na koszty i zaoszczędzenie czasu rano przed wyjściem).

Konieczne

 • zewnętrzna koniecznie wodoodporna kurtka z dużym kapturem pod który zmieści się kask, i co najmniej 3 warstwy odzieży**;
 • zewnętrzne spodnie wodoodporne**;
 • ciepłe spodnie z polara a lepiej z primaloftu;
 • lekka kurtka puchowa lub ciepła kurtka primaloftowa**;
 • kurtka hybryda softshel/primaloft **;
 • bluza polarowa
 • bielizna termiczna (podkoszulki x 2 + kalesony x1);
 • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet;
 • stuptuty (ochraniacze) wysokie, obcisłe z zapięciem z przodu-nie są konieczne jeżeli buty posiadają zintegrowany stuptut;
 • rękawice zewnętrzne ciepłe łapawice  typu Simond Makalu **;
 • rękawiczki techniczne lodowe pięciopalczaste typu Simond Cascade**;
 • zapasowe rękawiczki polarowe;
 • ogrzewacze chemiczne do dłoni na każdy dzień;
 • plecak (ok. 33-50 litrów)**;
 • kominiarka;
 • buty typu croksy  pod prysznic i ciuchy do schron;
 • gogle nieparujące ;
 • czołówka +baterie zapas;
 • termos 1 litr + herbata, cytryna, sok;
 • rzeczy do mycia;
 • krem przeciwsłoneczny-wiosną;
 • apteczka osobista – bandaż elastyczny, opatrunek jałowy, stripy-szwy, plastry, lepiec, agrafka, nożyk lub nożyczki, osobiste leki na które nie jesteś uczulony;
 • śpiwór konieczny na ŁYSEJ POLANIE;
 • telefon + ładowarka;
 • buty zimowe*

 

* do wspinania lodowego najlepsze są ciepłe specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Phantom 6000 – dla zmarzluchów lub La Sportiva G5, jeżeli jednak nie jesteś pewien czy po kursie będziesz chodził po górach zimą to kup niskobudżetowe buty Simond Alpinism). Na pewno buty muszą mieć sztywną podeszwę i zapięcie co najmniej na raki półautomatyczne (rant na pięcie) lub lepiej na raki automatyczne (rant na pięcie i palcach). Niestety w czasie wspinania lodowego asekurant nieraz ponad godzinę stoi na stanowisku, więc buty zimne się nie sprawdzą. Jeżeli chcesz zabrać swoje buty alpejskie letnie typu Simond  Alpinism Light czy Scarpa Charmoz OD, to konieczne musisz mieć dobre ogrzewacze do butów i dłoni na każdy dzień!  Buty nie mogą być za duże, bo nie sposób stać w nich rakach w stromym lodzie. Muszą być na jedną grubą skarpetę tak, by po jej założeniu palce z przodu i boku miały jeszcze 3 mm luzu!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arc’teryx i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać, to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne ubrania produkowane przez Polaków którzy szyją swoje dobre produkty w Polsce: Montano, Małachowski, Pajak

Jest jeszcze kilka detali ale dogrywamy je bezpośrednio przed kursem.

 

Tatry

rok 2023
turnus 23 – 15-17.12 – 1700 zł
turnus 24 – 28-30.12 – 1700 zł

rok 2024

turnus 1 – 01-03.01 – 1700 zł
turnus 12 – 15-17.03 – 1700 zł
turnus 13 – 22-24.03 – 1700 zł

Austria
turnus 3A – 11-14.01 – 2900 zł
turnus 4A – 18-21.01 – 2700 zł

Islandia
turnus 5 ISL – 23-27.01 – 3950 zł
turnus 6 ISL – 29.01-02.02 – 3950 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu (w przypadku kursu w Austrii koszt dojazdu dzielony jest na uczestników szkolenia):
  ok. 900-1300 zł/os.
  lub lotu (w przypadku kursu na Islandii):
  ok. 400 zł + bagaż,
 • kosztów transportu instruktora i sprzętu do Austrii 300 zł/osoba – tylko gdy dojeżdżasz samodzielnie,
 • przejazdów na miejscu (w przypadku kursu na Islandii):
  ok. 450-900 zł/os. – wypożyczenie samochodu + koszt paliwa dzielony na uczestników,
 • noclegów:
  Tatry – ok. 50-100 zł/noc,
  Austria – ok. 25-35 euro/noc,
  Islandia – ok. 20-25 euro/noc,
 • wyżywienia,
 • zniszczonego lub zagubionego sprzętu
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem na kurs wspinaczki lodowej, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 450 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
 6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

Pamiętaj że:

 • miejsca na kurs wspinaczki lodowej są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • ok. 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs przewidziany  jest dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie we wspinaczce lodowej, jednak musisz mieć ukończony co najmniej kurs wspinaczki skałkowej i posiadać rekomendacje na kurs Taternicki. Rekomendujemy wcześniej ukończenie kursu lawinowego i zimowej turystyki wysokogórskiej,
 • oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętna wydolność fizyczną ( co najmniej 3 krotne podciągnięcie na drążku) i  chcemy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Program kursu wspinaczki lodowej

Zajęcia praktyczne:

 • podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do wspinania w lodzie;
 • zapoznanie z techniką wspinania z użyciem raków oraz czekanów, wspinaczka na wędkę;
 • technika poruszania się w rakach, odpowiednia praca nóg, zalecana wspinaczka bez używania czekanów, połogi lód do coraz to bardziej stromego;
 • technika osadzania czekanów – odpowiednie zabijanie oraz zaczepianie dziabek;
 • technika pokonywania różnych formacji lodowych, pokonywanie odcinków połogach, pionowych oraz formacji przewieszających się, wspinaczki w słabym i cienkim lodzie, odpowiednie wykorzystanie nacieków lodowych;
 • instalowanie punktów asekuracyjnych przy wspinaczce lodowej;
 • budowa stanowisk przy wspinaczce lodowej;
 • wspinaczki: prowadzenie na drogach jednowyciągowych;
 • wspinaczki wielowyciągowe;
 • zjazdy z przesiadką.

Tematy wykładów:

 • specyfika wspinaczki lodowej i zagrożenia występujące we wspinaczce;
 • sprzęt i wyposażenie do wspinaczki lodowej (techniczny i osobisty), odzież i obuwie;
 • asekuracja w terenie lodowym i mieszanym;
 • budowa lodospadów oraz ocena warunków;
 • strategia i taktyka wspinaczki lodowej;
 • zapobieganie odmrożeniom i wychłodzeniu;
 • omówienie rejonów do wspinaczki lodowej, przewodników, literatury.

Tatry - kurs 3-dniowy

Austria - kurs 4-dniowy

Islandia - kurs 5-dniowy

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl