kurs skałkowo-taternicki

wstęp

 nigdy się nie wspinałeś ?

ciągnie cię w góry: duże ściany - to jest to !

lubisz całodniowe wyrypy i powietrze pod nogami

 

Wspinanie to pasja i przygoda - sprawdź sam !

PZA

 

Kurs prowadzimy według programu PZA.

 

 

 

czego się nauczysz?

czego się nauczysz ?

 • techniki wspinania, czyli jak ustawić ciało i jak się poruszać, żeby nie spaść i jak najmniej się zmęczyć
 • wiązania węzłów, dobierania sprzętu do drogi, zakładania własnej asekuracji (kostki, friendy i inne)
 • zakładania różnych stanowisk i kiedy angielskie, kiedy motylka a kiedy samonastawne
 • prowadzenia dróg na wszelkie możliwe sposoby i przy użyciu wszelkiego dostępnego sprzętu
 • obsługi kilku przyrządów asekuracyjnych i wyłapywania lotów
 • zjazdów, podchodzenia na linie i innych tego typu technik
 • będziemy się wspinać różnymi formacjami (graniami, kominami, zacięciami, płytami itp.) oraz na różne sposoby (wyciąg po wyciągu, z lotną, w zejściu), przy czym przynajmniej na trzech drogach będziemy się mogli rozpędzić (powyżej 10 wyciągów)
 • ponieważ to Tatry czy Alpy to nie Afryka i czasem może popadać to pewno zdarzy się nam wycofać ze ściany: trawersem lub zjazdami
 • a może zabiwakujemy gdzieś pod granią?

Nie bierz ze sobą kajecika i ołówka: co prawda w dni deszczowe czeka na ciebie duża porcja wykładów ale wszystkie materiały (oraz zdjęcia i filmy z kursu) dostaniesz wypalone na płytce.

 

Część skałkowa kursu oraz część górska w wersji taternickiej są prowadzone według programu PZA.
Natomiast druga część w wersji wspinaczki górskiej różni się od taternickiej tylko i wyłącznie miejscem odbywania kursu (PZA dopuszcza odbywanie kursu w połowie w Tatrach a w połowie w innych górach), programy obu wersji są tożsame.

Na to wszystko mamy 21 dni, ale gdyby pogoda nas nie rozpieszczała to w ostateczności możemy przedłużyć kurs o jeden-dwa dni (zdarza się tak raz na kilka lat).

Przygotuj się, że będą to intensywne dni. Niektóre nawet bardzo intensywne.

 

w jaki sposób?

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Część skałkową kursu rozpoczynamy w Bolechowicach. Zbiórka w bazie na ul.Winnica 17 o godz. 9.00
Zajęcia rozpocznie punktualnie Wojtek Szymendera "Szymon" i z nim załatwisz wszystkie sprawy papierkowe, gdybyś miał się spóźnić lub miał kłopoty z trafieniem to zadzwoń do niego (nr tel 695 696 361).
Wspinamy się w Skałkach Podkrakowskich: Dol. Bolechowicka, Kobylańska, Będkowska i na ostańcach (Wzgórze 502, Fiala). Jeżeli nastąpi widoczne "zmęczenie materiału" to siadamy na trawie i w słoneczku realizujemy zajęcia teoretyczne (wykłady).

Piątek poświęcamy na przeniesienie w góry. Albo w Tatry na Halę Gąsienicową albo w Dolomity albo do Paklenicy i Austrii. Poza Tatry dojedziemy moim samochodem.

Zazwyczaj prowadzimy część górską kursu w Tatrach i Alpach Austriackich, Dolomitach lub Paklenicy. Wybór rejonów zależy w większości od pogody oraz warunków i w małej części od nas samych.
Najczęściej połowę (5 dni wspinaczkowych) realizujemy w Tatrach a połowę w Paklenicy (4 dni wspinaczkowe) i Hollentalu (autoratownictwo).

Od kwietnia do początku czerwca oraz od października będą to kursy wspinaczki górskiej (tylko południe Europy), ponieważ w Tatrach nie ma jeszcze albo nie ma już warunków (śnieg). Natomiast od połowy czerwca do połowy października będą to kursy taternickie, w połowie w Tatrach a w połowie na południu Europy.
Taki podział kursu na Tatry i wapień/dolomit jest niezwykle cenny ponieważ dzięki temu poznacie różne góry, różne rodzaje skały, różne rodzaje asekuracji, orientacji w ścianach i taktyki działania. Ponieważ każdy z tych rejonów różni się między sobą, nieraz znacznie, nauczycie się działać w różnym otoczeniu i w przyszłości poradzicie sobie w różnych górach a nie będziecie "skazani" na tylko i wyłącznie Tatry...


W Tatrach bywa kiepska pogoda (kraina deszczowców...) i granit długo wysycha (w odróżnieniu od Hollentalu, Dolomitów i Paklenicy). Są tam najdłuższe podejścia, najmniej wspinania, średnio dużo własnej asekuracji. Ale za to są to Tatry...

Trzy pozostałe rejony oferują najlepszy stosunek wspinania do podchodzenia (w odróżnieniu od Tatr) czyli mało łażenia a dużo wspinania, chociaż różnią się między sobą:
Hollental jest najłatwiejszy, ma najwięcej wspinania, najmniej podchodzenia (bywa że 5 minut) ale też najmniej własnej asekuracji.
Dolomity są najtrudniejsze, mają najwięcej podchodzenia i najdłuższe drogi, dużo własnej asekuracji, ale są najbardziej wrażliwe na pogodę i daleko.
Paklenica ma średniej długości drogi i krótkie podejścia, bardzo dużo własnej asekuracji ale jest najdalej i najdroższa (płacimy za noclegi...)
Na początku i na końcu sezonu (maj, czerwiec, październik i listopad) pogoda i warunki w Tatrach są kiepskie. Dlatego zazwyczaj będziemy się wspinać w Paklenicy i Austrii (chyba że w Tatrach będzie dobrze). Od połowy czerwca do początku października masz do wyboru wszystkie trzy wersje.
Możesz poznasz wspinanie w dużych ścianach wapiennych (Hollental, Paklenica), dolomitowych (Dolomity) i granitowych (Tatry).


czas trwania:

Kurs trwa 21 dni. Z tego pierwszy tydzień spędzimy w skałkach a pozostałe w górach.
Część skałkowa trwa 6 dni, z tego co najmniej 5 dni w terenie, a szósty ewentualnie (gdyby lało) spędzimy na sztucznej ścianie. Zaczynamy najczęściej o 9.00 i wspinamy się do oporu. W pierwszych dwóch dniach opór występuje zazwyczaj wieczorem, w następnych dniach po 7-8 godzinach.

Następnie przeniesiemy się w góry i tam będziemy działać już do końca kursu.
W czasie drugiej, górskiej części kursu 10 razy wyjdziemy w góry: 9 razy na wspinanie i raz na autoratownictwo. Zwykły dzień wspinaczkowy wygląda w ten sposób: wstajemy rano (dla niektórych jest to bardzo wcześnie rano), szybkie śniadanie i wyjście w góry. Zawsze lepiej wyjść wcześniej i wrócić przed ew. deszczem niż wisieć zmokniętym na ścianie tęskniąc za herbatką i śpiworem. Wspinamy się prawie cały dzień (jeżeli zrobimy szybko jakąś drogę to jeszcze pozjeżdżamy albo pójdziemy na następną) i po południu lub wieczorem wracamy do schroniska lub namiotu. W zależności od stanu ciała i ducha: wieczorem obiad i wykład lub obiad i śpiwór. Często zdarza się że wychodzimy na nocne wspinanie, bardzo pouczające...

Dni wspinaczkowe przedzielone są dniami odpoczynkowymi. Najczęściej są to po prostu dni w których siąpi lub leje... Możesz wtedy odsapnąć i uzupełnić zapasy jedzenia. Dnie odpoczynkowe będziemy też wykorzystywać do przemieszczania się pomiędzy rejonami wspinaczkowymi.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzę osobiście lub jeden z moich zaufanych instruktorów Polskiego Związku Alpinizmu. Pod naszą opieką jest was czwórka (w części skałkowej) i trójka (w części górskiej) w jednej grupie.

 

co otrzymasz?

co otrzymasz ?

Nie przywoź ze sobą koca i kremu - nie będzie czasu na opalanie (chociaż w Paklenicy krem może się przydać...). Żeby zaliczyć kurs musisz opanować zawarte w programie umiejętności i dawać nadzieję, że poradzisz sobie w skałkach i górach samodzielnie. Z wiekiem przekonasz się, że dobry wspinacz to wspinacz żywy i zdrowy. Tak więc im więcej się nauczysz teraz, tym lepiej dla ciebie.

Jako absolwent szkolenia otrzymasz zaświadczenie o ukończeniu kursu zgodnie z programem PZA, podpisane przez instruktora i kierownika kursu oraz wykaz twoich przejść taternickich, stanowiące podstawę do ubiegania się o Kartę Taternika.
Od wielu lat ten papier nie jest już do niczego potrzebny i w Tatrach możesz się legalnie wspinać bez niego. A w innych górach nigdy nikogo nie interesowała biurokracja. Więc możesz ten dokument potraktować jedynie hobbystycznie...

Moim kursantem zostaje się do końca życia (wspinaczkowego). Będziesz miał problemy ze sprzętem, nie będziesz wiedział jak, z kim lub gdzie się powspinać - dzwoń lub mailuj o dowolnej porze.
dostaniesz też zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać... 

 

gdzie i jak? skałki

gdzie i jak - skałki ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

W najpopularniejszej wersji kurs prowadzimy w Skałkach podkrakowskich. To na nich będziemy się wspinać, zjeżdżać i ćwiczyć na wszystkich typach kursów skałkowych, hakówki, autoratownictwa itp. 

 

skałki Podkrakowskie Skałki Podkrakowskie - nie jest to z punktu widzenia geomorfologii określenie zbyt precyzyjne, ale jednak przyjęło się powszechnie w środowisku wspinaczkowym. Najbardziej interesujący dla nas jest obszar leżący na północ od Rowu Krzeszowickiego, zwany Płaskowyżem Ojcowskim. Rozciąga się w widłach dwóch szos biegnących z Krakowa na zachód i północ: szosy katowickiej i olkuskiej. Płaskowyż ten przecięty jest szeregiem dolinek, z których najciekawsze dla nas są: Kobylańska, Bolechowicka, Będkowska i Szklarki.

Wapienne skałki występują tu głównie na stokach dolinek, ale też na samej wierzchowinie: ostańce Fiala i Wzgórze 502.

