Szczegóły kursu

W skałach stopni nie widać, a chwyty są w tym samym kolorze!

Cyfra ze ścianki się nie przekłada!

Na RP powalczysz, ale OS nie wychodzi?

Inni wspinacze płyną po skale, ale nie Ty?

Znasz już to uczucie?

Zapraszamy na kurs który nauczy cie szybko i efektywnie wspinać się po pięknych formacjach skalnych.

 

Nasz atut:

  • szkolenia od kilkunastu  lat  prowadzą zawodowi instruktorzy, którzy przeszkolili kilkaset grup kursowych,
  • wiemy jak uczyć wspinania w naturalnej skale
  • mamy kilkaset dobrych rekomendacji 

 

Krawątki ostre jak brzytwa, ścięgna trzeszczą, stawy spuchnięte, skałowstęt, do tego skała śliska  jak mydło! Znasz to rozczarowanie szarym wapieniem?

Na kursie technicznej wspinaczki skalnej zaprosimy cie w skałę gdzie rodzaj wspinania jest inny. Do tej lekcji szukamy zjawiskowej pomarańczowej skały z formami  naciekowymi, skały bez picaków, mikro krawądek, czy wampirków. Szukamy dróg z polewką wapienną, tworzącą zjawiskowe kaloryfery, kolumny, stalaktyty, bloby, kalafiory, tufy. Nie będziemy uczyć cię kroków , a rytmu który pozwala tańczyć ze skałą.

Wybraliśmy do tego najlepsze miejsce na świecie czyli Grecję która jako jedyna usiana jest drogami całkiem tufowymi w przedziale niskiej cyfry 6a-6b, gdy wspinanie po tufach we Włoszech czy hardej Hiszanii zaczyna się dopiero od cyfry 6c

Obecnie naciekowa pomarańczowa skała z tufami  to  jedna z najbardziej pożądanych  formacji skalnych, a każdy nowo stworzony sektor właśnie w takiej skale szybko staje się perłą rejonu. Nie jest to jednak intuicyjne wspinanie, a same formacje nie zawsze są bezpieczne, dlatego opracowaliśmy taki rodzaj kursu byś cieszył się bezpiecznym i sprawnym wspinaniem. Wspinanie po tufach jest unikalne, najczęściej oferuje wspinanie po dużych chwytach, łącząc w sobie elementy wspinaczki górskiej w formacjach takich jak rysy, kominy, zacięcia, ze ściskami i wspinaniem tarciowym, w trakcie którego jest full body climbing a silny  szpon na niewiele się przyda. Sztuką jest znajdywać miejsca odpoczynkowe, nauczyć się wspinania odciągowego, używać w trakcie kolan, pięt, ud, pleców, techniki wyporu, odciągu podchwytu i wspinania na prostych łokciach.  Tego właśnie będziemy cie nauczać.

Przygotuj się, że będą to intensywne dni. Niektóre nawet bardzo intensywne!

forma zajęć:

Zajęcia dla grup  „Tufa Master”  prowadzimy w greckim Leonidio.

w jaki sposób:

Z Aten dostaniemy się do Leonidio wypożyczonym samochodem. Droga zajmie nam około 3,5 h ale po drodze zjemy kolację w Napflio- pierwszej stolicy Grecji i wieczorem w Leonidio zakwaterujemy się w sprawdzonej kwaterze. Przy większej grupie będzie to wynajęty dom, przy mniejszej apartament.

Śniadania musimy przygotować sami, podobnie możemy robić z kalcjami, bo w mieście jest kilka marketów, a w poniedziałek na miejscu otwarty jest duży lokalny targ na którym można kupić, warzywa, owoce i świeże owoce morza w bardzo atrakcyjnych cenach. Można też jeść w sprawdzonych restauracjach gdzie posiłki przyrządzane są z lokalnych produktów. Ceny są atrakcyjne szczególnie unikalnej lokalnej baraniny, czy koziny bo ona z warzywni, sałatką grecka  i lampką wina kosztuje  około 14 euro. Owoce morza z sałatą i winem to wydatek rzędu  20 euro. Wegetarianie mogą ciszyć się pysznymi duszonymi warzywami z serem i świeżymi sałatami.

