Szczegóły kursu

Skończyłeś kurs taternicki latem i chcesz spróbować wspinania zimą?

Lubisz zaangażowanie i walkę na całego?

Wiesz, że Tatry zimą są najpiękniejsze?

Ten kurs jest prowadzony według programu PZA.

czego się nauczysz

Po kursie taternickim i samodzielnej działalności wspinaczkowej umiesz już sprawnie wspinać się i poprawnie asekurować! Zimą wszystko wygląda inaczej, będziemy używać trochę innego sprzętu i czasami  inaczej się asekurować:

 • najpierw poznasz co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały w skale, lodzie i terenie trawiastym
 • będziemy hamować upadki na stoku w zespole
 • będziemy zakładać stanowiska w skale, śniegu, trawkach i lodzie
 • będziemy uczyć się poruszać sprawnie, szybko i bezpiecznie w terenie śnieżnym, lodowym, skalnym i mikstowym
 • będziemy zakładać asekurację typową dla zimy: w lodzie i śniegu i trawkach
 • wykopiemy jamę śnieżną i może się w niej prześpicie
 • przyjdzie nam torować w zespole i zakładać szlak
 • na zajęciach lawinowych przećwiczymy odszukiwanie i wykopywanie zasypanych

Na tym kursie będzie potrzebna twoja  wola walki i parcie w górę. Nie ma mowy o marudzeniu czy postawie księżniczki, zima na pewno ona się nie sprawdza:). Jak za bardzo przemarzniemy to ciepła herbatka i … oczywiście wykłady.

Rekomendujemy przed kursem taternickim zimowym zrobienie  kursu lawinowego, z uwagi na największe zimowe zagrożenie jakim są właśnie lawiny! Z uwagi na ilość całościową materiału i czas na kursie zakres wiedzy lawinowej poruszony jest tylko w absolutnych podstawach  a to jest za mało!

 

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Na kursie taternickim zimowym  I stopnia będziemy się wspinać w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najbezpieczniejszy rejon w Tatrach do rozpoczęcia przygody wspinaczkowej  z zimą. Podejścia i zejścia krótkie i mało zagrożone lawinami. Duży wybór mikstowych dróg: od krótkich form do całkiem długich wspinaczek. Łatwo dostępne lodospady. No i po powrocie przytulny „Murowaniec”. W sam raz na odpoczynek po całym dniu walki ze śniegiem, lodem i skałą.
Kurs II stopnia przy średnich warunkach robimy w Dolinie Gąsienicowej a przy dobrych warunkach śniegowych w otoczeniu Morskiego Oka. To dużo bardziej wymagający rejon. Ma większe ściany, dłuższe podejścia i zejścia. Wymaga więc dużo większego doświadczenia i obycia z warunkami zimowymi. Kurs II stopnia nie jest możliwy do przeprowadzenia przy złych warunkach śniegowych ( lawinowa III-ka lub więcej) i jest przenoszony lub odwoływany.

czas trwania:

Na kursie I stopnia będziemy ze sobą ok 7 dni, w ciągu których 5 razy wyjdziemy w góry. Będą wspinaczki przeplatane zajęciami śniegowymi, lodowymi, lawinowymi, nawigacją.
Kurs II stopnia jest bardziej wymagający. Dlatego w ciągu 6 dni na wspinanie wyjdziemy 3 razy. Za to będę to wytężające wyjścia, w pozostałym czasie nie będziesz się lenić tylko zdobywać praktyczna wiedze przygotowującą cie do działalności lodowcowej

Nie będziemy się wspinać codziennie – w zimie to zbyt wyczerpujące. Wyjścia w góry będą przedzielane dniami odpoczynkowymi. Możesz wtedy odsapnąć, wysuszyć się. Wieczory, tak jak w lecie, zarezerwuj na wykłady. Ale i tak szczegółowy plan kursu napisze nam pogoda.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzą instruktorzy PZA Janusz Ryszewski, Marek Kujawiński lub Piotr Sztaba. Grupę oprócz instruktora tworzy trójka (I stopień) lub dwójka (II stopień) podopiecznych.

Kurs taternicki zimowy to niezła wyrypa dlatego koniecznie na kurs przyjedź w dobrej formie i wypoczęty.Kurs podzielony jest na dwa etapy i pierwszy to tak naradę zimowe przedszkole

 

 

co otrzymasz ?

Wspinanie zimą to poważne wyzwanie. Nigdzie i nigdy twoje bezpieczeństwo nie zależy tak bardzo od twojej wiedzy i umiejętności. Łatwiej, szybciej, rozsądniej i w efekcie bardziej opłacalnie nabyć te umiejętności pod okiem kogoś, kogo zima już wiele razy nauczyła wielu rzeczy.

Po tym kursie nie otrzymasz żadnych Kart ani dokumentów.

Twoim zyskiem będzie „tylko” doświadczenie, wiedza i umiejętności, które (mam nadzieję) pozwolą ci bezpiecznie uprawiać ten najpiękniejszy, ale też najbardziej wymagający rodzaj wspinania. Kurs I-go stopnia to przedszkole zimowego wspinania i nie oczekuj od niego dróg wspinaczkowych którymi będziesz chciał się chwalić, ale ten etap jest konieczny byś dopiero po II stopniu był naprawdę samodzielny zima w tatrach i latem w  Alpach lodowcowych. Dobrze oba etapy zrobić w jednym sezonie zaczynając w grudniu czy styczniu I-szy stopień a w lutym czy w marcu etap II a wręcz w kwietniu- jeżeli bardziej zależy ci na wspinaczkach alpejskich.

Nasz kontakt nie urwie się po kursie. Zimowe wspinanie łączy na długie lata. Zawsze będę ci służył radą i pomocą, przegadamy pewnie nie jeden wieczór na taborze. A może się kiedyś jeszcze powspinamy razem?
Dostaniesz też zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania
Podczas Zimowego kursu wspinaczkowego I stopnia naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.

Z kolei na kursie II stopnia będziemy się wspinać w otoczeniu Morskiego Oka jeżeli warunki będą bardzo dobre, przy średnich warunkach wspinać się będziemy na długich drogach doliny Gąsienicowej. W Moku  drogi są dłuższe, bardziej wymagające i dużo bardziej zagrożone lawinami na podejściach i zejściach. Przy złych warunkach kurs jest przenoszony lub odwoływany!

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Jeżeli chcesz się dostać na Halę Gąsienicową to na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona rosnąca „trójka” lawinowa lub na Kasprowym wiał silny wiatr powyżej 50 km/h to koniecznie idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min) ale kolejka często nie chodzi z uwagi na wiatr.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska (N49.24339° E20.00721°), ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Natomiast jeżeli wybierasz się do Morskiego Oka to najlepiej dostać się busikiem (odjeżdżają sprzed dworca PKS) do Palenicy. Stamtąd czeka cię 10-kilometrowy marsz drogą do Morskiego Oka (N49.20141° E20.07115°).

Instruktor będzie  na Ciebie czekał w schronisku o umówionej godzinie na recepcji.

noclegi

Przez cały czas trwania kursu I stopnia naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 50 zł do 60 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację.

W Morskim Oku, na kursie II stopnia również śpimy w schronisku. Ze względów finansowych korzystniejsze jest tzw „stare schronisko” (N49.20141° E20.07115°). Pokoje są wieloosobowe, jest tam do dyspozycji kuchnia turystyczna i można samemu pichcić. Co jest bardzo ważne jeżeli zamierzamy wychodzić nad ranem. A na pewno będziemy chcieli.

rzeczy do zabrania

sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt specjalistyczny (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne i ubiór dostosowany do warunków zimowych, oraz sprzęt osobisty: uprząż, kask, 4 zakręcane karabinki( 2 HMS i 2 małe), przyrząd asekuracyjno-zjazdowy i dwa repy o grubości 5-6mm i długości 140 i 180 cm.

jedzenie

 • szturm żarcie -batony energetyczne, suszone owoce, suszona wołowina;
 • śniadania do zalania wrzątkiem – kuchnia będzie jeszcze zamknięta gdy będziemy wychodzić!

 • herbata, cytryna, miód lub inny izotonik do termosu
 • łyżka, widelec, nóż, menażka
 • jeżeli masz dietę to zabierz całe jedzenie ze sobą bo w schronisku jest smaczna, droga, klasyczna kuchnia polska

 

dokumenty
dowód osobisty,
jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
opcjonalnie legitymację PTTK,

konieczne

 • zewnętrzna koniecznie wodoodporna kurtka z dużym kapturem pod który zmieści się kask, i co najmniej 3 warstwy odzieży**;
 • zewnętrzne spodnie wodoodporne najlepiej rozsuwane z boku do samej góry**;
 • ciepłe spodnie z polara a lepiej z primaloftu również najlepiej rozsuwane z boku;
 • lekka kurtka puchowa lub ciepła kurtka primaloftowa**;
 • kurtka hybryda softshel/primaloft na podejście**;
 • bielizna termiczna (podkoszulki x 2 + kalesony x1);
 • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet;
 • stoptuty (ochraniacze) wysokie, obcisłe z zapięciem z przodu-nie są konieczne jeżeli buty posiadają zintegrowany stuptut typu Scarpa Pfantom 600 ;
 • rękawice zewnętrzne ciepłe łapawice  typu Simond Makalu **;
 • rękawiczki techniczne lodowe pięciopalczaste typu Simond Cascade**;
 • zapasowe rękawiczki polarowe;
 • ogrzewacze chemiczne do dłoni;
 • lekki wspinaczkowy plecak (ok. 33-50 litrów)**;
 • czapka a znacznie lepiej kominiarka;
 • buty typu croksy  pod prysznic i ciuchy do schron;
 • gogle z jasną szybką i nieparujące !;
 • czołówka +baterie zapas;
 • termos 1 litr + herbata, cytryna, sok;
 • rzeczy do mycia;
 • krem przeciwsłoneczny-wiosną;
 • apteczka osobista – bandaż elastyczny, opatrunek jałowy, stripy-szwy, plastry, lepiec, agrafka, nożyk lub nożyczki;
 • telefon + ładowarka+ power bank;
 • buty zimowe*
 • śpiwór ***

 

* do wspinania zimowego najlepsze są ciepłe specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Phantom 6000 dla zmarzluchów, lub La sportiva G5, jeżeli jednak nie jesteś pewien czy po kursie będziesz chodził po górach zimą to kup niskobudżetowe buty Simond Alpinism) Na pewno buty muszą mieć sztywną podeszwę i zapięcie co najmniej na raki półautomatyczne ( rant na piecie) lub lepiej na raki automatyczne ( rant na pięcie i palcach). Niestety w czasie wspinania  asekurant stoi często i do godziny więc buty zimne się nie sprawdzą. Jeżeli chcesz zabrać swoje buty alpejskie letnie typu Simond  Alpinism Light, czy Scarpa Charmoz OD   to konieczne musisz mieć dobre ogrzewacze do butów i dłoni na każdy dzięń!  Buty nie mogą być za duże  bo nie sposób stać w nich rakach w stromym lodzie, muszą być na jedną grubą skarpetę tak by po jej założeniu palce z przodu i boku miały jeszcze 3 mm luzu!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arterix i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne produkty marki Simond, która dystrybuowana jest w Polsce przez sklepy Decathlon i ma tradycję ponad 140 lat produkcji sprzętu zimowego!

*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.

Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć !!!

I stopień (podstawowy)

rok 2019

turnus 0.5 – 14-19.12 – 1950 zł

 
rok 2020
turnus 2 – 11-16.01 – 2150 zł
turnus 4 – 25-30.01 – 2450 zł
turnus 6 – 08-13.02 – 2450 zł
turnus 8 – 22-27.02 – 2450 zł
turnus 10 – 07-12.03 – 2450 zł
turnus 12 – 21-26.03 – 2450 zł
turnus 14 – 04-09.04 – 1950 zł najlepszy termin jeżeli zamierzasz wspinać się w lecie w Alpach

 

II stopień (zaawansowany)

Termin uzgadniany indywidualnie, napisz na maila biuro@kilimanjaro.com.pl

Cena przy grupie 2 osobowej to 3700 zł/osoba

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego specjalistycznego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 750 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz – w tym wypadku chodzi głównie o kondycję. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

program I stopnia kursu taternickiego zimowego (podstawowego)

I. Wspinaczki

pięć dni wspinaczkowych + jeden dzień zajęć terenowych

II. Zajęcia praktyczne

 1. Zapoznanie z rakami i czekanem:
  • poruszanie się po stokach śnieżnych, hamowanie czekanem i bez użycia czekana;
  • poruszanie się po trawkach i w skale;
  • poruszanie się w lodzie.
 2. Instalowanie punktów asekuracyjnych:
  • w śniegu (czekan, plecak, deadman, człowiek);
  • w terenie skalno-trawiastym (śruby igły,buldogi,  haki skalne – szukanie szczelin);
  • w lodzie (różne typy śrub i rur lodowych, instalowanie oczek lodowych).UWAGI: każdy kursant ma na małych formach terenowych (stok śnieżny, stoki i ścianki trawiasto-skalne, lodospad) samodzielnie założyć co najmniej po 10 punktów asekuracyjnych w każdym typie terenu.
 3. Prowadzenie i zakładanie stanowisk na małych formach w różnych typach terenu: co najmniej po 3 prowadzenia w każdym terenie.
 4. Torowanie w zespole, zakładanie szlaku.
 5. Budowa jamy śnieżnej.
 6. Biwak w górach-zajecia teoretyczne.
 7. Zajęcia lawinowe: przeszukiwanie lawiniska, poszukiwanie zasypanych przy użyciu przyrządów elektronicznych, sondowanie, wykonywanie przekrojów i prób śniegu (np. próba norweska) w terenie.

III. Tematy wykładów

 1. Specyfika wspinaczki zimowej i zagrożenia występujące we wspinaczce zimowej.
 2. Sprzęt i wyposażenie do wspinaczki zimowej (techniczny i osobisty), odzież i obuwie.
 3. Asekuracja w terenie śnieżnym, lodowym i mieszanym; asekuracja w trawkach.
 4. Problematyka lawinowa:
  • typy lawin, ich charakterystyka i związane z nimi zagrożenia,
  • miejsca i warunki występowania lawin,
  • zachowanie w terenie lawiniastym,
  • profilaktyka lawinowa (szacowanie zagrożenia, próby śniegu),
  • poszukiwanie ludzi zasypanych przez lawinę,
  • wykorzystanie przyrządów elektronicznych w poszukiwaniach lawinowych.
 5. Podstawy nawigacji w górach: mapa, kompas, altimetr (GPS – opcjonalnie).
 6. Strategia i taktyka wspinaczki zimowej.
 7. Pierwsza pomoc i profilaktyka w wypadkach odmrożeń i wychłodzenia.

Kursy Taternickie zimowe prowadzimy zgodnie z programem kursów PZA.

Program zimowego kursu taternickiego II stopnia (zaawansowany)

I. Wspinaczki

3 wyjścia wspinaczkowych + 2 dni zajęć praktycznych w terenie.

II. Zajęcia praktyczne

 1. Wspinaczki: co najmniej trzy poważne drogi mikstowe o długości min. 10 wyciągów
 2. Opcjonalnie droga z biwakiem
 3. Ćwiczenie metod zespołowego poruszania się z asekuracją na lodowcu
 4. Autoratownictwo lodowcowe oparte o elementarne metody wyciągania partnera oraz samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej

III. Tematy wykładów

 1. Biwakowanie zimą: biwak planowany, nieplanowany, biwak w jamie śnieżnej, biwak na lodowcu
 2. Lodowce i góry typu alpejskiego: budowa lodowca, niebezpieczeństwa lodowców, występowanie szczelin i barier seraków, poruszanie się i asekuracja na lodowcu, wydobywanie partnera ze szczeliny
 3. Poruszanie się z asekuracją na lodowcu
 4. Poszerzenie wiedzy z zakresu nawigacji w górach: mapa, kompas, altimetr oraz GPS
 5. Pierwsza pomoc ze szczególnym naciskiem na profilaktykę w wypadkach odmrożeń, wychłodzenia i choroby wysokościowej

Kursy Taternickie zimowe prowadzimy zgodnie z programem kursów PZA.

rok 2019 (podstawowy)

rok 2020 (podstawowy)

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 609 055 363

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków