Szczegóły kursu

Lubisz długie, zimowe górskie wędrówki pustymi szlakami?

Wiesz, że góry wtedy są najpiękniejsze!

Cenisz sobie bezpieczeństwo?

Dotychczas chodziłeś/-aś po Tatrach tylko latem, a chcesz poznawać je także w zimie.

Zacznij więc od 4-dniowego kursu zimowej turystyki wysokogórskiej!

Kurs przygotowuje  Cię do samodzielnego zarządzania ryzykiem  zimą w terenie turystycznym i wysokogórskim. Kurs nauczy cię  szeregu niezbędnych umiejętności, pokaże Ci co możesz w górach robić i jakie są dalsze możliwe kierunki twojego rozwoju.

 • najpierw poznasz co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały, poznasz niezbędny sprzęt i ubiór konieczny w Tatrach zimą,
 • będziemy hamować upadki na stoku,
 • przećwiczymy asekurację lotną na grani lub żebrze któregoś z wierzchołków w otoczeniu Hali Gąsienicowej lub Morskiego Oka,
 • poznasz podstawowe zasady bezpieczeństwa  typowe dla zimy w lodzie, trawkach i śniegu,
 • przyjdzie nam torować w zespole i poprawnie zakładać szlak,
 • nauczysz się prawidłowo układać stopy i właściwie pracować czekanem w stromym lodzie czy śniegu,
 • dowiesz się jak najbezpieczniej poruszać się po lodowcu,
 • wpadniesz do szczeliny lodowcowej a potem przećwiczymy wydobywanie z niej  partnera, budując stanowiska w śniegu i zakładając system do wyciągania,
 • wykopiemy jamę śnieżną, lub kopiec śnieżny a jeżeli śniegi będą twarde  to ci ją pokażemy,
 • poznasz podstawy nawigacji wysokogórskiej,
 • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych, poznasz podstawy wiedzy lawinowej,
 • będziemy nauczać cię sztuki taktyki w czasie wycieczki wysokogórskiej, planowania, odżywiania,zarządzania energia.

Kurs nie  jest prowadzony wg programu PZA bo choć zawiera wszystkie jego elementy to w naszym programie kilka godzin przeznaczyliśmy na  nauczania autoratownictwa szczelinowego i profilaktyki lodowcowej. Nasza pozycja lidera na rynku szkoleń z zimowej turystyki pokazała nam gdzie Was po kursie  poniosło. W praktyce okazuje się że szybciej niż sadziliście lądujecie w górach lodowcowych! Kilka godzin szkolenia ze skomplikowanego autoratownictwa szczelinowego uzmysławia Wam  że jest to możliwe ale trudne i że na tym etapie kluczem jest profilaktyka-której oczywiście też was uczymy!

Różnica między latem a zimą jest spora, w górach nawet olbrzymia. Ten kurs wprowadzi cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj też że warto go uzupełnić kursami: lawinowym i nawigacji, a później w zależności od Waszych preferencji wyższymi stopniami kursów zimowej turystyki lub kursami turystyki alpejskiej.

 Przy złej pogodzie z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i instruktorów, kiedy nie możemy działać  na graniach lub w okolicy wierzchołków program kursu jest modyfikowany  i powiększany jest o szkoleniowy pakiet lawinowy, surwiwalowy  i nawigacyjny.

 

forma zajęć:

Będziemy chodzić na wycieczki w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najbezpieczniejszy rejon w Tatrach do rozpoczęcia przygody z zimą, podejścia krótkie  i najmniej zagrożone lawinami!
Drugim rejonem jest Dolina Rybiego Potoku a konkretnie otoczenie Morskiego Oka. Tutaj teren jest poważniejszy, przez co kurs ciekawszy, jednak prowadzenie w nim szkolenia przy rosnącej lawinowej trójce jest zbyt niebezpieczne i w takiej sytuacji kurs jest przenoszony w bardziej bezpieczną lokalizacje.
W obu lokalizacjach jest duży wybór szczytów o zróżnicowanym charakterze i trudnościach,  lodospady i przygotowane przez nas specjalne miejsca szkoleniowe.

No i po powrocie przytulne schronisko.

czas trwania:

Zajęcia będą trwały cztery pełne dni w terenie. Zaczynamy o 10.00, powinieneś być w Murowańcu lub Morskim Oku najpóźniej  o 9.30 (w czwartek lub poniedziałek). Pierwszy dzień poświęcony będzie na rozdanie sprzętu i naukę umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zima w górach czyli: hamowanie upadków czekanem, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych, a wieczorem czeka Was poznanie kilku podstawowych węzłów. Wszystkie pozostałe  dni będą wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku). Kończymy ostatniego dnia (niedziela lub czwartek) około godziny 16-tej.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA: Instruktorzy Alpinizmu, Instruktorzy Taternictwa, Instruktorzy Narciarstwa Wysokogórskiego, Przewodnicy Tatrzańscy najwyższej klasy I i II, przewodnicy IVBV i Instruktorzy TOPR. W grupie będzie maksymalnie 6 osób.

 

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: wiedzę, świadomość i doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie  do tej pory albo nie mogłeś albo nie potrafiłeś.
 • na kursie zazwyczaj jest kilka grup więc możliwe że poznasz partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać..

 

* jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej zimą jest najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, szlaki są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki turystyki wysokogórskiej  w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu  znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów i progów trawiasto skalnych idealnych do ćwiczeń i dostępnych nawet w trudnych warunkach.   http://kilimanjaro.com.pl/images/3_doliny_1.jpg

Teren wokół Morskiego Oka jest również ciekawy turystycznie, jednak  szlaki i wierzchołki są trudniejsze, a odległości większe. Tam również mamy specjalnie przygotowane przez nas poligony szkoleniowe  z atrakcyjnymi lodospadami i progami mikstowymi (skalno-trawiasto-śnieżnymi). Niestety całościowo Morskie Oko jest bardziej wrażliwe lawinowo i jeżeli mamy ogłoszoną lawinową  rosnąca „trójkę” to kurs przenosimy  w bezpieczniejszą lokalizacje.

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” lub rosnąca „trójka ” lawinowa  albo wiał silny wiatr na Kasprowym powyżej 70 km/h TO IDŹ KONIECZNIE  drogą od Brzezin szlakiem czarnym. Absolutnie odpada szlak żółty Doliną Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego  30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego czy silnego wiatru na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będziemy na Ciebie czekać w schronisku .http://kilimanjaro.com.pl/images/gran_hala_1.jpg”  N49.24339° E20.0072 na małej sali telewizyjnej.

Natomiast jeżeli będziemy się wspinali w otoczeniu Morskiego Oka to musisz się dostać z Zakopanego na Polanę Palenica. Busiki odjeżdżają z parkingu na przeciwko dworca PKS, kierunek Morskie Oko lub Polana Palenica. Tam wysiadasz i czeka Cię upojny spacer 8 km drogą asfaltową do schroniska nad Morskim Okiem. Będziemy na ciebie czekać w Starym Schronisku w Morskim Oku w kuchni.

noclegi

W dolinie Suchej Wody naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Rezerwację mam zrobioną dla wszystkich od czwartku do niedzieli. Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać na jeszcze jedną noc to zadzwoń tylko do recepcji Murowańca i powiedz że przyjeżdżasz do nas na kurs i chcesz dodatkowy nocleg.

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 45 zł do 65 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj nam znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

W Morskim Oku śpimy najczęściej w Starym lub Nowym schronisku, w zależności od dostępnych miejsc. Stare Schronisko jest mniej komfortowe, wymaga własnego śpiworu ale można w nim samodzielnie gotować. Nowe schronisko ma małe, komfortowe pokoje z pościelą, ale nie ma możliwości samodzielnego przyrządzania posiłków, które można robić  w starym schronisku- kuchnia z piecem i kuchenka elektryczna.

rzeczy do zabrania

sprzęt:

Zapewniamy cały niezbędny sprzęt (raki, czekany, kaski, detektory lawinowe, łopaty, sondy itd.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze swojej strony musisz zaopatrzyć się w zimowe buty turystyczne, plecak, czołówkę i ubiór dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty:
dowód osobisty,
jeżeli jeszcze dowodu nie posiadasz – pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie,
opcjonalnie legitymację PTTK,

jedzenie:

W każdej lokalizacji możesz korzystać z posiłków typowej polskiej kuchni serwowanych w schronisku. W Murowańcu do dyspozycji gości jest wrzątek zaś w Morskim Oku w starym schronisku dodatkowo dwupalnikowa kuchenka elektryczna na której możecie coś odgrzać- często jednak zajęta.

Przywieź ze sobą na pewno szturm żarcie: nie zamarzające batony energetyczne, suszone owoce, herbatę z cytryna i miodem lub sokiem do termosu.

konieczne:

 • buty zimowe*,
 • ochraniacze (stuptuty), bez nich nie da się działać, maja być : wąskie, wysokie z zamkiem lub rzepem z przodu i regulacyjną zapinką tylko na zewnątrz buta, nie są one konieczne tylko wtedy gdy buty posiadają takie zintegrowane stuptuty które ma np: Scarpa Pfanthom 6000**
 • zewnętrzna oddychająca kurtka przeciwdeszczowa nie za ciasna, bo w zamieci ubierzesz ją jako ostatnią warstwę ubrania**,
 • ciepła kurtka  najlepiej primaloftowa lub puchowa chroniąca od wiatru i śniegu z dużym kapturem, wysoką garda **,
 • ciepła bluza polarowa lub lepiej kurtka hybrydowa: primaloft/softshel/polar**;
 • kamizelka puchowa- jeżeli jesteś zmarzluch lub temperatury w czasie kursu mają spaść poniżej -15 Celciusza**,
 • spodnie chroniące od wiatru i śniegu, najlepiej z rozsuwanymi zamkami po bokach**,
 • ciepłe spodnie z polara lub lepiej z primaloftu,
 • oddychające dwa podkoszulki w teren i bawełniane do schroniska **,
 • czapka, a znacznie lepiej kominiarka**,
 • co najmniej dwie pary bardzo ciepłych skarpet,
 • jedna lub lepiej obie wersje zestawów rękawiczek poniżej:
  wersja 1- bardzo ciepłe jednopalczaste rękawice-łapawice typu puchowe Simond Makalu, konieczne dla zmarzluchów plus cienkie rękawiczki polarowe do środka**,
  wersja 2 – rękawiczki pięciopalczaste  typu Simond Cascade plus ogrzewacze chemiczne (wszystkie rękawiczki pięciopalczaste nie są wystarczające gdy temperatura odczuwalna spadnie poniżej -10 Celcjusza), plus zapasowe ciepłe rękawiczki polarowe;
 • buty do schroniska i pod prysznic typu crocsy,
 • plecak ok. 40-50l **,
 • gogle nieparujące i z jasna szybka, bo w zamieci coś musisz widzieć a widać i tak mało!
 • niezawodna czołówka i zapasowe baterie,
 • termos 07-1l,
 • ogrzewacze chemiczne do rąk i stóp- konieczne jeżeli nie masz łapawic puchowych lub masz buty jednowarstwowe, gdy jesteś zmarzluch lub gdy maja być duże mrozy,
 • mapa Tatr 1:25 000- musisz trafić do schroniska,
 • gotówka, w schroniskach można płacić kartą jednak czasami terminale się psują,
 • naładowany telefon z wpisanym numerem TOPR 601 100 300 z wgraną aplikacją „na ratunek”+ power bank+ ładowarka,
 • rzeczy do mycia,
 • śpiwór ***.

Sprzęt konieczny powyżej musisz mieć na kursie, kurtki techniczne można zastąpić większa ilością polarów jednak i tak jest tego dużo i sporo kosztuje wiec jeżeli to przekracza twój budżet to zastanów się czy nie możesz pożyczyć części sprzętu od znajomych lub wybierz niskobudżetową wersję zakupu  **

polecane:

 • kijki teleskopowe,
 • okulary lodowcowe,
 • krem przeciwsłoneczny-od marca do maja konieczny,
 • pomadka do ust,
 • gumowe raczki do podejścia do schroniska,
 • kompas,
 • apteczka osobista( bandaż elastyczny, gaziki, plastry na obtarcia, stripy-szwy, plaster, nożyk lub nożyczki, folia NRC, własne leki na gardło, przeziębienia i przeciwbólowe na które nie jesteście uczuleni).
 • stopery do uszu, jeżeli chcesz się wyspać!

*do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX lub niskobudżetowe Simond Alpinist), mogą być też inne buty dostosowane do warunków zimowych. Najlepiej, aby miały maksymalnie sztywną podeszwę. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne. Buty muszą być ciepłe i nie ciasne!

** kurs to nie wyprawa na Everest, ale w Tatrach lubi wiać i najczęściej jest bardzo zimno, dlatego konieczne są ciepłe, oddychające i chroniące od wiatru ubrania. Marki takie jak Patagonia, Marmot, Arterix i są specjalistami w tej branży i jeżeli cię na nie stać to je polecamy, jednak dla kieszeni przeciętnego Kowalskiego na zimowy kurs w zupełności wystarczą najkorzystniejsze cenowo na rynku  alpinistyczne produkty marki Simond, która dystrybuowana jest w Polsce przez sklepy Decathlon i ma tradycję ponad 140 lat w produkcji sprzętu zimowego!

*** tylko gdy noclegi są w starym schronisku w Morskim Oku.

Pakuj się z tej listy tak żeby niczego nie zapomnieć !!!

rok 2019

turnus 0.1 MOko – 28.11-01.12 – 990 zł
turnus 0.2 MOko – 02-05.12 – 900 zł
turnus 0.3 MOko – 05-08.12 – 990 zł
turnus 0.4 MOko – 09-12.12 – 900 zł
turnus 0.5 MOko – 12-15.12 – 990 zł (nocleg w Zakopanem)
turnus 0.6 MOko – 16-19.12 – 900 zł
turnus 0.7 MOko – 19-22.12 – 990 zł (nocleg w Zakopanem)
turnus 0.8 MOko – 27-30.12 – 1800 zł (nocleg w Zakopanem)

 
rok 2020
turnus 1 – 02-05.01 – 1300 zł
turnus 1.1 – 06-09.01 – 900 zł
turnus 2 – 09-12.01 – 1100 zł
turnus 2 MOko – 09-12.01 – 1100 zł
turnus 2.1 – 13-16.01 – 900 zł
turnus 3 – 16-19.01 – 1200 zł
turnus 3 MOko – 16-19.01 – 1200 zł
turnus 3.1 – 20-23.01 – 1100 zł
turnus 4 – 23-26.01 – 1200 zł
turnus 4 MOko – 23-26.01 – 1200 zł
turnus 4.1 – 27-30.01 – 1100 zł
turnus 5 – 30.01-02.02 – 1200 zł
turnus 5 MOko – 30.01-02.02 – 1200 zł
turnus 5.1 – 03-06.02 – 1100 zł
turnus 6 – 06-09.02 – 1200 zł
turnus 6 MOko – 06-09.02 – 1200 zł
turnus 6.1 – 10-13.02 – 1100 zł
turnus 7 – 13-16.02 – 1200 zł
turnus 7.1 – 17-20.02 – 1100 zł
turnus 8 – 20-23.02 – 1200 zł
turnus 8.1 – 24-27.02 – 1100 zł
turnus 9 – 27.02-01.03 – 1200 zł
turnus 9 MOko – 27.02-01.03 – 1200 zł
turnus 9.1 – 02-05.03 – 1100 zł
turnus 10 – 05-08.03 – 1200 zł
turnus 10 MOko – 05-08.03 – 1200 zł
turnus 10.1 – 09-12.03 – 1100 zł
turnus 11 – 12-15.03 – 1200 zł
turnus 11 MOko – 12-15.03 – 1200 zł
turnus 11.1 – 16-19.03 – 1100zł
turnus 12 – 19-22.03 – 1200 zł
turnus 12 MOko – 19-22.03 – 1200 zł
turnus 12.1 – 23-26.03 – 1100 zł
turnus 13 – 26-29.03 – 1200 zł
turnus 13 MOko – 26-29.03 – 1200 zł
turnus 13.1 – 30.03-02.04 – 1100 zł
turnus 14 – 02-05.04 – 1200 zł
turnus 14 MOko – 02-05.04 – 1200 zł
turnus 15  – 10-13.04 – 1500 zł – Święta
turnus 16  – 16-19.04 – 1100 zł
turnus 17 – 23-26.04 – 1100 zł
turnus 18 – 30.04-03.05 – 1100 zł
turnus 19 – 07-10.05 – 1100 zł
 

Turnusy grudniowe prowadzimy w tym roku wyjątkowo jedynie w rejonie Morskiego Oka. Wszystkie pozostałe turnusy prowadzimy na Hali Gąsienicowej.

Turnusy od 2 do 13 (z wyjątkiem 7 i 8), czyli od 09.01 do końca marca prowadzimy również w Morskim Oku.

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – na dole strony.

Procedura rezerwacji:

 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 500 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne,
 6. do 7 dni przed kursem wpłacasz pozostałą część opłaty za szkolenie; w przypadku rezygnacji wpłacone pieniądze nie podlegają zwrotowi.

 

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 10 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs podstawowy I-go stopnia jest przewidziany dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz, a kiepską kondycja może  ci uniemożliwić udział w wycieczkach wysokogórskich! Ważne, żeby zacząć ćwiczyć sporty wytrzymałościowe (tlenowa praca mięśni).
Dobrym przygotowaniem będzie chodzenie po schodach w wysokich budynkach (zjeżdżaj windą), bieganie na dystansach  do 10 km, ćwiczenia crossfit,  długie marsze z plecakiem w dniu wolnym od pracy.
Nic nie zastąpi wcześniejszych letnich wycieczek w Tatry czy zimowych w Beskidy.
Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem i odpocznij (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka).
Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją.
Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym, trudno najwyżej jeden dzień spędzisz w schronisku jeżeli kondycja nie pozwoli działać ci na pełnych obrotach przez wszystkie dni kursu.
Zwiększ natomiast ilość chodzenia dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane  bo zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej I stopnia (podstawowy)

 1. Zimowe zagrożenia terenu wysokogórskiego- zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w wysokogórskim terenie turystycznym zimą.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem: technika francuska, frontalna, mieszana, wyhamowywanie obsunięć i upadków w stromym śniegu w różnych konfiguracjach.
 4. Zasady asekuracji: asekuracja lotna, asekuracja poprzez ciało, asekuracja z czekana, zakładanie stanowisk w śniegu (grzyb śnieżny, czekan, plecak, łopata), nauka niezbędnych węzłów.
 5. Niebezpieczeństwa gór lodowcowych, zasady poruszania się w terenie lodowcowym, profilaktyka lodowcowa. Autoratownictwo szczelinowe – metody podstawowe.
 6. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych, odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 7. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego.
 8. Podstawy nawigacji.
 9. Planowanie, taktyka  i zarządzanie energią w czasie wycieczki wysokogórskiej.
 10. Opcjonalnie: nauczanie techniki poruszania się w lodzie.

Jako Kilimnajaro szkolimy zimową turystykę wysokogórską już kilkanaście lat i jesteśmy liderem tych szkoleń w Polsce. Po latach doświadczeń i modyfikacji tak tworzymy programy kursów by umiejętności jakich chcemy Was nauczyć były możliwe do opanowania w pełnych czterech dniach kursu z zachowaniem dużej intensywności nauczania.

 Przy złej pogodzie z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i instruktorów, gdy nie możemy działać  na graniach lub w okolicy wierzchołków program kursu jest modyfikowany  i powiększany jest o szkoleniowy pakiet lawinowy, surwiwalowy  i nawigacyjny!

rok 2019

rok 2020

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 609 055 363

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków