kurs zaawansowanej letniej turystyki wysokogórskiej "tatrzańskie granie"

wstęp

 

 - marzysz o  trudnyvch turystycznych szczytach i graniach jak Orla Perć

- szukasz kontaktu z dziką tatrzańską przyrodą

- wybierasz się na via feraty w Dolomity czy inne nie lodowcowe góry

To kurs dla ciebie

 

Kurs skierowany jest do osób, które zamierzają pod okiem fachowca Instruktora PZA  rozpocząć swoją przygodę na trudnych tarzańskich szlakach turystycznych,  marzą o  łatwych szczytach i graniach poza szlakowych. To kurs od podstaw, nie jest wymagane wcześniejsze ukończenie innych szkoleń.

Kurs przygotuje Was do  bezpiecznego poruszania się po trudnych szlakach jak choćby  Orla Perć, uczy również podstaw asekuracji na  graniach i wchodzenia na wierzchołki nie wymagające dużych umiejętności wspinaczkowych w rejonach wysokogórskich (typu: Tatry, Pireneje, Korsyka, Dolomity).

 

 

czego się nauczysz

 
 

W pierwszej fazie kursu, poznacie podstawowy sprzęt uprzeże, karabinki etc i nauczycie się go używać na trudnych szlakach i łatwych  graniach o trudnościach I-II w skali tatrzańskiej. Poznacie podstawowe węzły. Nauczymy Was możliwości zjazdów  na linie ze stanowisk zjazdowych, planowanie wycieczek  w oparciu o przewodniki wysokogórskie, mapę, kompas, GPS. Poznacie zasady bezpiecznego poruszania się w terenie ubezpieczonym na stałe  w poręczówki, Via ferraty, łańcuchy takie jak na Orlej Perci.

Podejścia pod granie wykorzystamy na wykłady o ochronie środowiska, etyce, topografii, historii. Wieczorem będą  wykłady z strategii i taktyki, niebezpieczeństw górskich.

Planowane wycieczki  uzależnione będą od możliwości psychicznych i fizycznych kursantów, oraz od warunków pogodowych a ostateczna decyzja zostaje zawsze w gestii instruktora prowadzącego kurs.

 

w jaki sposób

 

 gdzie:

Całość kursu chcemy przeprowadzić w Tatrach. Do wyboru mamy otoczenie Morskiego Oka oraz Hali Gęsienicowej a ostateczna lokalizacja uzależniona będzie od prgnoz pogody.

 czas trwania kursu i przygotowanie:

W sumie jest to cztery dni akcji Trzeba się przygotować (przede wszystkim kondycyjnie) do tego kursu. Przydatne będzie truchtanie, bieganie i zwiększona ogólna sprawność i wydolność fizyczna. Jest to bardziej istotne niż ewentualny trening wspinaczkowy. Niezastąpione będą wcześniejsze wycieczki po tatrzańskich szlakach. Wszyscy będziemy tworzyć zespół. Dlatego Wasza indywidualna kondycja oraz umiejętności motoryczne zwiększać będą bezpieczeństwo i komfort wszystkich uczestników kursu.
Nie wymagamy od Was ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej. Wystarczy że pokonujecie długie tatrzańskie szlaki w czasach opisanych w przewodniku. Jeżeli jednak posiadacie jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Wam swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!

prowadzenie zajęć:
Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają nam przyjaciele: Instruktorzy Polskiego Związku Alpinizmu lub instruktorzy TOPR. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów pod opieką instruktora to dwie osoby a maksymalna to cztery osoby.

 

 

 

 

 

co otrzymasz

 

 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże Ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią
 • spokój i pewność na eksponowanych czy trudnych odcinkach Orlej Perci
 • wykłady, zdjęcia, zaświadczenie o ukończeniu kursu, polecaną literaturę
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


gdzie i jak

 

 

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

jak dojechać ?

Całość kursu odbędzie się będzie w Tatrach. W zależności od prognozy pogody kurs przeprowadzimy na Hali Gąsienicowej, w otoczeniu Morskiego  Oka lub w obu tych miejscach.

Na Hali Gąsienicowej spotykamy się w Murowańcu

Jeżeli będziemy działać w otoczeniu Hali Gąsienicowej to z Zakopanego musisz dojść na Halę Gąsienicową. Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości: Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) lub Dol. Jaworzynki (szlak żółty) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od kondycji i ciężaru plecaka.

https://goo.gl/maps/ihG9pSFwqp22 

Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę Betlejemki (N49.24537° E20.00580°) i schroniska (N49.24339° E20.00721°) - 30-45min.

https://goo.gl/maps/5EWoyxw7GnG2

Tam będiemy na Ciebie czekać.

Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale jest to kiepski pomysł, ponieważ droga jest kamienista i nudna.

Natomiast jeżeli będziemy się wspinali w otoczeniu Morskiego Oka to musisz się dostać z Zakopanego na Polanę Palenica. Busiki odjeżdżają z parkingu na przeciwko dworca PKS, kierunek Morskie Oko lub Polana Palenica. Tam wysiadasz i czeka Cię upojny spacer 8 km drogą asfaltową na Włosienicę. Tuż za pawilonem gastronomicznym ( za dużym lodem)prowadzi ścieżka 10 min na Tabor - nasze taternickie pole namiotowe (N49.21189° E20.07688°) 

https://goo.gl/maps/RPTc3SP1hVC2

noclegi

Jeżeli będziemy działać na Hali Gąsienicowej to naszym domem będzie Centralny Ośodek Szkolenia PZA "Betlejemka" (N49.24537° E20.00580°) lub schronisko PTTK "Murowaniec" (N49.24339° E20.00721°) na Hali Gąsienicowej.

W Betlejemce jest jeden duży wspólny pokój, kuchnia turystyczna, kibelki i prysznic.

W Murowańcu pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Prąd jest dostępny w recepcji a w całym schronisku jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska http://murowaniec.e-tatry.pl/ .

Cena za nocleg wynosi od 45 zł do 60 zł w zależności od ewentualnej zniżki którą dostaniesz jeżeli jesteś członkiem PTTK. W takiej sytuacji koniecznie zabierz legitymacje z opłaconą składką.

 

Jeżeli będziemy się wspinać w otoczeniu Morskiego Oka to śpimy na  Taborze czyli w bazie noclegowej PZA "Szałasiska" (N49.24537° E20.00580°). To baza namiotowa, namioty są na miejscu, materace również. Potrzebujesz tylko swój  ciepły śpiwór. Do dyspozycji jest kuchnia, jadalnia (Relax), toalety i ciepły prysznic.

Cena za nocleg wynosi od 25 zł do 35 zł w zależności od ewentualnej zniżki którą dostaniesz jeżeli jesteś członkiem Klubu Wysokogórskiego zrzeszonego w PZA. W takiej sytuacji koniecznie zabierz legitymacje z opłaconą składką.

plan awaryjny:

Jeżeli pogoda w pierwszej części kursu uniemożliwi nam działanie w Tatrach  to zajęcia techniczne rozpoczynamy w dolince Kobylańskiej koło Krakowa.

 

 

 

rzeczy do zabrania

dokumenty:

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie

co

ilość

Uwagi

czapka zimowa

1

 

czapka z daszkiem

1

 

krem przeciwsłoneczny

1

 

okulary

1

 

bielizna

4

 

skarpety

4

 

bluza wspinaczkowa

1

 

polar

1

 

primaloft

1

 

spodnie wspinaczkowe długie

1

 

kurtka przeciwdeszczowa

1

 

czołówka+ zapasowe baterie

1

 

spodnie przeciwdeszczowe lekkie

1

 

rękawiczki

1

 

buty podejściowo-wspinaczkow lekkie do 0,5 kg jeden but,poniżej kostki typu Scarpa Zeny

1

 

lekkie buty campingowo-prysznicowe typu Crocsy

1

 

śpiwór

1

 

menażka?????

1

 

kubek

1

 

sztućce

3

 

zapalniczka

1

 

igła, nici

1

 

osobiste leki

1

 

ręcznik

1

 

kosmetyki

1

 

lepiec wspinaczkowy??????

1

 

pojemnik na picie

1

 

plecak bazowy 60-70 litrów

1

 

plecak wspinaczkowy 40 l lekki do 1 kg

1

opcja wszytko w jednym plecaku też jest możliwa przy plecaku 50-55 litrów ale będzie mało wygodnie na wspinaniu a na podejściu do schroniska ciasno

notatnik

1

 

długopis

1

 

mapa 1:25 000

1

 

telefon+ ładowarka + powerbank

1

 

ciężki aparat fotograficzny??

 0

nie zabieraj

parasol składany

1

to nie  żart

dokumenty

   

pieniądze

   

ubezpieczenie

 

które pozwala na leczenie w Polsce

jedzenie

 

Na części skałkowej można gotować w pensjonacie lub stołować się w jednej z okolicznych barów. W części tatrzańskiej można stołować się w schronisku,w barze Wołosiennica lub przywieść swoje jedzenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

sprzęt:

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, liny, karabinki, ekspresy, kaski itp. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Jeżeli jednak chcesz zabrać swój to daj mi o tym koniecznie znać.

terminy i ceny

 

cena kursu to 950 zł

cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych. Szkolenie prowadzi Instruktor Taternictwa lub  Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu  również o uprawnieniach Instruktora Wspinaczki Wysokogórskiej nadanych mu przez polskie Ministerstwo Sportu.

cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdów
 • noclegów
 • wyżywienia

terminy:

rok 2019             

tur 1: 20 - 23.06
tur 2: 04 - 07.07
tur 3: 18 - 21.07
tur 4: 01 - 04.08
tur 5: 15 - 18.08
tur 6: 29.08 - 01.09
tur 7: 19 -22.09

 

 
 


inwestycja !

Kurs wymaga zaangażowania  czasowego i finansowego. Warto jednak pamiętać, że jest to czas i pieniądze zainwestowane  w przyszłe Twoje i Twojego partnera bezpieczeństwo a umiejętności jakie nabędziesz będą kapitałem Twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

 

 

 

 

jak się zapisać

 

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. @kilimanjaro.com.pl lub zadzwoń 576 012 515
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 500 zł, w tytule dopisz po prostu "kurs tatrzańskie granie nr  turnusu"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę Ci przejście zadatek i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • potrzebujesz też trochę humoru i chęci do zdobywania wiedzy
 • nie oczekujemy od Ciebie ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkole

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"