Monte Rosa(kurs alpejski)

Monte Rosa (kurs alpejski)

 

wstęp

chcesz wejść na drugi szczyt Europy ?

chcesz poznać swój organizm na dużej wysokości ?

nie szukasz trudnych technicznych szczytów ?

chcesz nauczyć się taktyki działania i aklimatyzacji ?

Monte Rosa oślepiająca i zniewalająca ogromem. Jest najpotężniejszym masywem alpejskim znajdującym w Alpach Penińskich. Chociaż Mont Blanc ją przewyższa, Monte Rosa zajmuje znacznie większy obszar i jest największym masywem w Europie Zachodniej. Po szwajcarskiej stronie jest ona "festiwalowo przybrana" w nabrzmiałe fale lodu z lodowców, które zaczynają się zaraz tuż pod grzbietem szczytu. Kontrastowo, włoska strona masywu prezentuje fasadę groźnych przepaści, przekraczającą granice ludzkiego pojmowania.

Zespół Monte Rosy to gniazdo dziesięciu czterotysięczników o średniej wysokości 4389 m. Najwyższym z nich jest Dufourspitze 4634 m. Na sąsiednim wieżchołku Punta Gnifetti mieści się najwyżej płożone schronisko w Europie Capanna Margherita 4554 m npm., jest ono jednocześnie najwyżej położonym budynkiem naszego kontynentu. Jeśli ktoś chce poznać swój organizm i jego adaptację do wysokości masyw Monte Rosy jest wprost idealnym miejscem. Wystarczy wspomnieć że w schronisku Caponna Margherita znajduje się laboratorium zajmujące się badaniem procesów aklimatyzacyjnych na dużych wysokościach.

 

co się będzie działo

w trakcie wyjazdu:

 • poznasz niezbędny sprzęt  i nauczysz się go używać tak żeby pomagał a nie przeszkadzał

 • doszlifujemy umiejętności chodzenia w rakach i posługiwania się czekanem

 • poznasz asekuracje lotną na graniach i flankach śnieżnych

 • nauczysz się bezpiecznie poruszać po lodowcu i podstaw nawigacji

 • zobaczysz jak zachowuje się twój organizm na dużych wysokościach

 • poznasz taktykę działania na dużych wysokościach

 

 

 

 

 

 

 

program

1. Poranny wyjazd z Polski, opcjonalnie: busem lub dojazd własny, przyjazd po południu do miejscowości Alagna.

2. Przejazd kolejką linową do Punta Indren 3260 m npm. Podejście do schroniska Gnifetti 3647 m npm. Po drodze mijamy schronisko Citta di Montova 3498 m npm., Schronisko Gnifetti będzie stanowiło główną bazę wypadową dla naszej działalności. Nocleg w schronisku. Schronisko posiada 177 miejsc noclegowych.

3. Wejście aklimatyzacyjne na lodowcu Lis Orientale w kierunku przełęczy Lisjoch 4151 m npm. i wejście na wierzchołek Piramid Vincent 4215 m. Nocleg w schronisku Gnifetti.

4. Wejście na Ludwigshöhe 4370 i Punta Parrot 4341 w zależności od umiejętności i samopoczucia możliwe wejście stromą ścianą lodową na Schwarzhorn 4322.

5. Wejście przez lodowiec Lis Orientalae na przełącz Lisoch i wejście na Punta Gnifettii. 4561 w zależności od samopoczucia wejście na Zumsteinspitze 4564 m powrót do schroniska Gnifetti,

6. Zejście do górnej stacji kolejki na Punta Idren , zjazd do Alagny i powrót do domu.

W czasie szkolenia realizujemy wejście na dwa z wymienionych czterech szczytów, mając na uwadze umiejętności uczestników i pogodę. Pozostały czas przeznaczony jest na zdobywanie umiejętności opisanych w "trakcie wyjazdu" i "cena obejmuje".

Jeżeli pogoda, warunki  lub stan zdrowia uczestników będzie uniemożliwiał przeprowadzenie  całego programu to instruktor/ przewodnik może zadecydować o jego zmianie z uwagi na bezpieczeństwo wszystkich kursantów !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

terminy i ceny

terminy:

11-14.08.2018

 Z uwagi na pogodę  kurs może być przesunięty o dwa dni w ostanim tygodniu przed wyjazdem. Taki bufor urlopowy jest konieczny u każdego z uczestników.

cena:

2700 zł

cena obejmuje:

 • szkolenie z podstaw nawigacji 
 • szkolenie z poruszania się po  lodowcu i podstaw autoratownictwa szczelnowego
 • szkolenie z asekuracji lotnej na śnieżnej grani
 • szkolenie z hamowania czekanem w zespole
 • wypożyczenie ekwipunku wspinaczkowego posiadającego atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE
 • miejsce w maksymalnie czteroosobowej grupie szkoleniowej

cena nie obejmuje:

 • wyżywienia (schroniskowe 30 euro/dzień)
 • dojazdu (ok. 500-800zł)
 • noclegów (ok. 30Eur/noc) Z legitymają AV zniżka do 50%
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

rzeczy na wyjazd

spakuj na wyjazd:

konieczne polecane
dowód osobisty lub paszport
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
zimowe buty górskie*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki wewn. x 2
czapka
adidasy
plecaki (ok. 60 l transportowy i 30 l wspinaczkowy)
leciutki śpiwór
karimata

kijki teleskopowe
okulary lodowcowe
krem przeciwsłoneczny filtr min 35
przybory do szycia
czołówka
baterie zapasowe
lekarstwa własne
termos
rzeczy do mycia

telefon+ładowarka+power bank

aparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny
ew. lekarstwa własne
     

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

 

jak się zapisać

by zapisać się na kurs  należy: