Szczegóły kursu

ciągnie cię w góry lodowcowe

lubisz wielodniowe wędrówki w trudnym terenie

cenisz sobie samodzielność i bezpieczeństwo

 

Warto przyjechać na ten kurs:
jeżeli zamierzasz chodzić  po Alpach, marzą Ci się szczyty Kaukazu, Andów czy Himalajów
masz już doświadczenia z gór lodowcach ale nie do końca wiedziałeś co zrobić, gdy Ty lub Twój partner wpadniecie do szczeliny lodowcowej lub gdy któryś z Was poleci na grani śnieżnej czy na stromym stoku śnieżnym.

Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi ale co równie istotne, jak się w nich nie znaleźć !

Celem kursu jest przygotowanie Cię do samodzielności w łatwym terenie lodowcowym, łatwych graniach śnieżnych czy skalnych, więc będziemy uczyć cię:

asekuracji i poruszania się w łatwym terenie alpejskim, na stromych flankach firnowych, czy graniach śnieżnych

wyboru drogi i zasad poruszania się po lodowcu

podstaw nawigacji ( kompas, mapa, GPS)

korzystania ze sprawdzonych przewodników oraz rekomendowanych map topograficznych

zasad aklimatyzacja w teorii i praktyce

autoratownictwa lodowcowego:

wpadniesz do szczeliny lodowcowej i samodzielnie się z niej wydostaniesz a potem przećwiczymy wydobywanie z niej partnera,

przećwiczysz, łatwe i bardziej trudne przypadki wyciągania rannego partnera ze szczeliny,

nauczysz się samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej

poznasz niezbędny i dobry sprzęt używany w czasie turystyki alpejskiej

nauczysz się taktyki działania, a w czasie wycieczki alpejskiej mądrzejszy/a o trzy, cztery dni szkoleniowe  z duża samodzielnością będziesz zarządzał/a wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi. Taki dzień będzie bardzo dobrym podsumowaniem szkolenia i przygotowaniem Cię do turystyki alpejskiej.

Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, ale co równie istotne, jak się w nich nie znaleźć!

Wieczorami będą wykłady ze strategi i taktyki, aklimatyzacji, niebezpieczeństw turystyki alpejskiej.

forma zajęć:

Szkolenie realizujemy w górach lodowcowych. Te najbliższe Polski to Alpy Austriackie i właśnie tam pojedziemy. Będziemy działać w Tyrolu, Dachsztainie lub Taurach, w rejonach  lodowcowych. Rejony te oferują bardzo atrakcyjne szkoleniowo góry lodowcowe w których wielokrotnie już prowadziliśmy szkolenia. Są tam lodowce o zróżnicowanych trudnościach, łatwe i trudne granie śnieżne oraz pełne różnorodność flanki śnieżne czy firnowe. W dniu wycieczkowym, przy sprzyjających warunkach i dobrym samopoczuciu uczestników mamy w naszym zasięgu atrakcyjne szczyty lub granie Alp austriackich. Jest to również rejon szkoleń lodowcowych dla klubu Alpenverein z ośrodkiem szkoleniowym w miejscu gdzie będziemy mieszkać.

Niezbędny będzie również dzień na dojazd i kolejny dzień na powrót, ponieważ nie wracamy samochodem nocą po intensywnym wcześniejszym kursie! Każdego dnia będziemy spędzać na lodowcu i w terenie alpejskim kilka godzin szkoląc się. Wymagać to będzie zaangażowania fizycznego. Co najmniej jeden raz pójdziemy na ośmio-dziesięcino godzinną wycieczkę alpejską na któryś ze szczytów w otoczeniu doliny.

Warto przygotować się do tego kursu. Przydatne będą spacery, bieganie, a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po górach w lecie jak i zimą. Nie wymagamy od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, wystarczy że Twoja kondycja pozwala Ci na wycieczki w Tatrach w opisanych czasach szlakowych. Jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!

czas trwania:

Zajęcia będą trwały pięć pełnych dni w terenie. Pierwszy dzień poświęcony będzie na unifikację i odświeżenie umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się w górach czyli: klarowanie liny, węzły, hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach, poznanie podstaw asekuracji i przygotowanie sprzętu. A wszystkie pozostałe dni wypełnione będą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają Nam przyjaciele: licencjonowani Instruktorzy Alpinizmu PZA, przewodnicy IVBV. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów na jednego instruktora to trzy osoby, maksymalna to sześć osób.

 • zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu, polecane  przewodniki i mapy alpejskie
 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.


jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

jak dojechać ?

Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabierzemy Cię samochodem. Dojazd na miejsce trwa ok. 10 godzin. Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę to ok 400-700zł w zależności od tego jakim samochodem pojedziemy i ile osób w nim będzie. Składa się na to paliwo (samochód jest duży…), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria) itp. Wyjedziemy rano i wieczorem będziemy w dolinie.

noclegi

Poza „sezonem” gdy kolejki nie jeżdżą czyli w maju, czerwcu i wrześniu, spać będziemy w jednym ze schronisk na skraju lodowca. Do schroniska mamy dodatkowo 2-3 godziny marszu pierwszego dnia więc w takiej opcji będzie to długi dzień i konieczny będzie wcześniejszy wyjazd. Ciężkie plecaki wywiozą nam kolejką na żywość, my sami jednak będziemy musieli do schroniska się przespacerować.

W lipcu i sierpniu możemy mieszkać w jednym z przytulnych pensjonatów w dolinie Pitztal. Możemy tam sami gotować w pełni wyposażonej kuchni lub chodzić do knajpek na posiłki. Ceny noclegów to ok 20 euro na osobę, jednak w łóżkach 2 osobowych. Jeżeli będziesz chciał/a spać sam w łóżku małżeńskim, które są standardem w tej dolinie to będzie to kosztować 40 euro/noc! W tej opcji konieczne będzie codzienne używanie kolejki Pitztral Expres która będzie Nas wywozić na lodowce i kosztuje 70 euro za pięciodniowy karnet.

W zasadzie kosztowo oba warianty noclegowe wychodzą podobnie, jednak noclegi w schronisku na skraju lodowca są przez Nas bardziej preferowane. W tej wersji jesteśmy niezależni od ostatniej kolejki na, którą zawsze musimy zdążyć mieszkając w pensjonacie na dole.

rzeczy do zabrania !

dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie

sprzęt:

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i czekany. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

konieczne polecane
kurtka nieoceplana od wiatru i śniegu
spodnie nieocieplaneod wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby

primaloft

rękawiczki wewnętrzne polarowe x 3
rękawice zewnętrzne- łapawice
czapka zimowa
buty zwykłe lekkie
plecak (ok. 55-70l transportowy i 30-40 litrów lekki wspinaczkowy)
lekki śpiwór
okulary lodowcowe
jasne gogleprzybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia, czapka przeciwsłoneczna, jasna z osłoną karku i dużym daszkiem
krem przeciwsłoneczny 50-ka bez wody
pomadka do ust, kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
parasol jasny przeciwsłoneczny

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

rok 2019
tur 1:  16 – 20.06  – 1700zł
tur 2:  07 – 11.07  – 1700zł
tur 3:  18 – 22.08  – 1700zł
tur 4:  22 – 25.09  – 1700zł
tur 5:  06 -10.10  – 1700zł

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych. Szkolenie prowadzi Instruktor Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu  również o uprawnieniach Instruktora Wspinaczki Wysokogórskiej nadane mu przez Polskie Ministerstwo Sportu.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia ( w schroniskach obowiązkowe  razem z pakietem z noclegami 50 euro/noc)
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

inwestycja !

Kurs wymaga zaangażowania  czasowego i finansowego, warto jednak pamiętać że jest to czas i pieniądze zainwestowane  w przyszłe Twoje i twojego partnera bezpieczeństwo, a umiejętności jakie nabędziesz  będą kapitałem twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

 

rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc
 2. wypełniasz pola z danymi
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację
 4. jak przelew zadatku wpłynie na konto dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wpłacony zadatek i wszystkie informacje logistyczne
 

pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni. masz wtedy czas na zrobienie przelewu zadatku, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych
 • zadatek zrobiony 30 dni przed kursem lub później jest bezzwrotny
 • jeżeli robisz rezerwację i zrezygnujesz z kursu wcześniej niż 30 dni przed kursem to z zadatku potrącamy 100zł na koszty biurowe
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni) to powinieneś wpłacić od razu całość kwoty
 • 7 dni przed kursem dopłacasz resztę kwoty do ceny kursu
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku chodzi głównie o kondycję.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają…
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głownym problemem na kursach „górskich”

 • Na kurs zapraszamy absolwentów kursów Zimowej Turystyki Wysokogórskiej realizowanych przez instruktorów PZA lub osoby które potrafią już:
  • zakładać uprząż
  • wiązać węzły: ósemka, kluczka, wyblinka, połwyblinka, motyl alpejski, bloker, prusik
  • skracać linę
  • klarować linę
  • wiązać się w zespole
  • chodzić w rakach metodą: francuska, mieszaną, frontalną
  •  hamować czekanem swoje upadki oraz upadki całego zespołu na stokach śnieżnych i firnowych
  • budować stanowiska z kotwic śnieżnych
  • zjeżdżać na linie w wysokim przyrządzie
  • poruszać się i asekurować na prostej grani skalnej
  • posługiwać się detektorami lawinowymi
  • potrafią przygotować się do nieplanowanego biwaku w górach

terminy 2019r

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków