Obóz wspinaczkowy w Espiel (Hiszpania)

wstęp

Hiszpania - słoneczne Espiel

Wiele jest wersji wyjaśniajacych pochodzenie nazwy Andaluzji lub Al-Andalus jak zwali te ziemie Maurowie. Jedni uważają, że nazwy tej używali Arabowie na określenie całej Hiszpanii i coś w tym jest, bo Andaluzja to przecież kwintesencja kultury iberyjskiej. Dla innych nazwa tej krainy oznaczała raj - na pewno jest Andaluzja rajem dla wspinaczy, a położony w jej sercu, blisko Kordoby, Espiel jednym z najlepszych tutaj ogródków wspinaczkowych rozkoszy.

Obfitość słońca w okresie zimowym, południowa wystawa ścian, łatwe i wygodne dojścia , a przede wszystkim ogromna ilość doskonale ubezpieczonych dróg we wspaniale urzeźbionym wapieniu sprawiają, że Espiel to najważniejszy rejon skalny w prowincji Kordoby. Mimo to (a może dzięki nieznajomości rejonu przez tabuny wspinaczy z naszej szerokości geograficznej...) można zaznać tu spokoju i bez presji wybierać spośród ponad 300 wytyczonych wspinaczek, w wiekszości w średnim i dolnym przedziale trudności. Dodajmy sielski krajobraz oraz bliskość arcyciekawej Kordoby, a otrzymamy doskonale miejsce na jesienno-zimowe opalanie się w pionie.

Naszą bazę będzie stanowić refugio - schronisko wspinaczkowe, obok którego można będzie też rozbić namioty. Refugio jest położone w spokojnym miejscu pomiędzy miasteczkiem Espiel a skałami. Do wyboru mamy ponad 20 sektorów, w każdym z nich znajdzie się coś łatwego, w niektórych wszystkie drogi są "dla ludzi".

 

co się będzie działo?

co się będzie działo ?

Przylecimy do Madrytu i stąd w cztery godziny dojedziemy autobusem do Kordoby, a stamtąd czeka nas jeszcze tylko niecała godzina jazdy lokalnym autobusem do Espiel. Tam zalokujemy się na terenach obok schroniska i będziemy się wspinać ile damy radę.

Na pewno zaglądniemy do sektorów Pared de la Estrella, Espigon i La Corona. Lekko położone, techniczne wspinanie w szarym wapieniu, dobre tarcie, liczne krawądki i dziurki nikogo nie zawiodą. W sektorze Estrella, gdzie większość dróg ma około 20 metrów długości, znajdziemy też kilka przystępnych dróg 3-wyciągowych. Oprócz płyt spotkamy dobrze uklamione rysy, zacięcia i nietrudne przewieszki.
Na większości dróg wymieniono niedawno asekurację, zniknęły stare spity zastąpione przez solidne parabolty i ringi osadzane na kleju. Jak twierdzą bywalcy rejonu wspinacze są tu mile widziani przez tubylców, co oczywiście wspaniale wpływa na eksplorację rejonu, tutaj się po prostu o nas dba...

Przytoczymy jeszcze tylko komentarz jednego ze stałych gości Espiel:
"Odkąd już prawie dziesięć lat temu mój przyjaciel zawiózł mnie po raz pierwszy do tego rejonu ani razu nie nawalilem we wspólnych wypadach. Jest to bez wątpienia rejon niezastąpiony w geografii Hiszpanii. Jakość skały, dobrze wytyczone linie, i przede wszystkim wpaniałe otoczenie sprawiają, ze wracam tam każdej zimy. I zawsze spotykam nowe drogi..."

Jeśli któregoś dnia zmęczenie wymusi przerwę we wspinaniu możemy wybrać się na zwiedzanie słynnego meczetu i innych atrakcji Kordoby.

  

 

rzeczy do zabrania

rzeczy do zabrania i sprzęt

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

sprzęt
 

lina 60m
uprząż
buty wspin.
sprzęt osob.
ekspresy 12-14szt
karab. zwykł. 4-6szt
taśmy 4szt
magnezja
kostki
friendy
kask (opcj.)

 

weź ze sobą koniecznie

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozie

rzeczy do zabrania
 

konieczne polecane
kurtka od deszczu
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
plecak (ok. 35-40 l)
spodnie do wspinania
namiot + gwoździe
karimata
czołówka
śpiwór
spodnie do wspinania przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
kubek
sztućce
rzeczy do mycia
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

 

program

program

1.przelot z Polski
2. wspinanie
3. wspinanie
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie
7. przelot do Polski

 

na wasze życzenie możemy wykorzystać dzień restowy i wybrać się na fakultatywną wycieczkę do Kordoby lub po okolicach Malagi.

 

terminy i ceny

terminy i ceny

2018
tur 5: 05-12.10
tur 6: 16-23.11
tur 7: 14-21.12
tur 8: 28.12-04.01 - cena 1450zł
 
2019
tur 1:  25.01-01.02
tur 2:  08.03-15.03
tur 3:  26.04-03.05 - cena 1450zł
tur 4: 07-14.06
tur 5: 04-11.10
tur 6: 15-22.11
tur 7: 13-20.12
tur 8: 27.12-03.01 - cena 1450zł

 

 

cena: 1.250 zł

Cena obejmuje:

 • ubezpieczenie
 • opiekę pilota - instruktora
 • wspinanie "do bólu"

Cena nie obejmuje:

 • przelotu i przejazdów
 • noclegów (camping: namiot 5Eur, osoba 3Eur, schronisko: pokój zbiorowy 10Eur, pokój 4-osobowy 12Eur)
 • wyżywienia (ok. 30% wyższe ceny niż w Polsce)
 • wydatków natury osobistej

jak się zapisac?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 500zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "obóz wspinaczkowy Espiel termin???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • musisz umieć się wspinać przynajmniej na poziomie skałkowym
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie