Doszkalajacy obóz wspinaczkowy na Kalymnos (Grecja)

wstęp

chcesz uciec przed jesienną pluchą? 

tęsknisz za słońcem przy przedłużającej się zimie i smogu?

zapraszamy na Kalymnos. Tygodniowy wypad naładuje cię  słońcem i energią!

Masz wątpliość zobacz film o Kalymnos 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kalymmnos

Na małej wyspie Kalymnos jest prawie cztery tysiące  wyjątkowych i pięknych dróg wspinaczkowych, o zróżnicowanych trudnościach dla każdego, unikalny klimat, międzykontynentalne towarzystwo wspinaczkowe, spokojni i gościnni wyspiarze, szum morza, klimaciarskie greckie restauracyjki, do tego przystępne ceny. To najlepsze miejsce do wspinania na świecie gdy chcesz połączyć każdego dnia zjawiskowe wspinanie,  pływanie w morzu,  pyszne jedzenie w klimaciarskich restauracyjkach cisze lub   energię setek wspinaczy.

Lokalizacja Kalymnos na morzu Egejskim sprawia , że ciężkie załamania pogody z morza północnego już tam nie docierają, za to wyspa często jest pod wpływem wyżu kontynentalnego z Azji, dlatego gdy  w centralnej Europie jest ulewnie na Kalymnos można cieszyć się słońcem. W przeszłości wyspiarze żyli z połowu gąbek, obecnie zajmują się rybołówstwem, usługami, prowadzeniem restauracji, w jednym zakątku wyspy rolnictwem. Kalymnos  słynie z zielarstwa – jest tam ponad 200 rodzajów ziół, wyspa dosłownie pachnie a podejście pod skały to orgia dla zmysłu powonienia. Drugim filarem gospodarki z którego słynie Kalymnos jest pszczelarstwo. W wielu miejscach widać pasieki, miód który powstaje na bazie kwiatów ziół ma  wyjątkowe właściwości. Pod skałami wypasane są kozy, a nierzadko słychać ryczące osły -  łatwo pomylić ze wspinaczami. Jednak podstawowym źródłem dochodu dla miejscowej ludności w miejscowościach gdzie będziemy mieszkać  jest obsługa kurortu wspinaczkowego jakim ta wyspa jest obecnie.

co się będzie działo

 

Jesteśmy  instruktorami  PZA, ale tym razem nie będziemy się  dużo szkolić, na obóz zapraszamy wspinaczy umiejących już prowadzić i się asekurować, oraz  wspinających się na sekcjach lub będących po kursie skałkowym. Pierwszego dnia zunifikujemy Twoją wiedzę asekuracyjną ( asekurowanie, przewiązanie do zjazdu, wpinki,  zjazd z pojedynczego spita), po to żebyście  wspinali  się bezpiecznie  i ze sprawdzonymi partnerami. Nasza rola na obozie to przede wszystkim rola opiekuna grupy, osoby organizującej logistykę na miejscu, od Twojego przylotu do wylotu.  Przed przylotem pomożemy ci kupić bilety lotnicze w sprawdzonych i korzystnych opcjach  cenowo- logistycznych. Zadbamy o zabranie przez Ciebie odpowiedniej ilości sprzętu, gdyż będziecie wspinać się na własnym sprzęcie a nie każdy musi przywozić linę i 20 ekspresów.

 Na miejscu zarezerwujemy w dobrej cenie apartamenty w jednym ze sprawdzonych pensjonatów.

Nocleg będzie ulokowany na tyle daleko od drogi, że można będzie spokojnie spać (na Kalymnos jeżdżą skutery mogące skutecznie uniemożliwić sen), a jednocześnie niedaleko od sektorów wspinaczkowych i restauracji.

Będziemy mieszkać w pensjonacie o standardzie  europejskich  ***. W pokojach jest zasięg sieci internetowej, toaleta, natrysk w apartamencie, mała kuchnia, balkonik z widokiem na morze. Pokoje i łazienka  są co 2-3 dni sprzątane, pościel i ręczniki są zmieniane.

