Szczegóły kursu

Cenisz sobie prostą drogę do celu?

Wolisz spać w schronisku niż na stawie w zadymce śnieżnej?

Nie lubisz kilkugodzinnego kręcenia się w kółko?

Chcesz się nauczyć posługiwania turystycznym sprzętem nawigacyjnym, ale też radzić sobie bez niego?

czego się nauczysz ?

  • poznasz zasady posługiwania się mapą i kompasem
  • będziesz wyznaczał azymut i maszerował na niego, omijając przeszkody w terenie
  • nauczysz się oceniać wystawę stoku, identyfikować obiekty i sprawdzać swoją pozycję
  • przećwiczysz sprawne posługiwanie się GPS-em
  • zgubimy się też „kontrolowanie” aby w praktyce sprawdzić co się nauczyłeś

Ten program nie jest firmowany przez PZA, to nasz autorski pomysł. Uważam że te umiejętności mogą się przydać nie tylko w „dzikich” górach, ale i w naszych Tatrach (zwłaszcza w zimowej zadymce).

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Podczas kursu nawigacji naszym głównym terenem działania będą Doliny Kondratowa, Strążyska, Bystrej,  Dol. Suchej Wody Gąsienicowej lub dolina Konradowa Tam jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze z szeregiem ciekawych terenów do omówienia..

czas trwania:

Zajęcia w terenie zajmą nam dwa dni. A pomiędzy nimi wykłady wieczorne. Natomiast kurs indywidualny trwa 1 dzień a wykłady robimy wieczorem dzień wcześniej.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzę osobiście lub robi to mój zaufany instruktor, w grupie będzie maksymalnie 6 osób. W wersji kursu indywidualnego zajęcia prowadzę dla 1-2 osób.

co otrzymasz ?

to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci wędrować tam, gdzie zaplanowałeś i bezpiecznie wracać nawet po ciemku.
możliwe że w poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać..

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Kursu nawigacji naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka. Bez problemu znajdziemy teren całkowicie wolny od zagrożenia lawinowego a z drugiej strony na tyle zróżnicowany, że można tam prowadzić ciekawe i pouczające zajęcia z nawigacji.

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego stronę Nosala i Jaszczurówki.Z kolei w grudni i kwietniu, kiedy diałamy na Hali Gąsienicowej musisz dojechac z dworca PKS do Kuźnic.
Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ta wersja jest niepewna. Kolejka zimą czesto nie chodzi ze względu na wiejący wiatr.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będę na Ciebie czekał w schronisku (N49.24339° E20.00721°).

noclegi

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie  Willi pod Smrekami na Jaszczurówce koło Nosala.
Adres Jaszczórówka 16 Zakopane. https://noclegi.pl/willa-pod-smrekami-zakopane Telefon: 18 206 20 68 – Grzesiek. Tam też macie zarezerwowane noclegi na czas trwania, 60zł/dzień w cenie pościel.
Z tym, że zdecydowanie lepiej jest przyjechać dzień wcześniej wieczorem, spokojnie się rozłożyć i od rana być świeżym i gotowym do działania,
Jeżeli ktoś z Was chce przyjechać wieczór wcześniej to proszę dzwońcie już bezpośrednio do Grześka ( serdeczny i gościnny właściciel a nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skituowiec z dawnej młodości) i rezerwujcie już ten dodatkowy nocleg sami. Na miejscu jest dobrze urządzona kuchnia, sala bilardowa, kominkowa. Blisko sklep spożywczy. Warsztaty przygotowawcze będą w Willi a działać już będziecie w górach.

Z kolei w grudniu i kwietniu będziemy w schronisku PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 50zł do 70zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt: mapy, kompasy i GPS-y. Wszystko to posiada atest Unii Europejskiej CE.
Powinieneś mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

  • dowód osobisty
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
  • legitymację PTTK (jeżeli masz)
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
plecak (ok. 40l)
ciepłe buty
buty do schroniska
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

rok 2023
turnus 2 – 07-08.01
turnus 6 – 04-05.02
turnus 10 – 04-05.03
turnus 14 – 01-02.04

 

Cena kursu obejmuje:

  • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
  • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
  • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

  • dojazdu,
  • noclegów,
  • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony

 

Procedura rezerwacji:
  1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
  2. wypełniasz pola z danymi,
  3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
  4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 100 zł,
  5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
  6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

Pamiętaj że:

  • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
  • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
  • ok. 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
  • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

  • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
  • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
  • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
  • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

  • Podstawy posługiwania się mapą i kompasem.
  • Orientowanie mapy.
  • Wyznaczanie azymutu.
  • Marsz na azymut, punkt ataku, odchylenie azymutu.
  • Omijanie przeszkód: zastanych w terenie i zaznaczonych na mapie.
  • Oznaczanie wystawy stoku, identyfikacja obiektów, sprawdzanie pozycji.
  • GPS – techniki posługiwania się nawigacją na urządzeniach górskich jak dedykowanych Garmin etrex 30.

rok 2023