Szczegóły kursu
Ciągnie Cię w góry lodowcowe?
Jesteś wytrawnym letnim turystą tatrzańskim?
Cenisz sobie samodzielność i bezpieczeństwo?
Zamierzasz chodzić po Alpach i marzą Ci się szczyty Kaukazu, Andów czy Himalajów?
Masz już doświadczenie z gór lodowcowych, ale nie do końca wiedziałeś, co zrobić, gdy Ty lub Twój partner wpadniecie do szczeliny lodowcowej lub gdy któryś z Was osunie się na grani śnieżnej lub stromym stoku?
Celem kursu turystyki alpejskiej jest przygotowanie osób bez doświadczenia alpejskiego latem do samodzielnego poruszania się w łatwym terenie lodowcowym i zdobywania łatwych szczytów alpejskich oraz trudniejszych ze wspinaczką po via ferracie. Dlatego będziemy cię uczyć:
- podstaw nawigacji ( kompas, mapa, GPS)
- wyboru drogi i zasad poruszania się po lodowcu,
- asekuracji i poruszania się w łatwym terenie alpejskim, na flankach firnowych, łatwych graniach skalnych,
- wpadniesz do szczeliny lodowcowej i koledzy z niej cię wyciągną,
- sprawnego poruszania się po via ferratach,
- poznasz niezbędny i dobry sprzęt używany w czasie turystyki alpejskiej
- nauczysz się taktyki działania, a w czasie wycieczki alpejskiej mądrzejszy/a o trzy dni szkoleniowe z duża samodzielnością będziesz zarządzał/a wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi,
- korzystania ze sprawdzonych przewodników oraz rekomendowanych map topograficznych
- zasad aklimatyzacja w teorii i praktyce
- wieczorami będą wykłady ze strategi i taktyki, aklimatyzacji, niebezpieczeństw turystyki alpejskiej.
forma zajęć:
Szkolenie realizujemy w górach lodowcowych. Te najbliższe Polski to Alpy Austriackie i właśnie tam pojedziemy. Będziemy działać w Dachsteinie rejonie Alp Salzburskich. Dla osób początkujących rejon ten oferuje bardzo atrakcyjne szkoleniowo góry lodowcowe w których wielokrotnie już prowadziliśmy zajęcia. Są tam lodowce o zróżnicowanych trudnościach, łatwe granie skalne, oraz pełne różnorodność flanki śnieżne czy firnowe. Rejon posiada kilka dobrze ubezpieczonych via ferrat, o różnym stopniu trudności po których będziemy uczyć Was wspinania i asekuracji. W dniu wycieczkowym, przy sprzyjających warunkach i dobrym samopoczuciu uczestników mamy w zasięgu atrakcyjny szczyt Gross Dachstein. Jest to również rejon szkoleń lodowcowych dla klubu Alpenverein z ośrodkiem szkoleniowym w miejscu gdzie będziemy mieszkać.
Szkolenie rozpoczyna się pod kolejka na Hohe Dachstein o godzinie 08:00 dnia pierwszego a kończy po pięciu dniach w tym samym miejscu o godzinie 15:00-16:00! Każdego dnia będziemy spędzać na lodowcu i w terenie alpejskim kilka godzin szkoląc się. Co najmniej jeden raz pójdziemy na całodzienną wycieczkę alpejską na któryś ze szczytów w otoczeniu doliny. Niezbędny będzie wcześniejszy dzień na dojazd, dlatego musisz mieć zarezerwowane co najmniej sześć dni na wyjazd!
Jeżeli chcesz w pełni skorzystać z kursu to oczekujemy od Ciebie przeciętnej sprawności fizycznej ( możliwość wykonania 5 brzuszków i 15 przysiadów, oraz pokonania marszem- nie biegiem 15 km w czasie 3 h). Jeśli takiej kondycji nie będziesz posiadał na kursie to instruktor z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników może zadecydować o twoim pozostaniu w schronisku w czasie dnia wycieczkowego. Przydatne będzie bieganie, wcześniejsze wycieczki po Beskidach i Tatrach gdzie oswoisz się z ekspozycją bo wspinając się w Dachstein będzie jej dużo.
Jeżeli posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!
czas trwania:
Zajęcia będą trwały pełne pięć dni w terenie. Pierwszy dzień poświęcony będzie na unifikację lub naukę umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się w górach czyli: klarowanie liny, węzły, hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach, poznanie podstaw asekuracji i przygotowanie sprzętu. A wszystkie pozostałe dni wypełnione będą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).
prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają Nam przyjaciele: Zawodowi starsi instruktorzy TOPR, Instruktorzy Narciarstwa Wysokogórskiego, Licencjonowani Instruktorzy Alpinizmu PZA. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów na jednego instruktora to trzy osoby, maksymalna to sześć osób.
-
zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu, listę polecanych szczytów, przewodników i map alpejskich,
- to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpieczniej wędrować tam, gdzie do tej pory nie potrafiłeś,
- zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.
jak dojechać ?
Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabierzemy Cię samochodem lub pojedziemy twoim. Dojazd na miejsce trwa ok. 10 godzin. Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę to ok 600-900 zł w zależności od tego jakim samochodem pojedziemy i ile osób w nim będzie. Składa się na to paliwo (samochód jest duży…), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria) itp. Jeżeli dojeżdżasz lub dolatujesz samodzielnie na miejsce kursu, to do ceny kursu doliczamy 400 zł na koszty transportu instruktora i sprzętu. Wyjedziemy rano i wieczorem będziemy w dolinie.
Wieczorem przed dzień kursu, spotkamy się wszyscy w zarezerwowanym schronisku pod kolejka na Hohe Dachstein, bo tam rozpocznie się i zakończy kurs.
Pierwszego dnia kursu rano wyjedziemy kolejka na lodowiec i po zejściu do schroniska Simony Huette spędzimy tam kolejne cztery noce. Cena noclegu to 30 euro (z legitymacja Alpineverein 50% zniżki) + śniadanie i kolacja ok. 30-40 euro.
dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport
- jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
sprzęt:
Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w alpejskie buty letni, plecak, czołówkę i ubiór dostosowany do warunków alpejskiego lata.
dokumenty:
- dowód osobisty,
- jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
- opcjonalnie legitymację Alpenverein (zniżki 50% na noclegi + ubezpieczenie na wypadek akcji ratunkowej i z użyciem helikoptera – zwraca się po czterech noclegach, a zniżka i ubezpieczanie zostają do końca roku).
jedzenie:
- przywieź szturm żarcie – niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce.
- herbatę, cytrynę i miód lub sok, izostar lub inny elektrolit w proszku
- na miejscu w schronisku możesz kupić posiłki: śniadanie + obiadokolacja ok. 30-40 euro, jest to wersja przez nas preferowana. W schronisku jest możliwość zamówienia diety wegetariańskiej/bezglutenowej/bez laktozy. Ewentualny wrzątek trzeba gotować na swojej kuchence.
konieczne:
- buty alpejskie*,
- ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np:Scarpa Phantom Tech,
- zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
- ciepła kurtka najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
- ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
- spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
- ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
- oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
- czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
- co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
- rękawiczki pięciopalczaste typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celcjusza lub gdy przemokną) plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe. Jeżeli jesteś zmarzluchem, zabierz również rękawiczki puchowe typu Simond Makalu,
- buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
- plecak max. 50 litrów (będziesz jeszcze musiał dopakować linę, raki!) – powinien posłużyć do transportu do schroniska oraz nadawać się do działalności górskiej,
- mniejszy plecak ok. 20 litrów jako bagaż podręczny z rzeczami na podróż powrotną, który zostawisz w samochodzie,
- okulary lodowcowe UV 5000 m
- gogle nieparujące, duże panoramiczne i z ciemną szybka z filtrem UV, które wejdą na twoje okulary lodowcowe!
- niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
- krem przeciwsłoneczny UV 50-ka
- nawilżająca pomadka do ust,
- termos 07-1litr,
- pojemnik na wodę 1 litr,
- ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być mrozy,
- gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują, a do bankomatu jest 5 godzin!
- naładowany telefon z wpisanym numerem do twojego instruktora + power bank+ ładowarka,
- rzeczy do mycia,
- czapka chroniąca twarz i kark od słońca,
- cienki śpiwór lub bawełniana wkładka do śpiwora (w schronisku nie ma możliwości wypożyczenia pościeli; w budynku jest ciepło, dostępne są koce).
Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, kurtki techniczne można zastąpić większa ilością polarów jednak i tak jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu **
Polecane:
- kijki teleskopowe,
- kompas
- GPS Garmin-30
- apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni)
- stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!
*do zaawansowanej letniej turystyki alpejskiej najlepsze są specjalne buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Triolet Gtx dla zmarzluchów lub Simond Alpinist Light dla zimnolubnych **), mogą być też inne buty zimowe wysokogórskie, typu Phantom Tech, jednak muszą być absolutnie nieprzemakalne( na lodowcach w południe jest mokry sorbet śnieżny) i dopasowane na jedną grubą skarpetę z małym luzem! Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.
** w Alpach lubi wiać i zawsze jest zimno rano a w południe czasami upalnie, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Rekomendujemy marki takie jak Patagonia, Marmot, Arterix, Montano, Agrest!
Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć!!!
Cena kursu: 2900 zł
Jeżeli jesteś naszym absolwentem i chcesz powtórzyć kurs to zapisując się na trzy dni przed kursem dostaniesz 50% zniżkę.
Cena kursu obejmuje:
- wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
- ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000zł,
- kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.
Cena kursu nie obejmuje:
- dojazdu (ok. 600-900 zł),
- kosztów transportu instruktora i sprzętu – jeżeli dojeżdżasz samodzielnie obowiązuje Cię ta opłata – 400 zł,
- wyżywienia i noclegów (w schroniskach obowiązkowe razem z pakietem z noclegami 60 euro/noc),
- ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.
Od uczestników kursu nie wymagamy żadnych wcześniejszych kursów przygotowawczych, jest to podstawowy Kurs Alpejski. Jeżeli ukończyłeś Zimowy Kurs Turystyki Wysokogórskiej i masz za sobą kilka samodzielnych zimowych wycieczek tatrzańskich, to zapraszamy na Zaawansowany Kurs Alpejsk na Monte Rosa. Jeżeli jednak nie działałeś samodzielnie po kursie ZKTW, to zapraszamy na kurs alpejski-podstawowy.
Jeżeli chcesz w pełni skorzystać z kursu to oczekujemy od Ciebie przeciętnej sprawności fizycznej (możliwość wykonania 5 brzuszków i 15 przysiadów oraz pokonania marszem-nie biegiem 15 km w 3h). Jeśli takiej kondycji nie będziesz posiadał na kursie, to instruktor z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich uczestników może zadecydować o twoim pozostaniu w schronisku w czasie dnia wycieczkowego.
Rezerwacja „na szybko” – na dole strony
-
wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
-
wypełniasz pola z danymi,
-
potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
- przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 400 zł,
-
w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.
Pamiętaj że:
- miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
- jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
- 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
- po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.
Dodatkowo:
-
jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
-
potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
- nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
-
zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.
Przygotowanie do kursu:
Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz – w tym wypadku chodzi głównie o kondycję. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowany,najwyżej jeden dzień nie będziesz brać udziału w zajęciach i odpoczniesz.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.
Wybierz się na dwudniową weekendową wycieczkę wysokogórską najlepiej w Tatry na szlaki typu Przełecz pod Chłopkiem czy Rysy bo na alpejskich via ferratach będzie czym oddychać i właśnie dlatego dobrze jeżeli z ekspozycją oswoisz się w Tatrach. Jeżeli nie masz doświadczenia w turystyce tatrzańskiej to zapraszamy przed kursem w Alpach na letni kurs turystyki tatrzanskiej
Program podstawowego kursu turystyki alpejskiej.
1.Chodzenie w rakach, hamowanie upadków czekanem.
2.Zespołowe poruszanie się po lodowcu- wiązanie, odległości. Zespołowe wyhamowanie upadków do szczeliny, autoratownictwo szczelinowe (kotwice śnieżne, metoda wyciągania- flaschencug).
3.Podstawy nawigacji (posługiwanie się kompasem, mapą, podstawy GPS) .
4.Aklimatyzacja w teorii i praktyce.
5.Asekuracja liną na grani, skalnej.
7.Asekuracja i poruszanie się po via ferracie – stalowej.
6.Poruszanie się na stromych stokach śnieżnych o nastromieniu do 35 stopni.
8.Wycieczka via feratą na trudny alpejski wysoki dwutysięcznik.
Realizacja poszczególnych punktów programu uzależniona jest od aktualnych warunków w górach, oraz możliwości zespołu. Ocena sytuacji i decyzji pozostaje w gestii instruktora.
Opcjonalnie na kursie alpejskim możesz się nauczyć:
1.Podstawy asekuracji w lodzie i poruszania się w stromym alpejskim lodzie.
2.Poruszania się po poręczówkach-zjazdów, podchodzenia na przyrządach zaciskowych.
Aby opanować umiejętności zawarte w programie kursu, zapisując się na niego musisz być letnim doświadczonym turystom tatrzańskim. Jeżeli nie masz jeszcze takich doświadczeń to zapraszamy na nasz letni kurs turystyki tatrzańskiej.