Arco (Włochy)

wstęp

Arco (Włochy)

Hollental - mapka rejonu
Arco - mapka rejonu

 

Andrea Floriani, www.arcowall.com


Arco leży w północnych Włoszech, w rejonie Trentino, nad olbrzymim Lago di Garda.
To w zasadzie nie jest jeden rejon a wiele mniejszych i większych rozrzuconych w promieniu kilkunastu kilometrów. W sumie można się doliczyć około 40 rejonów. Niektóre mają po kilkanaście dróg a niektóre to prawdziwe kolosy, jak np. Nago.

Nago to potężny mur skalny z pięknym widokiem na jezioro. Oferuje kilkaset dróg, dla początkujących i zaawansowanych. Inny popularny sektor, Massone, to prawie setka dróg, również dla początkujących i zaawansowanych. Leży kilka kilometrów od Arco. Rejon typowo dla początkujących to Crosano, dużo łatwych dróg i łatwo dostępny ale z tego powodu raczej należy unikać go w weekendy...
Z rejonów wielowyciągowaych najciekawsze dla nas będą Placchete Zebrate (tarciowy) i Colodri (siłowy). Oferują drogi nawet 200-metrowe. Warto wziąć na nie trochę własnej asekuracji i kask. Z Colodri zejście jest nie banalne...
Ponieważ będziemy tam w środku sezonu częściowo będziemy się chować w mniej uczęszczanych sektorach: San Siro, Marciaga czy Lomaso.

 

 

co się będzie działo?

co się będzie działo ?

Wyjedziemy o 8 rano z Krakowa, dojazd na miejsce trwa ok. 12 godzin. Zbiórka w Borku Fałęckim, przy pętli autobusowej. Wieczorem będziemy na miejscu w Arco. Czeka nas miła niespodzianka: nigdzie nie będziemy podchodzić, rozłożymy tylko namioty i możemy robić kolację.

W Arco i okolicach nie można spać "na dziko" w skałach (potężne mandaty...). Dlatego będziemy korzystać z jednego z dwóch kampingów: ZOO albo Arco (koszt ok 10Eur). Na kampingach wszystkie potrzebne udogodnienia są dostępne. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie kwatery. Przy 6-8 osobach wychodzi nawet taniej.
Ceny w sklepach są nieco wyższe niż w Polsce, a w sklepach wspinaczkowych nieco niższe więc warto tam właśnie zaplanować ew. zakupy.

Część rejonów jest dostępna "z buta" z kampingu, ale do większości będziemy podjeżdżać samochodem (niestety czasami są problemy z parkowaniem i trzeba znać patenty).
Po zakwaterowaniu zostaje nam tylko wspinanie. Wybór rejonów i dróg jest tak duży że każdy, nawet wyjątkowo wybredny wspinacz znajdzie tu dla siebie tyle miejsca, że nie zdąży wszystkiego spróbować nawet do końca swojego życia wspinaczkowego...
Drogi krótkie (kilkanaście metrów) i długie (200m), w słońcu i w cieniu, z widokami na jezioro i ukryte w dolinkach, mury skalne i turnie, łatwe, średnio trudne i trudne, obite i tredowe.
Co tylko wam sie zamarzy...  

 

rzeczy do zabrania

rzeczy do zabrania i sprzęt

Ponieważ to nie jest kurs tylko obóz dla osób już wspinających się samodzielnie to powinieneś; mieć własny sprzęt. Jeżeli będzie ci czegoś brakowało to mogę ew. pożyczyć, ale to naprawdę w ostateczności.

sprzęt

lina 60-70m
uprząż
buty wspin.
sprzęt osob.
ekspresy 12-14szt
karab. zwykł. 4-6szt
taśmy 4szt
magnezja
kostki
friendy
kask (opcj.)

 

weź ze sobą koniecznie

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli nie skończyłeś jeszcze 18 lat to potrzebujesz pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w obozierzeczy do zabrania

konieczne polecane
kurtka od deszczu
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
plecak (ok. 35-40 l)
spodnie do wspinania
namiot + gwoździe
karimata
czołówka
śpiwór
spodnie do wspinania przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
kubek
sztućce
rzeczy do mycia
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

 

program

program

1. przejazd Kraków - Arco
2. wspinanie
3. wspinanie
4. wspinanie
5. wspinanie
6. wspinanie
7. wspinanie
8. wspinanie
9. wspinanie
10. wspinanie
11. wspinanie
12. wspinanie
13. wspinanie
14. wspinanie
15. wspinanie
16. powrót do Krakowa

 

na wasze życzenie możemy wykorzystać dzień restowy i wybrać się na fakultatywną wycieczkę do Werony lub trasą wokół Lago di Garda.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

terminy i ceny

terminy i ceny

2018
tur 4: 08-16.09
tur 5: 13-21.10
tur 6: 10-18.11
tur 7: 08-16.12
2019
tur 1: 06-14.04
tur 2: 27.04-05.05 - cena 1350zł
tur 3: 01-09.06
tur 4: 07-15.09
tur 5: 12-20.10
tur 6: 09-17.11
tur 7: 07-15.12

 

 

cena: 1.150 zł

Cena obejmuje:

 • ubezpieczenie
 • opiekę pilota - instruktora
 • wspinanie "do bólu"


Cena nie obejmuje:

 • przejazdu Kraków - Arco (400-800zł w obie strony)
 • noclegów na kampingu (ok. 10 Eur)
 • wyżywienia (ok. 30% wyższe ceny niż w Polsce)
 • wydatków natury osobistej

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 500zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "obóz wspinaczkowy Arco termin???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatek i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • musisz umieć się wspinać przynajmniej na poziomie skałkowym
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by  uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i  tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie