kurs turystyki alpejskiej

wstęp

ciągnie cię w góry lodowcowe 

lubisz wielodniowe wędrówki w trudnym terenie 

cenisz sobie samodzielność i bezpieczeństwo 

Jeżeli zamierzasz chodzić  po Alpach, marzą Ci się szczyty Kaukazu, Andów czy Himalajów.

Masz już doświadczenia z gór lodowcach, ale nie do końca wiedziałeś co zrobić gdy Ty lub Twój partner wpadniecie do szczeliny lodowcowej, lub gdy  któryś z Was poleci na grani śnieżnej czy na stromym stoku śnieżnym. 


Na kursie nie tylko nauczysz się jak się przygotować i radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, ale co równie istotne, jak się w nich nie znaleźć !

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

czego się nauczysz?

Na kurs przygotujemy Cię do samodzielnego poruszania się w lecie w górach wysokogórskich typu alpejskiego( lodowcowego) i nauczymy:

 • asekuracji i sprawnego poruszania się w łatwym terenie alpejskim, na stromych flankach firnowych i graniach śnieżnych
 • wyboru drogi, zasad poruszanie się i asekuracji na lodowcu
 • autoratownictwa lodowcowego:
  wpadniesz do szczeliny lodowcowej i samodzielnie się z niej wydostaniesz a potem przećwiczymy wydobywanie z niej partnera,
  przećwiczysz, łatwe i bardziej trudne przypadki wyciągania rannego partnera ze szczeliny,
  nauczysz się samodzielnego wychodzenia ze szczeliny lodowcowej w sytuacji gdy partner nie będzie umiał cię z niej wyciągnąć.
 • podstaw nawigacji (kompas, mapa, GPS)
 • korzystania ze sprawdzonych przewodników oraz rekomendowanych map topograficznych
 • zasad aklimatyzacja w teorii i praktyce
 • taktyki działania, a w czasie wycieczki alpejskiej mądrzejszy/a o trzy, cztery dni szkoleniowe pod naszym okiem z duża samodzielnością będziesz zarządzał/a wyborem celu, procedurami, planem czasowym, asekuracją, nawigacją, drobnymi sytuacjami awaryjnymi. Taki dzień będzie bardzo dobrym podsumowaniem szkolenia i przygotowaniem Cię do samodzielnej turystyki alpejskiej.
 • poznasz niezbędny i rekomendowany sprzęt używany w czasie turystyki alpejskiej

Wieczorami na sali szkoleniowej będą wykłady ze sprzętu, aklimatyzacji, nawigacji, strategii i taktyki, niebezpieczeństw turystyki alpejskiej, zasad korzystania i zachowywania się w schroniskach oraz kolejkach alpejskich.

Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników realizacja poszczególnych punktów programu uzależniona będzie od aktualnych warunków w górach oraz możliwości całego zespołu. Ocena sytuacji i decyzja  pozostaje w gestii instruktora prowadzącego szkolenie.

Zamiennie, na życzenie wszystkich uczestników kursu lub przy niekorzystnych warunkach pogodowych możesz nauczyć się:

 • wspinania się w łatwym alpejskim lodzie
 • poruszania się i asekuracji na poręczówkach

 

w jaki sposób?

forma zajęć:

Szkolenie realizujemy w górach lodowcowych. Te najbliższe Polski to Alpy Austriackie i właśnie tam pojedziemy. Będziemy działać w Tyrolu, Dachsztajnie lub Taurach w rejonach  lodowcowych. Rejony te oferują bardzo atrakcyjne szkoleniowo góry lodowcowe w których wielokrotnie już prowadziliśmy szkolenia. Są tam lodowce o zróżnicowanych trudnościach, łatwe i trudne granie śnieżne oraz pełne różnorodność flanki śnieżne czy firnowe. W dniu wycieczkowym, przy sprzyjających warunkach i dobrym samopoczuciu uczestników mamy w naszym zasięgu atrakcyjne szczyty lub granie Alp austryjackich. Jest to również rejon szkoleń lodowcowych dla klubu Alpenverein z ośrodkiem szkoleniowym w miejscu gdzie będziemy mieszkać.

Niezbędny będzie również dzień na dojazd i kolejny dzień na powrót, ponieważ nie wracamy samochodem nocą po intensywnym wcześniejszym kursie! Każdego dnia będziemy spędzać na lodowcu i w terenie alpejskim kilka godzin szkoląc się. Wymagać to będzie zaangażowania fizycznego. Co najmniej jeden raz pójdziemy na ośmio-dziesięcino godzinną wycieczkę alpejską na któryś ze szczytów w otoczeniu doliny. Warto przygotować się do tego kursu. Przydatne będą spacery, bieganie, a niezastąpione wcześniejsze wycieczki po górach w lecie jak i zimą. Nie wymagamy od kursantów ponadprzeciętnej kondycji i sprawności fizycznej, wystarczy że Twoja kondycja pozwala Ci na wycieczki w Tatrach w opisanych czasach szlakowych. Jeżeli jednak posiadasz jakiekolwiek dolegliwości zdrowotne, które mogą uniemożliwić Ci swobodne uczestniczenie w kursie to musimy o tym wiedzieć!

czas trwania:

Zajęcia będą trwały pięć pełnych dni w terenie. Pierwszy dzień poświęcony będzie na unifikację i odświeżenie umiejętności związanych bezpośrednio z bezpieczeństwem poruszania się w górach czyli: klarowanie liny, węzły, hamowanie czekanem upadków, poruszanie się w rakach na stromych stokach, poznanie podstaw asekuracji i przygotowanie sprzętu. A wszystkie pozostałe dni wypełnione bedą od rana do nocy zdobywaniem wiedzy: praktycznej (w górach) i teoretycznej (wieczorem w ciepłym schronisku).

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzimy osobiście lub pomagają Nam przyjaciele: licencjonowani Instruktorzy Alpinizmu PZA. Z uwagi na bezpieczeństwo uczestników minimalna ilość kursantów na jednego instruktora to trzy osoby, maksymalna to sześć osób.

 

 

 

 

 

 

 

co otrzymasz?

 • zdjęcia, wykłady, zaświadczenie o ukończeniu kursu, polecane  przewodniki i mapy alpejskie
 • to co najcenniejsze: doświadczenie, które pomoże ci bezpiecznie wędrować tam, gdzie inni nie mogą albo nie potrafią.
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


gdzie i jak?


jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

jak dojechać ?

Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabierzemy Cię samochodem. Dojazd na miejsce trwa ok. 10 godzin. Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę to ok 400-700zł w zależności od tego jakim samochodem pojedziemy i ile osób w nim będzie. Składa się na to paliwo (samochód jest duży...), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria) itp. Wyjedziemy rano i wieczorem będziemy w dolinie. 

noclegi

Poza „sezonem” gdy kolejki nie jeżdżą czyli w maju, czerwiecu i wrześniu, spać będziemy w jednym ze schronisk na skraju lodowca. Do schroniska mamy dodatkowo 2-3 godziny marszu pierwszego dnia więc w takiej opcji będzie to długi dzień i konieczny będzie wcześniejszy wyjazd. Ciężkie plecaki wywiozą nam kolejką na żywość my sami jednak będziemy musieli do niego się przespacerować.

W lipcu i sierpniu możemy mieszkać w jednym z przytulnych pensjonatów w dolinie Pitztal. Możemy tam sami gotować w pełni wyposażonej kuchni lub chodzić do knajpek na posiłki. Ceny noclegów to ok 20 euro na osobę, jednak w łóżkach 2 osobowych. Jeżeli będziesz chciał/a spać sam w łóżku małżeńskim, które są standardem w tej dolinie to będzie to kosztować  40 euro/noc! W tej opcji konieczne będzie codzienne używanie kolejki Pitztral Expres która będzie Nas wywozić na lodowce i kosztuje 70 euro za pięciodniowy karnet.

W zasadzie kosztowo oba warianty noclegowe wychodzą podobnie, jednak noclegi w schronisku na skraju lodowca są przez Nas bardziej preferowane. W tej wersji jesteśmy niezależni od ostatniej kolejki na, którą zawsze musimy zdążyć mieszkając w pensjonacie na dole.

rzeczy do zabrania !

dokumenty:

 • dowód osobisty lub paszport
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie

sprzęt:

Zapewniam cały niezbędny sprzęt, oczywiście liny, karabinki itp., ale także raki i czekany. Wszystko to posiada atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Musisz mieć buty na zimę (służę poradą) i ubiór bardziej dostosowany do warunków zimowych.

konieczne

polecane

kurtka nieoceplana od wiatru i śniegu
spodnie nieocieplaneod wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby

primaloft 

rękawiczki wewnętrzne polarowe x 3
rękawice zewnętrzne- łapawice
czapka zimowa

buty zwykłe lekkie 

plecak (ok. 55-70l transportowy i 30-40 litrów lekki wspinaczkowy)

lekki śpiwór 
okulary lodowcowe
jasne gogle


przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia

czapka przeciwsłoneczna, jasna z osłoną karku i dużym daszkiem

krem przeciwsłoneczny 50-ka bez wody 

pomadka do ust

kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
parasol jasny przeciwsłoneczny

     

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

 

terminy i ceny?

rok 2016

turnus 10    06 - 10.09     1600zł
turnus 11    20 - 24.09     1600zł
turnus 12    04 - 08.10     1600zł
turnus 13    18 - 22.10     1600zł

rok 2017

turnus  termin            cena
turnus 1    30.04-04.05   1900zł

turnus 2    14 - 18.05     1700zł

turnus 3    28.05-01.06   1700zł

turnus 4    11 - 15.06      1700zł

turnus 5    25 - 29.06      1700zł

turnus 6    09 - 13.07      1700zł

turnus 7    23 - 27.07      1700zł

turnus 8    06 - 10.08      1700zł

turnus 9    20 - 24.08      1700zł

turnus 10  03 - 07.09      1700zł

turnus 11  17 - 21.09      1700zł

turnus 12  01 - 05.10      1700zł

turnus 13  08 - 12.10      1700zł

 

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych. Szkolenie prowadzi Instruktor Alpinizmu Polskiego Związku Alpinizmu  również o uprawnieniach Instruktora Wspinaczki Wysokogórskiej nadane mu przez Polskie Ministerstwo Sportu.

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia ( w schroniskach obowiązkowe  razem z pakietem z noclegami 50 euro/noc) 
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

inwestycja !

Kurs wymaga zaangażowania  czasowego i finansowego, warto jednak pamiętać że jest to czas i pieniądze zainwestowane  w przyszłe Twoje i twojego partnera bezpieczeństwo, a umiejętności jakie nabędziesz  będą kapitałem twojej najlepszej polisy ubezpieczeniowej.

 

 

 

jak się zapisać?

 

 

 

 • Na kurs zapraszamy absolwentów kursów Zimowej Turystyki Wysokogórskiej realizowanych przez instruktorów PZA lub osoby które potrafią już:

  • zakładać uprząż
  • wiązać węzły: ósemka, kluczka, wyblinka, połwyblinka, motyl alpejski, bloker, prusik
  • skracać linę
  • klarować linę
  • wiązać się w zespole
  • chodzić w rakach metodą: francuska, mieszaną, frontalną
  •  hamować czekanem swoje upadki oraz upadki całego zespołu na stokach śnieżnych i firnowych
  • budować stanowiska z kotwic śnieżnych
  • zjeżdżać na linie w wysokim przyrządzie
  • poruszać się i asekurować na prostej grani skalnej
  • posługiwać się detektorami lawinowymi
  • potrafią przygotować się do nieplanowanego biwaku w górach