kurs turystyki alpejskiej
wstęp
ciągnie cię w góry lodowcowe
lubisz wielodniowe wędrówki w trudnym terenie
cenisz sobie samodzielność i bezpieczeństwo
Jeżeli zamierzasz chodzić po Alpach, marzą Ci się szczyty Kaukazu, Andów czy Himalajów.
Masz już doświadczenia z gór lodowcach, ale nie do końca wiedziałeś co zrobić gdy Ty lub Twój partner wpadniecie do szczeliny lodowcowej, lub gdy któryś z Was poleci na grani śnieżnej czy na stromym stoku śnieżnym.
Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, ale co równie istotne, jak się w nich nie znaleźć !
czego się nauczysz?
Na kurs przygotujemy Cię do samodzielnego poruszania się w lecie w górach wysokogórskich typu alpejskiego( lodowcowego) i nauczymy:
- asekuracji i sprawnego poruszania się w łatwym terenie alpejskim, na stromych flankach firnowych i graniach śnieżnych
- wyboru drogi, zasad poruszanie się i asekuracji na lodowcu
- autoratownictwa lodowcowego:
wpadniesz do szczeliny lodowcowej i samodzielnie się z niej wydostaniesz a potem przećwiczymy wydobywanie z niej partnera,
przećwiczysz, łatwe i bardziej trudne przypadki wyciągania rannego partnera ze szczeliny,
nauczysz się samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej w sytuacji gdy partner nie będzie umiał cię z niej wyciągnąć. - podstaw nawigacji (kompas, mapa, GPS)
- korzystania ze sprawdzonych przewodników oraz rekomendowanych map topograficznych
- zasad aklimatyzacja w teorii i praktyce
- taktyki działania, a w czasie wycieczki alpejskiej mądrzejszy/a o trzy, cztery dni szkoleniowe pod naszym okiem z duża samodzielnością będziesz zarządzał/a wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi. Taki dzień będzie bardzo dobrym podsumowaniem szkolenia i przygotowaniem Cię do samodzielnej turystyki alpejskiej.
- poznasz niezbędny i rekomendowany sprzęt używany w czasie turystyki alpejskiej
Wieczorami na sali szkoleniowej będą wykłady ze sprzętu, aklimatyzacji, nawigacji, strategii i taktyki, niebezpieczeństw turystyki alpejskiej, zasad korzystania i zachowywania się w schroniskach oraz kolejkach alpejskich.
Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników realizacja poszczególnych punktów programu uzależniona będzie od aktualnych warunków w górach oraz możliwości całego zespołu. Ocena sytuacji i decyzja pozostaje w gestii instruktora prowadzącego szkolenie.
Zamiennie, na życzenie wszystkich uczestników kursu lub przy niekorzystnych warunkach pogodowych możesz nauczyć się:
- wspinania się w łatwym alpejskim lodzie
- poruszania się i asekuracji na poręczówkach
w jaki sposób?
forma zajęć:
Szkolenie realizujemy w górach lodowcowych. Te najbliższe Polski to Alpy Austriackie i właśnie tam pojedziemy. Będziemy działać w Tyrolu, Dachsztajnie lub Taurach w rejonach lodowcowych. Rejony te oferują bardzo atrakcyjne szkoleniowo góry lodowcowe w których wielokrotnie już prowadziliśmy szkolenia. Są tam lodowce o zróżnicowanych trudnościach, łatwe i trudne granie śnieżne oraz pełne różnorodność flanki śnieżne czy firnowe. W dniu wycieczkowym, przy sprzyjających warunkach i dobrym samopoczuciu uczestników mamy w naszym zasięgu atrakcyjne szczyty lub granie Alp austryjackich. Jest to również rejon szkoleń lodowcowych dla klubu Alpenverein z ośrodkiem szkoleniowym w miejscu gdzie będziemy mieszkać.
Niezbędny będzie również dzień na dojazd i kolejny dzień na powrót, ponieważ nie wracamy samochodem nocą po intensywnym wcześniejszym kursie! Każdego dnia będziemy spędzać na lodowcu i w terenie alpejskim kilka godzin szkoląc się. Wymagać to będzie zaangażowania fizycznego. Co najmniej jeden raz pójdziemy na ośmio-dziesięcino godzinną wycieczkę alpejską na któryś ze szczytów w otoczeniu doliny. Warto przygotować się do tego kursu. Przydatne będą spacery, bieganie, a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po górach w lecie jak i zimą. Nie wymagamy od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, wystarczy że Twoja kondycja pozwala Ci na wycieczki w Tatrach w opisanych czasach szlakowych. Jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!
czas trwania:
Zajęcia będą trwały pięć pełnych dni w terenie. Pierwszy dzień poświęcony będzie na unifikację i odświeżenie umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się w górach czyli: klarowanie liny, węzły, hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach, poznanie podstaw asekuracji i przygotowanie sprzętu. A wszystkie pozostałe dni wypełnione bedą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).
prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają Nam przyjaciele: licencjonowani Instruktorzy Alpinizmu PZA. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów na jednego instruktora to trzy osoby, maksymalna to sześć osób.
co otrzymasz?
- zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu, polecane przewodniki i mapy alpejskie
- to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
- zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać.
gdzie i jak?
* jak dojechać
* noclegi
* rzeczy do zabrania
jak dojechać ?
Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabierzemy Cię samochodem. Dojazd na miejsce trwa ok. 10 godzin. Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę to ok 400-700zł w zależności od tego jakim samochodem pojedziemy i ile osób w nim będzie. Składa się na to paliwo (samochód jest duży...), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria) itp. Wyjedziemy rano i wieczorem będziemy w dolinie.
noclegi
Poza „sezonem” gdy kolejki nie jeżdżą czyli w maju, czerwiecu i wrześniu, spać będziemy w jednym ze schronisk na skraju lodowca. Do schroniska mamy dodatkowo 2-3 godziny marszu pierwszego dnia więc w takiej opcji będzie to długi dzień i konieczny będzie wcześniejszy wyjazd. Ciężkie plecaki wywiozą nam kolejką na żywość my sami jednak będziemy musieli do niego się przespacerować.
W lipcu i sierpniu możemy mieszkać w jednym z przytulnych pensjonatów w dolinie Pitztal. Możemy tam sami gotować w pełni wyposażonej kuchni lub chodzić do knajpek na posiłki. Ceny noclegów to ok 20 euro na osobę, jednak w łóżkach 2 osobowych. Jeżeli będziesz chciał/a spać sam w łóżku małżeńskim, które są standardem w tej dolinie to będzie to kosztować 40 euro/noc! W tej opcji konieczne będzie codzienne używanie kolejki Pitztral Expres która będzie Nas wywozić na lodowce i kosztuje 70 euro za pięciodniowy karnet.
W zasadzie kosztowo oba warianty noclegowe wychodzą podobnie, jednak noclegi w schronisku na skraju lodowca są przez Nas bardziej preferowane. W tej wersji jesteśmy niezależni od ostatniej kolejki na, którą zawsze musimy zdążyć mieszkając w pensjonacie na dole.
rzeczy do zabrania !
dokumenty:
- dowód osobisty lub paszport
- jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
sprzęt:
Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i czekany. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.
konieczne |
polecane |
|
kurtka nieoceplana od wiatru i śniegu primaloft rękawiczki wewnętrzne polarowe x 3 buty zwykłe lekkie plecak (ok. 55-70l transportowy i 30-40 litrów lekki wspinaczkowy) lekki śpiwór |
czapka przeciwsłoneczna, jasna z osłoną karku i dużym daszkiem krem przeciwsłoneczny 50-ka bez wody pomadka do ust |
kijki teleskopowe |
* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.
terminy i ceny?
rok 2017
turnus termin cena
turnus 12 01 - 05.10 1700zł
turnus 13 08 - 12.10 1700zł
rok 2018
Cena kursu obejmuje:
- wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
- ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
- kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych. Szkolenie prowadzi Instruktor Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu również o uprawnieniach Instruktora Wspinaczki Wysokogórskiej nadane mu przez Polskie Ministerstwo Sportu.
Cena kursu nie obejmuje:
- dojazdu
- noclegów
- wyżywienia ( w schroniskach obowiązkowe razem z pakietem z noclegami 50 euro/noc)
- ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.
inwestycja !
Kurs wymaga zaangażowania czasowego i finansowego, warto jednak pamiętać że jest to czas i pieniądze zainwestowane w przyszłe Twoje i twojego partnera bezpieczeństwo, a umiejętności jakie nabędziesz będą kapitałem twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej.
jak się zapisać?
- najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363
- potem powinieneś wpłacić zaliczkę (bezzwrotną) w wysokości 900zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs turystyki alpejskiej i termin ???"
- potwierdzę ci przejście zaliczki i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
- jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
- potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
- nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie.
Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku chodzi głównie o kondycję.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"
-
Na kurs zapraszamy absolwentów kursów Zimowej Turystyki Wysokogórskiej realizowanych przez instruktorów PZA lub osoby które potrafią już:
- zakładać uprząż
- wiązać węzły: ósemka, kluczka, wyblinka, połwyblinka, motyl alpejski, bloker, prusik
- skracać linę
- klarować linę
- wiązać się w zespole
- chodzić w rakach metodą: francuska, mieszaną, frontalną
- hamować czekanem swoje upadki oraz upadki całego zespołu na stokach śnieżnych i firnowych
- budować stanowiska z kotwic śnieżnych
- zjeżdżać na linie w wysokim przyrządzie
- poruszać się i asekurować na prostej grani skalnej
- posługiwać się detektorami lawinowymi
- potrafią przygotować się do nieplanowanego biwaku w górach