KURS LAWINOWY

Szczegóły kursu

I stopnia (podstawowy)

II stopnia (zaawansowany)

skałki są już dla ciebie za małe ?
ciągnie cię w góry: duże ściany – to jest to !
lubisz całodniowe wyrypy, powietrze pod nogami
Kurs prowadzimy w trzech wersjach:

wersja 1: całość w Tatrac

lawiny są zawsze groźne, czasami mało przewidywalne

nie chcesz być bezradny i liczyć tylko na łut szczęścia

wolisz przewidywać niż ponosić konsekwencje

rekomendacja PZA

wersja 2: połowa w Tatrach, połowa na południu Europy

wersja 3: całość kursu na południu Europy. Jest to nasz autorski program  kursu wspinaczki górskiej.

jeżeli nie czujesz się jeszcze zbyt pewnie po kursie skałkowym lub robiłeś go dawno i brakuje ci praktyki to zdecydowanie rekomendujemy zrobienie najpierw kursu wspinaczki wielowyciągowej. On przygotuje Cię do sprawnego działania w ścianach na obitych drogach i potem w warunkach wysoko górskich pójdzie nam o wiele sprawniej czyli więcej skorzystasz…

* forma zajęć

* czas trwania

* prowadzenie zajęć

forma zajęć:

W wersji I – całość w Tatrach, kurs prowadzimy w Tatrach polskich i czasami, jeżeli Wasza kieszeń na to pozwala lub zmus nas pogoda to również w Tatrach słowackich – tam są zdecydowanie droższe noclegi. Jeżeli jednak mamy zapowiedziane załamanie pogody dłuższe niż 3 dniowe, lub opad śniegu to kurs przenosimy na kilka dni na południe Europy. Wybór rejonów zależy od pogody oraz warunków a w małej części od nas samych. W tej sytuacji pogodowej dochodzą dodatkowe koszty dojazdu na południe Europy.

W wersji II – połowa w Tatrach i połowa na południu Europy, zazwyczaj prowadzimy kursy w Tatrach i, Dolomitach lub Paklenicy i Hollentalu. Najczęściej połowę kursu (5 dni wspinaczkowych) realizujemy w Tatrach (5 dni wspinaczkowych) a połowę w Paklenicy lub Dolomitach (4 dni wspinaczkowe + autoratownictwo).

Wersję III realizujemy od kwietnia do początku czerwca oraz od końca września do listopada i będą to kursy wspinaczki górskiej (tylko południe Europy), ponieważ w Tatrach nie ma jeszcze albo nie ma już warunków (śnieg).

Wersje kursu I, II i III mają swoje wady i zalety albo jak kto woli swoich zwolenników.

Podział kursu na Tatry i wapień/dolomit jest niezwykle cenny ponieważ dzięki temu poznacie różne góry wysokogórskie, różne rodzaje skały, różne rodzaje asekuracji, orientacji w ścianach i taktyki działania. Ponieważ każdy z tych rejonów różni się między sobą, nieraz znacznie, nauczycie się działać w różnym otoczeniu i w przyszłości poradzicie sobie w różnych górach. Podejścia pod ściany w Dolomitach to kilkadziesiąt minut, do tego dużo bardziej stabilna pogoda niz w Tatrach co zapewnia  dużą ilość przewspinanych wyciągów, Tatry zaś pokażą trudności orienatacyjne na podejściu zejściu, bo tam trwa to zawsze kika godzin. Z drugiej strony Tatry potrafią być doskonałą szkołą wysokogórskiego wspinania i jak tam przetrwacie to nie będą Wam straszne żadne góry. Za każdym razem uczymy Was prawdziwych gór więc w Tatrach, nawet gdy jest zimno czy daleko pod ścianę to też się wspinamy.

Wychodzimy z założenia, że każdy z Was może miec trochę inne możliwości, oczekiwania oraz aspiracje. Dlatego przygotowaliśmy dla Was różne wersje kursu. Sami zdecydujcie, która wersja dla Was będzie najlepsza.

Wersja Taternicki I- całość w Tatrach. Jeżeli jesteś wytrawnym turystą wysokogórskim, nie straszne Ci kilkugodzinne codzienne noszenie plecaka, wiatr, zimno i wilgoć, marzyłeś zawsze o prawdziwych Tatrach, chcesz poznać kilka dolin tatrzańskich – wybierz te wersję.

Wersja Taternicki II –połowa w Tatrach, połowa w Dolomitach czy Paklenicy. Jeżeli nie masz doskonałej kondycji piechura wysokogórskiego, wolisz się wspinać, a nie chodzić, planujesz również wspinaczki wielowyciągowe w słonecznej południowej części Europy – wybierz tę wersję.

Wersja Kurs wspinaczki  górskiej – całość na południu Europy. Jeżeli nie możesz uczestniczyć w kursie latem lub zdecydowanie nie lubisz moknąć, marznąć i godzinami chodzić z  plecakiem to kurs dla ciebie.

W Tatrach bywa kiepska pogoda (kraina deszczowców…) i granit długo wysycha (w odróżnieniu od Hollentalu, Dolomitów i Paklenicy). Są tam najdłuższe podejścia, najmniej wspinania, średnio dużo własnej asekuracji. Ale za to są to Tatry.

Pozostałe rejony oferują najlepszy stosunek wspinania do podchodzenia (w odróżnieniu od Tatr) czyli mało łażenia a dużo wspinania, chociaż różnią się między sobą:

Na początku i na końcu sezonu (maj, czerwiec, druga połowa września, październik i listopad) pogoda i warunki w Tatrach są kiepskie. Dlatego preferujemy wersje II (chyba że w Tatrach będzie dobrze). Od połowy czerwca do połowy września masz do wyboru wersje I i II z tym że wersja II jest już w Dolomitach.

Paklenica ma średniej długości drogi i krótkie podejścia, bardzo dużo własnej asekuracji, ale jest najdalej -10 godzin jazdy z Krakowa.

Dolomity są najtrudniejsze, mają  najdłuższe drogi, dużo własnej asekuracji, z pogodą bywa róznie jak to w górach wysokogórskich często jednak po porannych burzach mzona się wspinać do puźnego wieczoru. Nadają się idealnie na kurs  ponieważ oprócz trudnych dróg mają skomplikowane zejścia, zazwyczaj przeplatane zjazdami i sporo problemów logistycznych do rozwiązania (czyli do nauczenia się…)

Możesz poznać wspinanie w dużych ścianach wapiennych (Paklenica), dolomitowych (Dolomity) i granitowych (Tatry).

czas trwania:

W czasie trwania kursu 10 razy wyjdziemy w góry: 9 razy na wspinanie i raz na autoratownictwo. Zwykły dzień wspinaczkowy wygląda w ten sposób: wstajemy rano (dla niektórych jest to bardzo wcześnie rano), szybkie śniadanie i wyjście w góry. Zawsze lepiej wyjść wcześniej i wrócić przed ew. deszczem niż wisieć zmokniętym na ścianie tęskniąc za herbatką i śpiworem. Wspinamy się prawie cały dzień (jeżeli zrobimy szybko jakąś drogę to jeszcze pozjeżdżamy albo pójdziemy na następną) i po południu lub wieczorem wracamy do schroniska lub namiotu. W zależności od stanu ciała i ducha: wieczorem obiad i wykład lub obiad i śpiwór. Często zdarza się że wychodzimy na nocne wspinanie, bardzo pouczające…

Dni wspinaczkowe przedzielone są dniami odpoczynkowymi. Najczęściej są to po prostu dni w których siąpi lub leje… Możesz wtedy odsapnąć i uzupełnić zapasy jedzenia. Dnie odpoczynkowe będziemy też wykorzystywać do przemieszczania się pomiędzy rejonami wspinaczkowymi.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub prowadzi je jeden z naszych zaufanych instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu. Pod naszą opieką jest was trójka w jednej grupie. Tworzymy dwie dwójki: instruktor związany z jednym z was (na zmianę), sprawdza jednocześnie co robi pozostała dwójka.

Kurs taternicki i wspinaczki górskiej  wygląda tak:

W pierwszych dniach  kursu, zunifikujemy wiedzę z kursu skałkowego, będziemy wspólnie przygotowywać  się do drogi,  sprawdzać pogodę, odnajdywać naszą  górę a potem drogę w ścianie. W tej części kursu nasza instruktorska obecność jest opiekuńcza i dominująca -uczymy, pokazujemy, tłumaczymy.

W drugiej fazie kursu  cały czas czuwamy nad Waszym bezpieczeństwem, jednak teraz nasza rola  zmienia się na rolę instruktora-obserwatora. Wiemy, że uczycie się najwięcej gdy damy Wam przestrzeń na własne decyzje, sukcesy czy drobne porażki. Ta faza szkolenia jest niezwykle istotna, jeżeli chcecie nauczyć się samodzielności. Nie jest to dla nas instruktorów czas ani spokojny ani szybki. Wymaga dobrego poznania kursanta, jego słabych i mocnych stron. W tej części kursu pracujemy nad Waszą pewnością siebie, podejmowaniem wyzwań, samodzielnym zarządzaniem ryzykiem, ale też nad świadomością  popełniania błędów przy dużym zmęczeniu czy nadmiernym pośpiechu. Zmierzymy się z bardziej wymagającymi fizycznie i psychicznie większymi ścianami, drogami czy sytuacjami górskimi.

Kończąc kurs, szkolenie domykamy w roli Instruktora-doradcy. Jesteście już nauczeni sztuki wspinania oraz bardziej świadomi siebie samych, nabieracie  pewności siebie i zaufania do zespołu, zaczynacie kontrolować sytuacje.

czego się nauczysz ?

 • poznasz główne rodzaje śniegu, sposoby jego przeobrażania i budowę pokrywy śnieżnej
 • dowiesz się o mechanizmie powstawania lawin i ich najważniejszych typach: kiedy występują, jak wyglądają, co złego robią i jak się przed nimi chronić
 • wykonasz przekroje pokrywy śnieżnej, test twardości, test norweski i test obciążeniowy a później wspólnie je wszystkie zanalizujemy
 • nauczysz się wykorzystywać elektroniczne detektory lawinowe, będziesz poszukiwał nimi zasypane osoby a następnie odnajdziesz je sondą lawinową i odkopiesz
 • dowiesz się jak poruszać się w terenie zagrożonym lawinami i co robić jeżeli byłeś świadkiem zasypania kogoś przez lawinę

UWAGA: mamy do dyspozycji najbardziej różnorodny i największy w Polsce zestaw sprzętu: detektory lawinowe wszystkich typów dostępnych na rynku (dzięki temu nauczysz się posługiwać nimi niezależnie od tego jaki posiadasz lub zakupisz w przyszłości), sondy i łopaty różnych typów, plecak z systemem ABS (BCA) i avalung.

Zajęcia prowadzimy  w kameralnych 3-4 osobowych grupach od rana do piuźnego wieczoru -cały dzień na zewnątrz z duża ilością praktyki a wieczorem dwie godzinny wykładu, po którym gramy w karty lawinowe-karciana gra ucząca zarządzania ryzykiem lawinowy.

Chciałbym, żebyś po tym kursie czuł się w górach bezpieczniej i potrafił przewidzieć zagrożenie lawinowe.

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Tatry są najwyższą częścią łańcucha Karpat i jako jedyne góry w tej części Europy mają charakter alpejski. łańcuch ten rozciąga się od Przeł. Huciańskiej (Orawa) do Przeł. Zdziarskiej (Spisz) na stosunkowo niewielkiej powierzchni ok. 780 km2. Najwyższy szczyt to Gerlach (2.655m), który co ciekawe, nie leży w głównej grani Tatr.

Tatry nie są górami jednolitymi. Biorąc pod uwagę m.in. budowę geologiczną przyjęto następujący podział Tatr:

Tatry Zachodnie:
od Przeł. Huciańskiej do Przeł. Liliowe, z najwyższym szczytem Bystrą (2.250m), zbudowane są ze skał magmowych i osadowych. Czasami na skałach osadowych występują wyspy skał krystalicznych.

Tatry Wysokie:
od Przeł. Liliowe do Przeł. pod Kopą, (w ich grani leży Gerlach) zbudowane ze skał magmowych i sporadycznie osadowych.

Tatry Bielskie:
od Przeł. pod Kopą do Przeł. Zdziarskiej (najwyższy szczyt Hawrań 2.151m) zbudowane są wyłącznie ze skał osadowych.

Polska część Tatr zajmuje ok. 30% całej powierzchni tych gór, najwyższym szczytem są Rysy (2.499m).

Ponieważ Tatry Bielskie całkowicie, a Zachodnie prawie całe są niedostępne dla wspinaczy, działalność szkoleniową prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich.

grań Tatr

Podczas Zimowego kursu wspinaczkowego (w odróżnieniu od letniego) naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.

grań polskich Tatr Wysokich

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ta wersja jest niepewna. Kolejka zimą czesto nie chodzi ze względu na wiejący wiatr.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będę na Ciebie czekał w schronisku (N49.24339° E20.00721°).

grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej

noclegi

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 40zł do 60zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.
rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt: piepsy (co najmniej 9 różnych, najnowszych typów), sondy, łopaty lawinowe, plecak z systemem ABS (BCA). Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Powinieneś mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
plecak (ok. 40l)
ciepłe buty
buty do schroniska
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

co otrzymasz ?

 • satysfakcję
 • umiejętności pozwalające w przyszłości na samodzielne, bezpieczne poruszanie się w górach zimą
 • masę wrażeń, widoków i przeżyć
 • pewność, że ruszasz w trudne góry pod dobrą opieką
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

terminy i ceny

rok 2018

turnus 1r   – 05-07.01 –     850zł
turnus 23  – 13-14.01 –     550zł
turnus 4r  – 26-28.01 –     790zł
turnus 6   – 10-11.02 –      550zł
turnus 8r  – 23-25.02 –     790zł
turnus 9r –  03-05.03 –     790zł
turnus 10  – 10-11.03 –     550zł
turnus 12r – 23-25.03 –     790zł
turnus 13   – 30.03-01.04 – 850zł
turnus 15   – 14-15.04 –     550zł
turnus 17r – 27-29.04 –     790zł
turnus 0.3 – 15-16.12 –     550zł
turnus 0.4 – 29-30.12 –     650zł
rok 2019
turnus 1r – 04-06.01 –   850zł
turnus 2 – 12-13.01 –   550zł
turnus 3r – 25-27.01 –   790zł

pn-wt bezpośrednio po ZKTW                       650zł

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia
rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj
procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc
 2. wypełniasz pola z danymi
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację
 4. jak przelew zadatku wpłynie na konto dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wpłacony zadatek i wszystkie informacje logistyczne

pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni. masz wtedy czas na zrobienie przelewu zadatku, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych
 • zadatek zrobiony 30 dni przed kursem lub później jest bezzwrotny
 • jeżeli robisz rezerwację i zrezygnujesz z kursu wcześniej niż 30 dni przed kursem to z zadatku potrącamy 100zł na koszty biurowe
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni) to powinieneś wpłacić od razu całość kwoty
 • 7 dni przed kursem dopłacasz resztę kwoty do ceny kursu
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów

 1. Rodzaje śniegu, przeobrażenia.
 2. Rodzaje lawin, czynniki wywołujące lawiny.
 3. Przekroje śniegu, test twardości, test norweski, test KO, test obciążeniowy, trójkąt Muntera.
 4. Poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami.
 5. Postępowanie po zejściu lawiny.
 6. Detektory lawinowe: budowa i obsługa.
 7. Poszukiwanie zasypanego w lawinie przy wykorzystaniu detektorów lawinowych.
 8. Sondowanie pokrywy śnieżnej, odkopywanie zasypanych przez lawinę.

Zarezerwuj kurs

Lorem ipsum nulla from amet dolor amet.

Lorem ipsum dolor sit amet, pulvinar dapibus leo. Viverra mattis nisl nec lobortis. Quisque cursus ante mollis eros mattis, ac rutrum augue lacinia! Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo. Viverra mattis nisl nec lobortis. Quisque cursus ante mollis eros mattis, ac rutrum augue lacinia!

Masz pytania? skontaktuj sie z nami !

609-055-363

waldek@kilimanjaro.com.pl

Wybierz kurs, obóz lub wyprawę

Ilość osób

Imię Nazwisko*

Mail*

Telefon*

Dodatkowe pytania