Szczegóły kursu

chcesz zdybywać alpejskie czterotysięczniki

lód, firn, śnieg to Twój żywioł

cenisz sobie bezpieczeństwo

kurs przygotowujący do samodzielnego zdobywania wierzchołków alpejskich  – kuszących i niebezpiecznych.

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Będziemy wspinać się i ćwiczyć w otoczeniu Morskiego. To najbardziej wymagający rejon w Tatrach Polskich. Przeważają tu wystawy wschodnie, zachodnie  i północne, dzięki czemu od połowy marca do początku maja warunki są zbliżone do alpejskiego lata. No i po powrocie czeka na nas przytulne i klimaciarskie schronisko.

czas trwania:

Zajęcia będą trwały cztery dni. Powinienes być w schronisku dzień wcześniej, żeby można było przygotowac sprzęt i wyposażenie. Wszystkie dni wypełnione będą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku). Jest to kurs mocno intensywny fizycznie, pobudki podobnie jak w Alpach będa wczesnym świtem a powroty do schroniska późnym popołudniem.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy my, czasami pomagają nam nasi przyjaciele Instruktorzy PZA Taternictwa lub Alpinizmu w grupie będzie maksymalnie 4 osób.

* forma zajęć

* czas trwania

* prowadzenie zajęć

forma zajęć:

W wersji I – całość w Tatrach, kurs prowadzimy w Tatrach polskich i czasami, jeżeli Wasza kieszeń na to pozwala lub zmus nas pogoda to również w Tatrach słowackich – tam są zdecydowanie droższe noclegi. Jeżeli jednak mamy zapowiedziane załamanie pogody dłuższe niż 3 dniowe, lub opad śniegu to kurs przenosimy na kilka dni na południe Europy. Wybór rejonów zależy od pogody oraz warunków a w małej części od nas samych. W tej sytuacji pogodowej dochodzą dodatkowe koszty dojazdu na południe Europy.

W wersji II – połowa w Tatrach i połowa na południu Europy, zazwyczaj prowadzimy kursy w Tatrach i, Dolomitach lub Paklenicy i Hollentalu. Najczęściej połowę kursu (5 dni wspinaczkowych) realizujemy w Tatrach (5 dni wspinaczkowych) a połowę w Paklenicy lub Dolomitach (4 dni wspinaczkowe + autoratownictwo).

Wersję III realizujemy od kwietnia do początku czerwca oraz od końca września do listopada i będą to kursy wspinaczki górskiej (tylko południe Europy), ponieważ w Tatrach nie ma jeszcze albo nie ma już warunków (śnieg).

Wersje kursu I, II i III mają swoje wady i zalety albo jak kto woli swoich zwolenników.

Podział kursu na Tatry i wapień/dolomit jest niezwykle cenny ponieważ dzięki temu poznacie różne góry wysokogórskie, różne rodzaje skały, różne rodzaje asekuracji, orientacji w ścianach i taktyki działania. Ponieważ każdy z tych rejonów różni się między sobą, nieraz znacznie, nauczycie się działać w różnym otoczeniu i w przyszłości poradzicie sobie w różnych górach. Podejścia pod ściany w Dolomitach to kilkadziesiąt minut, do tego dużo bardziej stabilna pogoda niz w Tatrach co zapewnia  dużą ilość przewspinanych wyciągów, Tatry zaś pokażą trudności orienatacyjne na podejściu zejściu, bo tam trwa to zawsze kika godzin. Z drugiej strony Tatry potrafią być doskonałą szkołą wysokogórskiego wspinania i jak tam przetrwacie to nie będą Wam straszne żadne góry. Za każdym razem uczymy Was prawdziwych gór więc w Tatrach, nawet gdy jest zimno czy daleko pod ścianę to też się wspinamy.

Wychodzimy z założenia, że każdy z Was może miec trochę inne możliwości, oczekiwania oraz aspiracje. Dlatego przygotowaliśmy dla Was różne wersje kursu. Sami zdecydujcie, która wersja dla Was będzie najlepsza.

Wersja Taternicki I- całość w Tatrach. Jeżeli jesteś wytrawnym turystą wysokogórskim, nie straszne Ci kilkugodzinne codzienne noszenie plecaka, wiatr, zimno i wilgoć, marzyłeś zawsze o prawdziwych Tatrach, chcesz poznać kilka dolin tatrzańskich – wybierz te wersję.

Wersja Taternicki II –połowa w Tatrach, połowa w Dolomitach czy Paklenicy. Jeżeli nie masz doskonałej kondycji piechura wysokogórskiego, wolisz się wspinać, a nie chodzić, planujesz również wspinaczki wielowyciągowe w słonecznej południowej części Europy – wybierz tę wersję.

Wersja Kurs wspinaczki  górskiej – całość na południu Europy. Jeżeli nie możesz uczestniczyć w kursie latem lub zdecydowanie nie lubisz moknąć, marznąć i godzinami chodzić z  plecakiem to kurs dla ciebie.

W Tatrach bywa kiepska pogoda (kraina deszczowców…) i granit długo wysycha (w odróżnieniu od Hollentalu, Dolomitów i Paklenicy). Są tam najdłuższe podejścia, najmniej wspinania, średnio dużo własnej asekuracji. Ale za to są to Tatry.

Pozostałe rejony oferują najlepszy stosunek wspinania do podchodzenia (w odróżnieniu od Tatr) czyli mało łażenia a dużo wspinania, chociaż różnią się między sobą:

Na początku i na końcu sezonu (maj, czerwiec, druga połowa września, październik i listopad) pogoda i warunki w Tatrach są kiepskie. Dlatego preferujemy wersje II (chyba że w Tatrach będzie dobrze). Od połowy czerwca do połowy września masz do wyboru wersje I i II z tym że wersja II jest już w Dolomitach.

Paklenica ma średniej długości drogi i krótkie podejścia, bardzo dużo własnej asekuracji, ale jest najdalej -10 godzin jazdy z Krakowa.

Dolomity są najtrudniejsze, mają  najdłuższe drogi, dużo własnej asekuracji, z pogodą bywa róznie jak to w górach wysokogórskich często jednak po porannych burzach mzona się wspinać do puźnego wieczoru. Nadają się idealnie na kurs  ponieważ oprócz trudnych dróg mają skomplikowane zejścia, zazwyczaj przeplatane zjazdami i sporo problemów logistycznych do rozwiązania (czyli do nauczenia się…)

Możesz poznać wspinanie w dużych ścianach wapiennych (Paklenica), dolomitowych (Dolomity) i granitowych (Tatry).

czas trwania:

W czasie trwania kursu 10 razy wyjdziemy w góry: 9 razy na wspinanie i raz na autoratownictwo. Zwykły dzień wspinaczkowy wygląda w ten sposób: wstajemy rano (dla niektórych jest to bardzo wcześnie rano), szybkie śniadanie i wyjście w góry. Zawsze lepiej wyjść wcześniej i wrócić przed ew. deszczem niż wisieć zmokniętym na ścianie tęskniąc za herbatką i śpiworem. Wspinamy się prawie cały dzień (jeżeli zrobimy szybko jakąś drogę to jeszcze pozjeżdżamy albo pójdziemy na następną) i po południu lub wieczorem wracamy do schroniska lub namiotu. W zależności od stanu ciała i ducha: wieczorem obiad i wykład lub obiad i śpiwór. Często zdarza się że wychodzimy na nocne wspinanie, bardzo pouczające…

Dni wspinaczkowe przedzielone są dniami odpoczynkowymi. Najczęściej są to po prostu dni w których siąpi lub leje… Możesz wtedy odsapnąć i uzupełnić zapasy jedzenia. Dnie odpoczynkowe będziemy też wykorzystywać do przemieszczania się pomiędzy rejonami wspinaczkowymi.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub prowadzi je jeden z naszych zaufanych instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu. Pod naszą opieką jest was trójka w jednej grupie. Tworzymy dwie dwójki: instruktor związany z jednym z was (na zmianę), sprawdza jednocześnie co robi pozostała dwójka.

Kurs taternicki i wspinaczki górskiej  wygląda tak:

W pierwszych dniach  kursu, zunifikujemy wiedzę z kursu skałkowego, będziemy wspólnie przygotowywać  się do drogi,  sprawdzać pogodę, odnajdywać naszą  górę a potem drogę w ścianie. W tej części kursu nasza instruktorska obecność jest opiekuńcza i dominująca -uczymy, pokazujemy, tłumaczymy.

W drugiej fazie kursu  cały czas czuwamy nad Waszym bezpieczeństwem, jednak teraz nasza rola  zmienia się na rolę instruktora-obserwatora. Wiemy, że uczycie się najwięcej gdy damy Wam przestrzeń na własne decyzje, sukcesy czy drobne porażki. Ta faza szkolenia jest niezwykle istotna, jeżeli chcecie nauczyć się samodzielności. Nie jest to dla nas instruktorów czas ani spokojny ani szybki. Wymaga dobrego poznania kursanta, jego słabych i mocnych stron. W tej części kursu pracujemy nad Waszą pewnością siebie, podejmowaniem wyzwań, samodzielnym zarządzaniem ryzykiem, ale też nad świadomością  popełniania błędów przy dużym zmęczeniu czy nadmiernym pośpiechu. Zmierzymy się z bardziej wymagającymi fizycznie i psychicznie większymi ścianami, drogami czy sytuacjami górskimi.

Kończąc kurs, szkolenie domykamy w roli Instruktora-doradcy. Jesteście już nauczeni sztuki wspinania oraz bardziej świadomi siebie samych, nabieracie  pewności siebie i zaufania do zespołu, zaczynacie kontrolować sytuacje.

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie i rozwój, który pomoże ci bezpiecznie wchodzić na alpejskie wierzchołki i wszędzie tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas kursu „wierzchołki alpejskie” naszym głównym terenem działania będzie Dol. Rybiego Potoku czyli otoczenie Morskiego Oka. Tam, zwłaszcza na przelomie zimy i wiosny panuja warunki zbliżone do alpejskich letnich. Zmrozone stoki śnieżne, partie lodowe i oczywiście mnóstwo mikstu, czyli terenu mieszanego, ggranie śnieżne i skalne. Przy tym dlugie i skomplikowane podejścia i zejścia… Taki teren doskonale nadaje się do nauki wspinania w wymagających, alpejskich warunkach.


grań polskich Tatr Wysokich

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów.

Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca na stronę wschodnią odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 28zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (ok. 12zł) jadącego na Polanę Palenica( do godziny 18:00) potem zostaje ci taksówka. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości: na nogach drogą asfaltową ok 10km (skrótami szybciej) lub bryczką za 45zł do Włosienicy i stamtąd z buta już tylko 15min.
Na Palenicę możesz też dojechać swoim samochodem, ale parking kosztuje 20-30zł/dobę.

Będę na Ciebie czekał w schronisku  w Morskim Oku (N49.20141° E20.07115°).

noclegi, wyżywienie 

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko nad Morskim Okiem.

Tańszy wariant to noclegi w Starym Schronisku (N49.20141° E20.07115°). Pokoje 16 osobowe, łązienki, suszarki, prysznice, kuchnia turystyczna(konieczny własny śpiwór). Ceny ok 35 zł. Wygodniej śpi się w Nowym Schronisku. Pokoje są mniejsze 3-6 osobowe, na miejscu kuchnia i bar, zasieg wi-fi ale za to drożej, ok 50 zł. Więcej sprawdzisz na stronie schroniska. Po wpłacie zadatku dokonujemy osobiscie rezerwacji dla Ciebie.
Jeżeli posiadasz zniżki PTTK, lub legitymacje Alpinenverein to weź ze sobą legitymację będziesz mierć zniżkę na noclegi. Gdyby chciała z Tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację, w miarę wolnych miejsc.

Kuchnia w schronisku otwarta jest w sobotę i niedzielę od 08:00 w tygodniu od 09:00, śniadanie możęsz kupić dzień wcześniej wieczorem lub delektować sie swoim prowiantem przywiezionym z dołu. Kuchnia nie jest „wegetarian friendly”, dominuje domowe staropolskie jedzenie. W Schronisku dostępny jest cały czas wrzątek.

rzeczy do zabrania
sprzęt

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i dziabki. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
buty do schroniska
plecak (ok. 40l)
okulary lodowcowe
gogle – jasne
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia

krem przeciwsłoneczny

pomadka do ustkijki teleskopowe
aparat fotograficzny

chemiczne pakiety grzewcze- na każdy dzień- dwa

kompas

mapa 1:25000 lub dokładniejsza

GPS Etrex 30

* do działalności alpejskiej latem najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.Dobrze mieć buty wodoszczelne, popołudniami śnieg rozmięka i robi się „breja”. Jeżeli nie masz wodoszczelnych butów przywieź ze sobą worki foliowe grube dopasowane do Twojej stopy wielkościowo typu „Jan Niezbędny”.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)
 • legitymacje Alpinenverein ( jeżeli masz)
 
 
 
rok 2020
turnus 1 – 12-15.03 – 1900 zł
turnus 2 – 19-22.03 – 1900 zł
turnus 3? – 26-29.03 – 1900 zł
turnus 4 – 02-05.04 – 1900 zł
turnus 5  – 10-13.04 – 1900 zł – Święta
turnus 6  – 16-19.04 – 1900 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.
 

 

 1. Zagrożenia terenu alpejskiego- zasady bezpieczeństwa. Niebezpieczeństwa gór lodowcowych.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie alpejskim.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem (powtórka),technika francuska i frontalna, mieszana, wyhamowywanie obsunięć w śniegu firnowym
 4. Asekuracja i zasady poruszania się w skale, mikście i lodzie. Podstawowe zasady.
 5. Zasady poruszania się w terenie lodowcowym, autoratownictwo szczelinowe. Samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej, wydobywanie rannego – metody zaawansowane z użyciem przyrządów.
 6. Nawigacja w terenie wysokogórskim. Planowanie wycieczki, wyznaczanie azymutów w terenie, omijanie szczelin z wykorzystaniem azymutu, poruszanie się we mgle.Zaawansowane techniki z urzyciem GPS-a  Garmin etrex 30.
 7. Wspinaczka z asekuracją lotną na grani skalnej.
 8. Wspinaczka w terenie mikstowym. Do II-go stopnia trudności.
 9. Zjazdy.Zjazdy na poręczówkach i  zjazdy z przesiadką.
 10. Poręczowki. Zasady poruszania się po poręczókach typu alpejskiego( grube liny okrętowe) i typu himalajskiego ( liny 8-10 mm)
 11. Aklimatyzacja. Prawidłowe planowanie i przeprowadzanie.
 12. Flanki śnieżne. Poruszanie się i asekuracja
 13. Granie śnieżne. Poruszanie się i asekuracja

Od kursantów oczekujemy średniej sprawności fizycznej pozwalającej poruszać się po szlakach w opisanych przewodnikowych przedziałach czasowych. Musimy wiedzieć o wszelkich zdrowotnych dolegliwościach, które mogły by zagrozić bezpieczeństwu uczestników. Informacje te będą poufne tylko dla instruktora prowadzącego.

 
 
 

terminy 2019r

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków