Szczegóły kursu

Chcesz zdobywać samodzielnie alpejskie trzy i czterotysięczniki?

Cenisz sobie bezpieczeństwo?

Lód, firn i śnieg to Twój żywioł?

Kurs „wierzchołki alpejskie” przeznaczony jest dla osób, które ukończyły szkolenia zimowej turystyki wysokogórskiej I i II stopnia, oraz maja odpowiednie przygotowanie kondycyjnie!

 

Kurs zaawansowanej turystyki wysokogórskiej „Wierzchołki Alpejskie” dedykowany jest dla osób, które zamierzają wchodzić drogami klasycznymi na średnio trudne trzy i czerto-tysiączniki. Choć Tatry nie są już górami lodowcowymi to wczesna wiosna w Tatrach dają nam  namiastkę Alp latem z uwagi na podobne  warunki śniegowe  i słoneczne.

 • Najczęściej w Tatrach mamy wtedy alpejskie firny i jeżeli będą to na pewno nauczymy cię bardzo dobrze chodzić w rakach, poruszać się po stromych flankach śnieżnych, odświeżymy umiejętności  hamowania czekanem upadków ale również nauczymy cię jak hamować upadki gdy ten czekan stracisz.
 • Ponieważ w Alpach w trudniejszych miejscach często zawieszone są rożnego rodzaju stałe poręczówki to właśnie na tym kursie będziemy cię uczyć jak z nich poprawnie korzystać.
 • W Alpach z uwagi na odległości i silną operacje słoneczna  trzeba wychodzić jeszcze przed świtem, dlatego ścieżkę nawigacyjną  musisz umieć przygotowywać wcześniej  w GPS-e, dlatego  wiedzę z kursu zimowej turystyki zaawansowanej rozszerzymy między innymi  i o te umiejętność..
 • Alpejskie wycieczki w dniu ataku szczytowego to zwyczajowo  1000 metrów deniwelacji dziennie, dlatego kurs prowadzimy w Morskim Oku by takie przewyższenia były możliwe. Podobnie jak w Alpach latem i tu rano będzie twardy lód i betony w południe odpuszczone śniegi a późnym popołudniem na niektórych stokach niebezpieczna breje śnieżna. Każdy z tych rodzajów śniegu wymaga innych umiejętności poruszania się po nim, asekuracji i zasad zarządzania ryzykiem-będziemy cię tego uczyć!
 • Czeka nas jedna lub dwie wycieczki o dużej alpejskiej deniwelacji.  Najczęściej jest to Cubryna a gdy warunki śniegowe pozwalają i kondycja uczestników to czasami są to również Rysy.  Przed wycieczką będziemy nauczać cię sztuki taktyki wysokogórskiej, a w czasie wycieczki wysokogórskiej-odżywiania, zarządzania energia, asekuracją  i zmianą.
 • Będziemy poruszać się w terenie turystyczno-wspinaczkowym bo trudności techniczne mogą sięgać stopnia II w skali UIIA. Będziecie pod opieka instruktora, który zabierze Was w taki teren dlatego by dać Wam zapas doświadczenia i psychiki przed  Waszymi  samodzielnymi  wycieczkami alpejskimi w łatwiejszym już terenie. Sami zobaczycie że takie  trudności jak na kursie  są dla Was za duże i by samodzielnie kontrolować sytuacje, musicie  poruszać się w terenie łatwiejszym.
 • Alpy  latem niosą z sobą zagrożenie upadkiem do szczeliny lodowcowej dlatego przypomnimy sobie techniki autoratownictwa szczelinowego z I i II topnia  Kursu Zimowej Turystyki Wysokogórskiej, oraz dołożymy wyciąganie ze szczeliny rannego partnera.

forma zajęć:

Będziemy wspinać się i ćwiczyć w otoczeniu Morskiego Oka. To najbardziej wymagający rejon w Tatrach Polskich. Przeważają tu wystawy wschodnie, zachodnie  i północne, dzięki czemu od połowy marca do początku maja warunki są zbliżone do alpejskiego lata. No i po powrocie czeka na nas przytulne i klimaciarskie schronisko.

Od kursantów oczekujemy ponad przeciętnej  sprawności fizycznej pozwalającej poruszać się po szlakach w czasie krótszym niż  opisane w  przedziałach czasowych przewodnika czy mapy. Musimy wiedzieć o wszelkich zdrowotnych dolegliwościach, które mogły by zagrozić bezpieczeństwu uczestników. Informacje te będą poufne tylko dla instruktora prowadzącego.

czas trwania:

Zajęcia będą trwały cztery dni. Powinieneś być w schronisku dzień wcześniej, by odpocząć przed bardzo intensywnymi czterema dniami kursu. Przyjazd w dniu kursu rano z uwagi na narastające zmęczenie fizyczne, zwyczajowo skutkuje dezercją przed jego końcem.  Jest to kurs intensywny fizycznie, dlatego wypoczęty organizm na starcie jest tutaj kluczem do zarządzania bezpieczeństwem twoim i innych osób związanych z tobą liną. Pobudki podobnie jak w Alpach będą wczesnym świtem a powroty do schroniska popołudniem, potem wczesna kolacja i praca przygotowawcza do kolejnego dnia. Nudy nie będzie!

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy sami, czasami pomagają nam nasi przyjaciele  najwyższej klasy Instruktorzy PZA Taternictwa lub Alpinizmu. W grupie będzie maksymalnie cztery osoby.

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, świadomość  i rozwój, który pomoże ci bezpieczniej wchodzić na alpejskie wierzchołki.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas kursu „wierzchołki alpejskie” naszym głównym terenem działania będzie Dol. Rybiego Potoku czyli otoczenie Morskiego Oka. Tam, zwłaszcza na przełomie zimy i wiosny panują warunki zbliżone do alpejskich letnich. Zmrożone stoki śnieżne, partie lodowe i oczywiście mnóstwo mikstu, czyli terenu mieszanego, granie śnieżne i skalne. Przy tym długie i skomplikowane podejścia i zejścia… Taki teren doskonale nadaje się do nauki wspinania w wymagających, alpejskich warunkach.

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów.

Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca na stronę wschodnią odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 28zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (ok. 12zł) jadącego na Polanę Palenica( do godziny 18:00) potem zostaje ci taksówka. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości: na nogach drogą asfaltową ok 10km (skrótami szybciej) lub bryczką za 45zł do Włosienicy i stamtąd z buta już tylko 15min.
Na Palenicę możesz też dojechać swoim samochodem, ale parking kosztuje 20-30zł/dobę.

Instruktor będzie  czekał na  Ciebie w starym  schronisku  w Morskim Oku w pierwszym dniu kursu o godzinie 09:00 (N49.20141° E20.07115°).

 

 

noclegi, wyżywienie 

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko nad Morskim Okiem.

Tańszy wariant to noclegi w Starym Schronisku (N49.20141° E20.07115°). Pokoje 16 osobowe, łazienki, suszarki, prysznice, kuchnia turystyczna(konieczny własny śpiwór). Ceny ok 35-45 zł. Wygodniej śpi się w Nowym Schronisku. Pokoje są mniejsze 3-6 osobowe, na miejscu kuchnia i bar, zasięg wi-fi ale za to drożej, ok 50-70 zł. Więcej sprawdzisz na stronie schroniska. Po wpłacie zadatku dokonujemy osobiście rezerwacji dla Ciebie. Nocleg masz zarezerwowany również na noc poprzedzającą szkolenie!
Jeżeli posiadasz zniżki PTTK, lub legitymacje Alpinenverein to weź ze sobą legitymację będziesz mieć zniżkę na noclegi. Gdyby chciała z Tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację, w miarę wolnych miejsc.

Kuchnia w schronisku otwarta jest w sobotę i niedzielę od 08:00 w tygodniu od 09:00, śniadanie możesz kupić dzień wcześniej wieczorem lub delektować się swoim prowiantem przywiezionym z dołu. Kuchnia nie jest „wegetarian friendly”, dominuje domowe staropolskie jedzenie. W Schronisku dostępny jest cały czas wrzątek.

 

rzeczy do zabrania

sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę  i ubiór dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • jeśli jesteś niepełnoletni– pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
 • opcjonalnie legitymację PTTK,

jedzenie:

 • przywieź szturm żarcie -niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce i suszona wołowinę,
 • herbatę, cytrynę i miód lub sok
 • produkty na śniadania bo będziemy wychodzić ze schroniska przed otwarciem kuchni
 • na miejscu w schronisku możesz kupić  posiłki jednak kuchnia jest barowa. Jeżeli jesteś na diecie to musisz przywieź całe jedzenie z sobą, do dyspozycji jest jeszcze wrzątek a w starym schronisku kuchenka dwupalnikowa, patelnia, talerze, garnki i kubki.

konieczne:

 • nieprzemakalne buty zimowe*,
 • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**,
 • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
 • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
 • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
 • kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 Celcjusza**,
 • spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
 • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
 • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
 • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
 • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
 • jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:

wersja 1-bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste  typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celcjusza), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe**

 • plecak ok. 40-50l **,
 • gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
 • okulary lodowcowe,
 • niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
 • termos 07-1l,
 • ogrzewacze chemiczne do rąk i stup- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
 • mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
 • kompas,
 • krem przeciwsłoneczny,
 • pomadka do ust,
 • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni)
 • buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
 • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
 • naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek” + power bank+ ładowarka,
 • rzeczy do mycia,
 • śpiwór ***

sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, jest tego dużo i sporo kosztuje ale jeżeli jesteś już po kursie podstawowym i zaawansowanym to zapewne go już posiadasz!

 

 

polecane:

 • kijki teleskopowe,
 • GPS Etrex 30,
 • gumowe raczki do podejścia do schroniska,
 • stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!

*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej w Alpach najlepsze są lekkie specjalne buty skórzane lub techniczne typu:  Simond Alpinist LIGHT  lub Scarpa Charmoz OD. Jednak w Tatrach może jeszcze być za zimno i lepsze będą buty cieplejsze takie jak do zimowej turystyki wysokogórskiej. Jeżeli jednak chcesz przyjechać w butach alpejskich to koniecznie musisz mieć ogrzewane wkładki lub ogrzewacze chemiczne na zimne godziny poranne, buty muszą być absolutnie nieprzemakalne i z nieprzemakalnymi dobrymi   stuptutami. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne na kursie,jednak dla ciebie buty pod półautomaty ( ranty z tyłu)   w Alpy będą lepsze.  Buty nie mogą być ciasne!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arterix  są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne produkty marki Simond, która dystrybuowana jest w Polsce przez sklepy Decathlon i ma tradycję ponad 140 lat w produkcji sprzętu zimowego!

*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.

 

Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć !!!

rok 2020

turnus 2 – 19-22.03 – 1900 zł
turnus 3 – 26-29.03 – 1900 zł
turnus 4 – 02-05.04 – 1900 zł
turnus 5 – 10-13.04 – 2400 zł – Święta
turnus 6 – 16-19.04 – 1900 zł
turnus 7 – 30.04-03.05 – 2200 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

 1. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie alpejskim.
 2. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem (powtórka), technika francuska i frontalna, mieszana, wyhamowywanie obsunięć i upadków w śniegu firnowym z czekanem i bez.
 3. Asekuracja w  alpinizmie klasycznym – asekuracja w czasie wychodzenie na szczyty najłatwiejszymi drogami przez flanki śnieżne i granie śnieżne.
 4. Wspinaczka w dużej ekspozycji z asekuracją lotną na grani śnieżno-skalnej, oraz w  terenie mikstowym ubezpieczanym w stale punkty asekuracyjne  do II stopnia trudności.
 5. Zasady poruszania się w terenie lodowcowym, autoratownictwo szczelinowe. Samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej, wydobywanie z niej rannego – metody zaawansowane z użyciem przyrządów.
 6. Nawigacja w terenie wysokogórskim. Planowanie wycieczki, wyznaczanie azymutów w terenie, omijanie szczelin z wykorzystaniem azymutu, poruszanie się we mgle. Zaawansowane techniki z użyciem GPS-a, takie jak: wgrywanie mapy, rysowanie trasy, funkcja celuj i idź w urządzeniu  Garmin etrex 30.
 7. Poręczówki, zasady poruszania się w górę i w dół po poręczówkach  typu alpejskiego -grube liny okrętowe czy podobnie jak w himalajach  liny 8 mm. Ocena przydatności do użycia stałych poręczówek!

wykłady:

 1. Zagrożenia terenu alpejskiego.
 2. Przewodniki i mapy w Alpach-rodzaje, zasady korzystania.
 3. Aklimatyzacja, prawidłowe planowanie i przeprowadzanie.

 

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 609 055 363

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków