Szczegóły kursu

Lubisz długie, zimowe wędrówki pustymi szlakami?

Chcesz poruszać się zimą w trudniejszym terenie turystycznym?

Myślisz o wyjazdach w góry lodowcowe by zdobywać trudniejsze szczyty drogami klasycznymi?

 

Kurs przygotowuje Cię do samodzielnego zarządzania ryzykiem w czasie poruszania się zimą w turystycznym terenie wysokogórskim, który wymaga asekuracji liną. Pierwszy stopień turystyki był dla ciebie zapoznaniem się z zimą w Tatrach  i pokazaniem jakie są możliwości twojego dalszego rozwoju w obszarze nawigacji i asekuracji liną. Na kursie zaawansowanym tych właśnie umiejętności chcemy nauczyć cię dobrze.

 • Przypomnisz sobie co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały.
 • Poznasz metody nawigacji wysokogórskiej (mapa, kompas, GPS-podstawy) i będziesz je stosował w praktyce  w czasie wycieczek wysokogórskich.
 • Jeżeli pogoda pozwoli raz lub dwa razy przećwiczymy w  bardziej wymagającym terenie asekurację lotną na grani lub żebrze któregoś z wierzchołków  z powtórka z asekuracji poprzez ciało, z bloku z czekana, oraz z pół-wyblinki i asekuracje na grani śnieżnej.
 • Pogłębisz swoją wiedzę z zasad bezpieczeństwa  typowych dla zimy a związanych z zagrożeniem lawinowym, nawigacją, wychłodzeniem.
 • Przyjdzie nam torować w zespole i poprawnie zakładać szlak.
 • Nauczysz się prawidłowo stawać w rakach i właściwie pracować czekanem w naprawdę stromych śniegach, na skale i może w stromym lodzie.
 • Wpadniesz do szczeliny lodowcowej a potem przećwiczymy wydobywanie z niej  partnera i samodzielne z niej wyjdziesz.
 • Przed wycieczką będziemy nauczać cię sztuki taktyki -planowania, regeneracji itd,  a w czasie wycieczki wysokogórskiej-odżywiania, asekuracji, nawigacji, zarządzania energią i zmianą.

Kurs nie  jest prowadzony wg programu PZA ( który trwa trzy dni), bo choć zawiera wszystkie jego elementy i przygotowujące Was do turystycznej  samodzielności zima w górach typu Tatry to w  Kilimanjaro dołożyliśmy czwarty dzień w czasie, którego  nauczamy Was  autoratownictwa szczelinowego i profilaktyki lodowcowej. Nasza  pozycja lidera w zakresie podstawowych szkoleń z zimowej turystyki wysokogórskiej spowodowała że jako pierwsi opracowaliśmy zaawansowany kurs zimowej turystyki wysokogórskiej, a wieloletnia praca z turystami i obserwacja gdzie Was po kursach „nosiło” skłoniły nas do wzbogacenia go o dzień auto-ratownictwa szczelinowego.  Jeżeli jednak już wiesz  i planujesz wyprawy lodowcowe na łatwe technicznie szczyty  to rekomendujemy: kursu turystyki alpejskiej-lodowcowego, i później  kurs alpejski, który prowadzimy na lodowcach i są one dedykowane właśnie dla łatwych gór typu lodowcowego. Jeżeli myślisz o turystycznych trudniejszych technicznie szczytach alpejskich to zrób II i III stopień Zimowej Turystyki Wysokogórskiej, gdzie jest więcej nauczania w trudniejszym technicznie terenie i sumarycznie trzy dni auto-ratownictwa szczelinowego!

forma zajęć:  Na zaawansowanym kursie Zimowej Turystyki Wysokogórskiej będziemy chodzić na wyprawy w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To bardzo atrakcyjny rejon w Tatrach do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej zimą. Podejścia i zejścia są krótkie i mniej niż w innych dolinach Tatr wysokich zagrożone lawinami. Duży wybór szczytów i grani o zróżnicowanych trudnościach, a przy gorszej pogodzie możliwość działania na kilku żebrach i  progach skalnych. No i po powrocie przytulne schronisko.
 
czas trwania: Zajęcia będą trwały cztery pełne dni w terenie. Zaczynamy w czwartek o 10.00, powinieneś być w Murowańcu najpóźniej o 9.30. Pierwszy dzień poświęcony będzie na naukę umiejętności związanych bezpośrednio z podstawami nawigacji, najpierw w teorii by po południu i o zmroku uczyć się już jej w terenie. A wszystkie pozostałe dni wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku). Kurs kończymy w niedzielę około godziny 16-tej.

 

 

Przygotowanie do kursu:

Do kursu musisz się przygotować bo kiepską kondycja może  ci uniemożliwić udział w wycieczkach wysokogórskich! Ważne, żeby zacząć ćwiczyć sporty wytrzymałościowe (tlenowa praca mięśni).  Dobrym przygotowaniem będzie np: chodzenie po schodach w wysokich budynkach( zjeżdżaj windą), bieganie na granicy progów tlenowych na dystansach 10 km, ćwiczenia crossfit,  oraz marsze z plecakiem w dniu wolnym od pracy. Nic nie zastąpi wcześniejszych zimowych wycieczek w Tatry i Beskidy!

Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym, trudno najwyżej jeden dzień spędzisz w schronisku jeżeli kondycja nie pozwoli działać ci na pełnych obrotach przez cztery dni.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane  bo zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

prowadzenie zajęć: Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA, Instruktorzy TOPR i Przewodnicy Tatrzańscy, w grupie będą maksymalnie 4 osoby.
 • to co najcenniejsze: świadomość, umiejętności i doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać…

jak dojechać * noclegi * rzeczy do zabrania*

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej II-go stopnia  naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie krótsze niż w basenie Morskiego Oka, a szczyty na ogół łatwiejsze i mniej wrażliwe na trudne warunki lawinowe. Jeżeli jednak ogłoszona jest lawinowa „czwórka” to kurs przenoszony jest na inny termin lub odwoływany.

jak dojechać Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 25 min. Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości: Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona rosnąca „trójka” lub  „czwórka” lawinowa lub na Kasprowym wiatr powyżej 50 km/h to koniecznie idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny). Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej. Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego i silnego wiatru na pewno jest to droga najbezpieczniejsza. Będziemy na Ciebie czekali w schronisku .http://kilimanjaro.com.pl/images/gran_hala_1.jpg (N49.24339° E20.0072) .

.

noclegi: Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°). Rezerwację mam zrobioną dla wszystkich od czwartku do niedzieli. Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać na jeszcze jedną noc to nie powinno być  problemu. Zadzwoń tylko do recepcji Murowańca i powiedz że przyjeżdżasz do nas na kurs i potrzebujesz dodatkowy nocleg. Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ale dostępny jest darmowy wrzątek, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do słabego wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska. Cena za nocleg wynosi od 50 zł do 70 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

rzeczy do zabrania

sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę  i ubiór dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty:

 • dowód osobisty,
 • jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
 • opcjonalnie legitymację PTTK,

jedzenie:

 • przywieź szturm żarcie -niezamarzające batony energetyczne, suszone owoce i suszona wołowinę.
 • herbatę, cytrynę i miód lub sok
 • na miejscu w schronisku możesz kupić smaczne posiłki jednak kuchnia jest typowo polska. Jeżeli jesteś na diecie to musisz przywieź całe jedzenie z sobą, do dyspozycji jest jeszcze wrzątek.

konieczne:

 • buty zimowe*,
 • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**,
 • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
 • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
 • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**,
 • kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 Celciusza**,
 • spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
 • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
 • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
 • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
 • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
 • jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
  wersja 1- bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
  wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste  typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celcjusza), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe,
 • buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
 • plecak ok. 40-50l **,
 • gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
 • niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
 • termos 07-1l,
 • ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
 • mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
 • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni)
 • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
 • naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek” + power bank+ ładowarka,
 • rzeczy do mycia,
 • śpiwór ***

sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu od znajomych lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu  **

polecane:

 • kijki teleskopowe,
 • okulary lodowcowe,
 • krem przeciwsłoneczny-od marca do maja konieczny
 • pomadka do ust,
 • gumowe raczki do podejścia do schroniska
 • kompas
 • stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!

*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX lub Simond Alpinist), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Buty muszą być ciepłe i nie ciasne!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arterix i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne produkty marki Simond, która dystrybuowana jest w Polsce przez sklepy Decathlon i ma tradycję ponad 140 lat w produkcji sprzętu zimowego!

*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.

Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć !!!

rok 2019

turnus 0.1 MOko – 28.11-01.12 – 1400 zł
turnus 0.3 MOko – 05-08.12 – 1400 zł

 
rok 2020
turnus 1 – 02-05.01 – 1700 zł
turnus 2 – 09-12.01 – 1500 zł
turnus 3 – 16-19.01 – 1700 zł
turnus 4 – 23-26.01 – 1700 zł
turnus 5 – 30.01-02.02 – 1700 zł
turnus 6 – 06-09.02 – 1700 zł
turnus 7 – 13-16.02 – 1700 zł
turnus 8 – 20-23.02 – 1700 zł
turnus 9 – 27.02-01.03 – 1700 zł
turnus 10 – 05-08.03 – 1700 zł
turnus 11 – 12-15.03 – 1700 zł
turnus 12 – 19-22.03 – 1700 zł
turnus 13 – 26-29.03 – 1700 zł
turnus 14 – 02-05.04 – 1500 zł
turnus 15  – 10-13.04 – 1900 zł – Święta
turnus 16  – 16-19.04 – 1500 zł
turnus 17 – 23-26.04 – 1500 zł
turnus 18 – 30.04-03.05 – 1500 zł
turnus 19 – 07-10.05 – 1500 zł
 

Turnusy grudniowe prowadzimy w tym roku wyjątkowo jedynie w rejonie Morskiego Oka. Wszystkie pozostałe turnusy prowadzimy na Hali Gąsienicowej.

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

Procedura rezerwacji:

 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 700 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
 6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs II-go stopnia jest przewidziany dla osób zaawansowanych, więc konieczne jest wcześniejsze ukończenie zimowego kursu turystyki wysokogórskiej I-go stopnia i przygotowanie kondycyjne!
 • oczekujemy od Ciebie  co najmniej przeciętną wydolność fizyczną i  chcemy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

 

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej II stopnia (rozszerzony)

 1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem ekspozycji, wychłodzenia, zagrożenia lawinowego, braku widoczności.
 2. Dodatkowe informacje o zaawansowanym sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Zasady asekuracji: asekuracja lotna na grani skalnej, śnieżnej, w miejscach ubezpieczonych w  stałe  punkty asekuracyjne jak łańcuchy, klamry i  asekuracja w śniegu (powtórka stanowisk z czekana, grzyba,pół wyblinki  dodatkowo asekuracja poprzez ciało , z głazu)
 4. Przypomnienie niezbędnych węzłów: wyblinka, pół wyblinka, ósemka, kluczka, bloker, motyl, skracanie liny, buchtowanie liny.
 5. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, wszystkie techniki
 6. Zasady poruszania się w terenie lodowcowym, autoratownictwo szczelinowe. Samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej, powtórzenie metod flaschencug, oraz flaschencug szwajcarski – metody zaawansowane, z użyciem przyrządów zaciskowych.
 7. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych.
 8. Podstawy nawigacji w terenie górskim. Planowanie wycieczki, wyznaczanie azymutów w terenie, omijanie szczelin z wykorzystaniem azymutu, poruszanie się we mgle. Podstawy pracy z urządzaniem dedykowanym wysokogórskim GPS typu Garmin
 9. Opcjonalnie: poruszanie się po poręczówkach

Jeżeli pogoda uniemożliwi nam  działanie na szczytach i graniach to naukę asekuracji lotnej prowadzimy na niższych żebrach również z nauczaniem poruszania się po poręczówkach !

Jako Kilimnajaro szkolimy zimową turystykę wysokogórską już kilkanaście lat i jesteśmy liderem tych szkoleń w Polsce. Po latach doświadczeń i modyfikacji tak tworzymy programy kursów by umiejętności jakich chcemy Was nauczyć były możliwe do opanowania w pełnych czterech dniach kursu z zachowaniem dużej intensywności nauczania.

rok 2019

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 609 055 363

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków