kurs skałkowy

wstęp

 nigdy się nie wspinałeś/aś ?

wspinałeś/aś się, ale głównie na wędkę i to na panelu ?

wspinałeś/aś się na już skałkach, ale sam/a domyślasz się, że koledzy "cienko przędą" w kwestii asekuracji, a ty cenisz sobie bezpieczeństwo?

Dobrze trafiłeś/aś! To właśnie ten kurs !!!

Mamy własną bazę noclegowo-szkoleniową w Kobylanach


 

rekomendacja PZA

 

 

 

 

 

 

 

 


czego się nauczysz?

 czego się nauczysz?

 • techniki wspinania, czyli jak ustawić ciało i jak się poruszać, żeby nie spaść i jak najmniej się zmęczyć
 • wiązania węzłów, dobierania sprzętu do drogi, zakładania własnej asekuracji (kostki, friendy i inne)
 • zakładania różnych stanowisk i kiedy angielskie, kiedy motylka a kiedy samonastawne
 • prowadzenia dróg na wszelkie możliwe sposoby i przy użyciu wszelkiego dostępnego sprzętu
 • obsługi kilku przyrządów asekuracyjnych i wyłapywania lotów
 • zjazdów, podchodzenia na linie i innych tego typu technik
 • poznasz formacje skalne, czyli czym się różni zacięcie od okapu i jak je pokonywaćDo tego wszystkiego kilka godzin teorii wplecionej w zajęcia praktyczne (ile można słuchać wyłącznie gadania?)


Ten kurs jest prowadzony według programu PZA.

 

 

 

Przygotuj się, że będą to intensywne dni. Niektóre nawet bardzo intensywne.

 

 

w jaki sposób?

 w jaki sposób

forma zajęć:

Wszystkie polskie podstawowe i rozszerzone kursy skałkowe rozpoczynamy w sercu Dolinek Podkrakowskich, w Kobylanach. Zbiórka w naszej bazie przy ul.Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°) o godz. 9.00
Zajęcia rozpocznie punktualnie Wojtek Szymendera "Szymon" i z nim załatwisz wszystkie sprawy papierkowe, gdybyś miał się spóźnić lub miał kłopoty z trafieniem to zadzwoń do niego (nr tel 695 696 361).
Wspinamy się w Skałkach Podkrakowskich: Dol. Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska i na ostańcach (Wzgórze 502, Fiala). W przypadku kursów rozszerzonych drugą czterodniową połowę kursu realizujemy w Sokolikach -polskiej tradowej enklawie wspinania.

Jeżeli nastąpi widoczne "zmęczenie materiału" to siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).
czas trwania:

Kursy prowadzimy w dwóch wersjach:

kurs podstawowy 6 dniowy

kurs rozszerzony 8 dniowy

Zaczynamy najczęściej o 9.00 i wspinamy się do oporu. W pierwszych dwóch dniach opór występuje zazwyczaj wieczorem, w następnych dniach po 7-8 godzinach.Wszystkie dni kursu spędzimy w skałach, co najwyżej jeden dzięń  (gdyby lało) spędzimy na sztucznej ścianie.

Kurs rozszerzony 8 dniowy nie rózni się programem od kursu 6 dniowego podstawowego,  dedykowany jest on dla osób, które chcą większą ilością powtórzeń doszlifować asekurscje własną i wspinanie wielowyciągowe.prowadzenie zajęć:

Kursami skałkowymi "opiekuje się" Wojtek Szymendera "Szymon", pomagają mu inni zaprzyjaźnieni instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu oraz instruktorzy sportu AWF( wspinanie sportowe), wszyscy posiadamy ważne licencje. Aby bezpiecznie, prawidłowo i skutecznie przekazywać swoje umiejętności, pod opieką jednego instruktora nigdy w grupie nie jest więcej niż czterech kursantów.
W wersji VIP instruktor opiekuje się tylko dwójką podopiecznych. W takiej wersji intensywność ćwiczeń i wspinania jest dużo większa.

 

 

co otrzymasz?

 co otrzymasz?

Nie możesz się lenić! Żeby zaliczyć kurs musisz opanować zawarte w programie umiejętności (technika asekuracji i pozostałe techniki linowe) oraz samodzielnie i swobodnie pokonywać z dolną asekuracją drogi skalne o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA (czym to się je dowiesz się na kursie).

Jako Absolwent szkolenia otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora i kierownika kursu oraz skierowanie na kurs taternicki (kurs skałkowy to niezbędny, pierwszy stopień).

Moim kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się powspinać - dzwoń lub mailuj o dowolnej porze.
dostaniesz też zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać... 

 

 

gdzie i jak?

 gdzie i jak?jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabraniaKursy prowadzimy w Skałkach Podkrakowskich, Sokolikach, na , Costa Brawa i w Maroku. Tam  będziemy się wspinać, zjeżdżać i ćwiczyć na wszystkich typach kursów skałkowych, hakówki, autoratownictwa itp. 

Polskie kursy skałkowe w wersji podstawowej 6 dniowej realizujemy pod Krakowem i  w Sokolikach, natomiast kursy rozszerzone  8 dniowe realizujemy połową kursu pod Krakowem i połową w Sokolikach.

 Skałki Podkrakowskie - nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej.

Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

 Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

                                             Sokoliki                                                                                                         Dolinka Bolechowicka

Dol. Kobylańska: leży ok. 14km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się po obu zboczach dolinki, przez jej całą długość. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki, na dobrze ubezpieczonych drogach.

 Fiala i Wzgórze 502: leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek, łatwe drogi z dobrą asekuracją.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o Maroku, o Costa Blanca w Hiszpanii, a tutaj o Wyspach Kanaryjskich.

 

 jak dojechać?

Jak dojechac do naszej bazy w Kobylanach:

Samochodem: z Krakowa (Rondo Ofiar Katynia przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400m zakręt w lewo. Dalej ok. 6km prosto, na skrzyżowaniu ze światłami również prosto niecałe 3km po czym skręt w prawo w ulicję Jana Pawła II prowadzącą do Kobylan.  Po 1km zobaczysz po lewej stronie sklep po 20m znajdziesz po prawej stronie nr 21 i bazę (N50.14855° E19.76133°).


Autobusem MPK: Najpierw musisz się dostać na oś.Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 olbo 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 278 do Kobylan, wysiądź w centrum przy sklepie i baza będzie 20m dalej po prawej stronie. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: www.mpk.krakow.pl 

Pociągiem (nie polecam, ale jeżeli się upierasz...): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), stamtąd możemy Cię zabrać do bazy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o dojeździe do Maroka, do Hiszpanii na Costa Blanca, a tutaj o dojeździe na Wyspy Kanaryjskie.

 

noclegi

Jeżeli mieszkasz w Krakowie to na kursy "podkrakowskie" możesz codziennie dojeżdżać samochodem (lepsze rozwiązanie) lub autobusem  (jest to dosyć uciążliwe. Ponadto, często wieczorami mamy wykłady lub zajęcie i wtedy wracałbyś do Krakowa bardzo późno...)

Jeżeli jesteś spoza Krakowa to możesz nocować w naszej bazie w Kobylanach przy ul.Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°)
Baza jest bardzo komfortowa, Pokoje dwu i cztero-osobowe, wszystkie z łazienkami, kuchnia, pokój wypoczynkowy (wieczorem często zamienia się w salę wykładową) fajna atmosfera. Wszystko to kosztuje 40/50zł dziennie (cena dla uczestników kursów). Jeżeli chcesz tam zarezerwować sobie noclegi to napisz do Igora: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Dla mieszkańców bazy szkoleniowej i uczestników kursów jest możłiwość wykupienia obiadów w restauracji Sen o Dolinie w Kobylacha, 100m od bazy. Obiady są wyjątkowo smaczne, duże porcje, dostępne również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Koszt to 16 zł za zestaw obiadowy.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o noclegach w Maroku, w Hiszpanii na Costa Blanca, a tutaj o noclegach na Wyspach Kanaryjskich.
 

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania oraz niekrępujące ubranie.

dokumenty

 • dowód osobisty (do Maroka koniecznie paszport...)
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
koniecznepolecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
kurtka od deszczu
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

 

 

* nie polecam oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe(200-300zł). To rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz jakie to możesz je kupić u nas tuż przed kursem a przy okazji doradzimy ci jakie...
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres. 
 
Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz listę wyposażenia na wyjazd do Maroka, Hiszpanii na Costa Blanca a tutaj na Wyspy Kanaryjskie.
 

terminy i ceny


terminy i ceny  kursów podstawowych 6 dniowych:

skałki podkrakowskie
 
rok 2017

turnus 28   23-28.09       750zł
turnus 29   30.09-05.10  750zł

turnus 30   07-12.10       750zł

turnus 31   14-19.10       750zł

turnus 32   21-26.10       750zł

turnus 33   28.10-02.11   750zł

 

rok 2018

tur 1:  17-22.03 - 700zł
tur 2:  24-29.03 - 700zł
tur 3:  31.03-05.04 - 900zł (Święta)
tur 4:  07-12.04 - 700zł
tur 5:  14-19.04 - 700zł
tur 6:  21-26.04 - 700zł
tur 7:  28.04-03.05 - 900zł (długi weekend)
tur 8:  05-10.05 - 700zł
tur 9:  12-17.05 - 700zł
tur 10: 19-24.05 - 700zł
tur 11: 26-31.05 - 700zł
tur 12: 02-07.06 - 700zł
tur 13: 09-14.06 - 700zł
tur 14: 16-21.06 - 700zł
tur 15: 23-28.06 - 750zł
tur 16: 30.06-05.07 - 750zł
tur 17: 07-12.07 - 750zł
tur 18: 14-19.07 - 750zł
tur 19: 21-26.07 - 750zł
tur 20: 28.07-02.08 - 750zł
tur 21: 04-09.08 - 750zł
tur 22: 11-16.08 - 750zł
tur 23: 18-23.08 - 750zł
tur 24: 25-30.08 - 750zł
tur 25: 01-06.09 - 750zł
tur 26: 08-13.09 - 750zł
tur 27: 15-20.09 - 750zł
tur 28: 22-27.09 - 750zł
tur 29: 29.09-04.10 - 750zł
tur 30: 06-11.10 - 750zł
tur 31: 13-18.10 - 750zł
tur 32: 20-25.10 - 750zł
tur 33: 27.10-01.11 - 750zł
 
pakiet noclegów (sobota-czwartek): 200zł w pokoju czteroosobowym i 250zł w pokoju dwuosobowym
 
 

weekendowe w dolinkach podkrakowskich rok 2018

marzec:                   17-18, 24-25, 31.03-01.04 -      900zł
kwiecień:                 07-08, 14-15, 21-22 -               900zł
maj:                        05-06, 12-13, 19-20 -               900zł
maj/czerwiec:           26-27.05, 02-03.06, 09-10.06 - 900zł
czerwiec:                  16-17, 23-24, 30.06-01.07 -     900zł
lipiec:                       07-08, 14-15, 21-22 -              900zł
lipiec/sierpień:           28-29.07, 04-05.08, 11-12.08 - 900zł
sierpień/wrzesień:     18-19, 25-26, 01-02.09 -           900zł
wrzesień:                  08-09, 15-16, 22-23 -               900zł
wrzesień/październik: 29-30.09, 06-07.10, 13-14.10 - 900zł
październik:               20-21, 27-28, 03-04.11 -          900zł
     

cena dla wersji VIP: 1450zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Sokoliki 

rok 2018
turnus SOK 7:  28.04-03.05 - 1000zł (długi weekend)
turnus SOK 9:  12-17.05 - 850zł
turnus SOK 11: 26-31.05 - 850zł
turnus SOK 13: 02-07.06 - 850zł
turnus SOK 15: 23-28.06 - 850zł
turnus SOK 17: 07-12.07 - 850zł
turnus SOK 19: 21-26.07 - 850zł
turnus SOK 21: 04-09.08 - 850zł
turnus SOK 23: 18-23.08 - 850zł
turnus SOK 25: 01-06.09 - 850zł
turnus SOK 27: 15-20.09 - 850zł
turnus SOK 29: 22-27.09 - 850zł
turnus SOK 31: 13-18.10 - 850zł

 

cena dla wersji VIP: 1450zł

 

 

 

 

egzotyka

 Todra (Maroko)

tur 11.2: 07-12.11.2017
tur 12.1: 09-14.12.2017
tur 12.2: 16-21.12.2017
 
rok 2018
tur 1.1: 06-11.01
tur 1.2: 13-18.01
tur 2.1: 27.01-01.02
tur 2.2: 03-08.02
tur 3.1: 17-22.02
tur 3.2: 24.02-01.03
tur 4.1: 10-15.03
tur 4.2:17-22.03
tur 5.1: 07-12.04
tur 5.2: 14-19.04
tur 6.2: 21-26.04
tur 6.2: 28.04-03.05
tur 7.1: 12-17.05
tur 7.2: 19-24.05
tur 8.1: 02-07.06
tur 8.2: 09-14.06
tur 9.1: 15-20.09
tur 9.2: 22-27.09
tur 10.1: 06-11.10
tur 10.2: 13-18.10
tur 11.1: 30.10-04.11
tur 11.2: 06-11.11
tur 12.1: 17-22.11
tur 12.2: 24-29.11
tur 13.1: 08-13.12
tur 13.2: 15-20.12

cena: 1350zł

 

 

 

Costa Blanca (Hiszpania)

 

tur 7:  16-21.09.2017
tur 8:  07-12.10.2017
tur 9:  28.10-02.11.2017
tur 10: 18-23.11.2017
tur 11: 09-14.12.2017
 
rok 2018
tur 1:  06-11.01
tur 2:  27.01-01.02
tur 3:  17.02-22.02
tur 4:  10.03-15.03
tur 5:  07-12.04
tur 6:  28.04-03.05 - cena 1450zł
tur 7:  19-24.05
tur 8:  09-14.06
tur 9:  15-20.09
tur 10: 06-11.10
tur 11: 27.10-01.11
tur 12: 17-22.11
tur 13: 08-13.12
tur 14: 15-20.12
tur 15: 29.12-03.01 - cena 1450zł
 

cena: 1150zł

 
 
 
 
 
 
Teneryfa (Wyspy Kanaryjskie) Kurs tylko po dorgach ubzezpieczonych bez asekuracji włąsnej
 
 
 
tur 7:  28.09-03.10.2017
tur 8:  19-24.10.2017
tur 9:  09-14.11.2017
tur 10: 28.11-05.12.2017
 
rok 2018
tur 1:  18-23.01
tur 2:  08-13.02
tur 3: 29.02-06.03
tur 4:  22-27.03
tur 5:  17-24.04
tur 6:  10-15.05
tur 7: 29.05-05.06
tur 8:  21-26.06
tur 9: 25.09-02.10
tur 10: 18-23.10
tur 11: 08-13.11
tur 12: 29.11-04.12
 
 cena: 1250zł
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
terminy i ceny  kursów rozszerzonych 8 dniowych: Dolinki Podkrakowskie/Sokoliki.
 
  
tur 1R 26-29.05, 2-5.06.    1000 zł 
tur 2R 2-5.06 , 9-12.06      1000 zł
tur 3R 21-24.07, 28-31.07 1100 zł
tur 4R 15-18.09, 22-25.09 1000 zł
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

pozostałe kursy skałkowe 

na sztucznej ścianie:    300zł
ze sztucznej w skałki:   300zł
po drogach ubezpiecz.: 550zł
na własnej asekuracji*:  550zł, Sokoliki 700 zł
* musisz mieć wcześniej ukończony kurs po drogach ubezpieczonych

terminy: umawiasz się ze mną

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

 

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia  

 

 

 

 

 

 

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku ścianka wspinaczkowa a jak nie masz do niej dostępu to zwykłe podciąganie na drążku.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...

 

 

 

 

 

system szkolenia PZA

system szkolenia PZA

System szkolenia Polskiego Związku Alpinizmu oferuje też inne szkolenia z grupy "skałkowych". Wszystkie one po zsumowaniu dają te same uprawnienia i umiejętności, które są do zdobycia na Podstawowym kursie wspinaczki w skałkach.
 

Tak wygląda drabinka: 


program skalki 

A - Kurs wspinaczki na sztucznej ścianie: 2 dni Program kursu wspinaczki na sztucznej ścianie
B - Kurs uzupełniający ze sztucznej ściany w skałki: 2 dni Program kursu uzupełniającego z sztucznej ściany w skałki (drogi ubezpieczone)
C - Kurs wspinaczki po drogach ubezpieczonych: 4 dni Program Kursu wspinaczki po drogach ubezpieczonych
D - Kurs wspinania na własnej asekuracji w skałkach: 4 dni Program kursu wspinania na własnej asekuracji w skałkach

 

pełny program kursu

Zajęcia praktyczne 

 • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna;
 • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania;
 • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego;
 • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży;
 • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny;
 • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go;
 • samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.);
 • wykorzystanie do asekuracji punktów naturalnych;
 • łączenie punktów asekuracyjnych;
 • budowanie stanowisk do wędki, budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich;
 • obsługa 2 przyrządów asekuracyjnych w zakresie podawania, wybierania, hamowania liny oraz jej blokowania i odblokowania;
 • właściwe rozmieszczenie punktów przelotowych;
 • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej, opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej;
 • przewiązywanie liny przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania;
 • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu;
 • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją;
 • zjazd ze stanowiskiem pośrednim;
 • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu;
 • wychodzenie po linie (prusikowanie);
 • opuszczanie partnera na linie;
 • uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera;
 • opcjonalnie: łączenie lin pod obciążeniem i przepuszczanie węzła przez karabinek.

Obowiązuje przeprowadzenie treningu asekuracji na zrzutni.

Tematy wykładów

 • Prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego.
 • Teoria asekuracji.
 • Zjazdy na linie.
 • Wychodzenie po linie.
 • Formacje skalne (zakres podstawowy).
 • Niebezpieczeństwa wspinania.
 • Pierwsza pomoc.
 • Style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.
 • Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
 • Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
 • Historia wspinania (opcjonalnie).