Szczegóły obozu

Wyspy Kanaryjskie i największa z nich: Teneryfa
jeszcze niedawno uchodziły za symbol luksusu. Ale wszystko się zmienia… Loty tanieją, Polacy się bogacą więc dlaczego nie lecieć tam na wspinanie?

Najpierw trochę geografii:
Teneryfa – największa i najpiękniejsza wyspa ze wszystkich siedmiu zamieszkałych Wysp Kanaryjskich – 2034 km kw powierzchni, położona w odległości ok 1100 km od brzegów Hiszpanii leży na Oceanie Atlantyckim, (ta sama wysokość geograficzna co wybrzeża Florydy w USA – 30 równoleżnik) pochodzenia wulkanicznego powstała przed około 30 milionami lat.

Powierzchnia górzysta, pocięta licznym wąwozami i dolinami. Krajobraz niesłychanie różnorodny, urwiste góry przeplatają się z ogrodami kwiatowymi i wypielęgnowanymi parkami. Mocno urozmaicona linia brzegowa z plażami kamienistymi i piaskowymi w różnych kolorach. Najwyższe wzniesienie to El Pico del Teide 3718 m n.p.m., który jest równocześnie najwyższym szczytem Hiszpanii.

Teneryfa, jak wszystkie Wyspy Kanaryjskie, wyróżnia się łagodnym klimatem przez cały rok. Wysoki łańcuch górski dzieli wyspę na dwie strefy klimatyczne: południową – cieplejszą część wyspy z mniejszą liczbą roślinności, większą ilością nasłonecznienia i piaszczystych plaż oraz północną – chłodniejsza część wyspy z olbrzymią ilością przepięknej tropikalnej przyrody, skalistym nabrzeżem, naturalnymi czarnymi i szarymi plażami. Plantacje bananów i tarasowe uprawy warzyw oraz winorośli zdominowały tutejszy krajobraz. I tak na północy wyspy może być deszcz i 22 stopnie np w Puerto de La Cruz, a na południu w Los Cristianos pełne słońce i 26 stopni.

Wyspy Kanaryjskie to jeden z nielicznych ośrodków turystycznych świata, w których sezon trwa cały rok. Teneryfa wchodzi w skład autonomicznego regionu Wysp Kanaryjskich – Islas Canarias, wyspy te należą do Hiszpanii, wchodzą w skład Unii Europejskiej i strefy Euro. Teneryfa należy do układu z Schengen, które znosi kontrolę osób przekraczających granice czyli wystarczy nam dowód osobisty.

Biwakowanie pod namiotami na Teneryfie jest bardzo uciążliwe ze względu na niedobór kampingów a spanie na dziko raczej wykluczone (brak wody). Dlatego spać będziemy w apartamentach, których tam nie brakuje więc zawsze możemy znaleźć jakiś w miarę tani (ok. 7-8Eur/osobę). Za to na pewno będzie bardzo przyzwoity i niejednokrotnie z wszelki udogodnieniami typu basen czy sauna.

co się będzie działo ?

Wylecimy z Polski w sobotę, najwcześniej jak się da. Dostępne są loty bezpośrednio z Polski, lądowanie na Teneryfie, na jej południowym lotnisku Reina Sofia.

Na Teneryfie mamy do dyspozycji kilkanaście rejonów i sektorów wspinaczkowych. Są one oddalone od siebie o kilka do kilkadziesiąt kilometrów. Dodatkowo, spać warto w większych miejscowościach a nie w samych skałach. Czyli niestety czeka nas wypożyczenie samochodu i najlepiej to zrobić od razu na lotnisku. Na szczęście ceny nie są wygórowane…

Następnego dnia możemy od rana zacząć naszą główna działalność czyli wspinanie. Wszystkich rejonów w trakcie jednego pobytu nie da się odwiedzić.

Jesteśmy instruktorami, ale tym razem nie będziemy się dużo szkolić, na obóz zapraszamy osoby już umiejące sie asekurować, niemniej pierwszego dnia zunifikujemy Twoją wiedzę asekuracyjną( asekurowanie, przewiązanie do zjazdu, wpinki, wycof) po to żebyście się wspinali ze sprawdzonymi partnerami.
Warto więc skupić się na tych bardziej atrakcyjnych, ze skałą lepszej jakości. Takim na pewno jest pięknie położona Guaria, oferująca drogi od kilkunastu metrów do 3-wyciągówek. Albo sektor na północy Teneryfy: Vistamar. Jest trochę schowany i niełatwo do niego trafić ale warto się postarać. Widoki spektakularne a jakość skały doskonała. Na pewno warto też odwiedzić rejon najbardziej popularny wśród wspinaczy czyli Arico, z trzema sektorami: Ariba, Abajo i Los Naranjos. Z których pierwszy ma sporo dróg o różnych stopniach trudności i długościach a drugi najbardziej przypomina naszą poczciwą Mamutową, tylko olbrzymią i pomarańczową. Całkiem niezłe sektory to La Galeria i El Rio, przyzwoite Las Vegas i Tabares. A z kolei na Martianez i San Marcos nie warto tracić czasu…
Niektóre sektory są nieźle schowane, opisy dojazdu w przewodniku przedstawiają wiele do życzenia (delikatnie rzecz ujmując…) więc warto mieć kogoś kto zna patenty.

Generalnie na Teneryfie drogi są długie (poza nielicznymi wyjątkami), lina 50tka uniemożliwi nam korzystanie z większości najładniejszych. Skała (wulkaniczna) jest bardzo zróżnicowana, szara, pomarańczowa, czerwona i czarna. Charakter wspinania jest wyjątkowo urozmaicony. Mamy do dyspozycji drogi płytowe, w całości w rysach, mieszane, lekko położone, pionowe, przewieszone i w dachach.
Czyli dla każdego cos miłego… Dla miłośników wspinaczki tradowej dobra informacja: jest dużo, w niektórych sektorach bardzo dużo dróg na własnej protekcji. A dla ceniących sobie przede wszystkim bezpieczeństwo też dobra informacja: większość dróg jest ospitowana, i to w sposób bezpieczny.

Ponieważ nie da się wspinać na poważnie dłużej niż 3 dni z rzędu to dni restowe możemy wykorzystać na zwiedzanie. I tu w zależności od upodobań mamy do wyboru: wejście najwyższy wierzchołek Hiszpanii, wulkan El Teide, wylegiwanie się na basenie lub jednej z kolorowych plaż, parki wodne, zoobotaniczne, malownicze wioski, piękne klify w Los Gigantes, piramidy w Guimar, nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, golf, rejs katamaranem i kto tam sobie co jeszcze wymyśli…

I zanim się obejrzymy trzeba żegnać się z Teneryfą, wsiadać w samolot i w niedzielę lądować w zimnej o tej porze roku Polsce.

rzeczy do zabrania i sprzęt

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

sprzęt

lina 60m
uprząż
buty wspin.
sprzęt osob.
ekspresy 12-14szt
karab. zwykł. 4-6szt
taśmy 4szt
magnezja
kostki
friendy
kask (opcj.)

weź ze sobą koniecznie

  • dowód osobisty lub paszport
  • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

rzeczy do zabrania

konieczne polecane
kurtka od deszczu
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
czapka
spodnie od deszczu
śpiwór
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

program

1.przelot na Wyspy Kanaryjskie
2. wspinanie

3. wspinanie
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie
7. przelot do Polski

na wasze życzenie możemy wykorzystać dzień restowy i wybrać się na fakultatywną wycieczkę na El Teide (3.718m). To najwyższy wierzchołek Hiszpanii, czynny wulkan ze śnieżną czapą…

rok 2019
tur 10: 16-23.10
tur 11: 06-13.11
tur 12: 27.11-04.12
rok 2020
tur 1:  15-22.01
tur 2:  05-14.02
tur 3:  26.02-04.03
tur 4:  18-25.03
tur 5:  15-22.04
tur 6:  06-13.05
tur 7: 25.05-01.06
tur 8:  17-24.06
tur 9: 23-30.09
tur 10: 14-21.10
tur 11: 04-11.11
tur 12: 25.11-02.12

cena: 1.450 zł

 

Cena obozu obejmuje:

  • ubezpieczenie NNW do kwoty 5.000 zł,
  • opiekę pilota – instruktora w czasie całego pobytu łącznie z odbiorem z lotniska,
  • wspinanie „do bólu”.

Cena obozu nie obejmuje:

  • przelotu na Wyspy Kanaryjskie tam i z powrotem (ok. 500 zł),
  • noclegów w apartamentach lub prywatnych kwaterach (ok. 7-10 euro/noc),
  • wyżywienia (ok. 10 euro dziennie).
  • wynajęcia samochodu (ok. 20 euro dziennie).
  • wydatków natury osobistej.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz dostępny termin i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację obozu w wysokości 300 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację obozu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed wyjazdem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • 7 dni przed obozem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twój wyjazd,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w obozie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na wyjazd,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie obozu. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na obóz i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

rok 2019

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl