Szczegóły kursu

lubisz długie, zimowe wędrówki pustymi szlakami

wiesz, że góry wtedy są najpiękniejsze

cenisz sobie bezpieczeństwo

szukasz ludzi z którymi będziesz mógł wędrować po górach 

 

tylko 4 dni a doświadczenie bezcenne – to kurs dla Ciebie !

czego się nauczysz ?

Kurs przygotuje Cię do samodzielnego zarządzania ryzykiem w czasie poruszania się zimą w terenie wysokogórskim.

 • najpierw poznasz co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować upadki na stoku, zakładać stanowiska w śniegu
 • przećwiczymy asekurację lotną na grani lub żebrze któregoś z wierzchołków w otoczeniu Hali Gąsienicowej lub Morskiego Oka
 • poznasz podstawowe zasady bezpieczeństwa  typowe dla zimy w lodzie, trawkach i śniegu
 • przyjdzie nam torować w zespole i poprawnie zakładać szlak
 • nauczysz się prawidłowo układać stopy i właściwie pracować czekanem w stromym lodzie czy śniegu
 • dowiesz się jak najbezpieczniej poruszać się po lodowcu
 • wpadniesz do szczeliny lodowcowej a potem przećwiczymy wydobywanie z niej  partnera
 • wykopiemy jamę śnieżną, lub kopiec śnieżny a jeżeli śniegi będą twarde  to ci ją pokażemy
 • poznasz podstawy nawigacji wysokogórskiej
 • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych, poznasz podstawy wiedzy lawinowej
 • będziemy nauczać cię sztuki taktyki w czasie wycieczki wysokogórskiej, planowania, odżywiania,zarządzania energia

Kurs nie  jest prowadzony wg programu PZA. Jest efektem naszego wieloletniego szkolenia turystów zimowych i ułożyliśmy go tak by znalazło się w nim również kilka godzin nauczania autoratownictwa szczelinowego i profilaktyki lodowcowej, które dla wielu z Was może być cenną wiedzą przy późniejszych wyjazdach w góry lodowcowe.

Różnica między latem a zimą jest spora, w górach nawet olbrzymia. Ten kurs wprowadzi cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj też że warto go uzupełnić kursami: lawinowym i nawigacji.

 

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Będziemy chodzić na wyprawy w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najpopularniejszy rejon w Tatrach do rozpoczęcia przygody z zimą. Podejścia najkrótsze  i najmniej zagrożone lawinami.
Drugim rejonem jest Dolina Rybiego Potoku a konkretnie otoczenie Morskiego Oka. Tutaj teren jest poważniejszy, przez co kurs ciekawszy, ale prowadzenie w nim szkolenia przy 4 stopniu zagrożenia lawinowego jest niemożliwe. W takiej sytuacji kurs jest przenoszony w bardziej bezpieczne miejsce.
W obu lokalizacjach jest duży wybór dróg o zróżnicowanym charakterze,  lodospady i przygotowane przez instruktorów miejsca szkoleniowe.

No i po powrocie przytulne schronisko.

czas trwania:

Zajęcia będą trwały cztery pełne dni w terenie. Zaczynamy o 10.00, powinieneś być w Murowańcu lub Morskim Oku najpóźniej  o 9.30 (w czwartek lub poniedziałek). Pierwszy dzień poświęcony będzie na naukę umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zima w górach czyli hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych a wieczorem poznanie podstaw asekuracji i przygotowanie sprzętu. A wszystkie pozostałe wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku). Kończymy ostatniego dnia (niedziela lub czwartek) około godziny 17-tej.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA,  Przewodnicy Tatrzańscy najwyższej klasy I i II , lub Instruktorzy TOPR a w grupie będzie maksymalnie 6 osób.

 

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • możliwe że w poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro – może się przydać..

 

* jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.   http://kilimanjaro.com.pl/images/3_doliny_1.jpg

Z kolei teren wokół Morskiego Oka jest ciekawszy wspinaczkowo, drogi i wierzchołki są trudniejsze. Ale niestety ten teren jest bardziej wrażliwy lawinowo i jeżeli mamy ogłoszoną „czwórkę” lub mocną „trójkę” to przenosimy kurs na Halę Gąsienicową.

turnusy w trakcie całej zimy prowadzimy na Hali Gąsienicowej
turnusy od 3 do 12 czyli od 18.01 do końca marca prowadzimy również w Morskim Oku

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona „czwórka” lub bardzo silny wiatr powyżej 80 km/h to idź koniecznie drogą od Brzezin szlakiem czarnym. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Niestety, to tylko możliwość teoretyczna. W 1/3 przypadków kolejka nie chodzi ze względu na wiatr, ale o tym dowiecie się dopiero na miejscu, jak już będzie za późno… Nie planujecie tego wariantu jako szybkiego dojścia rannego, ew. możecie go wykorzystać jak chcecie przyjechać dzień wcześniej.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego czy silnego wiatru napewno jest najbezpieczniejsza.

Będziemy na Ciebie czekać w schronisku .http://kilimanjaro.com.pl/images/gran_hala_1.jpg”  N49.24339° E20.0072

 

Natomiast jeżeli będziemy się wspinali w otoczeniu Morskiego Oka to musisz się dostać z Zakopanego na Polanę Palenica. Busiki odjeżdżają z parkingu na przeciwko dworca PKS, kierunek Morskie Oko lub Polana Palenica. Tam wysiadasz i czeka Cię upojny spacer 8km drogą asfaltową do schroniska nad Morskim Okiem.

noclegi

W dolinie Suchej Wody naszym domem będzie schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Rezerwację mam zrobioną dla wszystkich od czwartku do niedzieli. Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać na jeszcze jedną noc to nie będzie żadnego problemu. Zadzwoń tylko do recepcji Murowańca i powiedz że przyjeżdżasz do mnie na kurs i chcesz dodatkowy nocleg.

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 45 zł do 65 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

W Morskim Oku śpimy w Starym lub Nowym schronisku, w zależności od dostępnych miejsc. Stare Schronisko jest mniej komfortowe, wymaga własnego śpiworu ale można w nim samodzielnie gotować. Nowe schronisko ma małe, komfortowe pokoje z pościelą, ale nie ma możliwości samodzielnego przyrządzania posiłków.
rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki, czekany, detektory lawinowe. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć ciepłe buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)

 

konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
buty do schroniska
plecak (ok. 40-50l)
śpiwór*
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do myciaogrzewacze chemiczne
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
     

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne typu:  Scarpa Mont Blanc GTX, Simond Alpinism mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.
* jeżeli będziesz spał w Morskim Oku

 

rok 2019

turnus 0.1 MOko – 28.11-01.12 – 990 zł
turnus 0.3 MOko – 05-08.12 – 990 zł
turnus 0.6 MOko – 16-19.12 – 900 zł

 
rok 2020
turnus 1 – 02-05.01 – 1300 zł
turnus 1.1 – 06-09.01 – 900 zł
turnus 2 – 09-12.01 – 1100 zł
turnus 2 MOko – 09-12.01 – 1100 zł
turnus 2.1 – 13-16.01 – 900 zł
turnus 3 – 16-19.01 – 1200 zł
turnus 3 MOko – 16-19.01 – 1200 zł
turnus 3.1 – 20-23.01 – 1100 zł
turnus 4 – 23-26.01 – 1200 zł
turnus 4 MOko – 23-26.01 – 1200 zł
turnus 4.1 – 27-30.01 – 1100 zł
turnus 5 – 30.01-02.02 – 1200 zł
turnus 5 MOko – 30.01-02.02 – 1200 zł
turnus 5.1 – 03-06.02 – 1100 zł
turnus 6 – 06-09.02 – 1200 zł
turnus 6 MOko – 06-09.02 – 1200 zł
turnus 6.1 – 10-13.02 – 1100 zł
turnus 7 – 13-16.02 – 1200 zł
turnus 7.1 – 17-20.02 – 1100 zł
turnus 8 – 20-23.02 – 1200 zł
turnus 8.1 – 24-27.02 – 1100 zł
turnus 9 – 27.02-01.03 – 1200 zł
turnus 9 MOko – 27.02-01.03 – 1200 zł
turnus 9.1 – 02-05.03 – 1100 zł
turnus 10 – 05-08.03 – 1200 zł
turnus 10 MOko – 05-08.03 – 1200 zł
turnus 10.1 – 09-12.03 – 1100 zł
turnus 11 – 12-15.03 – 1200 zł
turnus 11 MOko – 12-15.03 – 1200 zł
turnus 11.1 – 16-19.03 – 1100zł
turnus 12 – 19-22.03 – 1200 zł
turnus 12 MOko – 19-22.03 – 1200 zł
turnus 12.1 – 23-26.03 – 1100 zł
turnus 13 – 26-29.03 – 1200 zł
turnus 13 MOko – 26-29.03 – 1200 zł
turnus 13.1 – 30.03-02.04 – 1100 zł
turnus 14 – 02-05.04 – 1200 zł
turnus 15  – 10-13.04 – 1500 zł – Święta
turnus 16  – 16-19.04 – 1100 zł
turnus 17 – 23-26.04 – 1100 zł
turnus 18 – 30.04-03.05 – 1100 zł
turnus 19 – 07-10.05 – 1100 zł
 

Turnusy grudniowe prowadzimy w tym roku wyjątkowo jedynie w rejonie Morskiego Oka. Wszystkie pozostałe turnusy prowadzimy na Hali Gąsienicowej.

Turnusy od 2 do 13 (z wyjątkiem 7 i 8), czyli od 09.01 do końca marca prowadzimy również w Morskim Oku.

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu,
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000 zł,
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu,
 • noclegów,
 • wyżywienia.

Rezerwacja „na szybko” – kliknij tutaj

 

Procedura rezerwacji:
 1. wybierasz termin z dostępnych kursów i ilość potrzebnych miejsc,
 2. wypełniasz pola z danymi,
 3. potwierdzasz i wysyłasz tym samym wstępną rezerwację,
 4. przesyłasz na wskazane konto bezzwrotną opłatę za organizację kursu w wysokości 500 zł,
 5. w momencie otrzymania Twojego przelewu dostaniesz maila z potwierdzeniem rezerwacji miejsca na kursie, fakturę za wniesioną opłatę i wszystkie informacje logistyczne.

Pamiętaj że:

 • miejsca są zablokowane dla Ciebie przez trzy dni; masz wtedy czas na zrobienie przelewu opłaty za organizację kursu, po trzech dniach miejsce zwalniamy dla innych,
 • jeżeli robisz rezerwację tuż przed kursem (7 dni), to powinieneś/powinnaś wpłacić od razu całość kwoty,
 • 7 dni przed kursem otrzymasz mailowe przypomnienie wraz z prośbą o dopłatę pozostałej części oraz numer konta podmiotu odpowiedzialnego za Twoje szkolenie,
 • po jej wpłynięciu dostajesz potwierdzenie uczestnictwa w kursie oraz fakturę.

Dodatkowo:

 • jeżeli nie skończyłeś/-aś 18 lat, musisz mieć pisemną zgodę rodziców na udział w kursie,
 • potrzebujesz trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy,
 • kurs podstawowy I-go stopnia jest przewidziany dla osób początkujących, więc nie jest wymagane żadne wcześniejsze doświadczenie,
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestnictwo w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie,
 • zapisując się na kurs i wysyłając opłatę za jego organizację równocześnie akceptujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów.

 

Przygotowanie do kursu:

Będzie Ci znacznie łatwiej na kursie, jeżeli się do niego odpowiednio przygotujesz. Ważne, żeby zacząć ćwiczyć jak najwcześniej. Zdecydowanie odpuść intensywne treningi dwa tygodnie przed szkoleniem (szczególnie unikaj sportów kontaktowych – piłka nożna, koszykówka, siatkówka). Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed kursem łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na szkolenie. W tym wypadku często nie możemy już znaleźć zastępstwa, więc kurs i wpłacony zadatek przepadają…
Pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje, a najczęściej kończy właśnie kontuzją. Zdecydowanie lepiej przyjechać nieprzygotowanym…
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania dwa tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane – zatarcia kolan są głównym problemem na kursach „górskich”.

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej I stopnia (podstawowy)

 1. Zimowe zagrożenia terenu wysokogórskiego; zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, technika francuska i frontalna, mieszana wyhamowywanie obsunięć w stromym śniegu.
 4. Zasady asekuracji: asekuracja lotna i zakładanie stanowisk w śniegu (grzyb śnieżny, czekany, plecak, łopata); niezbędne węzły.
 5. Zasady poruszania się w terenie lodowcowym, autoratownictwo szczelinowe.  – metody podstawowe. Niebezpieczeństwa gór lodowcowych.
 6. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych. Odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 7. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego.
 8. Podstawy nawigacji.
 9. Planowanie, taktyka  i zarządzanie energią w czasie wycieczki wysokogórskiej.
 10. Opcjonalnie: nauczanie techniki poruszania się w lodzie.

 

 Przy złej pogodzie z uwagi na bezpieczeństwo uczestników i instruktorów, kiedy nie możemy działać  na graniach w okolicy wierzchołków program kursu jest modyfikowany  i powiększany jest  szkoleniowy pakiet lawinowy, surwiwalowy  i nawigacyjny.

terminy 2019r

Kilimanjaro Szkoła Wspinania

Skontaktuj się z nami i wybierz kurs

+48 576 012 515

biuro@kilimanjaro.com.pl

Lusina, ul. Zdrojowa 126, 30-698 Kraków