kurs zimowej turystyki wysokogórskiej - intro

wstęp

Tatry zimą: piękne ale niebezpieczne

.

chcesz sprawdźić czy Tatry zimą to jest to

lubisz  w górach puste szlaki

cenisz sobie bezpieczeństwo

szukasz ludzi z którymi będziesz mógł wędrować po górach 

 

 zacznij przygodę z tatrzańską zimą!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czego się nauczysz?

czego się nauczysz ?

Ten kurs to zimowe wprowadzenie w Tatry. Pokażemy ci góry jakie znasz z  lata ale w warunkach zimowych  i nauczymy bezpiecznie po nich poruszać w zimowym terenie turystycznym bez konieczności używania liny.

 • najpierw poznasz co to czekany i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować czekanem  upadki na stoku śnieżnym
 • nauczysz się jak zakładać szlak i jak torować w kopnym śniegu jeżeli będzie
 • nauczysz się prawidłowo układać stopy i pracować czekanem na zalodzonych szlakach
 • poznasz podstawowe zagrożenia w terenie wysokogórskim zimą i nauczysz się jak je minimalizować
 • przećwiczysz odszukiwanie zasypanych w lawinie za pomocą detektorów lawinowych,poznasz podstawy wiedzy lawinowej
 • w czasie wycieczki na jeden z okolicznych szczytów doszlifujesz zdobyte umiejętności-jeżeli pogoda i kondycja uczestników na to pozwoli.
 • jeżeli pogoda uniemożliw nam zdoywanie szczytów poznasz podstawy topografii i terenoznawstwa wysokogórskiego,  będziesz samodzielnie planował wycieczkę, chodził na azymut w różnych konfiguracjach, wykopiesz jamę śnieżną i kopiec, jeżeli będziesz miał ochotę, to się w niej prześpisz.

 

Różnica między latem a zimą jest spora, w górach nawet olbrzymia. Ten kurs wprowadzi cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj też że warto go uzupełnić pełnymi kursami: lawinowym i nawigacji, a jeżeli chcesz się dalej rozwijać to kolejnymi stopniami kursu zimowej turystyki wysokogórskiej.  Kurs "intro" jest naszym autorskim programem i przygotowaliśmy go dla osób, które zamierzają  chodzić po Tatrach zimą w terenie nie wymagającym używania asekuracyjnej liny wspinaczkowej. Dla przykładu przy sprzyjających warunkach śnieżnych i pogodowych są to Giewont, Świnica Taternicka, Zawrtat, Kozi Wierch od strony Pięciu Stawów, Mały Kozi Wierch, Zadni Granat, przełęcz Krzyżne i większość szlaków Tatr Zachodnich. Na tym wprowadzającym  etapie większość z Was ma problem z  poprawnym chodzeniem w rakach, hamowaniem upadków czekanem,  planowaniem wycieczek w oparciu o elementarną wiedzę lawinową i nawigacyjną dlatego to właśnie te elementy są w programie  "Intro".

Kurs "intro" nie jest kursem wymaganym przed kursem zimowej turystyki wysokogórskiej I stopnia- podstawowym !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w jaki sposób?

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Będziemy chodzić na wyprawy w otoczeniu  Hali Konratowej. To rejony w których  podejścia i zejścia są relatywnie krótkie z dużą ilością słońcai. Do wyboru mamy kilka  szczytów o zróżnicowanym charakterze. 

No i po powrocie przytulne schronisko  na hali Konratowej.

czas trwania:

Zajęcia będą trwał dwa  pełne dni w terenie. Zaczynamy o 10.00, powinieneś być w schronisku najpóźniej  o 9.30. Pierwszy dzień poświęcony będzie na naukę umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się zima w górach czyli hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach i obsługa detektorów lawinowych a wieczorem wykóład z zimowych zagrożeń górskich. Drugi dzień wypełniony od rana do 16:00 zdobywaniem wiedzy:praktycznej  tak, żebyś jeszcze zdążył zejśc na dół do Zakopanego.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy  osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA Taternictwa, Alpinizmu  lub  Przewodnicy Tatrzańscy  lub Instruktorzy TOPR-u. Są to zawsze osoby o wysokich umiekjętnościach kompetencyjnych, empatycnych i pedagogicznych. W grupie będzie maksymalnie 6 osób.

 

 

 

co otrzymasz?

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • możliwe że w poznasz na kursie partnerów swoich przyszłych wypadów górskich.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gdzie i jak?

* jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej Intro naszym głównym terenem działania będzie   Dolina  Konratowa.  Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w Tatrach Wysokich, szalki są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki turystyki zimowej  w trudnych, zimowych warunkach. 

jak dojechać

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. 

 

 

Wysiadasz na ostatnim przystanku pod dolną stacją kolejki na Kasprowy Wierch w Kużnicach  Z Kuźnic szlakiem niebieskim w kierunku Kalatówek z razu szeroką drogą jezdną pod górkę i pod kolejka  by po 10 minutach podejścia przy klasztorze Sióstr Albertynek  odbić w lewo przy płocie na bardziej już wąski szlak na Halę Konratową i Giewont.  Stąd po kolejnych 30 minutach dotrzesz do schroniska na Hali Konratowej gdzie będziemy na ciebie czekali.

Nie zapomnij w czasie podejścia do schroniska zabrać mapę i latarkę.

 

 

 

 

 

 

noclegi

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko na hali Konratowej lub  awaryjnie jeden z pensjonatów w okolicy Kuźnic( silny wiatr halny, duże zagrożene lawinowe).

Rezerwację mam zrobioną dla wszystkich. Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać na jeszcze jedną noc to zadzwoń tylko do recepcji schroniska  i powiedz że przyjeżdżasz do nas na kurs i chcesz dodatkowy nocleg.

Schronikso na Hali konratowej tel 18 20 19 114

Pokoje na Hali Konratowej na pierwszym piętrze są  6 i 8 osobowe ale za to wybór tego schroniska jest niskobudrzetowy , noclegi są w cenie 40 zł a kuchnia  oferje smaczne posiłki w rozsądnych cenach. Schronikso udziela znizek na noclegi dla członków PTTK. Na parterze jest wspólna łazienka jednak oferuje jedynie zimna wodę! Jeżeli  warunki zakwaterowania nie spełniaja twoich oczekiwań to możesz mieszkać w schronisku na Kalatówkach, które jest odalone  o 20 minut marszu od schroniska w Konradowej,. Kalatówki są  hotelem górskim z barem, restauracją i ciepłą wodą w pokojach jedak są one znacznie droższe 80-150 zł nocleg . Jeżeli będziesz chciał mieszkać na Kalatówkach to  Instruktor schodząć  na noc do Zakopanego może cię tam odprowadzić a rano już sam dotrzesz na zajęcia. W przypadku decyzji mieszkania na Kalatówkach  rezerwację w hotelu górskim musisz dokonać sam.  telefon:      18 206-36-44 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. , Po dokonaniu rezerwacji  nam daj znać że tam będziesz spał byśmy mogli zwolnić miejsce na Konratowej. najpuźniej na 7 dni przed szkoleniem.

 

rzeczy do zabrania

sprzęt


Zapewniam cały niezbędny sprzęt: raki, czekany, detektory lawinowe, kaski łopaty, sondy itd. 
Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)

Jedzenie:

W schronisku jest smaczna ale prosta kuchnia Polska z przystępnymi cenami jak mało które schronisko w Tatrach. Do dyspozycji gości jest wrżatek i jeżeli jesteś wegetarianinem lub masz dietę to przynieś swje jedzenie tak by po zalaniu wrzatkiem posilek był gotowy.  Koniecznie przynieść nie zamarzające jedzenie, które będziesz jeść w czasie zajęć na zewnątrz schroniska jak wysokoenetyczne figi, serki bri, chałwa, niezamarzające btony energetyczne i herbatę w saszetkach do termosu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

konieczne

polecane

kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dwie pary ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne-jednopalczaste
rękawiczki zapasowe pięciopalczaste
czapka
lekkie buty do schroniska typu crocx

ogrzewacze chemiczne do rękaweic i butów- Decatlon

plecak (ok. 40-50l)
śpiwór**
karimata**
płachta biwakowa**
gogle z jasną szybką
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia

  mapa Tatr

 

okulary lodowcowe

gumowe "raczki" przydatne na dojściu do schroniska

kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny-wiosna

     

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy  . Najlepiej z maksymalnie sztywną i płaską podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.
** jeżeli zamierzasz spać w jamie śnieżnej, w innym przypadku nie potrzebujesz.

 

terminy i ceny

rok 2018

turnus 0.1 - 01-02.12 -   600zł
turnus 0.2 - 08-09.12 -   600zł
turnus 0.4 - 22-23.12 -   600zł
turnus 0.5 - 29-30.12 -   700zł
 
rok 2019
 
turnus 1 -      05-06.01 -   700zł
turnus 2 -      12-13.01 -   600zł
turnus 4 -      26-27.01 -   600zł
turnus 6 -      09-10.02 -   600zł
turnus 8 -      23-24.02 -   600zł
turnus 10 -    09-10.03 -   600zł
turnus 12 -    23-24.03 -   600zł
turnus 14 -    06-07.04 -   600zł
turnus 16 -    20-21.04 -   700zł
turnus 18.1 - 01-02.05 -   700zł
turnus 18.2 - 03-04.05 -   700zł
turnus 0.1 - 31.11-01.12 - 600zł
turnus 0.2 - 07-08.12 -     600zł 
turnus 0.4 - 21-22.12 -     600zł
turnus 0.5 - 29-30.12 -     700zł

 

 

 
Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 300zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs zima tur intro turnus???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku chodzi głównie o kondycję.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"

 

 

 

 

 

pełny program kursu

 Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej "intro"

 1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa.
 2. Podstawowe informacje o sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, technika francuska i frontalna, mieszana wyhamowywanie czekanem  upadków na  w różnych konfiguracjach. 
 4. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych. Odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 5. Wycieczka wysokogórska w czasie której będziesz w praktyce mógł wyprubować wszystkiego czego nauczyłeś sie pierwszego dnia. W przypadku pogody uniemozliwiającej zdobywanie szczytów  zamiast wycieczki wysokogórskiej alternatywnie: 
 6. Nauczanie topografii i terenoznawstwa terenu wysokogórskiego. Wykorzystanie w praktyce mapy, kompasu, azymutu. 
 7. Budowa jamy śnieżnej lub kopca śnieżnego. Opcjonalnie nocleg.
 8. Profilaktyka lawinowa w detalach

 

"małym drukiem"

jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia "zawsze masz dużo pytań" przeczytaj co mamy do powiedzenia "małym drukiem"

 

 • na kursie wychodzimy w góry codziennie, to nie są zajęcia w schronisku, na zewnątrz często wieje, sypie śnieg i czasami wracamy po zachodzie słońca
 • na wyjście potrzebujesz plecak do którego zmieści się cały potrzebny sprzęt . szkolne tornistry, plecaczki do biegania lub na zakupy są zdecydowanie za małe
 • nie sprawdzają się walizki, nawet jeżeli mają kółka ( mamy kilka udokumentowanych przypadków w Murowańcu:).
 • Twój partner  (życiowy) nie może za Ciebie nosić plecaka. nawet jeżeli w domu robi wszystko za Ciebie to w górach niezbędna jest samodzielność
 • chodzenie po górach  jest niebezpieczne,bo jak spadniesz to lecisz w dół. możesz się wtedy podbijać a nawet skręcić kostkę, decydując sie na kurs musisz takie ryzyko zaakceptować
 • instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, to rzecz zwyczajna
 • hamując czekanem, chodząc w rakach możesz zrobić dziury w swoich gore-texach, to również rzecz zwyczajna
 • w górach nie ma toalet, toy-toyow itp
 • nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, nie ma przerw na drugie śniadanie, brunch-cze ani lunch-e,, catering też w Tatrach nie funkcjonuje, 
 • na Halę nie dostarczają pizzy ani kurczaczków z KFC (chociaż jest niedaleko, na Kasprowym)
 • działamy w terenie na zewnątrz non stop około ośmiu do dziesięciu godzin
 • instruktor prowadzi zajęcia, uczy technik poruszania się w rakach, hamowania itd. Instruktr nie jest "obsługą" kursu, nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do schroniska po herbatę
 • w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych, asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, wisząc w szczelinie nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć terenowych
 • w Tatrach w zimie jest zimno. Sorry, taki mamy klimat.. potrzebujesz ciepłe ubranie, czapeczkę, grube rękawiczki (nie sprawdzają się cieniutki "kościółkowe" nawet jeżeli producent oferuje komfort -5 stopni)
 • bywa że zimą w Tatrach sypie śnieg (znów ten klimat...). w takim wypadku kurs odbywa się normalnie, wszystkie zajęcia są prowadzone wg programu, tylko miejsce zajęć i ich kolejność dostosowujemy do ew zagrożenia.
 • koordynaty GPS podane na stronie są w formacie: szer/dł hddd ddddd czyli dziesiątych częściach stopni (nie: hddd mm.mmm' ani nie: hddd mm's.ss''). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź - tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. Oznacza, że nie umiesz obsługiwać nawigacji.
 • decydująć sie na udziaiał w kursie decydujesz się na zwiększanie w górach swojej samodzielności. Instruktor prowadzi instruktarz a  po nim Wy uczycie się samodzielności w nauczanym temacie wykonyując zadania samodzielnie z naszym nadzorem bezpiecześntwa.