Kilimanjaro

wstęp

 

"Dach Afryki"

Kenia - Tanzania

Kilimanjaro - safari - Zanzibar


Kilimanjaro

 

Wielka równina Wschodnioafrykańska to świat dzikich zwierząt i fascynujących ludów. To pejzaże bezkresnych sawann Serengeti z przemierzającymi ją stadami żyraf, zebr, pawianów, antylop, bawołów i guźców.
To lasy Tarangire pełne stad dostojnych słoni i krater Ngorongoro z nosorożcami i hipopotamami.

 

 

 

 Masajowie

 
To Maasai Mara z wojowniczymi i urzekającymi Masajami pilnującymi, aby odwieczna migracja ze stepów środkowej Tanzanii na północne łąki Kenii tysięcy gatunków przebiegała zgodnie z odwiecznym rytuałem. Rytuałem, w którym jest miejsce dla gazeli uciekającej przed gepardem i stadem gnu broniącym swoich młodych przed lwicami. To wąwóz Olduvay, skąd ludzkość wzięła swój początek oraz krokodyle i warany znad jezior Eyasi i Manyara. To dostojne Kilimanjaro przykryte czapą lodu i skarpa Elgeyo nad Wielkim Rowem Afrykańskim.

 

To ośnieżone szczyty Mt. Kenia z Diamentowym Kuluarem w tle różowego od flamingów jeziora Turkana.

 

To Afryka Magiczna.

 

co się będzie działo?

lew
"Dach Afryki" to wyprawa do serca afrykańskiego buszu - Serengeti i na najwyższy wierzchołek Afryki - majestatyczne Kilimanjaro. Treking ten przeznaczony jest dla miłośników gór i nieskazitelnie pięknej przyrody.

Naszą wyprawę rozpoczniemy w stolicy Kenii – Nairobi. Natychmiast po wylądowaniu przejedziemy do Arushy, już w Tanzanii. Resztę dnia poświęcimy na zwiedzanie miasta i poznanie kolorytu miast wschodniej Afryki, z ich kolorowymi straganami, wesołymi ludźmi i muzyką ulicznych grajków. 

Wcześnie rano następnego dnia podjedziemy pod Machame Gate, już na terenie Kilimanjaro National Park. Od tej chwili będziemy poruszać się najpiękniejszym i najciekawszym szlakiem zwanym Machame (przez bywalców określanym pieszczotliwie jako Whisky Road). Po 4-5 godzinach dotrzemy do Machame Hut (2.890m)– obozowiska położonego w środku tropikalnego lasu. Zasypiać będziemy wśród krzyku pawianów i nawoływania małpiatek.


Następnego dnia ścieżka poprowadzi nas pomiędzy olbrzymimi wrzosami, lobeliami i secesjami do kolejnego obozu: Shira Plateau (3.840m). 


Nazajutrz dzień poświęcony będzie na zdobycie aklimatyzacji: najpierw podejdziemy na wysokość prawie 4.900m pod wierzchołek Lava Tower, a następnie zejdziemy do obozu – Barranco Hut (3.8600m). 
Następnego dnia przekroczymy dolinę Karanga i podejdziemy do ostatniego obozu – Barafu Hut (4.600). Będziemy wędrować pod wiszącymi nad nami lodowcami Kilimanjaro, trawersując wierzchołem Kibo. Tutaj możemy już wyraźnie odczuć wpływ wysokości, będziemy przecież prawie na wysokości Mont Blanc. Noc będzie krótka – o 1 w nocy wyruszymy w kierunku wierzchołka. 


Najpierw osiągniemy Stella Point (5.745m), aby następnie po przejściu po krawędzi krateru wejść na główny wierzchołek krateru – Uhuru Peak (5.895m) – Dach Afryki. 


 

Wszystkie trudy wynagrodzi nam widok: jeziora Manyara i Eyasi lśniące w blasku wschodzącego słońca, pobliskie Mt. Meru i krater Ngorongoro, za nimi bezkresne równiny Serengeti a na północy kraj Masajów i Kikujusów z Mt. Kenia w tle.
Teraz czeka nas jeszcze zejście do Mweka Hut i następnego dnia do Mweka Gate, a następnie powrót do Arushy. 

 

Gnu

 

Jeżeli zdecydujesz się na opcję safari to następnie czeka nas wyprawa do jednego z ostatnich miejsc na ziemi,

gdzie królują dzikie zwierzęta. Odwiedzimy rezerwat Ngorongoro nazywany "Arką Noego" i sawanny bezkresnej Serengeti. Będziemy polować z aparatem w ręku na "wielką piątkę" afrykańskich zwierząt: lwy, bawoły, słonie, nosorożce i lamparty (lub hipopotamy, bowiem te zwierzęta są zamiennie zaliczane do "wielkiej piątki"). Serengeti i Ngorongoro to jedne z nielicznych rejonów na świecie, w których w wielkich ilościach występują zwierzęta kopytne. Jeśli towarzyszyć nam będzie szczęście, być może spotkamy nosorożca czarnego. Gatunek ten jest na wyginięciu, w Ngorongoro zostało tylko kilka sztuk tych dostojnych zwierząt.

 
 

W trakcie wyprawy znajdziemy czas na spotkania z tubylcami, wsłuchamy się w rytm ich życia, odwiedzimy wioskę masajską (opcjonalnie) i zobaczymy opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie w postaci tańców i śpiewów. 

 

Ostatni dzień poświęcimy na włóczęgę po mieście: leniwe zwiedzanie, zakupy niebanalnych pamiątek i ogródki piwne, w których możemy spłukać kurz i pył bezdroży Afryki. I pozostanie nam jedynie przejazd do Nairobi i powrotny lot do kraju

 

Inną opcją na którą gorąco namawiam oprócz safari to odwiedzenie Zanzibaru. Ta wyspa, w czasach Sułtanatu Omanu i Zanzibaru cieszyła się złą sławą głównego portu handlu niewolnikami. Obecnie na szczęście handluje się tam głównie przyprawami... A my odwiedzimy Nungwi na północnym cyplu wyspy. To miejsce sławne z przebogatych raf koralowych i pustych, czystych plaż z piaskiem konsystencji mąki i koloru kości słoniowej. Nie ma piękniejszego miejsca na ziemi do odpoczynku po Kilimanjaro...         

 

 

program

Program:

 1. wylot z Polski
 2. lądowanie w Nairobi, przejazd do Arushy (Tanzania)
 3. przejazd do Mahame Gate, podejście do Machame Hut (2890m))
 4. podejście do Shira Plateau (3840m)
 5. podejście do Lava Tower (4900m)i przejście do Barranco Hut (3860m)
 6. podejście do Barafu Hut (4600m)
 7. wejście na Stella Point (5.455m), a następnie na wierzchołek Kilimanjaro - Uhuru Peak (5.895m), zejście do Mweka Hut
 8. zejście do Mweka Gate, a następnie do Moshi
 9. przejazd do Nairobi
 10. powrót do Polski

 

terminy i ceny

termin:

27 stycznia - 05 lutego 2018
22 września - 01 października 2018

cena:

2.900$ + (250$)

safari
  pierwsza cena obejmuje:

 • wszystkie transfery na terenie Kenii i Tanzanii
 • opiekę polskiego przewodnika
 • noclegi w hotelach
 • trekking na Kilimanjaro: (opłaty wstępów, wynajęcie guida, kucharza i tragarzy, noclegi, wyżywienie)
 • ubezpieczenie NW i KL 
   

druga cena obejmuje:

 • koszty wiz
 • napiwki podstawowe

cena nie obejmuje:

 • biletu lotniczego
 • wydatków natury osobistej
 • wyżywienia w Arushy
 • wody mineralnej
 • imprez opcjonalnych
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

ceny imprez opcjonalnych

 • wizyta w wiosce masajskiej: 20$
 • safari w Lake Manyara, Serengeti i Ngorongoro: 250$ dziennie (przejazdy jeepami, noclegi, wyżywienie,)
 • Zanzibar: przelot i transport 250$, bungalowy 40r dziennie

 

jak się zapisać?

by zapisać się na wyprawę należy:

 • wysłać e-mail na adres This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. jeep
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

 

 

 

 

rzeczy na wyjazd

Spakuj na wyjazd:

konieczne polecane
paszport
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
zimowe buty górskie*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki wewn. x 2
czapka
adidasy
plecak duży (ok. 60l)
plecak mały (ok. 30l)
śpiwór
karimata
kijki teleskopowe
okulary lodowcowe
krem przeciwsłoneczny filtr min 35
przybory do szycia
czołówka
baterie zapasowe
lekarstwa własne
termos
rzeczy do mycia
aparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny
ew. lekarstwa własne
kamizelka puchowa
sztućce
kubek do picia

* najlepsze na Kili są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Przydaje się maksymalnie sztywna podeszwa. Buty plastikowe (skorupy) są zbyt sztywne).