Kullaberg (Szwecja)

wstęp

Szwecja: półwysep Kullen i Kullaberg czyli wspinaczka na szwedzkich klifach

Kullaberg jest nazwą koniuszka Półwyspu Kullen, najbardziej na zachód wysuniętego miejsca w Skanii (Skane) w Szwecji.

Skania, Skonia (w języku duńskim i szwedzkim Skane), oznacza historyczną krainę (lub prowincja, landskap) Danii która od traktatu z Roskilde w 1658 roku należy do Szwecji. Położona jest na południu kraju nad Morzem Bałtyckim i cieśniną Sund. Graniczy z krainami Halland, Smoland i Blekinge. Skania połączona jest z duńską wyspą Zelandią mostem przebiegającym przez cieśninę Sund.
Kullaberg góruje nad morskim zlewiskiem Cieśnin Duńskich (Oresund) i Kattegat. Jest to urwisko o nieco pagórkowatej powierzchni, wznoszące się od 70 do 188 m nad poziom morza. Jego krawędzie stanowią klify, urwiste skały stromo opadające do morza. Klify te, szczególnie na północnym i północno-zachodnim wybrzeżu, formują szereg małych zatoczek.

Kullaberg stanowi obszar wypoczynkowy chętnie odwiedzany przez Szwedów i Duńczyków. Większość obszaru została zagospodarowana polami golfowymi, ale na półwyspie znajduje się również rezerwat ptaków morskich, historyczne latarnie morskie czy mateczniki z hodowlą pszczół.

Co dla nas najważniejsze: Kullaberg stanowi region odwiedzany bardzo chętnie przez wspinaczy z Danii i Szwecji. Nad południową zatoką Kullabergu leży małe miasteczko Molle, głównie turystyczne i golfowe. W pobliżu najbardziej zachodniego punktu Kullabergu, prawie 80 m nad poziom morza, wznosi się potężna latarnia morska nazwana "Kullens fyr". Z Molle do latarni morskiej prowadzi droga, a także szlaki turystyczne. Wschodnia część północnego wybrzeża stanowi ścisły rezerwat ptaków morskich.

Wylecimy z Gdańska do szwedzkiego portu lotniczego Malmo Sturup. Lot trwa nie całą godzinę. Na miejscu będziemy musieli dostać się do dworca kolejowego w Malmo, gdzie wsiądziemy do pociągu jadącego do miejscowości Helsingborg. Po dotarciu do Helsingborg złapiemy autobus który zawiezie nas do Molle. Będziemy mieszkać na kempingu. Tak więc na wspinaczkę codziennie będziemy musieli dojeżdżać autobusem. Kemping jest zaopatrzony w łazienki z prysznicami. Istnieje możliwość wynajęcia domku. W Molle jest też sklep.>

mapka rejonu

mapka rejonu  

 

 

 

co się będzie działo?

co się będzie działo ?

 

 

 

 

Kemping jest oddalony o 7km od Kullabergu. Z samego miasteczka Kullaberg będziemy musieli dostać się na klify, co będzie oznaczało około 2km spacer. W sam raz na rozgrzewkę.
Klify na których będziemy się wspinać, to granitowe skały z charakterystycznymi dla granitu formacjami (płyty, rysy, pęknięcia, zacięcia). Do dyspozycji będziemy mieli 11 sektorów zlokalizowanych po północnej i południowej stronie półwyspu. Te 11 sektorów oferuje nam ponad 200 dróg o długości od 6 do 50m. A wszystko to w towarzystwie morskich fal szumiących za naszymi plecami.

Ocena trudności dróg różni się od skali krakowskiej czy francuskiej. Drogi wyceniane są w stopniu od I do VIII. Przy czym do wyceny VI są zbliżone do skali krakowskiej. Dodatkowo system wyceny rozróżnia wycenę drogi i wycenę najtrudniejszego fragmentu drogi (tzw. crux). Tak więc każda droga posiada wycenę ogólną oraz wycenę trudności (crux). Ponieważ większość dróg (do wyceny VII) nie jest ubezpieczona może zdarzyć się tak, że droga ma wyższą wycenę z uwagi na konieczność stosowania asekuracji własnej. Może zdarzyć się również tak, że droga posiada wyższą wycenę w ogólnej części i niższą wycenę trudności. Spowodowane może to być długością drogi, koniecznością szukania drogi w skale, wysokością klifu czy konieczność przejścia drogi na kilka wyciągów.Drogi ubezpieczone to głównie te o wycenie powyżej VII, ale i tu dobrze jest "coś założyć". Punkty asekuracyjne często znajdują się w odległości 4-5m. Niewiele dróg jest wyposażonych w stanowiska zjazdowe, więc w głównej mierze po skończonej drodze czeka nas zejście na dół.
Jeśli chcesz podszkolić swoje umiejętności we wspinaczce z własną asekuracją Kullaberg jest dobrym miejscem. Kullaberg oferuje wiele możliwości indywidualnego prowadzenia dróg o różnej długości i trudności. Uważny obserwator szybko zauważy ślady wspinaczy pozostawione poza opisanymi sektorami czy drogami (stare haki i pętle).

Ogólnie w sektorach wspinaczkowych Kullaberg zabronione jest używanie haków i sztucznych punktów asekuracyjnych poza istniejącymi. Taki stan rzeczy spowodowany jest poszanowaniem Szwedów dla naturalnych warunków rezerwatu jaki stanowi Kullaberg.
Wspinamy się na nadmorskich klifach. Morze nawet w pogodny dzień może przywitać nas chłodnym wiatrem więc zawsze warto mieć ze sobą cieplejszą kurtkę lub polar.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


rzeczy do zabrania

rzeczy do zabrania i sprzęt

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

sprzęt
 

lina 60m
uprząż
buty wspin.
sprzęt osob.
ekspresy 12-14szt
karab. zwykł. 4-6szt
taśmy 4szt
magnezja
kostki
friendy
kask (opcj.)

 

weź ze sobą koniecznie

 • paszport
 • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

 

rzeczy do zabrania
 

konieczne polecane
kurtka od deszczu
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 35-40 l)
spodnie do wspinania
namiot + gwoździe
karimata
czołówka
śpiwór
spodnie do wspinania przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
kubek
sztućce
rzeczy do mycia
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

 

program

program

1.poranny lot z Gdańska do Malmo Sturup i przejazd pociągiem i autobusem do Molle
2. wspinanie
3. wspinanie
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie
7. powrót z Molle do Malmo Sturup i wylot do Gdańska 

na wasze życzenie możemy zrezygnować z któregoś dnia wspinaczkowego i wybrać się na fakultatywną wycieczkę po półwyspie.

 


terminy i ceny

terminy i ceny 2019r

 • 03-18.08

cena: 1.650 zł

Cena obejmuje:

 • ubezpieczenie
 • opiekę pilota - instruktora
 • wspinanie "do bólu"

 

Cena nie obejmuje:

 • przelotu z Gdańska do Malmo; Sturup i z powrotem (ok. 300zł)
 • przejazdu z Malmo Sturup do Molle i z powrotem (520SEK = 260PLN)
 • dojazdów do z Molle do Kullaberg wg programu (20SEK = 10PLN przejazd tam i z powrotem)
 • o noclegów (2500SEK = 1250PLN za miejsce kempingowe za tydzień; 4200SEK = 2100PLN za domek 4 osobowy za tydzień)
 • wyżywienia (ok. 30% wyższe ceny niż w Polsce)
 • wydatków natury osobistej

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 500zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "obóz wspinaczkowy Kullaberg"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • musisz umieć się wspinać przynajmniej na poziomie skałkowym
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie