Kurs skałkowy rodzinny

wstęp

chcesz wspinać się rodzinnie i spędzać czas razem ?

nigdy się nie wspinałeś/aś ?

wspinałeś/aś się, ale głównie na wędkę i to na panelu ?

Dobrze trafiłeś/aś! to właśnie kurs dla ciebie !!!

Mamy własną bazę noclegowo-szkoleniową w Kobylanach

 

 

 

 

 

 

 

 

czego się nauczysz

 

czego się nauczysz?

 • zasad wspinania i asekuracji przy dużej różnicy wagi rodzice-dzieci
 • podstaw techniki wspinania, czyli jak ustawić ciało i jak się poruszać, żeby nie spaść i jak najmniej się zmęczyć
 • poznasz formacje skalne, czyli czym się różni zacięcie od przewieszki i jak ją pokonywać
 • poznasz sprzęt wspinaczkowy jak karabinki, liny, taśmy, płachty, uprzęże, kaski itd
 • przygotowywania sprzętu, wiązania węzłów, dobierania sprzętu do drogi
 • zakładania różnych stanowisk i zrozumienia kiedy angielskie, kiedy motylek a kiedy samonastawne
 • prowadzenia dróg wspinaczkowych we właściwy sposób- taktycznie i bezpiecznie
 • samodzielnych zjazdów
 • rozwiązywania sytuacji awaryjnych jak podchodzenia po linie, odblokowanie przyrządu czy wycofanie się ze środka drogi
 • czytania ze zrozumieniem przewodników wspinaczkowych

Do tego wszystkiego kilka godzin teorii wplecionej w zajęcia praktyczne i jeden wykład wieczorny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

w jaki sposób?

w jaki sposób

forma zajęć:

Kursy rodzinny prowadzimy w wersji nauczania wspinania na drogach jednowyciągowych ubezpieczonych stałą asekuracją i wielowyciągowych.

Wszystkie polskie kursy skałkowe rozpoczynamy w sercu Dolinek Podkrakowskich, w Kobylanach. Zbiórka w naszej bazie przy ul.Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°) o godz. 9.00
Zajęcia rozpocznie punktualnie Wojtek Szymendera "Szymon" i z nim załatwisz wszystkie sprawy papierkowe, gdybyś miał się spóźnić lub miał kłopoty z trafieniem to zadzwoń do niego (nr tel 695 696 361).
Wspinamy się w Skałkach Podkrakowskich: Dol. Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska i na ostańcach (Witkowe Skały).

Jeżeli nastąpi widoczne "zmęczenie materiału" to siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).


czas trwania:

Kursy rodzinne  trwają sześć dni:

Zaczynamy najczęściej o 9.00 i wspinamy się do oporu. W pierwszych dwóch dniach opór występuje zazwyczaj późnym popołudniem, w następnych dniach po 7-8 godzinach zajęć. Wszystkie dni kursu spędzimy w skałach, co najwyżej jeden dzień  (gdyby lało) spędzimy na sztucznej ścianie.prowadzenie zajęć:

Kursami skałkowymi rodzinnymi opiekują się dedykowany do nich instruktorzy. Będzie tam praca z dziećmi dlatego w tych kursach rolę instruktora pełnią instruktorzy którzy posiadają również uprawnienia do zajmowania się osobami niepełnoletnimi. Najczęściej jest to Igor lub Iga Niemiec  instruktorzy sportu AWF (państwowe uprawnienia do nauki wspinania w skałkach). Odpowiednio dobrani instruktorzy  potrafią pracować z dziećmi i wykorzystać wcześniej nabyte umiejętności pedagogiczne realizując się również w nauczaniu szeregu „twardych - technicznych” umiejętności niezbędnych do wspinania w skałach, ale też obserwacji kursanta, zachęcania, stopowania tak istotnego w świecie dzieci.
Aby bezpiecznie, prawidłowo i skutecznie przekazywać wiedzę, pod opieką jednego instruktora nigdy w grupie nie jest więcej niż czterech kursantów.
W wersji VIP instruktor opiekuje się tylko dwójką podopiecznych. W takiej wersji intensywność ćwiczeń i wspinania jest dużo większa.

co otrzymasz?

co otrzymasz?

Nie będziesz się nudzić! W programie jest szereg nowych umiejętności, które jeżeli chcecie opanować rodzinnie to czeka Was ciężka praca (technika asekuracji i techniki linowe). Samodzielnie i swobodnie pokonywanie z dolną asekuracją dróg skalnych o trudnościach co najmniej IV w skali UIAA (czym to się je dowiesz się na kursie) oraz opanowanie programu kursu pozwoli Wam indywidualnie dostać skierowanie na kurs wspinania na własnej asekuracji.

Jako Absolwent szkolenia otrzymacie zaświadczenie o ukończeniu kursu, podpisane przez instruktora i kierownika kursu.

Naszym kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się powspinać - dzwoń lub mailuj o dowolnej porze.
dostaniesz też zniżkę 15% w 
sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gdzie i jak?

gdzie i jak?jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabraniaKursy rodzinne prowadzimy w Skałkach Podkrakowskich, na , Costa Brawa w Hiszpani na Kalymnos w Grecji i w Maroku.

Polskie kursy skałkowe w wersji podstawowej sześcio dniowej realizujemy pod Krakowem

 Skałki Podkrakowskie - nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej.

Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

 Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

Dol. Kobylańska: leży ok. 14 km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się po obu zboczach dolinki, przez jej całą długość. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki, na dobrze ubezpieczonych drogach.

 Fiala i Wzgórze 502: leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek, łatwe drogi z dobrą asekuracją.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o Maroku, o Costa Blanca w Hiszpanii , a tutaj o Wyspach Kanaryjskich. Dodatkowo poza jesienią i wiosną również w lecie przeprowadzamy kursy w wakacyjnym klimacie Grecji na Kalymnos

jak dojechać?

Jak dojechać do naszej bazy w Kobylanach:

Samochodem: z Krakowa (Rondo Ofiar Katynia przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400m zakręt w lewo. Dalej ok. 6km prosto, na skrzyżowaniu ze światłami również prosto niecałe 3km po czym skręt w prawo w ulicję Jana Pawła II prowadzącą do Kobylan.  Po 1km zobaczysz po lewej stronie sklep po 20m znajdziesz po prawej stronie nr 21 i bazę (N50.14855° E19.76133°).


Autobusem MPK: Najpierw musisz się dostać na oś. Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 olbo 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 278 do Kobylan, wysiądź w centrum przy sklepie i baza będzie 20m dalej po prawej stronie. Rozkład jazdy znajdziesz tutaj: 
www.mpk.krakow.pl 

Pociągiem (nie polecam, ale jeżeli się upierasz...): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), stamtąd możemy Cię zabrać do bazy po wcześniejszym uzgodnieniu.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o dojeździe do Maroka, do Hiszpanii na Costa Blanca,  na Kalymnos w Grecji, a tutaj o dojeździe na Wyspy Kanaryjskie.

noclegi

Jeżeli mieszkasz w Krakowie to na kursy "podkrakowskie" możesz codziennie dojeżdżać samochodem (lepsze rozwiązanie) lub autobusem  (jest to dosyć uciążliwe. Ponadto, wieczorami mamy wykłady lub zajęcie i wtedy wracałbyś do Krakowa bardzo późno...)

Jeżeli jesteś spoza Krakowa to możesz nocować w naszej bazie w Kobylanach przy ul.Jana Pawła II 21 (N50.14855° E19.76133°)
Baza jest bardzo komfortowa, Pokoje dwu i cztero-osobowe, wszystkie z łazienkami, w pełni wyposażona kuchnia, pokój wypoczynkowy (wieczorem często zamienia się w salę wykładową), parking, grill, fajna atmosfera. Wszystko to kosztuje 40zł dziennie w pokojach czteroosobowych i 50zł w pokoju dwuosobowym (cena dla uczestników kursów). Jeżeli będziesz chciał tam zarezerwować sobie noclegi to napisz to w mailu przy rezerwacji kursu.

Dla mieszkańców bazy szkoleniowej i uczestników kursów jest możliwość wykupienia obiadów w restauracji Sen o Dolinie w Kobylach, 100m od bazy. Obiady są wyjątkowo smaczne, duże porcje, dostępne również w wersji wegetariańskiej i wegańskiej. Koszt to 16 zł za zestaw obiadowy.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o noclegach w 
Maroku, w Hiszpanii na Costa Blanca,  na Kalymnos w Grecji, a tutaj o noclegach na Wyspach Kanaryjskich.
 

rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania oraz niekrępujące ubranie.

dokumenty

 • dowód osobisty (do Maroka koniecznie paszport...)
 • dzieci uczestniczą w kursie wyłącznie razem z conajmniej jednym opiekunem prawnym
konieczne polecane

dokumenty jw.

buty wspinaczkowe*

adidasy lub sandały

krótkie koszulki

polar lub bluza sport

ciepły polar

plecak (ok. 25-40 l)

spodnie do wspinania**

przybory do szycia

lekarstwa własne

parasol

termos

rzeczy do mycia

kurtka od deszczu

czapka

spodnie od deszczu

aparat fotograficzny

pomadka do ust

krem przeciwsłoneczny

 

 

* nie polecamoszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe(200-300zł). To rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz jakie to możesz je kupić u nas tuż przed kursem a przy okazji doradzimy ci jakie...

** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane. 

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz listę wyposażenia na wyjazd do MarokaHiszpanii na Costa Blanca, na Kalymnos w Grecji, a tutaj na Wyspy Kanaryjskie.

 

terminy i ceny

terminy i ceny  kursów rodzinnych 6 dniowych:

skałki podkrakowskie

rok 2019

tur 1:  16-21.03 - 1200zł

tur 2:  23-28.03 - 1200zł

tur 3:  30.03-04.04 - 1200zł

tur 4:  06-11.04 - 1200zł

tur 5:  13-18.04 - 1200zł

tur 6:  20-25.04 - 1500zł (Święta)

tur 7:  28.04-03.05 - 1500zł (długi weekend)

tur 7.1: 30.04-05.05 - 1500zł (długi weekend)

tur 8:  04-09.05 - 1200zł

tur 9:  11-18.05 - 1200zł

tur 10: 18-23.05 - 1200zł

tur 11: 25-30.05 - 1200zł

tur 12: 01-06.06 - 1200zł

tur 13: 08-13.06 - 1200zł

tur 14: 15-20.06 - 1200zł

tur 15: 22-27.06 - 1200zł

tur 16: 29.06-04.07 - 1200zł

tur 17: 06-11.07 - 1200zł

tur 18: 13-18.07 - 1200zł

tur 19: 20-25.07 - 1200zł

tur 20: 27.07-01.08 - 1200zł

tur 21: 03-08.08 - 1200zł

tur 22: 10-15.08 - 1200zł

tur 23: 17-22.08 - 1200zł

tur 24: 24-29.08 - 1200zł

tur 25: 31.08-05.09 - 1200zł

tur 26: 07-12.09 - 1200zł

tur 27: 14-19.09 - 1200zł

tur 28: 21-26.09 - 1200zł

tur 29: 28.09-03.10 - 1200zł

tur 30: 05-10.10 - 1200zł

tur 31: 12-17.10 - 1200zł

tur 32: 19-24.10 - 1200zł

tur 33: 26-31.10 - 1200zł


wersja VIP: 2.400zł

pakiet noclegów (sobota-czwartek): 250zł w pokoju czteroosobowym i 350zł w pokoju dwuosobowym

 

kursy weekendowe w dolinkach podkrakowskich

 

     
rok 2019

marzec:               16-17, 23-24, 30-31.03,  -       1400zł

kwiecień:             06-07, 13-14.04, 27-28.04 -     1400zł

maj:                    11-12, 18-19, 25-26 -              1400zł

czerwiec:             01-02, 08-09, 15-16  -             1400zł

czerwiec/lipiec:     22-23, 29-30.06, 06-07.07-      1400zł

lipiec:                  13-14, 20-21, 27-28 -              1400zł

sierpień:              03-04.08, 10-11, 17-18 -          1400zł

sierpień/wrzesień: 24-25, 31.08-01.09, 07-08.09 - 1400zł

wrzesień:             14-15, 21-22, 28-29 -              1400zł

październik:          05-06, 12-13, 19-20 -              1400zł

cena dla wersji VIP: 2400zł

  

Kiursy w Sokolikach

rok 2019

turnus SOK 7:  30.04-05.05 - 1400zł (długi weekend)

turnus SOK 9:  11-16.05 - 1200zł

turnus SOK 11: 25-30.05 - 1200zł

turnus SOK 13: 08-13.06 - 1200zł

turnus SOK 15: 22-27.06 - 1200zł

turnus SOK 17: 06-11.07 - 1200zł

turnus SOK 19: 20-25.07 - 1200zł

turnus SOK 21: 03-08.08 - 1200zł

turnus SOK 23: 17-22.08 - 1200zł

turnus SOK 25: 31-08-05.09 - 1200zł

turnus SOK 27: 14-19.09 - 1200zł

turnus SOK 29: 28.09-03.10 - 1200zł

turnus SOK 31: 12-17.10 - 1200zł

cena dla wersji VIP: 2400zł

egzotyka !!!

Todra (Maroko)

rok 2018

tur 13.2: 15-20.12

rok 2019

tur 1.1:  05-10.01

tur 1.2:  12-17.01

tur 2.1:  26-31.01

tur 2.2:  02-07.02

tur 3.1:  16-21.02

tur 3.2:  23-28.02

tur 4.1:  09-14.03

tur 4.2:  16-21.03

tur 5.1:  30.03-04.04

tur 5.2:  06-11.04

tur 6.1:  20-25.04

tur 6.2:  27.04-02.05

tur 7.1:  11-16.05

tur 7.2:  18-23.05

tur 8.1:  01-06.06

tur 8.2:  08-13.06

tur 9.1:  14-19.09

tur 9.2:  21-26.09

tur 10.1: 05-10.10

tur 10.2: 12-17.10

tur 11.1: 29.10-03.11

tur 11.2: 05-10.11

tur 12.1: 16-21.11

tur 12.2: 23-28.11

tur 13.1: 07-12.12

tur 13.2: 14-19.12

cena: 1750zł

Costa Blanca (Hiszpania)

rok 2018

tur 9:  15-20.09

tur 10: 06-11.10

tur 11: 27.10-01.11

tur 12: 17-22.11

tur 13: 08-13.12

tur 14: 15-20.12

tur 15: 29.12-03.01 - cena 1450zł

rok 2019

tur 1:  05-10.01

tur 2:  26-31.01

tur 3:  16.02-21.02

tur 4:  09.03-14.03

tur 5:  06-11.04

tur 6:  27.04-02.05 - cena 1650zł

tur 7:  18-23.05

tur 8:  08-13.06

tur 9:  14-19.09

tur 10: 05-10.10

tur 11: 26-31.10

tur 12: 16-21.11

tur 13: 07-12.12

tur 14: 14-19.12

tur 15: 28.12-02.01 - cena 1650zł

 cena: 1450zł

 

Kalymnos (Grecja )

rok 2019

tur 1:21-26.04

tur 2; 28.04-03.05  cena 1750 zł

rur 3: 12-17.05

tur 4: 18-23.08

tur 6: 22-27.09

tur 7: 29.09-04.10

tur 8 :20-25.10

Cena 1550 zł

  

Teneryfa -Wyspy Kanaryjskie

 

rok 2019

tur 1:  17-22.01

tur 2:  07-12.02

tur 3: 28.02-05.03

tur 4:  21-26.03

tur 5:  16-23.04

tur 6:  09-14.05

tur 7: 28.05-04.06

tur 8:  20-25.06

tur 9: 24.09-01.10

tur 10: 17-22.10

tur 11: 07-12.11

tur 12: 28.11-03.12

 cena: 1250zł

  

terminy i ceny  kursów rozszerzonych 8 dniowych: Dolinki Podkrakowskie/Sokoliki.

 

tur 1R 25-28.05, 1-4.06.      1600 zł 

tur 2R 01-04.06 , 08-11.06   1600 zł

tur 3R 20-23.07, 27-30.07    1600 zł

tur 4R 14-17.09, 21-24.09    1600 zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia

jak się zapisać?

jak się zapisać?

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku ścianka wspinaczkowa a jak nie masz do niej dostępu to zostają zwisy na drążku, czy zabawy na placu zabawa z dziećmi. 
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...

pełny program kursu

 

Program:

Zajęcia praktyczne 

 • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna, technika trzech punktów podparcia;
 • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania;
 • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego;
 • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży;
 • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny;
 • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go;
 • łączenie punktów asekuracyjnych;
 • budowanie stanowisk do wędki, budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich
 • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej;
 • przewiązywanie liny przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania;
 • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu;
 • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją;
 • zjazd; również przesiadką
 • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu;
 • wychodzenie po linie (prusikowanie)

Tematy wykładów

 • Prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego.
 • Teoria asekuracji.
 • Zjazdy na linie.
 • Wychodzenie po linie.
 • Formacje skalne (zakres podstawowy).
 • Niebezpieczeństwa wspinania.
 • Pierwsza pomoc.
 • Style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.
 • Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
 • Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
 • Historia wspinania (opcjonalnie).
 • "małym drukiem"

  Małym drukiem

  jeżeli chcesz poznać bardzo dokładnie szczegóły prowadzenia zajęć albo w opinii otoczenia "zawsze masz dużo pytań" przeczytaj co mamy do powiedzenia "małym drukiem"

  • wspinanie to nie jest chodzenie z plecakiem pod górkę, poruszamy się w pionowej skale

  • niezbędne są buty wspinaczkowe, w trampkach, adidasach, butach trekingowych nie wyjdziesz nawet metr w górę

  • wspinanie jest niebezpieczne, jak spadniesz to lecisz w dół. możesz się wtedy podbijać a nawet skręcić kostkę

  • instruktor nie uchroni Cię przed zadrapaniami i siniakami, to rzecz zwyczajna

  • w skałkach nie ma toalet, toy-toyow itp

  • nie przewidujemy w trakcie zajęć pikników, catering w skałkach nie funkcjonuje, działamy w terenie non stop około ośmiu godzin z bardzo krótką przerwą na drugie śniadanie

  • instruktor prowadzi zajęcia, uczy wspinania, nie jest "obsługą" kursu, nie nosi za Was sprzętu, nie robi kanapek ani nie biega do sklepu po zakupy

  • w trakcie zajęć nie ma możliwości prowadzenia prac biurowych, asekurując partnera, ćwicząc budowę stanowisk, słuchając wykładów nie odbieramy "najważniejszych na świecie" telefonów, nie prowadzimy telekonferencji, nie załatwiamy spedycji towarów, nie dyktujemy pozwów do sądu itp. wszystkie sprawy zawodowe odkładamy do czasu zakończenia zajęć

  • na kurs nie zabieramy naszych milusińskich jeżeli nie mamy dla nich oddzielnej opieki. zdarza się że wisicie w ścianie po kilka godzin bez schodzenia na dół a Wasze pieski, kotki, małe dzieci nie są w stanie tyle wytrzymać przywiązane do drzewa, z kolei puszczone samopas mogą zrobić krzywdę sobie lub komuś innemu a na pewno będą się drzeć/skomleć/miauczeć za Wami pod ścianą co uniemożliwi Wam skupienie się na wspinaniu i asekuracji partnera

  • może się zdarzyć że w Polsce pod Krakowem będzie padać deszcz. Sorry, taki mamy klimat... jeżeli nie pada dłużej niż 3 dni to nie następuje potop, nie zalewa skałek, nie odwołujemy kursu. odbywa się normalnie, ponieważ jest sporo zajęć, które możemy robić pod nakryciem okapu. Te zajęcia (budowa stanowisk, autoratownictwo itp) i tak musimy zrobić więc nie będzie to stratą czasu.
  • koordynaty GPS podane na stronie są w formacie dziesiątych części stopni: szer/dł hddd ddddd (nie: hddd mm.mmm' ani nie: hddd mm's.ss''). Jeżeli Twoja nawigacja ma ustawiony inny format (sprawdź - tak się zdarza, wszystkie te trzy formaty stosowane są zamiennie) i tego nie zmienisz to wyniesie Cię w pole kilka kilometrów. To nie oznacza, że koordynaty są złe. Oznacza, że nie umiesz obsługiwać własnej nawigacji. W takim wypadku wpisz "z ręki" adres bazy.

  • twoimi dziećmi będziemy opiekować się jak swoimi bo ich bepieczęństwo jest najważniejsze i dobieramy tylko takich instruktorów którym możemy zostawić swoje dzieci.