Mantra każdego dnia to poranne śniadanie, toaleta, wyjście lub wyjazd w skały samochodem, podejścia przez gaje oliwne czy pomarańczowe, zapach wszechobecnej szałwi, oregano i rozmarynu. W samych skałach spędzimy około 7 godzin na nauce i przerwie na posiłek, powrót przez Panjikę- lokalną organizacje która ubezpiecza skały gdzie w barze schłodzimy nadwyrężone mięśnie, potem kolacja w restauracji lub domu i długi spokojny sen z dala od ruchliwych ulic w pełni zacienionym pokoju, by kolejnego dnia być w pełni zregenerowanym. Czeka nas co najmniej jeden dzień restu po trzech dniach wspinania i spędzimy go na plaży i leniwym dniu, bo zwiedzanie zabytków greckich jak Mykeny lub Sparta wiąże się z kilkoma godzinami w samochodzie i nie jest to dzień restu! Ostatniego dnia  powrót do Aten, a jeżeli wszyscy mają wylot wieczorem to jeszcze  poranne zwiedzanie Myken lub Koryntu.

prowadzenie zajęć:

Zajęcie prowadzi Piotr Sztaba, który w formacjach tufowych wspinał się na poziomie 7c OS. Piotrek jest Instruktorem Sportu, Skalnym i Taternictwa PZA. Więcej o Piotrku przeczytacie tutaj

Dużą satysfakcję z umiejętności poruszania się po pięknym i wyjątkowym świecie skalnym. Początki nie będą łatwe, ale mamy dopracowaną metodykę, a  wspinania po tufach nauczamy od wielu lat, wiemy co działa a co nie. Oczekujemy od ciebie zaufania i zaangażowania. Jeżeli oczekujesz efektów to nie możesz się lenić, czy przyjechać na obóz w kiepskiej formie.

Naszym kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Jeśli będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się wspinać – dzwoń lub mailuj.
Dodatkowo dostaniesz też 15% zniżki w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać.

Podstawowe techniczne kursy skałkowe prowadzimy w Greckim Leonidio „Tufa Master”  lub na Kalymnos „Rock deancer”

Leonidio  -to male, stare greckie miasteczko na półwyspie Peloponez. Zostało założone 3 km od morza u podstawy kilkuset  metrowego  muru skalnego, ciągnącego się nad dolina wiele kilometrów i tworzącego wyjątkowy mikroklimat, z dużą ilością słońca,  ciepła. Ponieważ dolina cięgnie się na kilkanaście kilometrów w głąb lądu na wysokość do 900 metrów to wspinanie jest prawie całoroczne, zimą nad morzem a latem w górach przypominających Tatry Zachodnie i na podobnych wyskościach, jednak z dużo krótszymi podejściami pod ściany:). Leonidio to obecnie najbardziej dynamicznie rozwijające się miejsce wspinaczkowe na świecie. Zostało odkryte dla wspinania sportowego z początkiem XXI wieku i jest tam obecnie ponad 2500 dróg skalnych z ciągle ogromnym potencjałem na nowe linie. co najmniej 300 dróg to perły wspinaczkowe , a kilkaset innych dróg jest bardzo ładnych. Zobacz film o Leonidio

Kalymnos  – to  mała górzysta grecka wyspa u zachodniego brzegu Turcji na morzu Egejskim. Jest to najbardziej rozpoznawalne miejsce do wspinaczki sportowej na świecie bo to kurort wspinaczkowy, który łączy w sobie zjawiskowe wspinanie po tufach, unikalną kuchnię i gościnność wyspiarzy oraz wszechobecne lazurowe morze i urocze wysepki na wyciągniecie ręki, każdego dnia. Na wyspie jest obecnie 3500 dróg wspinaczkowych z tego co najmniej 300 jest perłami wspinaczkowymi a kilkaset jest bardzo ładnych. Zobacz film o Kalymnos

Leonidio podobnie jak Kalymnos to  światowej klasy topowe miejsca wspinaczkowe obok , Geybariki, Siurany, Margalef-u, Chulia, Rodear-u rozpoznawalne przez każdego  wspinacza, gdzie wszystko kręci się wokół wspinania i gdzie są wyjątkowej urody i klasy drogi wspinaczkowe. Jednak tylko Leonidio i Kalymnos są nad morzem, z licznymi knajpkami, gościnnymi grekami co sprawia że wieczorem tętni tam życie wspinaczkowe i nie jest to dziura w środku interioru z „krzonem”, campingiem i jednym sklepem jak w innych topowych miejscach. Tam che się wracać i wraca tam wielu Hiszpanów, Francuzów, Włochów czy Amerykanów. Grecy nigdzie nie muszą jeździć bo wszystko co najlepsze mają u siebie 🙂

 

Dojazd:

Logistyka dojazdowa Leonidio:

Do Leonidio dojeżdża  się z Athen i jest to  około 2 h jazdy autostradą i 1,5 drogami lokalnymi.

Logistyka dojazdowa Kalymnos:

Na Kalymnos pływają promy z pobliskiego Kos gdzie można dolecieć samolotami czarterowymi z wszystkich dużych miast Polski lub liniami rejsowymi z Berlina, Wiednia czy Athen.

 

Noclegi:

Przy większej grupie( powyżej 6 osób i dwóch instruktorów) wynajmujemy dom, z mniejszymi grupami śpimy w apartamentach lub hotelikach o standardzie od ** do ****.

Cena noclegu w apartamentach, hotelu **, czy wynajętym domku jest w okolicy 15-20 euro/noc/osoba

Rzeczy do zabrania:

  • sprzęt

Zapewniamy cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, expresy, karabinki, przyrządy  uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania, uprząż, plecak  oraz niekrępujące ubranie.

  • dokumenty
    – dowód osobisty (do Maroka koniecznie paszport)
    – jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy
krótkie koszulki
primaloftl
polar
kurtka od deszczu
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
jedzenie ***
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
rękawiczki
czapka
klapki pod prysznic
spodnie od deszczu
komórka+ładowarka
power bank+kable
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
czapka przeciwsłoneczna
okulary przeciwsłoneczne
apteczka osobista
* nie polecamy oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe (200-300 zł). Rozwiązanie to jest nieco droższe, ale znacznie ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz które wybrać, możesz je kupić u nas tuż przed kursem. Przy okazji postaramy się doradzić, jaki model będzie dla Ciebie najlepszy.
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane nie krępujące ruchów.
*** jeżeli będziesz szkolić się w Kobylanach to 50 metrów od bazy jest dobrze zaopatrzony sklep a w bazie komfortowa kuchnia do twojej dyspozycji, lub smaczne posiłki 300 m od bazy w restauracji. Jeżeli wybrałeś Sokoliki to będziemy nocować  w dzikim miejscu w środku lasu na kampingu wspinaczkowym, jednak  najbliższy sklep i restauracja  jest 2,5 km z Taboru. Przywieź jedzenie na pierwsze dwa dni, kubek  i menażkę. Kolejne zakupy zrobimy wspólnie po dwóch dniach kursu, gdy pojedziemy coś zjeść lokalnego do restauracji.
Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz listę wyposażenia na wyjazd do Maroka, na Costa Blanca, na Kalymnos oraz na Wyspy Kanaryjskie.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Leonidio

turnus 1 26.02-04.03.2022

turnus 2 06-11.11 2022

turnus 3 13-18.11 2022

turnus 6

Kalymnos

rok 2022

turnus 1 01-06.05 2022

turnus 2 23-28.10.2022

turnus 3 30.10-04.11 2022

cena 1850 zł
Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałkach – musisz więc dotrzeć na miejsce dzień przed rozpoczęciem, a wylecieć dzień po zakończeniu szkolenia (lub w ostatnim dniu kursu po 19:00).

Cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
  • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
  • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

  • dojazdu,
  • noclegów,
  • wyżywienia.

Rezerwacja “na szybko” – na dole strony (dot. kursów krajowych)

Szkolenia zagraniczne (Todra, Costa Blanca, Kalymnos, Teneryfa) prosimy rezerwować mailowo: biuro@kilimanjaro.com.pl

 

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 400 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:
Nie oczekujemy od ciebie sportowej  sprawności fizycznej, jednak lepiej jeżeli się do kursu odpowiednio przygotujesz. Jeśli masz możliwość, trenuj regularnie na sztucznej ściance wspinaczkowej lub po prostu wzmocnij ramiona, zwisając lub podciągając się na drążku. Biegaj, pływaj, tańcz, jeździj na rowerze, ćwicz  body workout , po prostu się ruszaj i nie zapuść brzucha przed kursem skałkowym!
Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym.

System szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu oferuje też inne szkolenia z grupy „skałkowych”. Wszystkie one po zsumowaniu dają te same uprawnienia i umiejętności, które są do zdobycia na pełnym kursie wspinaczki w skałkach. Na pełnym 6-dniowym kursie skałkowym mniejsza jest co prawda ilość dni szkoleniowych niż przy zsumowaniu kursów A, B i C, ale zakres wiedzy i ilość materiału jest taka sam.  Uczymy  Was na nim  wspinania wielowyciągowego oraz wspinania na własnej asekuracji, by pokazać ewentualne kierunki dalszego rozwoju na dedykowanych przez PZA kursach wielowyciągowych lub taternickich.

A – Kurs wspinaczki na sztucznej ścianie: 2 dni Program kursu wspinaczki na sztucznej ścianie
B – Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych: 4 dni Program Kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych
C – Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach: 4 dni Program kursu wspinania na własnej asekuracji w skałkach

Zajęcia praktyczne:

  • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna,
  • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania,
  • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego,
  • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży,
  • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny,
  • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go,
  • samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.),
  • wykorzystanie do asekuracji punktów naturalnych,
  • łączenie punktów asekuracyjnych,
  • budowanie stanowisk do wędki, budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich,
  • obsługa dwóch przyrządów asekuracyjnych w zakresie podawania, wybierania, hamowania liny oraz jej blokowania i odblokowania,
  • właściwe rozmieszczenie punktów przelotowych,
  • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej, opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej,
  • przewiązywanie liny przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania,
  • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu,
  • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją,
  • zjazd ze stanowiskiem pośrednim,
  • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu,
  • wychodzenie po linie (prusikowanie),
  • opuszczanie partnera na linie,
  • metoda U,
  • na kursie rozszerzonym 4+4 dni dodatkowo : prowadzenie lin równoległe-dwużyłowo, przepuszczanie węzła przez karabinek przy opuszczaniu partnera na związanych linach, zjazd przez węzeł, podejście ze zjazdu do prusikowania, wyciąganie partnera na stanowisko przeciwwagą.

Obowiązuje przeprowadzenie treningu asekuracji na zrzutni lub wyłapywania lotów.

 

Tematy wykładów:

  • prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego,
  • teoria asekuracji,
  • zjazdy na linie,
  • wychodzenie po linie,
  • formacje skalne (zakres podstawowy),
  • niebezpieczeństwa wspinania,
  • style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe,
  • formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia,
  • normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody,
  • historia wspinania (opcjonalnie).

DCIM101GOPROGOPR1478.

Jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia „zawsze masz dużo pytań”, przeczytaj, co mamy do powiedzenia „małym drukiem”:

  • wspinanie to nie chodzenie z plecakiem pod górkę – poruszamy się w pionowej skale,
  • niezbędne są buty wspinaczkowe – w trampkach, adidasach, butach trekkingowych nie wyjdziesz nawet metr w górę,
  • wspinanie jest niebezpieczne – jak spadniesz to lecisz w dół, możesz się wtedy podbijać, a nawet skręcić kostkę,
  • instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, we wspinaczce to rzecz powszechna,
  • w skałkach nie ma toalet, toi-toi-ów itp.
  • nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, nie ma długich przerw na drugie śniadanie ani obiadowych, a catering w skałkach nie funkcjonuje; działamy w terenie non stop około ośmiu godzin dziennie,
  • instruktor prowadzi zajęcia, uczy wspinania, ale nie jest „obsługą” kursu; nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do sklepu po zakupy,
  • w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych; asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, słuchając wykładów, nie odbieramy „najważniejszych na świecie” telefonów, nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. – wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć,
  • na kurs nie zabieramy naszych milusińskich, jeżeli nie mamy dla nich oddzielnej opieki; zdarza się, że wisicie w ścianie po kilka godzin bez schodzenia na dół, a Wasze pieski, kotki czy małe dzieci nie są w stanie tyle wytrzymać przywiązane do drzewa, z kolei puszczone samopas mogą zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu (dotyczy zwierząt…), a na pewno będą się drzeć/skomleć/miauczeć za Wami pod ścianą, co uniemożliwi Wam skupienie się na wspinaniu i asekuracji partnera,
  • może się zdarzyć, że w Polsce  będzie padać deszcz – sorry, taki mamy klimat… jeżeli nie pada dłużej niż 3 dni, to nie następuje potop, nie zalewa skałek, nie odwołujemy kursu – szkolenie odbywa się normalnie; jest sporo zajęć, które możemy robić pod nakryciem okapu. Zajęcia te (budowa stanowisk, autoratownictwo itp.) są w programie kursu, więc ich przeprowadzenie nie będzie stratą czasu,
  • koordynaty GPS podane na stronie są w formacie dziesiątych części stopni: szer/dł hddd ddddd (nie: hddd mm.mmm’ ani nie: hddd mm’s.ss”). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź – tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz, to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. W takim wypadku wpisz „z ręki” adres bazy.

Dolinki Podkrakowskie - kursy pełne

Dolinki Podkrakowskie - kursy pełne weekendowe

Sokoliki - kursy pełne

Dolinki Podkrakowskie i Sokoliki - kursy rozszerzone

Todra (Maroko) - kursy pełne

Costa Blanca (Hiszpania) - kursy pełne

Kalymnos (Grecja) - kursy pełne

Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie) - kursy na drogach ubezpieczonych

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl