kurs zimowej turystyki wysokogórskiej II stopnia "zaawansowany"

wstęp

tylko 4 dni a doświadczenie bezcenne. 

lubisz długie, zimowe wędrówki pustymi szlakami

wiesz, że góry wtedy są najpiękniejsze

cenisz sobie bezpieczeństwo

myślisz o górach lodowcowych

 

dobrze trafiłeś  to kurs dla ciebie !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czego się nauczysz?

czego się nauczysz ?

Przygotuje cię do samodzielnego i bezpiecznego poruszania się zimą w terenie wysokogórskim

Na kursie II stopnia (zaawansowanym) główny nacisk edukacyjny kładziemy na aspekt nawigacji i trudniejszej asekuracji lotnej niż na I stopniu więc:

 • powtórzysz te umiejętności które ćwiczyłeś na kursie I stopnia i ponadto:
 • przećwiczymy asekurację lotną na znacznie trudniejszej grani
 • poznasz podstawowe zasady nawigacji w terenie wysokogórskim, nauczysz się planować wycieczkę, wyznaczać azymuty i nawigować we mgle, nocą oraz omijając szczeliny lodowcowe. W podstawowym zakresie poznasz użyteczność dedykowanych urządzeń górskich typu GPS
 • będziesz hamował upadki całego zespołu na stoku
 • przećwiczysz zakładanie własnych stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych w śniegu
 • przećwiczysz trudne przypadki wyciągania rannego ze szczeliny i nauczysz się z niej sam wychodzić jeżeli partnerzy nie będą mogli ci pomóc
 • nauczysz się obsługiwać różnego rodzaju bloczki i przyrządy zaciskowe
 • dowiesz się jak bezpiecznie poruszać się po lodowcu

Kurs jest prowadzony wg programu PZA.

Różnica między latem a zimą jest spora, w górach nawet olbrzymia. Ten kurs wprowadzi Cię w świat śniegu, lodu, raków i czekanów. Pamiętaj też że warto go uzupełnić kursam lawinowym.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w jaki sposób?

w jaki sposób ?

forma zajęć:
Będziemy chodzić na wyprawy w otoczeniu Hali Gąsienicowej. To najbezpieczniejszy rejon w Tatrach do rozpoczęcia przygody z zimą. Podejścia i zejścia krótkie i mało zagrożone lawinami. Duży wybór dróg o zróżnicowanym charakterze. Łatwo dostępne lodospady.
No i po powrocie przytulne schronisko.

czas trwania:
Zajęcia będą trwały cztery pełne dni w terenie. Zaczynamy w czwartek o 10.00, powinieneś być w Murowańcu najpóźniej o 9.30. Pierwszy dzień poświęcony będzie na naukę umiejętności związanych bezpośrednio z podstawami nawigacji, najpierw w teorii by po południu i o zmroku uczyć się już jej w terenie. A wszystkie pozostałe dni wypełnione od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku). Kończymy w niedzielę około godziny 17-tej.

prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam nasi przyjaciele: Instruktorzy PZA i Przewodnicy Tatrzańscy, w grupie będą maksymalnie 4 osoby.

co otrzymasz?

co otrzymasz ?

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gdzie i jak?

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Podczas Zimowego kursu turystyki wysokogórskiej I-go i II-go stopnia  naszym głównym terenem działania będzie Dol. Suchej Wody Gąsienicowej. Tam, w otoczeniu Hali Gąsienicowej jest zimą najbezpieczniej. Podejścia i zejścia są znacznie łatwiejsze i krótsze niż w basenie Morskiego Oka, drogi są na ogół łatwiejsze i doskonale nadają się do nauki wspinania w trudnych, zimowych warunkach.

jak dojechać
Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości:

Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od warunków i ciężaru plecaka. Gdyby była ogłoszona "czwórka" to idź drogą od Brzezin. Absolutnie odpada szlak żółty Dol. Jaworzynki (lawiny).

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście lub zjazd wyciągiem krzesełkowym Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę schroniska. (zejście z Kasprowego W. 30-45min). Ale ponieważ w Tatrach często mocno wieje to ta wersja jest niepewna, trudno na nią liczyć.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale ta droga jest dosyć monotonna, chociaż w przypadku dużego zagrożenia lawinowego napewno jest najbezpieczniejsza.

Będę na Ciebie czekał w schronisku .http://kilimanjaro.com.pl/images/gran_hala_1.jpg (N49.24339° E20.0072)

 teren działania- górne piętro Doliny Suchej Wody Gąsienicowej


 

noclegi

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej (N49.24339° E20.00721°).
Rezerwację mam zrobioną dla wszystkich od czwartku do niedzieli. Jeżeli chcesz przyjechać dzień wcześniej lub zostać na jeszcze jedną noc to nie będzie żadnego problemu. Zadzwoń tylko do recepcji Murowańca i powiedz że przyjeżdżasz do mnie na kurs i potrzebujesz dodatkowy nocleg.

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora, chyba że ktoś planuje spanie w jamie śnieżnej. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 45 zł do 55 zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację. Gdyby chciała z tobą przyjechać twoja lepsza połowa to daj mi znać wcześniej, zrobię dla niej też rezerwację. 
 

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i dziabki. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)

konieczne

polecane

kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne -bardzo ciepłe
rękawiczki zapasowe
czapka
buty do schroniska

plecak (ok. 40-50l)
śpiwór**
karimata**
płachta biwakowa**
gogle z jasną szybką
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia

 

okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

grzewcze pakiety chemiczne

     

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.
** jeżeli zamierzasz spać w jamie śnieżnej, w innym przypadku nie potrzebujesz.

 

terminy i ceny

II stopień (zaawansowany)

rok 2017

turnus 0.1z - 30.11-03.12 - 1050zł
turnus 0.3z - 14-17.12 -      1050zł
turnus 0.5z - 27-30.12 -      1250zł
 
 

rok 2018

turnus 1z  - 04-07.01 -      1050zł
turnus 3z  - 18-21.01 -      1050zł
turnus 5z  - 01-04.02 -      1050zł
turnus 7z  - 15-18.02 -      1050zł
turnus 9z - 01-04.03 -       1050zł
turnus 11z - 15-18.03 -      1050zł
turnus 13z - 29.03-01.04 - 1250zł
turnus 15z - 12-15.04 -      1050zł
turnus 17z - 29.04-03.05 - 1250zł
turnus 19z - 10-13.05 -      1050zł
turnus 0.1z - 29.11-03.12 - 1050zł
turnus 0.3z - 13-17.12 -     1050zł
turnus 0.5z - 27-30.12 -     1250zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia

 

 

 

 

 

 

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zaliczkę (bezzwrotną) w wysokości 700zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs zima tur turnus???"
 • potwierdzę ci przejście zaliczki i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • kurs II-go stopnia jest przewidziany dla osób zaawansowanych więc powinieneś najpierw zrobić zimowy kurs turystyki wysokogórskiej I-go stopnia
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku chodzi głównie o kondycję.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"

 

pełny program kursu

Program zimowego kursu turystyki wysokogórskiej II stopnia (rozszerzony)

 1. Zimowe zagrożenia terenu górskiego; zasady bezpieczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem gór lodowcowych.
 2. Dodatkowe informacje o zaawansowanym sprzęcie potrzebnym do poruszania się w terenie turystycznym zimą.
 3. Zasady asekuracji: asekuracja lotna na grani i zakładanie stanowisk zjazdowych i asekuracyjnych w śniegu (powtórka stanowisk z czekanów i grzyba, dodatkowo człowiek, podkowa śnieżna); niezbędne węzły.
 4. Nauczanie techniki poruszania się w rakach i z czekanem, wszystkie techniki, wyhamowywanie obsunięć zespołu w stromym śniegu.
 5. Zasady poruszania się w terenie lodowcowym, autoratownictwo szczelinowe. Samodzielne wychodzenie ze szczeliny lodowcowej, wydobywanie rannego - metody zaawansowane, z użyciem przyrządów zaciskowych.
 6. Podstawy profilaktyki lawinowej. Obsługa detektorów lawinowych, odszukiwanie zasypanych w lawinie.
 7. Podstawy nawigacji w terenie górskim. Planowanie wycieczki, wyznaczanie azymutów w terenie, omijanie szczelin z wykorzystaniem azymutu, poruszanie się we mgle. Podstawy pracy z urządzaniem dedykowanym wysokogórskim GPS typu Garmin