Jeżeli nie będziesz miał/ a partnera to pomożemy Ci go dobrać z grupy jaka się stworzy, będziemy Was miksować w trakcie tak, byś na obozie poznał/ła swoich przyszłych (być może)partnerów wspinaczkowych.

Będziemy jeździć całą grupą w sektory gdzie drogi dopasowane będa do waszych umiejętności wspinaczkowych-bez obaw Kalymnos  to raj dla początkujących w przedziale 4c-6a bez koniecznosci przemieszczania się między sektorami w ciągu dnia. W sektorach  będziemy  się z Wami wspinać i podpowiadać patenty  na drogach, przy trudnym dla Ciebie RP powiesimy Ci ekspresy lub je zdejmiemy jeżeli sami z tym sobie nie poradzicie. Doradzimy jak się odżywiać i jak odpoczywać, by kolejne dni były coraz bardziej efektywne. Po  lub między sesjami wspinaczkowymi w czasie lunchu  pokażemy dzikie greckie plaże, gdzie odpoczynek zaraz po wspinaniu jest świetną regeneracją przy zimnych napojach serwowanych z lokalnych plażowych knajpek. Wieczorami będziemy chodzić do sprawdzonych restauracjnek na sprawdzone smaczne i przystępne cenowo posiłki.  Wynajmiemy dla nas samochód do przemieszczania się na miejscu, (skuterów nie polecamy z uwagi na częste wypadki), zorganizujemy transport na Tolendos (wyspa wspinaczkowa obok Kalymnos), pokażemy, gdzie można kupić dobre lokalne produkty  u miejscowych Greków. Jeżeli będziesz mieć jakieś problemy mięśniowe, stawowe czy więzadłowe to doradzimy Ci jak sobie z tym poradzić. Natomiast jeżeli dotkną Cię inne poważne problemy zdrowotne to zadbamy o lekarza. W razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia wspinaczkowego udzielimy pierwszej pomocy i ściągniemy specjalistyczne służby ratunkowe. Pod koniec wyjazdu zadbamy o odprawę lotniczą, wydruk biletów lotniczych i wynajmiemy samochód tak żebyśmy się nie musieli martwić taksówka która przyjedzie czy nie na umówioną godzinę- w końcu to Grecja:)

Jest jeszcze kilka spraw, które niesprawdzone mogą położyć się cieniem na pierwszym  samodzielnym wyjeździe na Kalymnos. Dlatego warto pojechać na obóz i mieć fajne wakacje wspinaczkowe bez ryzyka .

rzeczy do zabrania

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt wspinaczkowy. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności. 

Przed wyjazdem dogramy kto co zabiera ze sprzętu wspólnego jak lina, expresy.

lina minimum 70m a lepiej 80m

uprząż

buty wspin.

dwa repy 120 cm i 160 cm 

dwie taśmy 80 i 120 cm

2 zwykłe karabinki

ekspresy 20 szt

karab. zakręcane. 3 szt
przyżąd asekuracyjny dopasowany do srednicy liny

płachta na linę lub torba Ikea.

pasowne rękawiczki wspinaczkowe 

 

mailon 

 

magnezja + woreczek


kask

apteczka 

weź ze sobą koniecznie

dowód osobisty lub paszport- ważne co wpisałeś w bilecie lotniczym

bilet na samolot

 jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

 rzeczy do zabrania 

konieczne

polecane

Pieniądze- euro/ złotówki

karty płatnicze

bielizna, skarpetki

kąpielówki, strój kąpielowy

okulary przeciwsłoneczne z ochroną UV,

kurtka od deszczu
buty podejściowe poniżej kostki  z dobrym wibramem , mogą być adidasy crosowe ale nie sanday !!!

lekkie obuwie domowe przydatne pod prysznic i na plażę typu croksy

telefon+ ładowarka

krótkie koszulki
polar lub primaloft
plecak (ok. 35-40 l)
długie spodnie do wspinania
czołówka

torba podróżna na spakowanie całości bagażu- może być walizka

krem przeciwsłoneczny


lekarstwa własne
rzeczy do mycia
czapka z daszkiem regenerujący krem do dłoni

 


aparat fotograficzny
pomadka do ust

prawo jazdy

program

1 dzień wylot wspinanie

2 dzień: wspinanie 

3 dzień wspinanie

4 dzień odpoczynek

5 dzień wspinanie

6 dzień wspinanie

7 dzień wspinanie

8 dzień wylot  

 Oczywiście czeka Nas co najmniej jeden dzień przerwy (rest wspinaczkowy) w  programie obozu, który wykorzystacie na zwiedzanie wyspy czy inną preferowaną przez Was formę odpoczynku.

Warto się do tych wczasów przygotować podbudowując w Polsce parametr wytrzymałości i rozwspinania (przydaje się rozwspinanie ze ścianki). Na Kalymnos przeważają drogi wspinaczkowe o charakterze wytrzymałościowym, na przejście trochę trudniejszego miejsca może być kilka sposobów.  Będziecie się wspinać ile będziecie chcieli, ale dobrze jest każdego dnia zrobić 4-6 dróg tak żeby najpóźniej czwartego dnia wszyscy mieli odpoczynek. Dla chętnych zorganizujemy motywacyjne towarzyskie zawody wspinaczkowe. Zalecamy okres przygotowawczy przedwyjazdowy oczywiście  jak najdłuższy. Jeżeli jednak nie będziesz miał przed wyjazdem czasu na regularny trening to nawet  kilka dni w skałkach czy na ściance zwiększy  Twój komfort wspinania na Kalymnos. Jeżeli jesteś osobą początkjącą to nie skupiaj się na balderach tylko jak najwięcej  wspinaj się na obwodach czy z lina. Nie wymagamy od uczestników obozu  ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w obozie to musimy o tym wiedzieć!

terminy i ceny

terminy i ceny 

2018
tur 4: 29.09-06.10
tur 5: 06-13.10
tur 6: 13-20.10
 
2019
tur 1: 18-25.05
tur 2: 24-31.08
tur 3: 27.08-03.09
tur 4: 21-28.09
tur 5: 28.09-05.10
tur 6: 19-26.10
 

Przy grupach zorganizowanych powyżej czterech osób istnieje możliwość indywidualnego dopasowania terminu obozu.

cena: 1.350 zł

Cena obejmuje:

ubezpieczenie NNW

opiekę pilota - instruktora

wspinanie "do bólu"

Cena nie obejmuje:

500-1100 zł  przelot( im wcześniej tym taniej)

25 euro promy i dojazd do portu na Kos

70 euro zakwaterowanie

75 euro koszty wynajmu samochodu na trzy dni dzielony na ilośc uczestników obozu

ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU. Warunki co najmniej takiego ubezpieczenia są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

Podobnie jak w Polsce, coś trzeba jeść i tak bistra oraz restauracyjki oferują posiłki w cenie 4-6 euro śniadanie i 6-10 euro kolacja. Można gotować w kuchni z lokalnych produktów, jest kilka marketów  i straganów, a ceny w nich nie odbiegają znacząco od Polskich w kurortach jak Zakopane.

 

jak się zapisać

najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363 potem powinieneś/aś wpłacić zaliczkę (bezzwrotną) w wysokości 600zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "obóz wspinaczkowy Kalymnos i  termin???"potwierdzę ci przejście zaliczki i w ten sposób masz zrobioną rezerwację. Musisz umieć się wspinać i asekurować przynajmniej na poziomie skałkowym po kursie skałkowym lub kilkumiesięcznym stararzu na sekcji u instruktora co najmniej sportu. Jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców.

Nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia.

Wszystkie informacje będą poufne.

Do zobaczenia na Kalymnos