Szczegóły obozu

Paklenica

leżąca tuż nad wybrzeżem (niedaleko miejscowości Starigrad) to olbrzymi wąwóz przechodzący następnie w pasmo górskie. To park narodowy, ale wspinanie jest tam nie tylko dozwolone a wręcz nawet wskazane…
Dzięki swojemu położeniu na południu Europy jest możliwe wspinanie w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy w innych górach jest jeszcze za wcześnie lub już za późo na jakąkolwiek działalność. Z kolei w środku lata jest gorąco, wtedy trzeba wstawać wcześnie i wcześniej kończyć wspinanie (a potem nad morze).
Chociaż jest to dobry rejon na działalność podczas gdy w pozostałej części Europy leje (a tak się niestety co jakiś czas zdarza…).

Paklenica jest bardzo zróżnicowanym rejonem. Najbardziej popularne są drogi skałkowe startujące z dna doliny. Poza tym mamy do dyspozycji ściany od kilku do kilkunastu wyciągów pięknego wspinania. Im dalej w głąb doliny tym bardziej ściany rosną i nabierają trudności.
Najwyższa, Anica Kuk jest wielkości naszej Kazalnicy i prezentuje zbliżone trudności. Większość dróg jest nieźle ubezpieczona, ale dotyczy to skałek. W ścianach jednak trzeba dokładać własną asekurację. Oprócz tego wysoko na zboczach doliny są większe i mniejsze ściany, pozbawione całkowicie stałej asekuracji, przez co interesujące dla miłośników wspinania „tradowego”.

co się będzie działo ?

Wyjedziemy rano z Krakowa, na miejsce dotrzemy po ok 11 godzinach. Trzeba będzie rozłożyć namioty i przygotować się do działania na następny dzień. Od rana wspinanie.

Jesteśmy instruktorami, ale tym razem nie będziemy się dużo szkolić, na obóz zapraszamy osoby już umiejące sie asekurować, niemniej pierwszego dnia zunifikujemy Twoją wiedzę asekuracyjną po to żebyście się wspinali ze sprawdzonymi partnerami.

Niezleżnie od tego, czy interesują Cię skałki czy ściany to pierwszy dzień najlepiej poświęcić na rozwspinanie się w skałkach (Klanci). Dzięki temu poznasz charakter wspinania w paklenickim wapieniu. A jest on bardzo specyficzny i dla osób nie przyzwyczajonych, na trudniejszych drogach może sprawiać problemy…Ten wapień ma znakomite tarcie (lepsze niż w granicie) ale czasami można spotkać dosyć nietypowe formacje, tzw. „kaloryferki”. I trzeba się nauczyć w nich wspinać.

Drogi w skałkach są znakomicie ubezpieczone i dobrze opisane. Trudności od 4 do francuskiego 8b. Przewaga dróg w przedziale 6a – 7a. Z tym, że wyceny paklenickie są mocno podkręcone, czasami nawet o cały stopień. Więc jeżeli zamierzasz robić „cyfrę” to nie jest to dobry rejon… Natomiast jest znakomity jeżeli zależy Ci na długich i urozmaiconych drogach.

Ponad sektorami skałkowymi rosną ściany. Od kilku wyciągowych typu Kukovi ispod Vlake czy Mali Cuk poprzez 7-8 wyciągowe drogi na Velikim czy Debelim Ciuku do długich i bardzo wymagających dróg na Anici Kuk. Są też kilkunasto wyciągowe drogi na Velikim Ciuku, łatwe czwórkowe graniówki na Kukovich i „tradowe” drogi na Maniti Kuk. Czyli do wyboru do koloru…

Ponieważ lokalny wapień ma naprawdę duże tarcie i ostrą skałę to palce zużywają się dosyć szybko. Warto zabrać ze sobą sporą ilość plastrów i maści. I co parę dni robić resta. Można wtedy pojechać i pozwiedzać stare, urokliwe chorwackie miasta: Zadar, Split czy Dubrownik. Albo wylegiwać się cały dzień nad morzem…

Ostatni dzień wspinania to sobota. W niedzielę rano składamy namioty i wracamy do Polski. Jeżeli nie będzie większych przeszkód na drodze to w Krakowie jesteśmy ok 20tej.

rzeczy do zabrania i sprzęt

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

sprzęt

lina 60m
uprząż
buty wspin.
sprzęt osob.
ekspresy 12-14szt
karab. zwykł. 4-6szt
taśmy 4szt
magnezja
kostki
friendy
kask (opcj.)

 

weź ze sobą koniecznie

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

rzeczy do zabrania

konieczne polecane
kurtka od deszczu
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
plecak (ok. 35-40 l)
spodnie do wspinania
namiot + gwoĽdzie
karimata
czołówka
śpiwór
spodnie do wspinania przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
kubek
sztućce
rzeczy do mycia
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

 

rok 2020

tur 1:  14-22.03
tur 2:  04-12.04
tur 3:  25.04-03.05 – cena 1650 zł
tur 4:  09-17.05
tur 5:  23-31.05
tur 6:  06-14.06
tur 7:  20-28.06
tur 8:  04-12.07
tur 9:  18-26.07
tur 10: 01-09.08
tur 11: 15-23.08
tur 12: 29.08-06.09
tur 13: 12-20.09
tur 14: 26.09-04.10
tur 15: 10-18.10

cena: 1.450 zł

 

Cena obozu obejmuje:

 • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000 zł,
 • opiekę instruktora,
 • wspinanie „do bólu”,
 • możliwość wypożyczenia sprzętu (lina, ekspresy, karabinki osobiste i przyrząd, uprząż, kask).

Cena obozu nie obejmuje:

 • przejazdu Kraków – Starigrad (ok. 400-800 zł tam i z powrotem),
 • noclegów na kampingu (ok. 8 euro/noc),
 • wyżywienia (własne),
 • wydatków natury osobistej.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz dostępny termin i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację obozu w wysokości 300 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację obozu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed wyjazdem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed obozem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twój wyjazd,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w obozie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie obozu. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na obóz i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

program

1.przejazd Kraków – Starigrad

2. wspinanie
3. wspinanie
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie
7. wspinanie

8.powrót do Polski

Możliwe jest przeniesienie końcówki obozu do Hollentalu, tak żeby powspinać się tam 2-3 dni.

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków