Szczegóły kursu

Ciągnie Cię w góry lodowcowe?

Lubisz wielodniowe wędrówki w trudnym terenie?

Cenisz sobie samodzielność i bezpieczeństwo?

Zamierzasz chodzić po Alpach? Marzą Ci się szczyty Kaukazu, Andów czy Himalajów?

Masz już doświadczenie z gór lodowcowych, ale nie do końca wiedziałeś, co zrobić, gdy Ty lub Twój partner wpadniecie do szczeliny lodowcowej lub gdy któryś z Was osunie się na grani śnieżnej lub stromym stoku?

Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, ale przede wszystkim jak ich unikać!

Celem kursu jest przygotowanie Cię do samodzielności w łatwym terenie lodowcowym, łatwych graniach śnieżnych czy skalnych, więc będziemy uczyć cię:

asekuracji i poruszania się w łatwym terenie alpejskim, na stromych flankach firnowych, czy graniach śnieżnych

wyboru drogi i zasad poruszania się po lodowcu

podstaw nawigacji ( kompas, mapa, GPS)

korzystania ze sprawdzonych przewodników oraz rekomendowanych map topograficznych

zasad aklimatyzacja w teorii i praktyce

autoratownictwa lodowcowego:

wpadniesz do szczeliny lodowcowej i samodzielnie się z niej wydostaniesz a potem przećwiczymy wydobywanie z niej partnera,

przećwiczysz, łatwe i bardziej trudne przypadki wyciągania rannego partnera ze szczeliny,

nauczysz się samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej

poznasz niezbędny i dobry sprzęt używany w czasie turystyki alpejskiej

nauczysz się taktyki działania, a w czasie wycieczki alpejskiej mądrzejszy/a o trzy, cztery dni szkoleniowe  z duża samodzielnością będziesz zarządzał/a wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi. Taki dzień będzie bardzo dobrym podsumowaniem szkolenia i przygotowaniem Cię do turystyki alpejskiej.

Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, ale co równie istotne, jak się w nich nie znaleźć!

Wieczorami będą wykłady ze strategi i taktyki, aklimatyzacji, niebezpieczeństw turystyki alpejskiej.

forma zajęć:

Szkolenie realizujemy w górach lodowcowych. Te najbliższe Polski to Alpy Austriackie i właśnie tam pojedziemy. Będziemy działać w Tyrolu, Dachsztainie lub Taurach, w rejonach  lodowcowych. Rejony te oferują bardzo atrakcyjne szkoleniowo góry lodowcowe w których wielokrotnie już prowadziliśmy szkolenia. Są tam lodowce o zróżnicowanych trudnościach, łatwe i trudne granie śnieżne oraz pełne różnorodność flanki śnieżne czy firnowe. W dniu wycieczkowym, przy sprzyjających warunkach i dobrym samopoczuciu uczestników mamy w naszym zasięgu atrakcyjne szczyty lub granie Alp austriackich. Jest to również rejon szkoleń lodowcowych dla klubu Alpenverein z ośrodkiem szkoleniowym w miejscu gdzie będziemy mieszkać.

Niezbędny będzie również dzień na dojazd i kolejny dzień na powrót, ponieważ nie wracamy samochodem nocą po intensywnym wcześniejszym kursie! Każdego dnia będziemy spędzać na lodowcu i w terenie alpejskim kilka godzin szkoląc się. Wymagać to będzie zaangażowania fizycznego. Co najmniej jeden raz pójdziemy na ośmio-dziesięcino godzinną wycieczkę alpejską na któryś ze szczytów w otoczeniu doliny.

Warto przygotować się do tego kursu. Przydatne będą spacery, bieganie, a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po górach w lecie jak i zimą. Nie wymagamy od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, wystarczy że Twoja kondycja pozwala Ci na wycieczki w Tatrach w opisanych czasach szlakowych. Jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!

czas trwania:

Zajęcia będą trwały pięć pełnych dni w terenie. Pierwszy dzień poświęcony będzie na unifikację i odświeżenie umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się w górach czyli: klarowanie liny, węzły, hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach, poznanie podstaw asekuracji i przygotowanie sprzętu. A wszystkie pozostałe dni wypełnione będą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają Nam przyjaciele: licencjonowani Instruktorzy Alpinizmu PZA, przewodnicy IVBV. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów na jednego instruktora to trzy osoby, maksymalna to sześć osób.

 • zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu, polecane  przewodniki i mapy alpejskie
 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.


jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

jak dojechać ?

Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabierzemy Cię samochodem lub pojedziemy twoim. Dojazd na miejsce trwa ok. 10 godzin. Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę to ok 400-700zł w zależności od tego jakim samochodem pojedziemy i ile osób w nim będzie. Składa się na to paliwo (samochód jest duży…), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria) itp. Jeżeli dojeżdżasz lub dolatujesz samodzielnie na miejsce kursu to do ceny kursu doliczamy 300 zł na koszty transportu instruktora i sprzętu. Wyjedziemy rano i wieczorem będziemy w dolinie.

noclegi

Poza „sezonem” gdy kolejki nie jeżdżą czyli w maju, czerwcu i wrześniu, spać będziemy w jednym ze schronisk na skraju lodowca. Do schroniska mamy dodatkowo 2-3 godziny marszu pierwszego dnia więc w takiej opcji będzie to długi dzień i konieczny będzie wcześniejszy wyjazd. Ciężkie plecaki wywiozą nam kolejką na żywość, my sami jednak będziemy musieli do schroniska się przespacerować.

W lipcu i sierpniu możemy mieszkać w jednym z przytulnych pensjonatów w dolinie Pitztal. Możemy tam sami gotować w pełni wyposażonej kuchni lub chodzić do knajpek na posiłki. Ceny noclegów to ok 20 euro na osobę, jednak w łóżkach 2 osobowych. Jeżeli będziesz chciał/a spać sam w łóżku małżeńskim, które są standardem w tej dolinie to będzie to kosztować 40 euro/noc! W tej opcji konieczne będzie codzienne używanie kolejki Pitztral Expres która będzie Nas wywozić na lodowce i kosztuje 70 euro za pięciodniowy karnet.

W zasadzie kosztowo oba warianty noclegowe wychodzą podobnie, jednak noclegi w schronisku na skraju lodowca są przez Nas bardziej preferowane. W tej wersji jesteśmy niezależni od ostatniej kolejki na, którą zawsze musimy zdążyć mieszkając w pensjonacie na dole.

rzeczy do zabrania !

dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie

sprzęt:

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i czekany. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

konieczne polecane
kurtka nieoceplana od wiatru i śniegu
spodnie nieocieplaneod wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby

primaloft

rękawiczki wewnętrzne polarowe x 3
rękawice zewnętrzne- łapawice
czapka zimowa
buty zwykłe lekkie
plecak (ok. 55-70l transportowy i 30-40 litrów lekki wspinaczkowy)
lekki śpiwór
okulary lodowcowe
jasne gogleprzybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia, czapka przeciwsłoneczna, jasna z osłoną karku i dużym daszkiem
krem przeciwsłoneczny 50-ka bez wody
pomadka do ust, kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
parasol jasny przeciwsłoneczny

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

rok 2020
tur 1:  14-18.06  – 1900zł
tur 2:  05-09.07  – 1900zł
tur 3:  16-20.08  – 1900zł
tur 4:  20-24.09  – 1900zł
tur 5:  04-08.10  – 1900zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu (ok. 400-900 zł),
 • kosztów transportu instruktora i sprzętu – jeżeli dojeżdżasz samodzielnie – 300 zł,
 • noclegów,
 • wyżywienia (w schroniskach obowiązkowe  razem z pakietem z noclegami 50 euro/noc),
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.

Kurs wymaga zaangażowania czasowego i finansowego. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja w przyszłe Twoje i Twojego partnera bezpieczeństwo, a zdobyte umiejętności będą kapitałem Twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

 

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 400 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz – w tym wypadku chodzi głównie o kondycję. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

 

Na kurs zapraszamy absolwentów kursów zimowej turystyki wysokogórskiej realizowanych przez instruktorów PZA lub osoby, które potrafią już:

 • zakładać uprząż,
 • wiązać węzły: ósemka, kluczka, wyblinka, półwyblinka, motyl alpejski, bloker, prusik,
 • skracać linę,
 • klarować linę,
 • wiązać się w zespole,
 • chodzić w rakach metodą: francuska, mieszaną, frontalną,
 • hamować czekanem swoje upadki oraz upadki całego zespołu na stokach śnieżnych i firnowych,
 • budować stanowiska z kotwic śnieżnych,
 • zjeżdżać na linie w wysokim przyrządzie,
 • poruszać się i asekurować na prostej grani skalnej,
 • posługiwać się detektorami lawinowymi,
 • przygotować się do nieplanowanego biwaku w górach.

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków