Szczegóły kursu

I stopień (podstawowy)
II stopień (zaawansowany)

fascynują cię lodospady ?

lubisz zimę i trudne wspinanie ?

poruszanie się w pionowym lodzie – to jest frajda !

ostre dziaby, ostre raki, ostre wspinanie

czego się nauczysz ?

Ten kurs nauczy cię wspinanie w lodzie, na lodospadach i nie tylko.

 • najpierw poznasz co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • nauczysz się prawidłowo pracować rakami, na początku bez dziabek…
 • przećwiczymy prawidłowe i sprawne wbijanie i zaczepianie dziabek
 • będziesz pokonywał różne lodowe formacje, od połogich, poprzez coraz stromsze aż do pionowych i przewieszonych
 • przećwiczysz wspinanie w cienkim i słabym lodzie
 • nauczysz się osadzać punkty asekuracyjne w lodzie, śruby lodowe i uszka Abałakowa
 • na koniec poprowadzisz kilka jednowyciągowych dróg lodowych z zakładaniem stanowisk

Na kursie II stopnia (zaawansowanym)

 • powtórzysz te umiejętności które ćwiczyłeś na kursie I stopnia
 • poprowadzisz w lodzie drogi kilkuwyciągowe
 • cały czas doskonaląc techniki poruszania się i asekuracji w terenie lodowym

W Austrii prowadzimy kursu łączone podstawowe i zawansowane.Taki łączony kurs jest najlepszym rozwiązaniem. W pierwszych dniach kursu wspinamy się po łatwych lodospadach by po opanowaniu wymaganych umiejętności zmierzyć się z prowadzeniem na lodospadach wielowyciągowych ( nawet powyżej 250 metrów, jeżeli umiejętności i kondycja uczestników na to pozwolą).

s

Ten kurs prowadzony jest według programu PZA. Przed kursem podstawowym musisz mieć ukończony podstawowy kursu skałkowy zgodny z programem PZA. Przed kursem zaawansowanym rekomendujemy ukończenie kursu zimowej turystyki wysokogórskiej zgodnego z programem PZA.

w jaki sposób ?

forma zajęć:

W Tatrach w zależności od warunków lodowych będziemy się wspinać na lodospadach w jednej z dolin: Białej Wody, Staroleśnej, Rybiego Potoku, Gąsienicowej. To łatwo dostępne rejony, dobrze skomunikowane a co najważniejsze, jest tam duży wybór dróg o zróżnicowanych trudnościach i długościach.
Natomiast w Austrii w zalezności od warunków działamy w stosunkowo łatwo dostępnej z Polski dolinie Piztal lub Otztal niedaleko Imst.

czas trwania:

Zajęcia w Tatrach na każdym stopniu będą trwały dwa dni. Wieczorem jak zwykle wykłady.
Kurs w wersji austriackiej trwa 4 dni na miejscu plus jeden dzień na dojazd. Ostatniego dnia zajęcia zaczniemy wcześniej, ale też wcześniej je skończymy by o godzinie 14:00-15:00 wyruszyć do Polski z uwagi na bezpieczeństwo nas wszystkich. Wersja kursu w Austrii to połączenie stopnia I i II, dlatego trwa dłużej.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy Taternictwa lub Alpinizmu PZA, w grupie będą maksymalnie 4 osoby.

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie i umiejętności, które pozwolą ci bezpiecznie i skutecznie wspinać się w lodzie
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Ponieważ Tatry Bielskie całkowicie, a Zachodnie prawie całe są niedostępne dla wspinaczy, działalność szkoleniową prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich, lub w Alpach.

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na kurs w wersji austriackiej musisz jedynie dostać się dzień wcześniej do Krakowa. Wyjedziemy rano ok 08:00 tak żeby na wieczór być w Piztal i od następnego dnia rano zacząć zajęcia. Pojedziemy moim lub Waszym samochodem,  koszt dojazdu wahają się od 400 do 800zł (paliwo, autostrady itp) w zależności od samochodu jakim pojedziemy i od ilości osób.

noclegi

Regeneracja w komfortowych warunkach jest jednym z filarów bezpieczeństwa dlatego wybieramy miejsca, które dają taka mozliwość. Małe pokoje, ciepły prysznic i dobre jedzenie.

Na kursie w Białej Wodzie śpimy na  Łysej Polanie u „Słowaka” (N49.26301° E20.11572°). www.facebook.com/TurystyczneCentrumLysaPolana/?fref=ts, dolinie Rybiego Potoku – MOko http://www.schroniskomorskieoko.pl/, dolinie Gąsienicowej http://murowaniec.e-tatry.pl/ a w dol. Staroleśnej w Chacie Zamkovskiego (N49.17433° E20.21973°). http://www.wysokie-tatry.pl/nocleg/wysokogorska-oblast/dolina-malej-zimnej-wody/schronisko-zamkowskiego-zamkovskeho-chata/ceny-i-oferty-specjalne/

W Austrii spać, jeść, pić i gawędzić będziemy w którymś z pensjonatów w rejonie doliny Pitztal lub Otztal. Rezerwację noclegów dokonujemy po wpłacie zaliczki. Koszt to ok 22-30Eur/noc w zależności od ilości osób, terminu i lokalizacji. Austriackie i niemieckie ferie od początku lutego do początku marca powodują, że najczęściej musimy mieszkać u wylotu dolin w okolicy Imst i wtedy na lodospady będziemy dojeżdżać 30-40 minut. W styczniu zazwyczaj mieszkamy bezpośrednio pod lodospadami i działamy bezpośrednio z pensjonatu. W pensjonacie jest do dyspozycji m.in. kuchnia i można całe jedzenie wziąć z kraju bo większość kolacji robimy wspólnie, chociaż zdarza się chodzić do pizzerii na włoskie dania – Austriacka kuchnia jest specyficzna i nie wszystkim smakuje :).

rzeczy do zabrania

 sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt renomowanych marek światowych, oczywiście liny, kaski, uprzęże, karabinki itp., ale także raki i dziabki. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć sztywne buty zimowe (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
plecak (ok. 40l)
śpiwór konieczny na ŁYSEJ POLANIE
czapka
buty do schron.
gogle !!!
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

przybory do szycia

* do wspinania lodowego najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Jeszcze lepsze będą buty plastikowe, tzw. skorupy.

Jest jeszcze kilka detali ale  dogrywamy je bezpośrednio przed kursem.

 

Tatry

rok 2019
turnus 0.8 – 26-29.12 – 1300 zł

rok 2020

turnus 1 – 02-05.01 – 1300 zł
turnus 11 – 12-15.03 – 1100 zł

 

Austria

turnus 3A – 16-19.01 – 2100 zł
turnus 5A – 30.01-02.02 – 2100 zł
turnus 7A – 13-16.02 – 2100 zł
turnus 9A – 27.02-01.03 – 2450 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia,
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.

Rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 450 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs podstawowy I-go stopnia jest przewidziany dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie we wspinaczce lodowej,
 • kurs II-go stopnia przewidziany jest dla osób zaawansowanych, więc konieczne jest wcześniejsze ukończenie kursu wspinaczki lodowej I-go stopnia,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

program kursu wspinaczki w lodzie
I stopień (podstawowy)

Zajęcia praktyczne

 • zapoznanie z techniką wspinania z użyciem raków oraz czekanów, wspinaczka na wędkę;
 • podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do wspinania w lodzie;
 • technika poruszania się w rakach odpowiednia praca nóg, zalecana wspinaczka bez używania czekanów, połogi lód do coraz to stromszego;
 • technika osadzania czekanów-odpowiednie zabijanie oraz zaczepianie dziabek;
 • technika pokonywania różnych formacji lodowych, pokonywanie odcinków połogach, pionowych oraz formacji przewieszających się, wspinaczki w słabym i cienkim lodzie, odpowiednie wykorzystanie nacieków lodowych;
 • instalowanie punktów asekuracyjnych przy wspinaczce lodowej;
 • wspinaczki- prowadzenie na drogach jednowyciągowych;
 • budowa stanowisk przy wspinaczce lodowej;

Tematy wykładów

 • specyfika wspinaczki lodowej i zagrożenia występujące we wspinaczce;
 • sprzęt i wyposażenie do wspinaczki lodowej (techniczny i osobisty), odzież i obuwie;
 • asekuracja w terenie lodowym i mieszanym;
 • budowa lodospadów oraz ocena warunków;
 • strategia i taktyka wspinaczki lodowej;
 • zapobieganie odmrożeniom i wychłodzeniu;
 • omówienie rejonów do wspinaczki lodowej, przewodników, literatury;

program kursu wspinaczki w lodzie
II stopień (zaawansowany)

  • powtórzenie tematów z kursu I stopnia;
  • wspinaczki wielowyciągowe;
  • doskonalenie techniki poruszania się w lodzie;
 • doskonalenie zakładania asekuracji w lodzie;

Tatry - kurs podstawowy

Tatry - kurs zaawansowany

Austria - kurs podstawowy + zaawansowany

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

ul. Zdrojowa 126, Lusina, 30-698 Kraków Poland