Szczegóły kursu

Chcesz wejść na drugi najwyższy szczyt Europy?

Chcesz poznać swój organizm na dużej wysokości?

Chcesz nauczyć się taktyki działania i aklimatyzacji?

Jesteś absolwentem kursu turystyki alpejskiej lub zimowego kursu turystyki wysokogórskiej II stopnia?

 

Monte Rosa oślepiająca i zniewalająca ogromem. Jest najpotężniejszym masywem alpejskim znajdującym w Alpach Penińskich. Chociaż wysokością przegrywa z Mont Blanc, Monte Rosa zajmuje znacznie większy obszar i jest największym masywem w Europie Zachodniej. Po szwajcarskiej stronie jest „festiwalowo przybrana” w nabrzmiałe fale lodu z lodowców, które zaczynają się zaraz tuż pod grzbietem szczytu. Kontrastowo, włoska strona masywu prezentuje fasadę groźnych przepaści, przekraczającą granice ludzkiego pojmowania.

Zespół Monte Rosy to gniazdo dziesięciu czterotysięczników o średniej wysokości 4389 m. Najwyższym z nich jest Dufourspitze 4634 m n.p.m. Na sąsiednim wierzchołku Punta Gnifetti mieści się najwyżej położone schronisko w Europie – Capanna Margherita 4554 m n.p.m., jest ono jednocześnie najwyżej położonym budynkiem naszego kontynentu. Jeśli ktoś chce poznać swój organizm i jego adaptację do wysokości, to masyw Monte Rosy jest wprost idealnym miejscem. Wystarczy wspomnieć, że w schronisku Caponna Margherita znajduje się laboratorium zajmujące się badaniem procesów aklimatyzacyjnych na dużych wysokościach.

w trakcie wyjazdu:

 • poznasz w warunkach alpejskich niezbędny sprzęt (m.inn. raki i czekan, lina) i nauczysz się go używać w terenie alpejskim tak żeby pomagał a nie przeszkadzał
 • będziesz uczyć się  asekuracji lotnej na graniach śnieżnych
 • nauczysz się poruszać po lodowcu i wykorzystywać urządzenia GPS
 • zobaczysz jak zachowuje się twój organizm na dużych wysokościach powyżej 4000m npm.

 

1. Poranny wyjazd z Polski, opcjonalnie: busem lub dojazd własny, przyjazd po południu do miejscowości Alagna.

2. Przejazd kolejką linową do Punta Indren 3260 m npm. Podejście do schroniska Gnifetti 3647 m npm. Po drodze mijamy schronisko Citta di Montova 3498 m npm., Schronisko Gnifetti będzie stanowiło główną bazę wypadową dla naszej działalności. Nocleg w schronisku. Schronisko posiada 177 miejsc noclegowych.

3. Wejście aklimatyzacyjne na lodowcu Lis Orientale w kierunku przełęczy Lisjoch 4151 m npm. i wejście na wierzchołek Piramid Vincent 4215 m. Nocleg w schronisku Gnifetti.

4. Wejście na Ludwigshöhe 4370 i Punta Parrot 4341 w zależności od umiejętności i samopoczucia możliwe wejście stromą ścianą lodową na Schwarzhorn 4322.

5. Wejście przez lodowiec Lis Orientalae na przełącz Lisoch i wejście na Punta Gnifettii. 4561 w zależności od samopoczucia wejście na Zumsteinspitze 4564 m powrót do schroniska Gnifetti,

6. Zejście do górnej stacji kolejki na Punta Idren , zjazd do Alagny i powrót do domu.

W czasie szkolenia realizujemy wejście na dwa z wymienionych czterech szczytów, mając na uwadze umiejętności uczestników i pogodę. Pozostały czas przeznaczony jest na zdobywanie umiejętności opisanych w „trakcie wyjazdu” i „cena obejmuje”.

Jeżeli pogoda, warunki  lub stan zdrowia uczestników będzie uniemożliwiał przeprowadzenie  całego programu to instruktor/ przewodnik może zadecydować o jego zmianie z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich kursantów !!!

rok 2020:

tur 1: 26-29.07

tur 2: 09-12.08

Z uwagi na pogodę  kurs może być przesunięty o cztery dni w ostatnim tygodniu przed wyjazdem. Taki bufor urlopowy jest konieczny u każdego z uczestników.

cena: 2.900 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • opiekę kompetentnych  instruktorów (prowadzący opiekuje się max. 3 osobami),
 • podstawowe szkolenie z poruszania się po lodowcu i podstaw autoratownictwa szczelinowego,
 • podstawowe szkolenie z asekuracji lotnej na grani.

Cena kursu nie obejmuje:

 • wyżywienia (schroniskowe ok. 30 euro/dzień)
 • dojazdu (ok. 500-1200 zł)
 • kosztów transportu instruktora i sprzętu – jeżeli dojeżdżasz samodzielnie – 300 zł,
 • noclegów (ok. 40 euro/noc),
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenverein Polska (korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach – zniżki do 50% na noclegi). Można także skorzystać z innych ubezpieczeń krótkoterminowych, które obejmują te same warunki i świadczenia. Nie zapomnij ubezpieczyć się przed wyjazdem, bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższą taksówką w Twoim życiu.

Kurs dedykowany jest dla absolwentów kursów kursu turystyki alpejskiej lub zimowego kursu turystyki wysokogórskiej II stopnia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 700 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

 

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs alpejski dedykowany jest dla osób, które ukończyły zimowy kurs turystyki wysokogórskiej lub kurs turystyki alpejskiej,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz – w tym wypadku chodzi głównie o kondycję. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

spakuj na wyjazd:

konieczne polecane
dowód osobisty lub paszport
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
zimowe buty górskie*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki wewn. x 2
czapka
adidasy
plecaki (ok. 60 l transportowy i 30 l wspinaczkowy)
leciutki śpiwór
karimata
kijki teleskopowe
okulary lodowcowe
krem przeciwsłoneczny filtr min 35
przybory do szycia
czołówka
baterie zapasowe
lekarstwa własne
termos
rzeczy do mycia

telefon+ładowarka+power bankaparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny
ew. lekarstwa własne

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków