kurs skałkowy

wstęp

 nigdy się nie wspinałeś/aś ?

wspinałeś/aś się, ale głównie na wędkę i to na panelu ?

wspinałeś/aś się na już skałkach, ale sam/a domyślasz się, że koledzy "cienko przędą" w kwestii asekuracji, a ty cenisz sobie bezpieczeństwo?

Dobrze trafiłeś/aś! To właśnie ten kurs !!!

Mamy własną bazę noclegowo-szkoleniową w Kobylanach


 

rekomendacja PZA

 

 

 

 

 

 

 

 


czego się nauczysz?

 czego się nauczysz?

 • techniki wspinania, czyli jak ustawić ciało i jak się poruszać, żeby nie spaść i jak najmniej się zmęczyć
 • wiązania węzłów, dobierania sprzętu do drogi, zakładania własnej asekuracji (kostki, friendy i inne)
 • zakładania różnych stanowisk i kiedy angielskie, kiedy motylka a kiedy samonastawne
 • prowadzenia dróg na wszelkie możliwe sposoby i przy użyciu wszelkiego dostępnego sprzętu
 • obsługi kilku przyrządów asekuracyjnych i wyłapywania lotów
 • zjazdów, podchodzenia na linie i innych tego typu technik
 • poznasz formacje skalne, czyli czym się różni zacięcie od okapu i jak je pokonywaćDo tego wszystkiego kilka godzin teorii wplecionej w zajęcia praktyczne (ile można słuchać wyłącznie gadania?)


Ten kurs jest prowadzony według programu PZA.

 

 

 

Przygotuj się, że będą to intensywne dni. Niektóre nawet bardzo intensywne.

 

 

w jaki sposób?

 w jaki sposób

forma zajęć:

Wszystkie polskie podstawowe i rozszerzone kursy skałkowe rozpoczynamy w sercu Dolinek Podkrakowskich, w Kobylanach. Zbiórka w naszej bazie przy ul.Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°) o godz. 9.00
Zajęcia rozpocznie punktualnie Wojtek Szymendera "Szymon" i z nim załatwisz wszystkie sprawy papierkowe, gdybyś miał się spóźnić lub miał kłopoty z trafieniem to zadzwoń do niego (nr tel 695 696 361).
Wspinamy się w Skałkach Podkrakowskich: Dol. Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska i na ostańcach (Wzgórze 502, Fiala). W przypadku kursów rozszerzonych drugą czterodniową połowę kursu realizujemy w Sokolikach -polskiej tradowej enklawie wspinania.

Jeżeli nastąpi widoczne "zmęczenie materiału" to siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).
czas trwania:

Kursy prowadzimy w dwóch wersjach:

Pełen kurs skałkowy- 6 dniowy

Rozszerzony kurs skałkowy - 8 dniowy

Zaczynamy najczęściej o 9.00 i wspinamy się do oporu. W pierwszych dwóch dniach opór występuje zazwyczaj pużnym popołudniem, w następnych dniach po 7-8 godzinach zajęć. Wszystkie dni kursu spędzimy w skałach, co najwyżej jeden dzięń  (gdyby lało) spędzimy na sztucznej ścianie.

Kurs rozszerzony 8 dniowy nie rózni się programem od kursu 6 dniowego,  dedykowany jest on dla osób, które chcą większą ilością powtórzeń doszlifować asekurscje własną i wspinanie wielowyciągowe.prowadzenie zajęć:

Kursami skałkowymi "opiekuje się" Wojtek Szymendera "Szymon", pomagają mu inni zaprzyjaźnieni instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz instruktorzy sportu AWF( wspinanie sportowe), wszyscy posiadamy ważne licencje. Aby bezpiecznie, prawidłowo i skutecznie przekazywać swoje umiejętności, pod opieką jednego instruktora nigdy w grupie nie jest więcej niż czterech kursantów.
W wersji VIP instruktor opiekuje się tylko dwójką podopiecznych. W takiej wersji intensywność ćwiczeń i wspinania jest dużo większa.

 

 

co otrzymasz?

 co otrzymasz?

Nie możesz się lenić! Żeby zaliczyć kurs musisz opanować zawarte w programie umiejętności (technika asekuracji i pozostałe techniki linowe) oraz samodzielnie i swobodnie pokonywać z dolną asekuracją drogi skalne o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA (czym to się je dowiesz się na kursie).

Jako Absolwent szkolenia otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora i kierownika kursu oraz skierowanie na kurs taternicki (kurs skałkowy to niezbędny, pierwszy stopień).

Moim kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się powspinać - dzwoń lub mailuj o dowolnej porze.
dostaniesz też zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać... 

 

 

gdzie i jak?

 gdzie i jak?jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabraniaKursy prowadzimy w Skałkach Podkrakowskich, Sokolikach, na , Costa Brawa w Hiszpani na Kalymnos w Grecji i w Maroku. Tam  będziemy się wspinać, zjeżdżać i ćwiczyć na wszystkich typach kursów skałkowych, autoratownictwa itp. 

Polskie kursy skałkowe w wersji podstawowej 6 dniowej realizujemy pod Krakowem i  w Sokolikach, natomiast kursy rozszerzone  8 dniowe realizujemy połową kursu pod Krakowem i połową w Sokolikach.

 Skałki Podkrakowskie - nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej.

Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

 Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

                                             Sokoliki                                                                                                         Dolinka Bolechowicka

Dol. Kobylańska: leży ok. 14km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się po obu zboczach dolinki, przez jej całą długość. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki, na dobrze ubezpieczonych drogach.

 Fiala i Wzgórze 502: leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek, łatwe drogi z dobrą asekuracją.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to będzie on w wersji podstawowej ześcio dniowej i tutaj znajdziesz informacje o Maroku, o Costa Blanca w Hiszpanii, Kalymnos w Grecji , a tutaj o Wyspach Kanaryjskich.

 

 jak dojechać?

Jak dojechac do naszej bazy w Kobylanach:

Samochodem: z Krakowa (Rondo Ofiar Katynia przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400m zakręt w lewo. Dalej ok. 6km prosto, na skrzyżowaniu ze światłami również prosto niecałe 3km po czym skręt w prawo w ulicję Jana Pawła II prowadzącą do Kobylan.  Po 1km zobaczysz po lewej stronie sklep po 20m znajdziesz po prawej stronie nr 21 i bazę (N50.14855° E19.76133°).


Autobusem MPK: Najpierw musisz się dostać na oś.Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 olbo 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 278 do Kobylan, wysiądź w centrum przy sklepie i baza będzie 20m dalej po prawej stronie. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: www.mpk.krakow.pl 

Pociągiem (nie polecam, ale jeżeli się upierasz...): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), stamtąd możemy Cię zabrać do bazy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o dojeździe do Maroka, do Hiszpanii na Costa Blanca,  na Kalymnos w Grecji, a tutaj o dojeździe na Wyspy Kanaryjskie.

 

noclegi

Jeżeli mieszkasz w Krakowie to na kursy "podkrakowskie" możesz codziennie dojeżdżać samochodem (lepsze rozwiązanie) lub autobusem  (jest to dosyć uciążliwe. Ponadto, często wieczorami mamy wykłady lub zajęcie i wtedy wracałbyś do Krakowa bardzo późno...)

Jeżeli jesteś spoza Krakowa to możesz nocować w naszej bazie w Kobylanach przy ul.Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°)
Baza jest bardzo komfortowa, Pokoje dwu i cztero-osobowe, wszystkie z łazienkami, w pełni wyposażona kuchnia, pokój wypoczynkowy (wieczorem często zamienia się w salę wykładową), parking, grill, fajna atmosfera. Wszystko to kosztuje 50zł dziennie w pokojach czteroosobowych i 70zł w pokoju dwuosobowym (cena dla uczestników kursów). Jeżeli będziesz chciał tam zarezerwować sobie noclegi to napisz to w mailu przy rezerwacji kursu.

Dla mieszkańców bazy szkoleniowej i uczestników kursów jest możłiwość wykupienia obiadów w restauracji Sen o Dolinie w Kobylacha, 100m od bazy. Obiady są wyjątkowo smaczne, duże porcje, dostępne również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Koszt to 16 zł za zestaw obiadowy.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o noclegach w Maroku, w Hiszpanii na Costa Blanca,  na Kalymnos w Grecji, a tutaj o noclegach na Wyspach Kanaryjskich.
 

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania oraz niekrępujące ubranie.

dokumenty

 • dowód osobisty (do Maroka koniecznie paszport...)
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
koniecznepolecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
kurtka od deszczu
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

 

 

* nie polecam oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe(200-300zł). To rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz jakie to możesz je kupić u nas tuż przed kursem a przy okazji doradzimy ci jakie...
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres. 
 
Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz listę wyposażenia na wyjazd do Maroka, Hiszpanii na Costa Blanca, na Kalymnos w Grecji, a tutaj na Wyspy Kanaryjskie.
 

terminy i ceny


terminy i ceny  kursów podstawowych 6 dniowych:

skałki podkrakowskie
 
rok 2018
tur 26: 08-13.09 - 750zł
tur 27: 15-20.09 - 750zł
tur 28: 22-27.09 - 750zł
tur 29: 29.09-04.10 - 750zł
tur 30: 06-11.10 - 750zł
tur 31: 13-18.10 - 750zł
tur 32: 20-25.10 - 750zł
tur 33: 27.10-01.11 - 750zł

 

rok 2019

tur 1:  16-21.03 - 1100zł
tur 2:  23-28.03 - 1100zł
tur 3:  30.03-04.04 - 1100zł
tur 4:  06-11.04 - 1100zł
tur 5:  13-18.04 - 1100zł
tur 6:  20-25.04 - 1500zł (Święta)
tur 7:  27.04-02.05 - 1500zł (długi weekend)
tur 7.1: 30.04-05.05 - 1500zł (długi weekend)
tur 8:  04-09.05 - 1100zł
tur 9:  11-18.05 - 1100zł
tur 10: 18-23.05 - 1100zł
tur 11: 25-30.05 - 1100zł
tur 12: 01-06.06 - 1100zł
tur 13: 08-13.06 - 1100zł
tur 14: 15-20.06 - 1100zł
tur 15: 22-27.06 - 1200zł
tur 16: 29.06-04.07 - 1200zł
tur 17: 06-11.07 - 1200zł
tur 18: 13-18.07 - 1200zł
tur 19: 20-25.07 - 1200zł
tur 20: 27.07-01.08 - 1200zł
tur 21: 03-08.08 - 1200zł
tur 22: 10-15.08 - 1200zł
tur 23: 17-22.08 - 1200zł
tur 24: 24-29.08 - 1200zł
tur 25: 31.08-05.09 - 1200zł
tur 26: 07-12.09 - 1100zł
tur 27: 14-19.09 - 1100zł
tur 28: 21-26.09 - 1100zł
tur 29: 28.09-03.10 - 1100zł
tur 30: 05-10.10 - 1100zł
tur 31: 12-17.10 - 1100zł
tur 32: 19-24.10 - 1100zł
tur 33: 26-31.10 - 1100zł

 
pakiet noclegów (sobota-czwartek): 250zł w pokoju czteroosobowym i 350zł w pokoju dwuosobowym
 
 

weekendowe w dolinkach podkrakowskich

rok 2018

wrzesień:                  08-09, 15-16, 22-23 -               900zł
wrzesień/październik: 29-30.09, 06-07.10, 13-14.10 - 900zł
październik:               20-21, 27-28, 03-04.11 -          900zł

     
rok 2019
marzec:               16-17, 23-24, 30-31.03,  -       1400zł
kwiecień:             06-07, 13-14.04, 27-28.04 -     1400zł
maj:                    11-12, 18-19, 25-26 -              1400zł
czerwiec:             01-02, 08-09, 15-16  -             1400zł
czerwiec/lipiec:     22-23, 29-30.06, 06-07.07-      1400zł
lipiec:                  13-14, 20-21, 27-28 -              1400zł
sierpień:              03-04.08, 10-11, 17-18 -          1400zł
sierpień/wrzesień: 24-25, 31.08-01.09, 07-08.09 - 1400zł
wrzesień:             14-15, 21-22, 28-29 -              1400zł
październik:          05-06, 12-13, 19-20 -              1400zł
 

cena dla wersji VIP: 2400zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sokoliki 

rok 2019
turnus SOK 7:  30.04-05.05 - 1400zł (długi weekend)
turnus SOK 9:  11-16.05 - 1200zł
turnus SOK 11: 25-30.05 - 1200zł
turnus SOK 13: 08-13.06 - 1200zł
turnus SOK 15: 22-27.06 - 1200zł
turnus SOK 17: 06-11.07 - 1200zł
turnus SOK 19: 20-25.07 - 1200zł
turnus SOK 21: 03-08.08 - 1200zł
turnus SOK 23: 17-22.08 - 1200zł
turnus SOK 25: 31-08-05.09 - 1200zł
turnus SOK 27: 14-19.09 - 1200zł
turnus SOK 29: 28.09-03.10 - 1200zł
turnus SOK 31: 12-17.10 - 1200zł

 

cena dla wersji VIP: 2400zł

 

 

 

 

egzotyka

 Todra (Maroko)

rok 2018
tur 9.1: 15-20.09
tur 9.2: 22-27.09
tur 10.1: 06-11.10
tur 10.2: 13-18.10
tur 11.1: 30.10-04.11
tur 11.2: 06-11.11
tur 12.1: 17-22.11
tur 12.2: 24-29.11
tur 13.1: 08-13.12
tur 13.2: 15-20.12
 
rok 2019
tur 1.1:  05-10.01
tur 1.2:  12-17.01
tur 2.1:  26-31.01
tur 2.2:  02-07.02
tur 3.1:  16-21.02
tur 3.2:  23-28.02
tur 4.1:  09-14.03
tur 4.2:  16-21.03
tur 5.1:  30.03-04.04
tur 5.2:  06-11.04
tur 6.1:  20-25.04
tur 6.2:  27.04-02.05
tur 7.1:  11-16.05
tur 7.2:  18-23.05
tur 8.1:  01-06.06
tur 8.2:  08-13.06
tur 9.1:  14-19.09
tur 9.2:  21-26.09
tur 10.1: 05-10.10
tur 10.2: 12-17.10
tur 11.1: 29.10-03.11
tur 11.2: 05-10.11
tur 12.1: 16-21.11
tur 12.2: 23-28.11
tur 13.1: 07-12.12
tur 13.2: 14-19.12

cena: 1750zł

Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałakch więc musisz dotrzeć na miejsce dzień wcześniej a wylecieć dzień później (lub w ostatni dzień kursu po 19tej).

 

 

 

Costa Blanca (Hiszpania)

rok 2018
tur 9:  15-20.09
tur 10: 06-11.10
tur 11: 27.10-01.11
tur 12: 17-22.11
tur 13: 08-13.12
tur 14: 15-20.12
tur 15: 29.12-03.01 - cena 1650zł
 
rok 2019
tur 1:  05-10.01
tur 2:  26-31.01
tur 3:  16.02-21.02
tur 4:  09.03-14.03
tur 5:  06-11.04
tur 6:  27.04-02.05 - cena 1650zł
tur 7:  18-23.05
tur 8:  08-13.06
tur 9:  14-19.09
tur 10: 05-10.10
tur 11: 26-31.10
tur 12: 16-21.11
tur 13: 07-12.12
tur 14: 14-19.12
tur 15: 28.12-02.01 - cena 1650zł
 
 cena: 1450zł
 
Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałakch więc musisz dotrzeć na miejsce dzień wcześniej a wylecieć dzień później (lub w ostatni dzień kursu po 19tej).
 
 

Kalymnos Grecja 

rok 2019

tur 1:21-26.04
tur 2; 28.04-03.05  cena 1750 zł
rur 3: 12-17.05
tur 4: 18-23.08
tur 6: 22-27.09
tur 7: 29.09-04.10
tur 8 :20-25.10

Cena 1550 zł

 Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałakch więc musisz dotrzeć na miejsce dzień wcześniej a wylecieć dzień później (lub w ostatni dzień kursu po 19tej).

 

 
  
Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie) Kurs tylko po dorgach ubzezpieczonych bez asekuracji włąsnej
 
 
 rok 2018
tur 9: 25.09-02.10
tur 10: 18-23.10
tur 11: 08-13.11
tur 12: 29.11-04.12
 
rok 2019
tur 1:  17-22.01
tur 2:  07-12.02
tur 3: 28.02-05.03
tur 4:  21-26.03
tur 5:  16-23.04
tur 6:  09-14.05
tur 7: 28.05-04.06
tur 8:  20-25.06
tur 9: 24.09-01.10
tur 10: 17-22.10
tur 11: 07-12.11
tur 12: 28.11-03.12
 
 cena: 1250zł
 
 Pamiętaj, że daty kursu to dni zajęć w skałakch więc musisz dotrzeć na miejsce dzień wcześniej a wylecieć dzień później (lub w ostatni dzień kursu po 19tej).
 
 
 
 
 
 
 
 
terminy i ceny  kursów rozszerzonych 8 dniowych: Dolinki Podkrakowskie/Sokoliki.
 
  
tur 1R 25-28.05, 1-4.06.      1600 zł 
tur 2R 01-04.06 , 08-11.06   1600 zł
tur 3R 20-23.07, 27-30.07    1600 zł
tur 4R 14-17.09, 21-24.09    1600 zł
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pozostałe kursy skałkowe 

na sztucznej ścianie:    300zł
ze sztucznej w skałki:   400zł
kurs skałkowy etap 1 (po drogach ubezpieczonych).: 800zł
kurs skałkowy etap 2 (na własnej asekuracji):  800zł

terminy: umawiasz się ze mną

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

 

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia  

 

 

 

 

 

 

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 576 012 515
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 500zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs skałkowy turnus???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkole.

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku ścianka wspinaczkowa a jak nie masz do niej dostępu to zwykłe podciąganie na drążku.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...

 

 

 

 

 

system szkolenia PZA

system szkolenia PZA

System szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu oferuje też inne szkolenia z grupy "skałkowych". Wszystkie one po zsumowaniu dają te same uprawnienia i umiejętności, które są do zdobycia na Podstawowym kursie wspinaczki w skałkach.
 

Tak wygląda drabinka: 


program skalki 

A - Kurs wspinaczki na sztucznej ścianie: 2 dni Program kursu wspinaczki na sztucznej ścianie
B - Kurs uzupełniający ze sztucznej ściany w skałki: 2 dni Program kursu uzupełniającego z sztucznej ściany w skałki (drogi ubezpieczone)
C - Kurs skałkowy etap I (po drogach ubezpieczonych): 4 dni Program Kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych
D - Kurs skałkowy etap II (na własnej asekuracji w skałkach): 4 dni Program kursu wspinania na własnej asekuracji w skałkach

 

pełny program kursu

Zajęcia praktyczne 

 • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna;
 • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania;
 • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego;
 • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży;
 • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny;
 • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go;
 • samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.);
 • wykorzystanie do asekuracji punktów naturalnych;
 • łączenie punktów asekuracyjnych;
 • budowanie stanowisk do wędki, budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich;
 • obsługa 2 przyrządów asekuracyjnych w zakresie podawania, wybierania, hamowania liny oraz jej blokowania i odblokowania;
 • właściwe rozmieszczenie punktów przelotowych;
 • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej, opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej;
 • przewiązywanie liny przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania;
 • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu;
 • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją;
 • zjazd ze stanowiskiem pośrednim;
 • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu;
 • wychodzenie po linie (prusikowanie);
 • opuszczanie partnera z zablokowanegpo przyżądu na górnym stanowisku
 • wyciąganie partnera na stanowisko-metoda "U"
 • opuszczanie partnera na linie-opcjonalnie;
 • uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera-opcjonalnie;
 • łączenie lin pod obciążeniem i przepuszczanie węzła przez karabinek-opcjonalnie
 • zjazd z rannym partnerem-opcjonalnie.

Obowiązuje przeprowadzenie treningu asekuracji na zrzutni.

Tematy wykładów

 • Prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego.
 • Teoria asekuracji.
 • Zjazdy na linie.
 • Wychodzenie po linie.
 • Formacje skalne (zakres podstawowy).
 • Niebezpieczeństwa wspinania.
 • Pierwsza pomoc.
 • Style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.
 • Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
 • Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
 • Historia wspinania (opcjonalnie).

 

"małym drukiem"

 jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia "zawsze masz dużo pytań" przeczytaj co mamy do powiedzenia "małym drukiem"

 

• wspinanie to nie jest chodzenie z plecakiem pod górkę, poruszamy się w pionowej skale
• niezbędne są buty wspinaczkowe, w trampkach, adidasach, butach trekingowych nie wyjdziesz nawet metr w górę
• wspinanie jest niebezpieczne, jak spadniesz to lecisz w dół. możesz się wtedy podbijać a nawet skręcić kostkę
• instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, to rzecz zwyczajna
• w skałkach nie ma toalet, toy-toyow itp
• nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, nie ma przerw na drugie śniadanie ani obiadowych, catering w skałkach nie funkcjonuje, działamy w terenie non stop około ośmiu godzin
• instruktor prowadzi zajęcia, uczy wspinania, nie jest "obsługą" kursu, nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do sklepu po zakupy
• w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych, asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, słuchając wykładów nie odbieramy "najważniejszych na świecie" telefonów, nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć
• na kurs nie zabieramy naszych milusińskich jeżeli nie mamy dla nich oddzielnej opieki. zdarza się że wisicie w ścianie po kilka godzin bez schodzenia na dół a Wasze pieski, kotki, małe dzieci nie są w stanie tyle wytrzymać przywiązane do drzewa, z kolei puszczone samopas mogą zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu a na pewno będą się drzeć/skomleć/miauczeć za Wami pod ścianą co uniemożliwi Wam skupienie się na wspinaniu i asekuracji partnera
• może się zdarzyć że w Polsce pod Krakowem będzie padać deszcz. Sorry, taki mamy klimat... jeżeli nie pada dłużej niż 3 dni to nie następuje potop, nie zalewa skałek, nie odwołujemy kursu, odbywa się normalnie, ponieważ jest sporo zajęć, które możemy robić pod nakryciem okapu. Te zajęcia (budowa stanowisk, autoratownictwo itp) i tak musimy zrobić więc nie będzie to stratą czasu.
• koordynaty GPS podane na stronie są w formacie dziesiątych części stopni: szer/dł hddd ddddd (nie: hddd mm.mmm' ani nie: hddd mm's.ss''). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź - tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. Oznacza, że nie umiesz obsługiwać własnej nawigacji. W takim wypadku wpisz "z ręki" adres bazy.