Szczegóły kursu

lubisz walkę na całego

 podejrzewasz że wspinanie zimą to kawał niezłej zabawy

 wiesz, że Tatry zimą są najpiękniejsze

Tatry wspinaczkowo zimą to duże wyzwanie. Niektórzy twierdzą, że to właśnie zima oddziela chłopców od  mężczyzn. My kujemy twardzieli.

rekomendacja PZA

czego się nauczysz ?

Po kursie taternickim umiesz już sprawnie wspinać się i poprawnie asekurować. Ale zimą wszystko wygląda inaczej, będziemy używać trochę innego sprzętu i trochę inaczej się asekurować:

 • najpierw poznasz co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować upadki na stoku, zakładać stanowiska w śniegu i lodzie
 • będziemy uczyć się poruszać sprawnie, szybko i bezpiecznie w terenie śnieżnym, lodowym, skalnym i mikstowym
 • będziemy zakładać asekurację typową dla zimy: w lodzie i śniegu i trawkach
 • wykopiemy jamę śnieżną i może się w niej prześpimy
 • przyjdzie nam torować w zespole i zakładać szlak
 • na zajęciach lawinowych przećwiczymy odszukiwanie i wykopywanie zasypanych
 • na przekrojach śnieżnych sprawdzimy na które stoki można wchodzić a które lepiej omijać

Na tym kursie najbardziej przyda się wola walki i parcie w górę. Jeżeli tego nie posiadasz to na pewno sobie wyrobisz w trakcie. Jak za bardzo przemarzniemy to ciepła herbatka i … oczywiście wykłady.

1

Ten kurs jest prowadzony według programu PZA.

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Na kursie I stopnia będziemy się wspinać w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najbezpieczniejszy rejon w Tatrach do rozpoczęcia przygody z zimą. Podejścia i zejścia krótkie i mało zagrożone lawinami. Duży wybór mikstowych dróg: od krótkich form do całkiem długich wspinaczek. Łatwo dostępne lodospady. No i po powrocie przytulny „Murowaniec”. W sam raz na odpoczynek po całym dniu walki ze śniegiem, lodem i skałą.
Kurs II stopnia będziemy robili w otoczeniu Morskiego Oka. To dużo bardziej wymagający rejon. Ma większe ściany, dłuższe podejścia i zejścia. Wymaga więc dużo większego doświadczenia i obycia z warunkami zimowymi.

czas trwania:

Na kursie I stopnia będziemy ze sobą ok 7 dni, w ciągu których 5 razy wyjdziemy w góry. Będą wspinaczki przeplatane zajęciami śniegowymi, lodowymi, lawinowymi, nawigacją itp.
Kurs II stopnia jest bardziej wymagający. Dlatego w ciągu tych samych 7 dni na wspinanie wyjdziemy 5 razy. Za to będę to wytężające wyjścia…

Nie będziemy się wspinać codziennie – w zimie to zbyt wyczerpujące. Wyjścia w góry będą przedzielane dniami odpoczynkowymi. Możesz wtedy odsapnąć, wysuszyć się albo zejść do Zakopanego i uzupełnić zapasy jedzenia. Wieczory, tak jak w lecie, zarezerwuj na wykłady. Ale i tak szczegółowy plan kursu napisze nam pogoda.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub zaprzyjaźniony Instruktor PZA. Grupę oprócz instruktora tworzy trójka (I stopień) lub dwójka (II stopień) podopiecznych.

 

 

co otrzymasz ?

Wspinanie zimą to poważne wyzwanie. Nigdzie i nigdy twoje bezpieczeństwo nie zależy tak bardzo od twojej wiedzy i umiejętności. Łatwiej, szybciej, rozsądniej i w efekcie bardziej opłacalnie nabyć te umiejętności pod okiem kogoś, kogo zima już wiele razy nauczyła pokory.

Po tym kursie nie otrzymasz żadnych Kart ani dokumentów.

Twoim zyskiem będzie „tylko” doświadczenie, wiedza i umiejętności, które (mam nadzieję) pozwolą ci bezpiecznie uprawiać ten najpiękniejszy, ale też najbardziej wymagający rodzaj wspinania.

Nasz kontakt nie urwie się po kursie. Zimowe wspinanie łączy na długie lata. Zawsze będę ci służył radą i pomocą, przegadamy pewnie nie jeden wieczór na taborze. A może się kiedyś jeszcze powspinamy razem?
Dostaniesz też zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania
Podczas Zimowego kursu wspinaczkowego I stopnia naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.

Z kolei na kursie II stopnia będziemy się wspinać w otoczeniu Morskiego Oka. Tam drogi są dłuższe i bardziej wymagające. Podobnie podejścia i zejścia.

grań polskich Tatr Wysokich

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Jeżeli chcesz się dostać na Halę Gąsienicową to na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min).

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska (N49.24339° E20.00721°), ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Natomiast jeżeli wybierasz się do Morskiego Oka to najlepiej dostać się busikiem (odjeżdżają sprzed dworca PKS) do Palenicy. Stamtąd czeka cię 10-kilometrowy marsz drogą do Morskiego Oka (N49.20141° E20.07115°).

Będę na Ciebie czekał w schronisku.

grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej

noclegi

Przez cały czas trwania kursu I stopnia naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 50 zł do 60 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

W Morskim Oku, na kursie II stopnia również śpimy w schronisku. Ze względów finansowych korzystniejsze jest tzw „stare schronisko” (N49.20141° E20.07115°). Pokoje są wieloosobowe, jest tam do dyspozycji kuchnia turystyczna i można samemu pichcić. Co jest bardzo ważne jeżeli zamierzamy wychodzić nad ranem. A często zamierzamy…

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i dziabki. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
buty do schroniska
plecak (ok. 40-50l)
śpiwór**
karimata**
płachta biwakowa**
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary              lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

* do zimowego wspinania najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Jeszcze lepsze będa buty plastikowe, tzw. „skorupy”.
** jeżeli zamierzasz spać w jamie śnieżnej, w innym przypadku nie potrzebujesz.

 

 

I stopień (podstawowy)

rok 2019

turnus 0.5 – 14-19.12 – 1950 zł

 
rok 2020
turnus 2 – 11-16.01 – 1950 zł
turnus 4 – 25-30.01 – 2450 zł
turnus 6 – 08-13.02 – 2450 zł
turnus 8 – 22-27.02 – 2450 zł
turnus 10 – 07-12.03 – 2450 zł
turnus 12 – 21-26.03 – 2450 zł
turnus 14 – 04-09.04 – 1950 zł

 

II stopień (zaawansowany)

Termin uzgadniany indywidualnie.

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 750 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz – w tym wypadku chodzi głównie o kondycję. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

 

program I stopnia (podstawowego)

I. Wspinaczki

5 dni wspinaczkowych

II. Zajęcia praktyczne

 1. Zapoznanie z rakami i czekanem:
  • poruszanie się po stokach śnieżnych, hamowanie czekanem i bez użycia czekana;
  • poruszanie się po trawkach i w skale;
  • poruszanie się w lodzie.
 2. Instalowanie punktów asekuracyjnych:
  • w śniegu (czekan, plecak, deadman, człowiek);
  • w terenie skalno-trawiastym (śruby i inne, haki skalne – szukanie szczelin);
  • w lodzie (różne typy śrub i rur lodowych, instalowanie oczek lodowych).UWAGI: każdy kursant ma na małych formach terenowych (stok śnieżny, stoki i ścianki trawiasto-skalne, lodospad) samodzielnie założyć co najmniej po 10 punktów asekuracyjnych w każdym typie terenu.
 3. Prowadzenie i zakładanie stanowisk na małych formach w różnych typach terenu: co najmniej po 3 prowadzenia w każdym terenie.
 4. Torowanie w zespole, zakładanie szlaku.
 5. Budowa jamy śnieżnej.
 6. Biwak w górach-zajecia teoretyczne.
 7. Zajęcia lawinowe: przeszukiwanie lawiniska, poszukiwanie zasypanych przy użyciu przyrządów elektronicznych, sondowanie, wykonywanie przekrojów i prób śniegu (np. próba norweska) w terenie.

III. Tematy wykładów

 1. Specyfika wspinaczki zimowej i zagrożenia występujące we wspinaczce zimowej.
 2. Sprzęt i wyposażenie do wspinaczki zimowej (techniczny i osobisty), odzież i obuwie.
 3. Asekuracja w terenie śnieżnym, lodowym i mieszanym; asekuracja w trawkach.
 4. Problematyka lawinowa:
  • typy lawin, ich charakterystyka i związane z nimi zagrożenia,
  • miejsca i warunki występowania lawin,
  • zachowanie w terenie lawiniastym,
  • profilaktyka lawinowa (szacowanie zagrożenia, próby śniegu),
  • poszukiwanie ludzi zasypanych przez lawinę,
  • wykorzystanie przyrządów elektronicznych w poszukiwaniach lawinowych.
 5. Podstawy nawigacji w górach: mapa, kompas, altimetr (GPS – opcjonalnie).
 6. Strategia i taktyka wspinaczki zimowej.
 7. Pierwsza pomoc i profilaktyka w wypadkach odmrożeń i wychłodzenia.

Program zimowego kursu taternickiego
II stopnia (zaawansowany)

I. Wspinaczki

3 wyjścia wspinaczkowych i 2 dni zajęć praktycznych w terenie.

II. Zajęcia praktyczne

 1. Wspinaczki: co najmniej trzy poważne drogi mikstowe o długości min. 10 wyciągów
 2. Opcjonalnie droga z biwakiem
 3. Ćwiczenie metod zespołowego poruszania się z asekuracją na lodowcu
 4. Autoratownictwo lodowcowe oparte o elementarne metody wyciągania partnera oraz samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej

III. Tematy wykładów

 1. Biwakowanie zimą: biwak planowany, nieplanowany, biwak w jamie śnieżnej, biwak na lodowcu
 2. Lodowce i góry typu alpejskiego: budowa lodowca, niebezpieczeństwa lodowców, występowanie szczelin i barier seraków, poruszanie się i asekuracja na lodowcu, wydobywanie partnera ze szczeliny
 3. Poruszanie się z asekuracją na lodowcu
 4. Poszerzenie wiedzy z zakresu nawigacji w górach: mapa, kompas, altimetr oraz GPS
 5. Pierwsza pomoc ze szczególnym naciskiem na profilaktykę w wypadkach odmrożeń, wychłodzenia i choroby wysokościowej
 

 

podstawowy

zaawansowany

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków