Obóz wspinaczkowy na Korsyce ( Francja)

wstęp

marzysz o prawdziwych wakacjach wspinaczkowych

jedź na Korsykę wyspę słonecznego granitu!

 

Wyjazd na Korsykę zdecydowanie wpisuję się w formułę wakacji wspinaczkowych i jest ofertą z górnej półki, bez tłumów i z unikalnym klimatem jaki ma ta wyspa i jej mieszkańcy.

Korsykańska wyspa będąca pod panowaniem Francji. Korsyka posiada swoją mocną przynależność do miejsca i kultury, unikalną kuchnie, wyjątkowe kobiety i wina. Kraina wielkości małopolski w całości jest górzystą wyspą do wysokości 2500 npm.


W skali całego morza śródziemnego jest to wyjątkowe miejsce, jest tam bardzo przyjazny klimat do podróżowania i wspinania w środku lata wiosną i wczesną jesienią. W środku lata na wybrzeżu rzadkością  są  temperatury powyżej 30 stopni bo zaledwie kilka kilometrów od wybrzeża są góry typu Tatry skąd wiatr mocno chłodzi powietrze. Wyjątkowa bujność przyrody zwana makią daje dodatkowo dużo cienia i chłodu, a splątane liany, palmy i kolczaste krzewy są przedsmakiem Afryki.

Korsyka oferuje wspinanie w różnorodnych formach granitowych od unikalnych tafoni po biały granit, wspinaczkę sportową, ale najbardziej unikalna jest jednak wspinaczka na własnej asekuracji na przepięknych, turniach skalnych o wysokości 150-300 metrów. Wyjątkowa litość granitu oraz strzelistość turni daje się porównać tylko z Yosemitami czy tatrzańskim Mnichem a kształty tych turni są poezją w granicie. Stabilna pogoda pozwala cieszyć się wspinaniem do bólu.

Najciekawszy rejon to Bavella  oferujący wspinanie skałkowe, wielo-wyciągowe tradowe, jak i wielowyciągowe sportowe. Bliskość morza do 15 km umożliwia w przypadku Bavelli wyjątkowe "resty" po wspinaniu na dzikich piaszczysto kamienistych plażach Korsyki. 

 

co się będzie działo?

co się będzie działo ?

Dojazd z Krakowa zabierze 12-14 godzin jazdy do Włoch skąd nocnym promem przedostaniemy się na wyspę do Bastii. Rano po 2 godzinach jazdy około 09:00 będziemy na naszym kampingu. Druga opcja to lot, prom do Basti i podrużowanie po Korsyce wynajętym kamperem.

Pierwszego dnia rozwspinamy się w skałach przyzwyczajając się do specyfiki korsykańskiego granitu. Kolejne dni to skały lub wspinanie wielowyciągowe, co będzie  zależne od decyzji grupy i waszych umiejętności.

Korsyka oferuje drogi przede wszystkim w przedziale 4-7b i tych jest najwięcej z naciskiem na 5-6b. Kolejne dni to wspinanie  w skałkach oraz dla chętnych na ścianach 150-300 metrowych z podejściem z parking między 30 minut do 1 godziny i podobnym zejściem. Kluczem do udanego wspinania jest opanowanie drogi podejścia i zejścia bo przebicie się przez makię jest nie lada wyczynem jeżeli nie wiemy jak i którędy, ale do tego przygotuje was instruktor.

Po wspinaniu około16:00 szybki obiad i jazda na plażę a te na Korsyce są wyjątkowe  w skali całej Europy(piasek, skały, palmy).

W dni "restowe" możliwe będzie zwiedzanie unikalnych miasteczek jak Bonifacio, Ajacio i niesamowitych plaż Korsyki.

Ostatni dzień to wspin do późnego popołudnia, pakowanie i jazda na nocny prom. Kolejnego  dnia cały dzień powrotu do Polski do Krakowa dotrzemy na 20:00.-21;00

Ilpść osób na wspinaniu to max 5 ( dwa zespoły 3 osobowe z instruktorem włącznie). Wielowyciągowo wspinać się będziemy na tej samej drodze lub na drogach równoległych w niedalekiej odległości od siebie. 

 

 

 

 

 

 

 

 


rzeczy do zabrania

 

rzeczy do zabrania i sprzęt

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

Jesteśmy instruktorami, ale tym razem nie będziemy się dużo szkolić, na obóz zapraszamy osoby już umiejące sie asekurować i wspinać wielowyciągowo, niemniej pierwszego dnia zunifikujemy Twoją wiedzę asekuracyjną( asekurowanie, przewiązanie do zjazdu, wpinki, wycof) po to żebyście się wspinali ze sprawdzonymi partnerami.

sprzęt

lina 100 m 0,5
uprząż
buty wspin.
sprzęt osob.
ekspresy 12-14szt
karab. zwykł. 4-6szt
taśmy 4szt
magnezja
kostki
friendy
kask 

 

weź ze sobą koniecznie

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

rzeczy do zabrania

konieczne polecane
kurtka od deszczu
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania
namiot + gwoździe
karimata
czołówka

śpiwór
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
kubek
sztućce
rzeczy do mycia
okulary przeciwsłoneczne

 

spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

strój kąpielowy

ręcznik

maska do pływania

 

program

program

1.przejazd Kraków - Livorno, Bastia
2. wspinanie
3. wspinanie
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie

7.wspinanie

8. powrót do Polski

 

 

Czeka nas oczywiście dzień odpoczynkowy i możemy  wybrać się na fakultatywną wycieczkę po wyspie lub odpoczywac na plażach.

 
 

 

terminy i ceny

terminy i ceny

rok 2108
tur 4: 08-16.09
tur 5: 13-21.10
tur 6: 10-18.11
tur 7: 08-16.12
 
rok 2019
tur 1: 06-14.04
tur 2: 27.04-05.05 - cena 1750zł
tur 3: 26.05-01.06
tur 4: 13-21.07
tur 5:03-11.08
tur 6:21-29.09
 

 cena:   1.550 zł


Cena obejmuje:

 • ubezpieczenie
 • opiekę pilota - instruktora
 • wspinanie "do bólu"

 

Cena nie obejmuje:

 • noclegów na kampingu (8-10 Eur)
 • wyżywienia (własne)
 • wydatków natury osobistej
 • transportu na Korsykę to jest koszty paliwa opłat dzielone na uczestników obozu   około 2000 zł + prom 60 euro-osobaubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 500zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "obóz wspinaczkowy Korsyka termin???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • musisz umieć się wspinać przynajmniej na poziomie skałkowym V OS
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

 

 

 Do zobaczenia na Korsyce :)