Szczegóły kursu

Kilimanjaro – „Dach Afryki”

Wielka równina Wschodnioafrykańska to świat dzikich zwierząt i fascynujących ludów. To pejzaże bezkresnych sawann Serengeti z przemierzającymi ją stadami żyraf, zebr, pawianów, antylop, bawołów i guźców.
To lasy Tarangire pełne stad dostojnych słoni i krater Ngorongoro z nosorożcami i hipopotamami.

To Maasai Mara z wojowniczymi i urzekającymi Masajami pilnującymi, aby odwieczna migracja ze stepów środkowej Tanzanii na północne łąki Kenii tysięcy gatunków przebiegała zgodnie z odwiecznym rytuałem. Rytuałem, w którym jest miejsce dla gazeli uciekającej przed gepardem i stadem gnu broniącym swoich młodych przed lwicami. To wąwóz Olduvay, skąd ludzkość wzięła swój początek oraz krokodyle i warany znad jezior Eyasi i Manyara. To dostojne Kilimanjaro przykryte czapą lodu i skarpa Elgeyo nad Wielkim Rowem Afrykańskim.

To ośnieżone szczyty Mt. Kenia z Diamentowym Kuluarem w tle różowego od flamingów jeziora Turkana.

To Afryka Magiczna.

„Dach Afryki” to wyprawa do serca afrykańskiego buszu – Serengeti i na najwyższy wierzchołek Afryki – majestatyczne Kilimanjaro. Treking ten przeznaczony jest dla miłośników gór i nieskazitelnie pięknej przyrody.

Naszą wyprawę rozpoczniemy w stolicy Kenii – Nairobi. Natychmiast po wylądowaniu przejedziemy do Arushy, już w Tanzanii. Resztę dnia poświęcimy na zwiedzanie miasta i poznanie kolorytu miast wschodniej Afryki, z ich kolorowymi straganami, wesołymi ludźmi i muzyką ulicznych grajków.

Wcześnie rano następnego dnia podjedziemy pod Machame Gate, już na terenie Kilimanjaro National Park. Od tej chwili będziemy poruszać się najpiękniejszym i najciekawszym szlakiem zwanym Machame (przez bywalców określanym pieszczotliwie jako Whisky Road). Po 4-5 godzinach dotrzemy do Machame Hut (2.890m)– obozowiska położonego w środku tropikalnego lasu. Zasypiać będziemy wśród krzyku pawianów i nawoływania małpiatek.

Następnego dnia ścieżka poprowadzi nas pomiędzy olbrzymimi wrzosami, lobeliami i secesjami do kolejnego obozu: Shira Plateau (3.840m).

Nazajutrz dzień poświęcony będzie na zdobycie aklimatyzacji: najpierw podejdziemy na wysokość prawie 4.900m pod wierzchołek Lava Tower, a następnie zejdziemy do obozu – Barranco Hut (3.8600m).
Następnego dnia przekroczymy dolinę Karanga i podejdziemy do ostatniego obozu – Barafu Hut (4.600). Będziemy wędrować pod wiszącymi nad nami lodowcami Kilimanjaro, trawersując wierzchołem Kibo. Tutaj możemy już wyraźnie odczuć wpływ wysokości, będziemy przecież prawie na wysokości Mont Blanc. Noc będzie krótka – o 1 w nocy wyruszymy w kierunku wierzchołka.

Najpierw osiągniemy Stella Point (5.745m), aby następnie po przejściu po krawędzi krateru wejść na główny wierzchołek krateru – Uhuru Peak (5.895m) – Dach Afryki.

Wszystkie trudy wynagrodzi nam widok: jeziora Manyara i Eyasi lśniące w blasku wschodzącego słońca, pobliskie Mt. Meru i krater Ngorongoro, za nimi bezkresne równiny Serengeti a na północy kraj Masajów i Kikujusów z Mt. Kenia w tle.
Teraz czeka nas jeszcze zejście do Mweka Hut i następnego dnia do Mweka Gate, a następnie powrót do Arushy.

Jeżeli zdecydujesz się na opcję safari to następnie czeka nas wyprawa do jednego z ostatnich miejsc na ziemi, gdzie królują dzikie zwierzęta. Odwiedzimy rezerwat Ngorongoro nazywany „Arką Noego” i sawanny bezkresnej Serengeti. Będziemy polować z aparatem w ręku na „wielką piątkę” afrykańskich zwierząt: lwy, bawoły, słonie, nosorożce i lamparty (lub hipopotamy, bowiem te zwierzęta są zamiennie zaliczane do „wielkiej piątki”). Serengeti i Ngorongoro to jedne z nielicznych rejonów na świecie, w których w wielkich ilościach występują zwierzęta kopytne. Jeśli towarzyszyć nam będzie szczęście, być może spotkamy nosorożca czarnego. Gatunek ten jest na wyginięciu, w Ngorongoro zostało tylko kilka sztuk tych dostojnych zwierząt.

W trakcie wyprawy znajdziemy czas na spotkania z tubylcami, wsłuchamy się w rytm ich życia, odwiedzimy wioskę masajską (opcjonalnie) i zobaczymy opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie w postaci tańców i śpiewów.

Ostatni dzień poświęcimy na włóczęgę po mieście: leniwe zwiedzanie, zakupy niebanalnych pamiątek i ogródki piwne, w których możemy spłukać kurz i pył bezdroży Afryki. I pozostanie nam jedynie przejazd do Nairobi i powrotny lot do kraju

Inną opcją na którą gorąco namawiam oprócz safari to odwiedzenie Zanzibaru. Ta wyspa, w czasach Sułtanatu Omanu i Zanzibaru cieszyła się złą sławą głównego portu handlu niewolnikami. Obecnie na szczęście handluje się tam głównie przyprawami… A my odwiedzimy Nungwi na północnym cyplu wyspy. To miejsce sławne z przebogatych raf koralowych i pustych, czystych plaż z piaskiem konsystencji mąki i koloru kości słoniowej. Nie ma piękniejszego miejsca na ziemi do odpoczynku po Kilimanjaro…

Program:

  1. Spotkanie uczestników na lotnisku Okęcie. Przelot do Tanzanii, na Kilimanjaro Airport. Przejazd busem do Moshy (ok. 1h), odpoczynek i przygotowania do wyjścia w góry oraz zwiedzanie miasta i poznanie kolorytu miast wschodniej Afryki, z ich kolorowymi straganami, wesołymi ludźmi i muzyką ulicznych grajków. Nocleg w hotelu w Moshy.
  2. Po śniadaniu przejazd busem do Machame Gate (brama Kilimanjaro National Park), po załatwieniu formalności i rozdzieleniu bagaży przejście do  obozu Machame Hut 2890 m n.p.m. – obozowiska położonego w środku tropikalnego lasu (ok. 5 h). Od tej chwili będziemy poruszać się najpiękniejszym i najciekawszym szlakiem zwanym Machame (przez bywalców określanym pieszczotliwie jako Whisky Road). Kolacja i nocleg w namiotach.
  3. Przejście ścieżką prowadzącą pomiędzy olbrzymimi wrzosami, lobeliami i secesjami do kolejnego obozu na Shira Plateau 3840 m n.p.m. (ok. 5 h), kolacja i nocleg w namiotach.
  4. Dzień poświęcony na zdobycie aklimatyzacji: najpierw wyjście w okolice Lava Tower 4900 m n.p.m., następnie zejście do obozu Barranco Hut 3860 m n.p.m. (ok.6 h), kolacja i nocleg w namiotach.
  5. Przekroczymy dolinę Karanga i podejdziemy do ostatniego obozu – Barafu Hut 4.600 m n.p.m. (ok. 5 h). Będziemy wędrować pod wiszącymi nad nami lodowcami Kilimanjaro, trawersując wierzchołek Kibo. Tutaj możemy już wyraźnie odczuć wpływ wysokości, będziemy przecież prawie na wysokości Mont Blanc. Noc będzie krótka – ok 1 w nocy wyruszymy w kierunku wierzchołka, kolacja i nocleg w namiotach.
  6. Wyjście po północy w stronę krateru Stella Point 5455 m n.p.m., a następnie po przejściu po krawędzi krateru, wejście na główny wierzchołek Kilimanjaro – Uhuru Peak 5895 m n.p.m. – Dach Afryki. Wszystkie trudy wynagrodzi nam widok: jeziora Manyara i Eyasi lśniące w blasku wschodzącego słońca, pobliskie Mt. Meru i krater Ngorongoro, za nimi bezkresne równiny Serengeti a na północy kraj Masajów i Kikujusów z Mt. Kenia w tle. Po zdobyciu szczytu zejście przez obóz Barafu Hut do obozu Mweka Hut (ok. 10h), kolacja i nocleg w namiotach.
  7. Zejście do bramy Mweka Gate, powrót busem do Arushy, kolacja i nocleg w hotelu.
  8. Powrót do Polski.

 UWAGA! Program wyjazdu może ulec zmianie w zależności od warunków atmosferycznych i sił uczestników.

co otrzymasz ?

to co najcenniejsze: przygodę i doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
możliwe że w poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać..

rok 2024

30.01-06.02
18-25.09

cena: 2900$ + (250$)

Pierwsza cena obejmuje:

  • wszystkie transfery na terenie Kenii i Tanzanii,
  • opiekę polskiego przewodnika,
  • noclegi w hotelach,
  • trekking na Kilimanjaro (opłaty wstępów, wynajęcie guida, kucharza i tragarzy, noclegi, wyżywienie),

Druga cena obejmuje:

  • koszty wiz,
  • napiwki podstawowe.

Cena nie obejmuje:

  • biletu lotniczego,
  • wydatków natury osobistej,
  • wyżywienia w Arushy,
  • wody mineralnej,
  • imprez opcjonalnych,
  • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku obejmująca obszar Maroka to Bezpieczny Powrót PZU.

Ceny imprez opcjonalnych:

  • wizyta w wiosce masajskiej – 20$,
  • safari w Lake Manyara, Serengeti i Ngorongoro – 250$ dziennie (przejazdy jeepami, noclegi, wyżywienie),
  • Zanzibar: przelot i transport – 250$, bungalowy – 40$ dziennie.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych wypraw i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację wyprawy w wysokości 500 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na wyprawie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację wyprawy, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed wyjazdem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • 7 dni przed wyjazdem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoją wyprawę,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w wprawie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w wyprawie,
  • potrzebujesz trochę humoru, odwagi i chęci do zdobywania szczytów,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w wyprawie. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości instruktorów/przewodników ją prowadzących,
  • zapisując się na wyprawę i wysyłając opłatę za jej organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do wyprawy:
Istotnym elementem każdej wyprawy jest odpowiednie do niej przygotowanie. Warto, abyś wcześniej popracował nad swoją wydolnością i kondycją. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed wyjazdem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed wyprawą czy szkoleniem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i muszą zrezygnować z wyjazdu. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc wpłacony zadatek przepada…
Najlepszą formą przygotowań są długie spacery, wędrówki po niższych górach oraz bieganie – najlepiej po urozmaiconym terenie.

Spakuj na wyjazd:

konieczne polecane
paszport
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
zimowe buty górskie*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki wewn. x 2
czapka
adidasy
plecak duży (ok. 60l)
plecak mały (ok. 30l)
śpiwór
karimata
kijki teleskopowe
okulary lodowcowe
krem przeciwsłoneczny filtr min 35
przybory do szycia
czołówka
baterie zapasowe
lekarstwa własne
termos
rzeczy do mycia
aparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny
ew. lekarstwa własne
kamizelka puchowa
sztućce
kubek do picia

* najlepsze na Kili są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Przydaje się maksymalnie sztywna podeszwa. Buty plastikowe (skorupy) są zbyt sztywne).

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl