Szczegóły kursu

wspinanie na Potoczku na Czubie nad Karbem

Skończyłeś kurs taternicki latem i chcesz spróbować wspinania zimą?

Lubisz zaangażowanie i walkę na całego?

Wiesz, że Tatry zimą są najpiękniejsze?

Tu obejrzysz przykładowy film z naszego kursu

Ten kurs prowadzony jest zgodnie z programem PZA.

.

.

.

.

.

.

.

Filar Świnicy na kursie taternickim zimowym

Czego się nauczysz?

Po kursie taternickim i samodzielnej działalności wspinaczkowej umiesz już sprawnie wspinać się i poprawnie asekurować latem w Tatrach. Jednak zimą wszystko wygląda inaczej, będziemy używać trochę innego sprzętu i czasami inaczej się asekurować:

  • najpierw poznasz, co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały w skale, lodzie i terenie trawiastym,
  • będziemy hamować upadki na stoku w zespole,
  • będziemy zakładać stanowiska w skale, śniegu, trawkach i lodzie,
  • będziemy uczyć się poruszać sprawnie, szybko i bezpiecznie w terenie śnieżnym, lodowym, skalnym i mikstowym,
  • będziemy zakładać asekurację typową dla zimy: w lodzie i śniegu i trawkach,
  • wykopiemy jamę śnieżną i może się w niej prześpicie,
  • przyjdzie nam torować w zespole i zakładać szlak,
  • na zajęciach lawinowych przećwiczymy odszukiwanie i wykopywanie zasypanych,
  • jeden dzień będziemy ćwiczyć autoratownictwo szczelinowe.

 

Jak się przygotować?

Musisz ukończyć letni Kurs Taternicki i wspinać się już samodzielnie w Tatrach latem w czasach opisanych w przewodniku, a operacje ścianowe wykonywać sprawnie i poprawnie. Zimą wszystko zabiera dużo więcej czasu i jeżeli latem nie ogarniasz „tematu”, to zimą grozi Ci „kibel” w ścianie na trzywyciągowej łatwej drodze!

Zdecydowanie szybciej nauczysz się wspinać w rakach i z czekanem, jeżeli będziesz się już potrafił wspinać w skałach na poziomie co najmniej 6a OS, co z przyzwoitą kondycją na podejściach zwiększy bezpieczeństwo całego zespołu. Rekomendujemy wcześniejsze ukończenie kursu wspinania lodoweg  i na pewno  zimowego kursu turystyki wysokogórskiej. Poza nowymi umiejętnościami taki start na początku zimy zweryfikuje twój ubiór oraz zacznie na zimnie hartować organizm!

Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka, czy prowadzenie na drytoolu). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…

serdeczne przyjęcie taterników przez Panią Marię Łapińska w Morskim Oku

Na tym kursie będzie potrzebna twoja akceptacja zimna i niewygody, wola walki i parcie w górę. Nie ma mowy o marudzeniu, czy postawie księżniczki, zimą na pewno ona się nie sprawdza:).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.

 

Droga Klisia na Buli KościelcowejW jaki sposób?

Forma zajęć:

Na podstawowym kursie taternickim zimowym będziemy się wspinać w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najbezpieczniejszy rejon w Tatrach do rozpoczęcia przygody wspinaczkowej  z zimą. Podejścia i zejścia są krótkie i mniej zagrożone lawinami. Duży wybór mikstowych dróg: od krótkich form do całkiem długie wspinaczki, do tego łatwo dostępne lodospady. Po powrocie czeka przytulny „Murowaniec”. W sam raz na odpoczynek po całym dniu walki ze śniegiem, lodem i skałą.

 

Czas trwania:

Na kursie podstawowym będziemy ze sobą ok 6 dni. Czeka nas 5 dni bardzo intensywnego szkolenia, dzień na odpoczynek czy przeczekanie złej pogody. W czasie szkolenia będą wspinaczki przeplatane zajęciami śniegowymi, lodowymi, lawinowymi, nawigacją i zajęciami z autoratownictwa szczelinowego.

Wieczory, tak jak w lecie, zarezerwuj na wykłady. W praktyce szczegółowy plan kursu napisze nam pogoda i Wasze umiejętności.

 

Marcin Księżak na stażu instruktorskim (biały kask) z Piotrem Sztabą i trzema kursantami

Prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzą nasi dedykowani i renomowani Instruktorzy  Alpinizmu PZA o bardzo dużym doświadczeniu szkoleniowym zimowym: Janusz Ryszewski.  Grupę oprócz instruktora tworzy trójka kursantów.

 

 
 
 
 
 
 
 

 

.

wspinanie na Potoczku na Czubie nad kKarbem

Co otrzymasz?

Wspinanie zimą to poważne wyzwanie. Rzadko kiedy twoje bezpieczeństwo zależy tak bardzo od twojej wiedzy i umiejętności. Łatwiej, szybciej, rozsądniej i w efekcie bardziej opłacalnie nabyć te umiejętności pod okiem kogoś, kogo zima już wiele razy w górach doświadczyła…

Po tym kursie nie otrzymasz żadnych kart ani dokumentów.

Twoim zyskiem będzie „tylko” doświadczenie, wiedza i umiejętności, które (mamy nadzieję) pozwolą ci bezpiecznie uprawiać ten najpiękniejszy, ale też najbardziej wymagający rodzaj wspinania. Kurs  podzielony jest na dwa etapy: pierwszy to przedszkole zimowego wspinania, nie oczekuj od niego dróg wspinaczkowych, którymi będziesz chciał się chwalić. Ten etap jest konieczny, abyś dopiero po drugim etapie był naprawdę samodzielny zimą w Tatrach i latem w  Alpach lodowcowych. Dobrze obydwa etapy zrobić , zaczynając w grudniu/styczniu od I części, a dopiero po samodzielnym łatwym wspinaniu zimowym w marcu/kwietniu zapisać się na etap II.

Nasz kontakt nie urwie się po kursie. Zimowe wspinanie łączy na długie lata. Zawsze będziemy ci służyć radą i pomocą.
Dostaniesz też zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać 🙂

 

 

.

rozszpejanie po wspinaniu na Lewym Dorawskim na Świnicy

rozszpejanie po wspinaniu na Filarze Świnicy

Gdzie i jak?
Podczas zimowego podstawowego kursu taternickiego naszym głównym terenem działania będzie Dolina Suchej Wody Gąsienicowej. Tam w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze, niż w rejonie Morskiego Oka. Drogi na ogół są łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.

 

Jak dojechać?

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok. 30 zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (4 zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:
1) na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przełęczy między Kopami i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1,5h – 2,5h w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” lub rosnąca „trójka ” lawinowa  albo wiał silny wiatr na Kasprowym powyżej 70 km/h, TO IDŹ KONIECZNIE drogą od Brzezin szlakiem czarnym. Absolutnie odpada szlak żółty Doliną Jaworzynki (lawiny).
2) druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego zajmuje ok. 30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego czy silnego wiatru na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będziemy na Ciebie czekać w schronisku Murowaniec N49.24339° E20.0072. O miejscu spotkania dowiesz się na recepcji.

Jeżeli natomiast będziemy się wspinali w otoczeniu Morskiego Oka, musisz się dostać z Zakopanego na Polanę Palenica. Busiki odjeżdżają z parkingu na przeciwko dworca PKS, kierunek Morskie Oko lub Polana Palenica. Tam wysiadasz i czeka Cię upojny spacer 8 km drogą asfaltową do schroniska nad Morskim Okiem. Będziemy na ciebie czekać w kuchni w Starym Schronisku w Morskim Oku.

 

Noclegi:

Przez cały czas trwania kursu I stopnia naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).

W ramach kursu masz zarezerwowane noclegi na czas szkolenia oraz na noc poprzedzającą kurs.

Pokoje są 2-, 4-, 6-, 8-,10- i 12-osobowe. Na piętrach są pokoje i łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (jednorazowa opłata 15 zł), więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki najlepiej zamawiać w restauracji. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 90 do 140 zł/noc w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżkę PTTK lub Alpenverein, to weź ze sobą legitymację.

 

Rzeczy do zabrania:

– sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt specjalistyczny (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w ciepłe i dopasowane zimowe buty wspinaczkowe, sprzęt osobisty: uprząż, kask, 4 zakręcane karabinki ( 2xHMS i 2 małe), dwa repiki o średnicy 5-6 mm i długości 120 i 180 cm, przyrząd asekuracyjno zjazdowy typu Pivot DMM oraz  ubiór dostosowany do warunków zimowych,  .

– jedzenie:

  • szturm żarcie – batony energetyczne, suszone owoce, suszona wołowina – zabierz dużo bo energii będziesz potrzebował,
  • śniadania do zalania wrzątkiem takie jakie lubisz – kuchnia może być jeszcze zamknięta gdy będziemy wychodzić!
  • herbata, cytryna, miód lub inny izotonik do termosu i na śniadanie
  • łyżka, widelec, nóż, menażka
  • jeżeli masz dietę, to zabierz całe jedzenie ze sobą, bo w schronisku jest smaczna, droga, klasyczna kuchnia polska

– dokumenty:
dowód osobisty,
jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
opcjonalnie legitymację PTTK,

– konieczne:

  • zewnętrzna koniecznie wodoodporna kurtka z dużym kapturem pod który zmieści się kask, i co najmniej 3 warstwy odzieży**;
  • zewnętrzne spodnie wodoodporne najlepiej rozsuwane z boku do samej góry**;
  • ciepłe spodnie z polara a lepiej z primaloftu również najlepiej rozsuwane z boku;
  • lekka kurtka puchowa lub ciepła kurtka primaloftowa**;
  • kurtka hybryda softshel/primaloft na podejście**;
  • bluza polarowa
  • bielizna termiczna (podkoszulki x 2 + kalesony);
  • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet;
  • stuptuty (ochraniacze) wysokie, obcisłe z zapięciem z przodu-nie są konieczne jeżeli buty posiadają zintegrowany stuptut typu Scarpa Pfantom 600 ;
  • rękawice zewnętrzne ciepłe łapawice  typu Simond Makalu **;
  • rękawiczki techniczne lodowe pięciopalczaste typu Simond Cascade**;
  • zapasowe rękawiczki polarowe;
  • ogrzewacze chemiczne do dłoni;
  • lekki wspinaczkowy plecak (ok. 33-50 litrów)**;
  • czapka a znacznie lepiej kominiarka;
  • buty typu crocks pod prysznic i ciuchy do schron;
  • gogle z jasną szybką i nieparujące!;
  • czołówka +baterie zapas;
  • termos 1 litr + herbata, cytryna, sok;
  • rzeczy do mycia;
  • krem przeciwsłoneczny – wiosną;
  • apteczka osobista – bandaż elastyczny, opatrunek jałowy, stripy-szwy, plastry, lepiec, agrafka, nożyk lub nożyczki;
  • telefon + ładowarka+ power bank;
  • buty zimowe*
  • śpiwór ***
wspinanie na Lewym Dorawskim na Świnicy

wspinanie na Lewym Dorawskim na Świnicy

 

* do wspinania zimowego najlepsze są ciepłe specjalne zimowe buty techniczne (np. Scarpa Phantom 6000 dla zmarzluchów, lub La sportiva G5. Kup latem na przecenie lub mało używane. Na pewno buty muszą mieć sztywną podeszwę i zapięcie co najmniej na raki półautomatyczne ( rant na piecie) lub lepiej na raki automatyczne ( rant na pięcie i palcach). Niestety w czasie wspinania  asekurant stoi często i do godziny więc buty zimne się nie sprawdzą. Jeżeli chcesz zabrać swoje buty alpejskie letnie typu Simond  Alpinism Light, czy Scarpa Charmoz OD   to konieczne musisz mieć dobre ogrzewacze do butów i dłoni na każdy dzięń a i tak prawdopodobnie bezie ci zimno!  Buty nie mogą być za duże  bo nie sposób stać w nich rakach w stromym lodzie, muszą być na jedną grubą skarpetę tak by po jej założeniu palce z przodu i boku miały jeszcze 2 mm luzu!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arctery’xx i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne ubrania produkowane przez polaków którzy  szyją swoje dobre produkty w Polsce:  Montano, Małachowski, Pajak

*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.

Pakuj się z tej listy tak, żeby niczego nie zapomnieć!

 

po wspin aniu na filarze Świnicy

    • Na szczycie Świnicy Taternickiej po Filarze Świnicy

taternicki zimowy podstawowy – I etap

rok 2024
turnus 23 – 14-19.12 – 3800 zł

rok 2025
turnus 1 – 04-09.01 – 3800 zł
turnus 3 – 18-23.01 – 3800 zł
turnus 14 – 05-10.04 – 3800 zł
 
Taternicki zimowy – doszkalanie 
terminy dopasowane indywidualnie pod koniec zimy -1500 zł/ dzień  do podziału na max dwóch kursantów
 

Jeżeli jesteś naszym absolwentem  i chcesz  powtórzyć  kurs to zapisując się na siedem  dni przed kursem dostaniesz 50% zniżkę.

Cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego specjalistycznego sprzętu,
  • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
  • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

  • dojazdu,
  • noclegów,
  • wyżywienia.

Pamiętaj!

Musisz mieć ukończony letni kurs taternicki z rekomendacją na Kartę Taternika, dobrą kondycję, nienaganny stan zdrowia i posiadać umiejętności sprawnego poruszania się w rakach i z czekanem w terenie turystycznym! Musisz też mieć dużą odporność na zimno, nie być marudą i mieć chociaż trochę poczucia humoru! 😉

Kierunek jest jeden- docewlowe wspinanie na Świnicy

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 300 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.
  • musisz mieć ukończony letni kurs taternicki z rekomendacją na Kartę Taternika, dobrą kondycje, nienaganny stan zdrowia i posiadać umiejętności sprawnego poruszania się w rakach i z czekanem w terenie turystycznym!

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, chciemy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

 

 

Środkowe Żeberko na Kursie Taternickim

Kurs taternicki zimowy I etap – program:

I. Wspinaczki

cztery dni wspinaczkowych z zajęciami terenowymi

jeden dzień zajęć z autoratownictwa szczelinowego

II. Zajęcia praktyczne

  1. Zapoznanie z rakami i czekanem:
    • poruszanie się po stokach śnieżnych, hamowanie czekanem i bez użycia czekana;
    • poruszanie się po trawkach i w skale;
    • poruszanie się w lodzie.
  2. Instalowanie punktów asekuracyjnych:
    • w śniegu (czekan, plecak, deadman, człowiek);
    • w terenie skalno – trawiastym (śruby igły,buldogi,  haki skalne – szukanie szczelin);
    • w lodzie (różne typy śrub i rur lodowych, instalowanie oczek lodowych). UWAGI: każdy kursant ma na małych formach terenowych (stok śnieżny, stoki i ścianki trawiasto-skalne, lodospad) samodzielnie założyć co najmniej po 10 punktów asekuracyjnych w każdym typie terenu.
  3. Prowadzenie i zakładanie stanowisk na małych formach w różnych typach terenu: co najmniej po 3 prowadzenia w każdym terenie.
  4. Torowanie w zespole, zakładanie szlaku.
  5. Budowa jamy śnieżnej.
  6. Biwak w górach – zajęcia teoretyczne.
  7. Zajęcia lawinowe: przeszukiwanie lawiniska, poszukiwanie zasypanych przy użyciu przyrządów elektronicznych, sondowanie, wykonywanie przekrojów i prób śniegu (np. próba norweska) w terenie.
  8. Zajęcia z autoratownictwa szczelinowego. Zasady zespołowego poruszania się po lodowcu, wyhamowanie upadku, odwieszenie ciężaru partnera na kotwicę śnieżna, wyciąganie ze szczeliny, samodzielne wyjście ze szczeliny lodowcowej.

III. Tematy wykładów

  1. Specyfika wspinaczki zimowej i zagrożenia występujące we wspinaczce zimowej.
  2. Sprzęt i wyposażenie do wspinaczki zimowej (techniczny i osobisty), odzież i obuwie.
  3. Asekuracja w terenie śnieżnym, lodowym i mieszanym; asekuracja w trawkach.
  4. Problematyka lawinowa:
    wspinanie na Kulauarze Kurstyki

    wspinanie na Kuluarze Kurtyki

    • typy lawin, ich charakterystyka i związane z nimi zagrożenia,
    • miejsca i warunki występowania lawin,
    • zachowanie w terenie lawiniastym,
    • profilaktyka lawinowa (szacowanie zagrożenia, próby śniegu),
    • poszukiwanie ludzi zasypanych przez lawinę,
    • wykorzystanie przyrządów elektronicznych w poszukiwaniach lawinowych.
  5. Lodowce i góry typu alpejskiego: budowa lodowca, niebezpieczeństwa lodowców, występowanie szczelin i barier seraków, poruszanie się i asekuracja na lodowcu, wydobywanie partnera ze szczeliny
  6. Poruszanie się z asekuracją na lodowcu.
  7. Podstawy nawigacji w górach: mapa, kompas, altimetr (GPS – opcjonalnie).
  8. Strategia i taktyka wspinaczki zimowej.
  9. Pierwsza pomoc i profilaktyka w wypadkach odmrożeń i wychłodzenia.

Kursy Taternickie Zimowe prowadzimy zgodnie z programem kursów PZA.

Kurs taternicki zimowy –  II etap

Ilość dni wspinania: dwa dni wspinaczkowe na drogach co najmniej 10 wyciągowych III-kowo IV-kowych.

Cel: nauczanie wspinania i taktyki  na drogach zimowych długich.

Doszkalanie realizowane jest tylko dla absolwentów etapu pierwszego- nie dzwoń do biura nie damy się przekonać.

rok 2024 - etap pierwszy

rok 2025 - etap pierwszy

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl