rekreacja w skałkach

ta strona nie dotyczy szkoleń, jeżeli chcesz się nauczyć wspinać w skałkach przejdź do działu kurs skałkowy

wstęp

 

fajna zabawa w fajnym towarzystwie

powspinaj się na luzie

to naprawdę jest proste

sprawdzisz czy wspinanie ci  pasuje przed pujściem na kurs

Zawsze ciągnęło cię do wspinania ale miałeś wątpliwości czy dasz radę. Dasz na pewno.

Wspinać mogą się wszyscy. Dzieci, młodzi i starzy. Niscy i wysocy. Wesołki i ponuraki. Szczupli i grubsi (byleby brzuch był mniejszy niż długość rąk - w przeciwnym wypadku nie dostanie się do skały).

Już się wspinałeś a teraz chcesz to robić pod opieką instruktora. Pewnie i bezpiecznie.
 

 

co się będzie działo?

  • Najpierw nauczę cię ubierać uprząż i wiązać się do liny (ale to już pewnie umiesz...).
  • Założę górną asekurację (100% bezpieczeństwa) i spróbujesz swoich sił w skale.
  • A później już z górki... 
    Następne drogi, coraz trudniejsze bo coraz lepiej się wspinasz.
  • Jeżeli okaże się że umiesz prowadzić i masz na to ochotę to będę cię instruował i asekurował.

 

 

 

 

 

w jaki sposób?

forma zajęć:

Wspinamy się w Skałkach Podkrakowskich: Dol. Bolechowicka, Kobylańska lub Będkowska

czas trwania:

Umawiamy się na tyle dni na ile masz ochotę. Wspinamy się codziennie od rana do oporu. Opór występuje zazwyczaj po 7-8 godzinach.

prowadzenie zajęć:

 Wszystkie zajęcia prowadzę osobiście, w grupach nie większych niż cztero-osobowe.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gdzie i jak?

 gdzie i jak?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

W najpopularniejszej wersji kurs prowadzimy w Skałkach podkrakowskich. To na nich będziemy się wspinać, zjeżdżać i ćwiczyć na wszystkich typach kursów skałkowych, hakówki, autoratownictwa itp. 

  Skałki Podkrakowskie - nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej. Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

 Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

 

 

 

 

Dol. Bolechowicka: leży 12km od Krakowa, tuż na północ od Bolechowic. W tej dolince skałki występują tylko w jej dolnej części, ale za to jakie! Wspinać się będziemy po obu stronach Bramy Bolechowickiej, tam też będziemy robić ćwiczenia z autoratownictwa.

 

 

 

 

 

 

Dol. Kobylańska: leży ok. 14km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się po obu zboczach dolinki, przez jej całą długość. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki, na dobrze ubezpieczonych drogach.

 

 

  

Fiala i Wzgórze 502: leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek, łatwe drogi z dobrą asekuracją.

 

 

 

 jak dojechać?Samochodem: z Krakowa (rondo przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400m zakręt w lewo. Dalej ok. 6km prosto i na skrzyżowaniu w prawo do centrum Bolechowic. Stamtąd w prawo odchodzi ul.Winnica (kierunkowskaz na Zelków)i po 60m po lewej stronie znajdziesz nr 17 i bazę.

Autobusem: Najpierw musisz się dostać na oś.Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 olbo 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 248 lub 268 do Bolechowic, wysiądź w centrum przy kościele i dalej jw. Rozkład jazdy znajdziesz: www.mpk.krakow.pl 

Pociągiem (nie polecam, ale jeżeli się upierasz...): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), następnie autobusem nr 248, 268 jw., rowerem lub na piechotę 7km.

 

 


 

noclegi

Jeżeli mieszkasz w Krakowie to na kursy "podkrakowskie" możesz codziennie dojeżdżać samochodem (najlepsze rozwiązanie) lub autobusem, ale jest to dosyć uciążliwe.

Jeżeli jesteś spoza Krakowa to możesz:
- spać w Dol. Bolechowickiej lub Kobylańskiej za darmo we własnym namiocie. Dnem obu tych dolinek płynie potok z wodą nadającą się do spożycia. W centrum Bolechowic (500m) i Kobylan (700m) znajdują się sklepy spożywcze i bar.
- nocować w bazie w Bolechowicach, przy ul. Winnica 17.www.margolin.pl Czyste łóżka, łazienka, WC, kuchnia, fajna atmosfera. Wszystko to kosztuje 30zł dziennie. Jeżeli chcesz tam zarezerwować sobie noclegi to zadzwoń: 012-285-19-12 lub 509-226-874. 

 

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania oraz niekrępujące ubranie.

dokumenty

  • dowód osobisty
  • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w zajęciach
koniecznepolecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
kurtka od deszczu
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny
* nie polecam oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe(200-300zł). To rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz jakie to możesz je kupić u nas tuż przed kursem a przy okazji doradzimy ci jakie...
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres. 
 

terminy i ceny


terminy i ceny

termin uzgadniasz ze mną

koszt zależy od wielkości grupy:
150zł w grupie 4-osobowej i większej
200zł w grupie 3-osobowej
300zł w grupie 2-osobowej
500zł samodzielnie

w długi weekend majowy koszt wzrasta o 50zł/dzień

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

warunki uczestnictwa:

  • musisz mieć dobry humor i chęci