kurs zimowej turystyki wysokogórskiej - intro

wstęp

Tatry zimą: piękne ale niebezpieczne

.

chcesz sprawdźić czy Tatry zimą to jest to

lubisz  w górach puste szlaki

cenisz sobie bezpieczeństwo

szukasz ludzi z którymi będziesz mógł wędrować po górach 

 

 zacznij przygodę z tatrzańską zimą!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czego się nauczysz?

czego się nauczysz ?

Ten kurs to zimowe wprowadzenie w Tatry. Pokażemy ci góry jakie znasz z  lata ale w warunkach zimowych  i nauczymy bezpiecznie po nich poruszać w zimowym terenie turystycznym bez konieczności używania liny.

 • najpierw poznasz co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować czekanem  upadki na stoku śnieżnym
 • nauczysz się jak zakładać szlak i jak torować w kopnym śniegu jeżeli będzie
 • nauczysz się prawidłowo układać stopy i pracować czekanem na zalodzonych szlakach
 • poznasz podstawowe zagrożenia w terenie wysokogórskim zimą i nauczysz się jak je minimalizować
 • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych,poznasz podstawy wiedzy lawinowej
 • w czasie wycieczki na jeden z okolicznych szczytów doszlifujesz zdobyte umiejętności-jeżeli pogoda i kondycja uczestników na to pozwoli.
 • jeżeli pogoda uniemożliw nam zdoywanie szczytów poznasz podstawy topografii i terenoznawstwa wysokogórskiego,  będziesz samodzielnie planował wycieczkę, chodził na azymut w różnych konfiguracjach, wykopiesz jamę śnieżną i kopiec, jeżeli będziesz miał ochotę, to się w niej prześpisz.

 

Różnica między latem a zimą jest spora, w górach nawet olbrzymia. Ten kurs wprowadzi cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj też że warto go uzupełnić pełnymi kursami: lawinowym i nawigacji, a jeżeli chcesz się dalej rozwijać to kolejnymi stopniami kursu zimowej turystyki wysokogórskiej.  Kurs "intro" jest naszym autorskim programem i przygotowaliśmy go dla osób, które zamierzają  chodzić po Tatrach zimą w terenie nie wymagającym używania asekuracyjnej liny wspinaczkowej. Dla przykładu przy sprzyjających warunkach śnieżnych i pogodowych są to Giewont, Świnica Taternicka, Zawrat, Kozi Wierch od strony Pięciu Stawów, Mały Kozi Wierch, Zadni Granat, przełęcz Krzyżne i większość szlaków Tatr Zachodnich. Na tym wprowadzającym  etapie większość z Was ma problem z  poprawnym chodzeniem w rakach, hamowaniem upadków czekanem,  planowaniem wycieczek w oparciu o elementarną wiedzę lawinową i nawigacyjną dlatego to właśnie te elementy są w programie  "Intro".

Kurs "intro" nie jest kursem wymaganym przed kursem zimowej turystyki wysokogórskiej I stopnia- podstawowym !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w jaki sposób?

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Wszystkie ćwiczenia będziemy przeprowadzać w Dolinach Tatrzańskich: Kondratowej,Bystrej, Strążyskiej, Białego, a w grudniu i kiwetniu w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najlepszy w Tatrach rejon do prowadzenia tego typu zajęć. Różnorodny teren, łatwo dostępny a przy tym stosunkowo bezpieczny.

czas trwania:

Zajęcia będą trwał dwa  pełne dni w terenie. Zaczynamy o 10.00, powinieneś być w schronisku najpóźniej  o 9.30. Pierwszy dzień poświęcony będzie na naukę umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zima w górach czyli hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych a wieczorem wykóład z zimowych zagrożeń górskich. Drugi dzień wypełniony od rana do 16:00 zdobywaniem wiedzy.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA Taternictwa, Alpinizmu  lub  Przewodnicy Tatrzańscy  lub Instruktorzy TOPR-u. Są to zawsze osoby o wysokich umiekjętnościach kompetencyjnych, empatycnych i pedagogicznych. W grupie będzie maksymalnie 6 osób.

 

 

 

co otrzymasz?

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • możliwe że w poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gdzie i jak?

* jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej Intro naszym głównym terenem działania będzie   Dolina  Konratowa.  Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w Tatrach Wysokich, szalki są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki turystyki zimowej  w trudnych, zimowych warunkach. 

jak dojechać
Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego stronę Nosala i Jaszczurówki.Z kolei w grudni i kwietniu, kiedy diałamy na Hali Gąsienicowej musisz dojechac z dworca PKS do Kuźnic.
Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona "czwórka" to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ta wersja jest niepewna. Kolejka zimą czesto nie chodzi ze względu na wiejący wiatr.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego na pewno jest najbezpieczniejsza.

Będę na Ciebie czekał w schronisku (N49.24339° E20.00721°).

 

noclegi

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie  Willi pod Smrekami na Jaszczurówce koło Nosala.
Adres Jaszczórówka 16 Zakopane. https://noclegi.pl/willa-pod-smrekami-zakopane Telefon: 18 206 20 68 - Grzesiek. Tam też macie zarezerwowane noclegi na czas trwania, 60zł/dzień w cenie pościel.
Z tym, że zdecydowanie lepiej jest przyjechać dzień wcześniej wieczorem, spokojnie się rozłożyć i od rana być świeżym i gotowym do działania,
Jeżeli ktoś z Was chce przyjechać wieczór wcześniej to proszę dzwońcie już bezpośrednio do Grześka ( serdeczny i gościnny właściciel a nasz zaprzyjaźniony wspinacz i skituowiec z dawnej młodości) i rezerwujcie już ten dodatkowy nocleg sami. Na miejscu jest dobrze urządzona kuchnia, sala bilardowa, kominkowa. Blisko sklep spożywczy. Warsztaty przygotowawcze będą w Willi a działać już będziecie w górach.


Natomiast w grudniu i kwietniu, kiedy lepsze warunki śniegowe są w wyższych partiach Tatr, będziecie spali w schronisku PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.
Cena za nocleg wynosi od 50zł do 70zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację.

 

rzeczy do zabrania

sprzęt


Zapewniam cały niezbędny sprzęt: raki, czekany, detektory lawinowe, kaski łopaty, sondy itd. 
Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

konieczne

polecane

kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dwie pary ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne-jednopalczaste
rękawiczki zapasowe pięciopalczaste
czapka
lekkie buty do wewnątrz typu crocx

ogrzewacze chemiczne do rękaweic i butów- Decatlon
plecak (ok. 40-50l)
gogle z jasną szybką
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
  mapa Tatr

 


 

kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny-wiosna

     

 

terminy i ceny

rok 2018

turnus 0.1 - 01-02.12 -   600zł
turnus 0.2 - 08-09.12 -   600zł
turnus 0.4 - 22-23.12 -   600zł
turnus 0.5 - 29-30.12 -   700zł
 
rok 2019
 
turnus 1 -      05-06.01 -   700zł
turnus 2 -      12-13.01 -   600zł
turnus 4 -      26-27.01 -   600zł
turnus 6 -      09-10.02 -   600zł
turnus 8 -      23-24.02 -   600zł
turnus 10 -    09-10.03 -   600zł
turnus 12 -    23-24.03 -   600zł
turnus 14 -    06-07.04 -   600zł
turnus 16 -    20-21.04 -   700zł
turnus 18.1 - 01-02.05 -   700zł
turnus 18.2 - 03-04.05 -   700zł
turnus 0.1 - 31.11-01.12 - 600zł
turnus 0.2 - 07-08.12 -     600zł 
turnus 0.4 - 21-22.12 -     600zł
turnus 0.5 - 29-30.12 -     700zł

 

 

 
Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. @kilimanjaro.com.pl lub zadzwoń 576 012 515
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 300zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs zima tur intro turnus???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku chodzi głównie o kondycję.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"

 

 

 

 

 

pełny program kursu

 Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej "intro"

 1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, technika francuska i frontalna, mieszana wyhamowywanie czekanem  upadków na  w różnych konfiguracjach. 
 4. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych. Odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 5. Wycieczka wysokogórska w czasie której będziesz w praktyce mógł wyprubować wszystkiego czego nauczyłeś sie pierwszego dnia. W przypadku pogody uniemozliwiającej zdobywanie szczytów  zamiast wycieczki wysokogórskiej alternatywnie: 
 6. Nauczanie topografii i terenoznawstwa terenu wysokogórskiego. Wykorzystanie w praktyce mapy, kompasu, azymutu. 
 7. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego. Opcjonalnie nocleg.
 8. Profilaktyka lawinowa w detalach

 

"małym drukiem"

jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia "zawsze masz dużo pytań" przeczytaj co mamy do powiedzenia "małym drukiem"

 

 • na kursie wychodzimy w góry codziennie, to nie są zajęcia w schronisku, na zewnątrz często wieje, sypie śnieg i czasami wracamy po zachodzie słońca
 • na wyjście potrzebujesz plecak do którego zmieści się cały potrzebny sprzęt . szkolne tornistry, plecaczki do biegania lub na zakupy są zdecydowanie za małe
 • nie sprawdzają się walizki, nawet jeżeli mają kółka ( mamy kilka udokumentowanych przypadków w Murowańcu:).
 • Twój partner  (życiowy) nie może za Ciebie nosić plecaka. nawet jeżeli w domu robi wszystko za Ciebie to w górach niezbędna jest samodzielność
 • chodzenie po górach  jest niebezpieczne,bo jak spadniesz to lecisz w dół. możesz się wtedy podbijać a nawet skręcić kostkę, decydując sie na kurs musisz takie ryzyko zaakceptować
 • instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, to rzecz zwyczajna
 • hamując czekanem, chodząc w rakach możesz zrobić dziury w swoich gore-texach, to również rzecz zwyczajna
 • w górach nie ma toalet, toy-toyow itp
 • nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, nie ma przerw na drugie śniadanie, brunch-cze ani lunch-e,, catering też w Tatrach nie funkcjonuje, 
 • na Halę nie dostarczają pizzy ani kurczaczków z KFC (chociaż jest niedaleko, na Kasprowym)
 • działamy w terenie na zewnątrz non stop około ośmiu do dziesięciu godzin
 • instruktor prowadzi zajęcia, uczy technik poruszania się w rakach, hamowania itd. Instruktr nie jest "obsługą" kursu, nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do schroniska po herbatę
 • w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych, asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, wisząc w szczelinie nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć terenowych
 • w Tatrach w zimie jest zimno. Sorry, taki mamy klimat.. potrzebujesz ciepłe ubranie, czapeczkę, grube rękawiczki (nie sprawdzają się cieniutki "kościółkowe" nawet jeżeli producent oferuje komfort -5 stopni)
 • bywa że zimą w Tatrach sypie śnieg (znów ten klimat...). w takim wypadku kurs odbywa się normalnie, wszystkie zajęcia są prowadzone wg programu, tylko miejsce zajęć i ich kolejność dostosowujemy do ew zagrożenia.
 • koordynaty GPS podane na stronie są w formacie: szer/dł hddd ddddd czyli dziesiątych częściach stopni (nie: hddd mm.mmm' ani nie: hddd mm's.ss''). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź - tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. Oznacza, że nie umiesz obsługiwać nawigacji.
 • decydująć sie na udziaiał w kursie decydujesz się na zwiększanie w górach swojej samodzielności. Instruktor prowadzi instruktarz a  po nim Wy uczycie się samodzielności w nauczanym temacie wykonyując zadania samodzielnie z naszym nadzorem bezpiecześntwa.