kurs lawinowy
wstęp
lawiny są zawsze groźne, czasami mało przewidywalne
nie chcesz być bezradny i liczyć tylko na łut szczęścia
wolisz przewidywać niż ponosić konsekwencje
czego się nauczysz?
- poznasz główne rodzaje śniegu, sposoby jego przeobrażania i budowę pokrywy śnieżnej
- dowiesz się o mechanizmie powstawania lawin i ich najważniejszych typach: kiedy występują, jak wyglądają, co złego robią i jak się przed nimi chronić
- wykonasz przekroje pokrywy śnieżnej, test twardości, test norweski i test obciążeniowy a później wspólnie je wszystkie zanalizujemy
- nauczysz się wykorzystywać elektroniczne detektory lawinowe, będziesz poszukiwał nimi zasypane osoby a następnie odnajdziesz je sondą lawinową i odkopiesz
- dowiesz się jak poruszać się w terenie zagrożonym lawinami i co robić jeżeli byłeś świadkiem zasypania kogoś przez lawinę
UWAGA: mamy do dyspozycji najbardziej różnorodny i największy w Polsce zestaw sprzętu: detektory lawinowe wszystkich typów dostępnych na rynku (dzięki temu nauczysz się posługiwać nimi niezależnie od tego jaki posiadasz lub zakupisz w przyszłości), sondy i łopaty różnych typów, plecak z systemem ABS (BCA) i avalung.
Zajęcia prowadzimy w kameralnych 3-4 osobowych grupach od rana do piuźnego wieczoru -cały dzień na zewnątrz z duża ilością praktyki a wieczorem dwie godzinny wykładu, po którym gramy w karty lawinowe-karciana gra ucząca zarządzania ryzykiem lawinowy.
Chciałbym, żebyś po tym kursie czuł się w górach bezpieczniej i potrafił przewidzieć zagrożenie lawinowe.
w jaki sposób?
w jaki sposób ?
forma zajęć:
Wszystkie ćwiczenia będziemy przeprowadzać w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najlepszy w Tatrach rejon do prowadzenia tego typu zajęć. Różnorodny teren, łatwo dostępny a przy tym stosunkowo bezpieczny. No i po powrocie przytulny "Murowaniec" (N49.24339° E20.00721°).
czas trwania:
Zajęcia w wersji podstawowej będą trwały pełne dwa, a w wersji rozszerzonej 3 dni. Wszystkie wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym "Murowańcu").
prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzę osobiście lub pomagają mi moi przyjaciele: instruktorzy PZA i Przewodnicy Tatrzańscy.
co otrzymasz?
- satysfakcję
- umiejętności pozwalające w przyszłości na samodzielne, bezpieczne poruszanie się w górach zimą
- masę wrażeń, widoków i przeżyć
- pewność, że ruszasz w trudne góry pod dobrą opieką
- zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać...
gdzie i jak?
gdzie i jak ?
* jak dojechać
* noclegi
* rzeczy do zabrania
Tatry są najwyższą częścią łańcucha Karpat i jako jedyne góry w tej części Europy mają charakter alpejski. łańcuch ten rozciąga się od Przeł. Huciańskiej (Orawa) do Przeł. Zdziarskiej (Spisz) na stosunkowo niewielkiej powierzchni ok. 780 km2. Najwyższy szczyt to Gerlach (2.655m), który co ciekawe, nie leży w głównej grani Tatr.
Tatry nie są górami jednolitymi. Biorąc pod uwagę m.in. budowę geologiczną przyjęto następujący podział Tatr:
Tatry Zachodnie:
od Przeł. Huciańskiej do Przeł. Liliowe, z najwyższym szczytem Bystrą (2.250m), zbudowane są ze skał magmowych i osadowych. Czasami na skałach osadowych występują wyspy skał krystalicznych.
Tatry Wysokie:
od Przeł. Liliowe do Przeł. pod Kopą, (w ich grani leży Gerlach) zbudowane ze skał magmowych i sporadycznie osadowych.
Tatry Bielskie:
od Przeł. pod Kopą do Przeł. Zdziarskiej (najwyższy szczyt Hawrań 2.151m) zbudowane są wyłącznie ze skał osadowych.
Polska część Tatr zajmuje ok. 30% całej powierzchni tych gór, najwyższym szczytem są Rysy (2.499m).
Ponieważ Tatry Bielskie całkowicie, a Zachodnie prawie całe są niedostępne dla wspinaczy, działalność szkoleniową prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich.
grań Tatr
Podczas Zimowego kursu wspinaczkowego (w odróżnieniu od letniego) naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach. W okolicy Zmarzłego Stawu i pod Kotłem Kościelcowym znajdziemy z kolei kilka ciekawych lodospadów idealnych do ćwiczeń i łatwo dostępnych nawet w trudnych warunkach.
grań polskich Tatr Wysokich
jak dojechać
Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.
Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:
Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona "czwórka" to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).
Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ta wersja jest niepewna. Kolejka zimą czesto nie chodzi ze względu na wiejący wiatr.
Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.
Będę na Ciebie czekał w schronisku (N49.24339° E20.00721°).
grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej
noclegi
Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.
Cena za nocleg wynosi od 40zł do 60zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.
rzeczy do zabrania
sprzęt
Zapewniam cały niezbędny sprzęt: piepsy (co najmniej 9 różnych, najnowszych typów), sondy, łopaty lawinowe, plecak z systemem ABS (BCA). Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Powinieneś mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.
dokumenty
- dowód osobisty
- jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
- legitymację PTTK (jeżeli masz)
konieczne | polecane | |
kurtka od wiatru i śniegu spodnie od wiatru i śniegu dużo ciepłych skarpet spodnie z polara stoptuty (ochraniacze) polar cienki i gruby rękawice zewnętrzne rękawiczki zapasowe czapka |
plecak (ok. 40l) ciepłe buty buty do schroniska gogle przybory do szycia czołówka baterie zapas termos rzeczy do mycia |
okulary lodowcowe kijki teleskopowe aparat fotograficzny pomadka do ust krem przeciwsłoneczny |
terminy i ceny
rok 2017
turnus 0.3 - 16-17.12 podst - 550zł
turnus 0.4 - 29-30.12 podst - 650zł
rok 2018
turnus 9r - 03-05.03 - 790zł
pn-wt bezpośrednio po ZKTW 650zł
Cena kursu obejmuje:
- wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
- ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
- kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych
Cena kursu nie obejmuje:
- dojazdu
- noclegów
- wyżywienia
jak się zapisać?
- najlepiej najpierw wyślij mi maila
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
lub zadzwoń 609-055-363 - potem powinieneś wpłacić zaliczkę (bezzwrotną) w wysokości 350zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs lawinowy turnus???"
- potwierdzę ci przejście zaliczki i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
- jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
- nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie
pełny program kursu
- Rodzaje śniegu, przeobrażenia.
- Rodzaje lawin, czynniki wywołujące lawiny.
- Przekroje śniegu, test twardości, test norweski, test KO, test obciążeniowy, trójkąt Muntera.
- Poruszanie się w terenie zagrożonym lawinami.
- Postępowanie po zejściu lawiny.
- Detektory lawinowe: budowa i obsługa.
- Poszukiwanie zasypanego w lawinie przy wykorzystaniu detektorów lawinowych.
- Sondowanie pokrywy śnieżnej, odkopywanie zasypanych przez lawinę.