 

dolina Bolechowicka 

dolina Bolechowicka

 

 Dol. Bolechowicka: leży 12km od Krakowa, tuż na północ od Bolechowic. W tej dolince skałki występują tylko w jej dolnej części, ale za to jakie! Wspinać się będziemy po obu stronach Bramy Bolechowickiej, tam też będziemy robić ćwiczenia z autoratownictwa.

 

dolina Kobylańska

 

 dolina Kobylańska

 

 Dol. Kobylańska: leży ok. 14km od rogatek Krakowa, pomiędzy Kobylanami a Będkowicami. Najbardziej znana i najczęściej odwiedzana ze wszystkich dolinek, ciągnie się przez 3km wąwozem skalnym, a jej dnem płynie mały potok. Ciekawe skałki ciągną się po obu zboczach dolinki, przez jej całą długość. Będziemy się wspinać w górnej i dolnej części tej dolinki, na dobrze ubezpieczonych drogach.
 

Fiala i Wzgórze 502
 

Fiala i Wzgórze 502

 

 Fiala i Wzgórze 502: leżą obok siebie, kilkaset metrów na południe od szosy olkuskiej, pomiędzy przysiółkami Jerzmanowic: Lepianką i Łaziskami. Te dwa potężne ostańce mają trochę inny charakter niż pozostałe skałki. Przyciągną nas do nich spore ilości dziurek, brzytewek, łatwe drogi z dobrą asekuracją.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o Maroku a tutaj o Wyspach Kanaryjskich.
 

jak dojechać

jak dojechaćSamochodem: z Krakowa (rondo przy motelu Krak i Makro) na zachód w stronę Katowic (droga nr 914), przy zjeździe na autostradę skręć w prawo (droga do Zabierzowa), po 200m znów w prawo (kierunkowskaz na Brzezie) i po 400m zakręt w lewo. Dalej ok. 6km prosto i na skrzyżowaniu w prawo do centrum Bolechowic. Stamtąd w prawo odchodzi ul.Winnica (kierunkowskaz na Zelków)i po 60m po lewej stronie znajdziesz nr 17 i bazę (N50.14999° E19.79164°).Autobusem: Najpierw musisz się dostać na oś.Widok. Z dworca PKP i PKS tramwajem nr 4 olbo 8 do samego końca (kierunek Bronowice). Z pętli końcowej w Bronowicach łapiesz podmiejski autobus MPK nr 248 lub 268 do Bolechowic, wysiądź w centrum przy kościele i dalej jw. Rozkład jazdy znajdziesz: www.mpk.krakow.pl iwww.zabierzow.ug.pl/komun.htm 

Pociągiem (nie polecam, ale jeżeli się upierasz...): do Zabierzowa (na trasie Kraków – Katowice), następnie autobusem nr 248, 268 jw., rowerem lub na piechotę 7km.

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o dojeździe do Marokaa tutaj o dojeździe naWyspy Kanaryjskie.
 

noclegi

Jeżeli mieszkasz w Krakowie to na kursy "podkrakowskie" możesz codziennie dojeżdżać samochodem (najlepsze rozwiązanie) lub autobusem, ale jest to dosyć uciążliwe.

Jeżeli jesteś spoza Krakowa to możesz:
- spać w Dol. Bolechowickiej (N50.15272° E19.78504°) lub Kobylańskiej (N50.15566° E19.75539°) za darmo we własnym namiocie. Dnem obu tych dolinek płynie potok z wodą nadającą się do spożycia. W centrum Bolechowic (500m) i Kobylan (700m) znajdują się sklepy spożywcze i bar.
- nocować w bazie w Bolechowicach, przy ul. Winnica 17 (N50.14999° E19.79164°).www.margolin.pl Czyste łóżka, łazienka, WC, kuchnia, fajna atmosfera. Wszystko to kosztuje 30zł dziennie. Jeżeli chcesz tam zarezerwować sobie noclegi to zadzwoń: 012-285-19-12 lub 509-226-874. 

Jeżeli zdecydujesz się na kurs skałkowy w zimie czyli w ciepłych krajach to tutaj znajdziesz informacje o noclegach w Maroku, w Hiszpanii na Costa Blanca, a tutaj o noclegach na Wyspach Kanaryjskich.


rzeczy do zabrania

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.
Ze względów higienicznych musisz posiadać własne buty do wspinania oraz niekrępujące ubranie.

dokumenty

 • dowód osobisty (do Maroka koniecznie paszport...)
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
buty wspinaczkowe*
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
plecak (ok. 25-40 l)
spodnie do wspinania**
przybory do szycia
lekarstwa własne
parasol
termos
rzeczy do mycia
kurtka od deszczu
czapka
spodnie od deszczu
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

* nie polecam oszczędności i występów w korkotrampkach z obciętymi przednimi korkami albo w kapciach Quechua. Najlepiej od razu zaopatrz się w proste buty wspinaczkowe(200-300zł). To rozwiązanie jest droższe, ale ułatwi ci wspinanie. Jeżeli nie masz gdzie ich kupić albo nie wiesz jakie to możesz je kupić u nas tuż przed kursem a przy okazji doradzimy ci jakie...
** nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres. gdzie i jak? - Tatry

gdzie i jak - Tatry

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Tatry są najwyższą częścią łańcucha Karpat i jako jedyne góry w tej części Europy mają charakter alpejski. Łańcuch ten rozciąga się od Przeł. Huciańskiej (Orawa) do Przeł. Zdziarskiej (Spisz) na stosunkowo niewielkiej powierzchni ok. 780 km kwadratowych. Najwyższy szczyt to Gerlach (2.655m), który co ciekawe, nie leży w głównej grani Tatr.

Tatry nie są górami jednolitymi. Biorąc pod uwagę m.in. budowę geologiczną przyjęto następujący podział Tatr:

Tatry Zachodnie:
od Przeł. Huciańskiej do Przeł. Liliowe, z najwyższym szczytem Bystrą (2.250m), zbudowane są ze skał magmowych i osadowych. Czasami na skałach osadowych występują wyspy skał krystalicznych.

Tatry Wysokie:
od Przeł. Liliowe do Przeł. pod Kopą, (w ich grani leży Gerlach) zbudowane ze skał magmowych i sporadycznie osadowych.

Tatry Bielskie:
od Przeł. pod Kopą do Przeł. Zdziarskiej (najwyższy szczyt Hawrań 2.151m) zbudowane są wyłącznie ze skał osadowych.

Polska część Tatr zajmuje ok. 30% całej powierzchni tych gór, najwyższym szczytem są Rysy (2.499m).

grań Tatr 

grań Tatr
 

 Ponieważ Tatry Bielskie całkowicie, a Zachodnie prawie całe są niedostępne dla wspinaczy, działalność szkoleniową prowadzić będziemy wyłącznie w Tatrach Wysokich.

Skupimy się prawie wyłącznie na polskiej części Tatr Wysokich, sporadycznie odwiedzając niektóre doliny po stronie słowackiej.

Tak więc cała nasza działalność wspinaczkowa będzie odbywała się w Dolinach: Rybiego Potoku (tam leży Morskie Oko), Pięciu Stawów Polskich i Suchej Wody Gąsienicowej (tam leży Hala Gąsienicowa).

Głównym terenem działania będzie otoczenie Hali Gąsienicowej. Tam są najprostsze podejścia, dzięki temu więcej się powspinacie. Natomiast charakter formacji i przede wszystkim dominująca wystawa zachodnia powodują, że drogi wspinaczkowe wysychają najszybciej.

Do dyspozycji mamy też otoczenie Morskiego Oka. Tam są najciekawsze, najdłuższe i najtrudniejsze ściany w Polsce. Niekoniecznie będziemy się na nie wspinać, ale koniecznie musicie poznać podejścia i zejścia w tamtym rejonie. Są one skomplikowane i czasami trudne, dlatego lepiej jak je zrobicie pod moim okiem. Żebyście już samodzielnie mogli bez obawy przyjechać w ten najciekawszy rejon Tatr Polskich. Niestety, długie podejścia powodują, że mniej czasu zostaje nam na wspinanie... Problemem Morskiego Oka jest wystawa ścian. Dominuje północna i północno-wschodnia, co powoduje że ściany te są zimne i wysychają bardzo powoli. Czyli jeżeli pogodę mamy w kratkę (a tak w Tatrach bywa...) to większość ścian poza Mnichem jest niedostępna.

grań polskich Tatr Wysokich
 

grań polskich Tatr Wysokich

 

 

 

jak dojechać w Tatry

Do Zakopanego dojedziesz pociągiem lub autobusem, ale najlepsza jest kombinacja tych dwóch sposobów. Do Krakowa dojedź pociągiem, wysiądź na stacji Kraków Główny i dokładnie naprzeciw wyjścia z dworca odjeżdżają autobusy do Zakopanego. Ten sposób jest szybszy o ok. 2 godziny. Do dyspozycji masz autobusy PKS i prywatnych linii Trans-Frey i Szwagropol (ceny ok 25zł), odjazdy średnio co 15-25 min.

grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej
grań Doliny Suchej Wody Gąsienicowej

 

Jeżeli będziemy działać w otoczeniu Hali Gąsienicowej to z Zakopanego musisz dojść na Halę Gąsienicową. Na dworcu PKS w Zakopanem wsiądź do autobusu PKS lub do prywatnego busika (3zł) jadącego do Kuźnic. Tam wysiadasz i masz dwie możliwości: Na nogach przez Boczań (szlak niebieski) lub Dol. Jaworzynki (szlak żółty) dojdziesz do Przeł. między Kopami, i stamtąd na Halę Gąsienicową. Całość powinna ci zająć 1godz.15min do 2 godz. w zależności od kondycji i ciężaru plecaka. Druga możliwość to wjazd kolejką linową na Kasprowy Wierch i zejście Kotłem Gąsienicowym w dół, i dalej w stronę Betlejemki (N49.24537° E20.00580°) i schroniska (N49.24339° E20.00721°) - 30-45min. Tam będę na ciebie czekał. Jest jeszcze możliwość marszu drogą z Brzezin do schroniska, ale jest to kiepski pomysł, ponieważ droga jest kamienista i nudna. Natomiast jeżeli będziemy się wspinali w otoczeniu Morskiego Oka to musisz się dostać z Zakopanego na Polanę Palenica. Busiki odjeżdżają z parkingu na przeciwko dworca PKS, kierunek Morskie Oko lub Polana Palenica. Tam wysiadasz i czeka Cię upojny spacer 8km drogą asfaltową na Włosienicę.Tuż za pawilonem gastronomicznym prowadzi ścieżka 10min na tabor (N49.21189° E20.07688°).

noclegi w Tatrach

Przez cały czas trwania kursu w Tatrach naszym domem będzie schronisko PTTK "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej.

Pokoje są 2, 4, 6, 8,10 i 12-to osobowe. Na piętrach pokoje, łazienki, na dole sala jadalna, kuchnia, salka telewizyjna. Jest dostępna pościel (opłata 5zł) więc nie trzeba nosić ze sobą śpiwora. Nie ma kuchni turystycznej, ciepłe posiłki lepiej kupować w kuchni. Prąd jest dostępny w recepcji a w całym schronisku jest dostęp do wi-fi. Więcej zobacz na stronie schroniska.

Cena za nocleg wynosi od 33zł do 44zł w zależności od wielkości pokoju. Jeżeli posiadasz zniżki PTTK to weź ze sobą legitymację.
 

rzeczy do zabrania w Tatry

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.

Ze względów oczywistych musisz posiadać własne (wygodne i niezbyt ciasne!!!) buty do wspinania i plecak. Warto też wyposażyć się w lepsze ubranie niż na kurs skałkowy.

dokumenty

 • dowód osobisty
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
 • legitymację PTTK (jeżeli masz)
konieczne polecane
dokumenty jw.
kurtka od deszczu
buty trekkingowe
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
czapka
rękawiczki
spodnie do wspinania*
buty do wspinania**
śpiwór
plecak do wspinania (ok. 40l)
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
parasol
termos
kubek do picia
sztućce
rzeczy do mycia
spodnie od deszczu
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny

* nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
** pamiętaj że powinny być trochę większe od skałkowych, musisz w nich wytrzymać cały dzień...

Jedzenie, które musisz zabrać, oblicz sobie tak, żeby wystarczyło ci na 3 - 5 dni. W tym okresie powinieneś być całkowicie samowystarczalny. Po tym czasie na pewno będzie dzień przerwy na zejście do Zakopanego i uzupełnienie zapasów. 

 

gdzie i jak? - Paklenica i Austria

gdzie i jak - Paklenica i Austria

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

mapka rejonu

Paklenica - mapka rejonu

 

Paklenica, leżąca tuż nad wybrzeżem (niedaleko miejscowości Starigrad)to olbrzymi wąwóz przechodzący następnie w pasmo górskie. To park narodowy, ale wspinanie jest tam nie tylko dozwolone a wręcz nawet wskazane... Dzięki swojemu położeniu na południu Europy jest możliwe wspinanie w miesiącach wiosennych i jesiennych, kiedy w innych górach jest jeszcze za wcześnie lub już za późno na jakąkolwiek działalność. Z kolei w środku lata jest ciepło i na wspinanie trzeba wychodzić wcześnie rano.
Paklenica jest bardzo zróżnicowanym rejonem. Najbardziej popularne są drogi skałkowe startujące z dna doliny (ale one będą nas najmniej interesowały). Poza tym mamy do dyspozycji ściany od kilku do kilkunastu wyciągów pięknego wspinania. Im dalej w głąb doliny tym bardziej ściany rosną i nabierają trudności. Najwyższa, Anica Kuk jest wielkości naszej Kazalnicy i prezentuje zbliżone trudności.
Większość dróg jest nieźle ubezpieczona, jednak trzeba też dokładać własną asekurację. Oprócz tego na zboczach doliny są większe i mniejsze ściany, pozbawione całkowicie stałej asekuracji, przez co bardzo interesujące ze szkoleniowego punktu widzenia.

Hollental - mapka rejonu
Hollentall - mapka rejonu

 

Rejon popularnie nazywany Hollental to właściwie dwa pasma górskie: Rax i Schneeberg leżące po dwu stronach głęboko wciętej doliny, której dnem płynie czysta rzeczka Schwarza. Leży 90km na południe od Wiednia i jest przyczółkiem Alp. Znajdziemy tam ponad 40 większych i mniejszych wapiennych turni. Drogi na nich mają wysokość od 120 do 520m (największa w Tatrach Polskich to Kazalnica Mięguszowiecka ok. 450m), ale są lite i dobrze ubezpieczone. Nie znajdziemy tu lodowców i śniegu, raczej należy się liczyć z mocno operującym słońcem. Podejścia i zejścia nastręczają zdecydowanie mniej problemów niż w Tatrach, chociaż niektóre nie są proste.
 

jak dojechać do Paklenicy i Austrii

Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabiorę cię samochodem. Zaczniemy od Paklenicy, dojazd na miejsce trwa ok. 12 godzin z godzinną przerwą, na rozprostowanie kości gdzieś po drodze będzie mało czasu. Dlatego wyjedziemy z Krakowa o 8 rano. Zbiórka w Borku Fałęckim, przy pętli autobusowej.
Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę w obie strony to 400-800zł, w zależności od tego, którym samochodem pojedziemy i ile będzie w nim siedziało osób. Składa się na to paliwo (samochody są duże...), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria, Słowenia, Chorwacja)itp.
Wieczorem będziemy w Paklenicy (N44.28763° E15.45302°). Czeka nas miła niespodzianka: nigdzie nie będziemy podchodzić, rozłożymy tylko namioty i możemy robić kolację.
Na drugą część kursu przejedziemy do Austrii, do Hollenatlu (N47.73429° E15.79171°). Po zakończeniu zajęć wsiądziemy w samochód i późnym wieczorem będziemy w Krakowie.
 

noclegi w Paklenicy i Austrii

Niestety, w rejonie Paklenicy nie można biwakować na dziko. Będziemy spać na campingu w Starigradzie (N44.28763° E15.45302°), koszt noclegu to ok 6 Eu/dzień. Jedzenie będziemy przyrządzać samodzielnie, chociaż jeżeli nam się to znudzi to do możemy zaglądnąć do jednej z wielu knajpek i restauracji.
Na kampingu mamy do dyspozycji kuchnię (ale garnki lepiej wziąć swoje), łazienki i darmowy dostęp do wi-fi. Ponieważ nie musimy nic nosić, więc weźmiemy z Krakowa wszystko, co tylko będziemy potrzebować. Sklepy mamy pod ręką, ceny są wyższe o ok 30% od polskich.
W miasteczku dostępne są bankomaty i lepiej korzystać z nich niż wymieniać złotówki na euro a potem je na kuny. Jest też sklepik wspinaczkowy a także knajpki internetowe.

W rejonie Hollentalu będzie to wyglądało trochę inaczej. Aby zredukować do minimum koszty, spać będziemy na specjalnie do tego przygotowanym parkingu w miejscowości Kaiserbrunn, we własnych namiotach (N47.73429° E15.79171°). Jest to oficjalnie wyznaczone miejsce do legalnego biwakowania. Do naszej dyspozycji będą toalety i umywalnie oraz bieżąca woda pitna. Wszystko to bezpłatnie.
Po drugiej stronie drogi, w gasthausie, możemy zjeść obiad, podładować telefon i wziąć gorący prysznic (3Euro). Jest tam dostęp do darmowego wi-fi, ale za to zasięg telefoniczny bardzo kiepski.
Ponieważ nie musimy nic nosić, więc weźmiemy z Krakowa wszystko, co tylko będziemy potrzebować. Do większego sklepu dojedziemy samochodem w 10 min, ceny są nieco wyższe niż w Polsce.
 

rzeczy do zabrania do Paklenicy i Austrii

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.

Ze względów oczywistych musisz posiadać własne (wygodne i niezbyt ciasne!!!) buty do wspinania i plecak. Warto też wyposażyć się w lepsze ubranie niż na kurs skałkowy.

dokumenty

 • dowód osobisty lub paszport (nie jest niezbędny)
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
kurtka od deszczu
buty trekkingowe
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
czapka
rękawiczki
spodnie do wspinania*
buty do wspinania**
parasol
namiot i gwoździe
karimata
śpiwór
plecak do wspinania (ok. 40l)
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
gotowanie
garnki
termos
kubek do picia
sztućce
rzeczy do mycia
spodnie od deszczu
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny

* nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
** pamiętaj że powinny być trochę większe od skałkowych, musisz w nich wytrzymać cały dzień...

 

gdzie i jak - Dolomity

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

Dolomity to rozległe pasmo, dzieli się na kilka mniejszych rejonów. Wg mnie oferuje najpiękniejsze ściany i najpiękniejsze drogi w całej Europie. Dzięki absolutnie pionowym ścianom i krótkim podejściom możemy cieszyć się estetycznym wspinaniem praktycznie dzień po dniu. Drogi są częściowo ubezpieczone ale trzeba dokładać bardzo dużo własnych przelotów, zdecydowanie więcej niż w Austrii czy w Tatrach. Działać będziemy głównie w okolicy Cortiny d'Ampezzo, w rejonach Tafana di Rozes, Lagazuoi i Nuvolao, chociaż nie wykluczam, że przejedziemy jeszcze gdzieś indziej... 
 

jak dojechać w Dolomity

Musisz jedynie dostać się do Krakowa. Stąd zabiorę cię samochodem. Dojazd na miejsce trwa ok. 12 godzin z godzinną przerwą, na rozprostowanie kości gdzieś po drodze będzie mało czasu. Dlatego wyjedziemy z Krakowa o 8 rano. Zbiórka w Borku Fałęckim, przy pętli autobusowej.
Na dojazd musimy się niestety zrzucić. Koszt na osobę w obie strony to 350-700zł, w zależności od tego, którym samochodem pojedziemy i ile będzie w nim siedziało osób. Składa się na to paliwo (samochody są duże...), autostrady (Czechy, Słowacja, Austria)itp.
Wieczorem będziemy w Cortinie d'Ampezzo. Czeka nas miła niespodzianka: nigdzie nie będziemy podchodzić, rozłożymy tylko namioty i możemy robić kolację.
 

noclegi w Dolomitach

Aby zredukować do minimum koszty, spać będziemy we własnych namiotach. Niestety, nie będzie to całkiem legalny camp, takowe we Włoszech są koszmarnie drogie i oddalone od interesujących nas ścian. Ale takie dzikie biwakowanie jest tam tolerowane, pod warunkiem, że wiesz gdzie można się rozbić. Nie będzie ciepłej wody i prysznica, jedynie czysty strumyk obok. 
Ponieważ nie musimy nic nosić, więc weźmiemy z Krakowa wszystko, co tylko będziemy potrzebować. Do większego sklepu (Cortina d'Ampezzo)dojedziemy samochodem w 30 min, ceny są nieco wyższe niż w Polsce.
 

rzeczy do zabrania w Dolomity

sprzęt

Zapewniam cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, kaski itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE.

Ze względów oczywistych musisz posiadać własne (wygodne i niezbyt ciasne!!!) buty do wspinania i plecak. Warto też wyposażyć się w lepsze ubranie niż na kurs skałkowy.

dokumenty

 • dowód osobisty lub paszport (nie jest niezbędny)
 • jeżeli go jeszcze nie posiadasz to pisemną zgodę rodziców na uczestnictwo w kursie
konieczne polecane
dokumenty jw.
kurtka od deszczu
buty trekkingowe
adidasy lub sandały
krótkie koszulki
polar lub bluza sport
ciepły polar
czapka
rękawiczki
spodnie do wspinania*
buty do wspinania**
parasol
namiot i gwoździe
karimata
śpiwór
plecak do wspinania (ok. 40l)
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
gotowanie
garnki
termos
kubek do picia
sztućce
rzeczy do mycia
spodnie od deszczu
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
kredka do ust
krem przeciwsłoneczny

* nie musisz od razu kupować najdroższych, wystarczą szerokie i luźne, cienkie spodnie bawełniane lub zwyczajny dres.
** pamiętaj że powinny być trochę większe od skałkowych, musisz w nich wytrzymać cały dzień...

 

terminy i ceny

terminy i ceny

2018
turnus 13   15.09-05.10
turnus 14   29.09-19.10
turnus 15   13.10-02.11
turnus 16   27.10-16.11
 
2019
turnus 1     23.03-11.04
turnus 2     13.04-03.05
turnus 3     27.04-17.05
turnus 4     11-31.05
turnus 5     27.05-14.06
turnus 6     08 - 28.06
turnus 7     22.06-12.07
turnus 8     06 - 26.07
turnus 9     20.07-09.08
turnus 10   03 - 23.08
turnus 11   17.08-06.09
turnus 12   031.08-20.09
turnus 13   14.09-04.10
turnus 14   28.09-18.10
turnus 15   12.10-01.11
turnus 16   26.10-15.11

 

 

cena:
wersja skałki+Tatry lub skałki+Tatry/południe Europy 4.100zł

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów
 • wyżywienia
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.

 

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 950zł/osobę, w tytule dopisz po prostu "kurs skałkowo-taternicki turnus???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatek i w ten sposób masz zrobioną rezerwację
 • jeżeli nie skończyłeś 18 lat to musisz mieć pisemną zgodę rodziców
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku ścianka wspinaczkowa a jak nie masz do niej dostępu to zwykłe podciąganie na drążku.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"

pełny program kursu

program kursu - część skałkowa

 • Zajęcia praktyczne
  • technika wspinania: wykorzystanie chwytów i stopni, ustawienia ciała: pozycje frontalna i boczna, technika skrętna, wspinaczka statyczna i dynamiczna;
  • zapoznanie z różnymi formacjami skalnymi i optymalnymi technikami ich pokonywania;
  • przyswojenie zasad bezpieczeństwa podczas bulderingu w skałkach, podtrzymywanie (asekuracja) bulderującego;
  • wiązanie się liną z zastosowaniem uprzęży;
  • praktyczna znajomość węzłów (kluczka, ósemka, taśmowy, zderzakowy, podwójny zderzakowy, półwyblinka, wyblinka, flagowy, prusik, bloker, stoper), zwijanie i przenoszenie liny;
  • dobieranie sprzętu do konkretnej drogi i poprawne noszenie go;
  • samodzielne zakładanie punktów asekuracyjnych (kostki, kostki mechaniczne itp.);
  • wykorzystanie do asekuracji punktów naturalnych;
  • łączenie punktów asekuracyjnych;
  • budowanie stanowisk do wędki, budowanie stanowisk asekuracyjnych dolnych, górnych i pośrednich;
  • obsługa 2 przyrządów asekuracyjnych w zakresie podawania, wybierania, hamowania liny oraz jej blokowania i odblokowania;
  • właściwe rozmieszczenie punktów przelotowych;
  • prawidłowe prowadzenie liny jednożyłowej, opcjonalnie dodatkowo dwużyłowej;
  • przewiązywanie liny przez ring zjazdowy, zdejmowanie ekspresów podczas opuszczania;
  • zakładanie stanowisk zjazdowych, przygotowanie liny i sprzętu do zjazdu;
  • zjazd w wysokim przyrządzie wraz z odpowiednią autoasekuracją;
  • zjazd ze stanowiskiem pośrednim;
  • rozwiązywanie prostych sytuacji awaryjnych podczas zjazdu;
  • wychodzenie po linie (prusikowanie);
  • opuszczanie partnera na linie;
  • uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera;
  • opcjonalnie: łączenie lin pod obciążeniem i przepuszczanie węzła przez karabinek.

  Obowiązuje przeprowadzenie treningu asekuracji na zrzutni.

 • Tematy wykładów
  • Prezentacja i omówienie sprzętu wspinaczkowego.
  • Teoria asekuracji.
  • Zjazdy na linie.
  • Wychodzenie po linie.
  • Formacje skalne (zakres podstawowy).
  • Niebezpieczeństwa wspinania.
  • Pierwsza pomoc.
  • Style wspinania, skale trudności, przewodniki i rejony wspinaczkowe.
  • Formy uprawiania wspinaczki, formy organizacyjne wspinania, zasady uprawiania wspinaczki w Polsce, system szkolenia.
  • Normy etyczne obowiązujące w środowisku wspinaczy, zagadnienia ochrony przyrody.
  • Historia wspinania (opcjonalnie).   

  program kursu - część górska

  I. Wspinaczki

  Wymagane jest 10 dni zajęć terenowych (w tym 9 dni wspinaczkowych), w czasie których zrealizowane mają być następujące punkty programu:

  • droga prowadząca granią - w tym fragmenty z asekuracją lotną;
  • droga prowadząca kominem;
  • droga prowadząca ścianą;
  • schodzenie drogą wspinaczkową;
  • minimum 3 drogi co najmniej 10-cio wyciągowe;
  • drogi o trudnościach IV w skali UIAA oraz sprawne prowadzenie przez każdego z kursantów wyciągów o trudnościach co najmniej III w skali UIAA; w miarę możliwości zalecane drogi o wyższej klasie trudności;
  • poznawanie wycofów ze ścian w terenie;
  • wycofywanie się ze ściany serią zjazdów w ilości umożliwiającej przećwiczenie głównych metod zjazdu (przyrząd wysoki i niski); zalecany zjazd ze stanowiska samodzielnie skonstruowanego przez kursantów w oparciu o stałe punkty;
  • wspinaczka na szczyt leżący poza otoczeniem doliny, w której odbywa się zasadnicza część szkolenia (z uwzględnieniem aspektów topograficznych);
  • wspinaczki z zastosowaniem liny dwużyłowej;
  • ćwiczenia autoratownictwa w terenie w zakresie jw.
  • jeżeli wszyscy uczestnicy wyrażą taka chęć to jeden z dni wspinaczkowych zamienimy na via ferraty (dotyczy wersji kursu: wspinaczki górskiej)

  Opcjonalnie:

  • wspinaczki techniką sztucznych ułatwień;
  • biwakowanie w górach;
  • wspinaczki nocą.


  II. Zajęcia praktyczne

  Wszystkie umiejętności praktyczne wchodzące w zakres podstawowego kursu wspinaczki skalnej, a ponadto:

  • Węzły i podawanie liny - podstawowe węzły wykorzystywane we wspinaniu, wiązanie się liną do uprzęży i bezpośrednio, podawanie i wybieranie liny. Asekuracja poprzez ciało.
  • Korzystanie z literatury, sporządzanie opisów dróg, szkiców, mapek, planów taktycznych.
  • Podstawy autoratownictwa, manipulowanie sprzętem:
   • uwalnianie się na stanowisku od ciężaru wiszącego partnera;
   • łączenie lin pod obciążeniem i przepuszczanie węzła przez karabinek (najprostszą metodą);
   • zwózka partnera w wysokim przyrządzie;
   • wyciąganie partnera - przynajmniej jedną metodą (metoda U, flaszencug lub przeciwwaga).
  • Wbijanie i wybijanie haków.


  III. Tematy wykładów

 • Sprzęt i wyposażenie wspinacza: demonstracja i zapoznanie z działaniem całości sprzętu do wspinaczki letniej oraz innych elementów wyposażenia; zakres zastosowań; wady i zalety poszczególnych elementów. 
   
 • Asekuracja:
  • teoria asekuracji - różne rodzaje asekuracji, siły działające w układzie asekuracyjnym;
  • obsługa przyrządów asekuracyjnych, zachowanie na stanowisku;
  • prowadzenie wyciągu - taktyka prowadzenia wyciągu, prowadzenie jedno - i dwutorowe, łączność w zespole, specyfika prowadzenia w terenie kruchym, prowadzenie na trawersach, asekuracja w zejściu;
  • asekuracja na lodowcach i specyfika wspinaczki zimowej (opcjonalnie) - uzmysłowienie odrębności i trudności działania w górach lodowcowych oraz w zimie.
 • Operacje linowe, autoratownictwo:
  • zjazdy na linie - budowa stanowisk zjazdowych, czynności przy wykonywaniu serii zjazdów, różne sposoby zjazdu i asekuracji w zjeĽdzie, przejazd przez węzeł;
  • wychodzenie po linie - różne metody wychodzenia, sytuacje wymagające wyjścia po linie, zasady poręczowania i poruszania się na poręczówkach;
  • autoratownictwo w wypadkach związanych z odpadnięciem - nawiązanie kontaktu z poszkodowanym, metody uwalniania się asekurującego od ciężaru wiszącego partnera (przeniesienie ciężaru na stanowisko), sposoby dotarcia do poszkodowanego, metody opuszczania i zjazdu z rannym (w tym opuszczanie na związanych linach) oraz metody podciągania;
  • pierwsza pomoc - udzielanie pierwszej pomocy z uwzględnieniem specyficznych sytuacji wypadków górskich;
  • udział w akcjach ratunkowych - zachowanie w sytuacji usłyszenia sygnału pomocy, zasady współpracy z pogotowiem górskim, zasady zachowania się w akcji z użyciem śmigłowca.
 • Taktyka:
  • niebezpieczeństwa gór - z naciskiem na występujące latem, niebezpieczeństwa zimowe tylko w zakresie podstawowym; zachowanie się w sytuacjach awaryjnych związanych z załamaniami pogody;
  • strategia i taktyka: planowanie sezonu wspinaczkowego, wybór celów i dróg; zaplanowanie drogi podejścia, wariantów drogi, wycofów, drogi powrotu; dobór partnera; dobór sprzętu, wyposażenia itp.;
  • biwakowanie - biwak planowany i nieplanowany, biwaki zimowe tylko w zakresie podstawowym.
 • Topografia i orientacja w terenie górskim:
  • orientacja w górach - metody nawigacji w górach z wykorzystaniem mapy, kompasu i GPS;
  • przewodniki i korzystanie z nich - główne typy przewodników, korzystanie ze schematów i opisów dróg;
  • topografia szczegółowa rejonu działania - piętra doliny, drogi podejść i zejść, przebieg ważniejszych dróg wspinaczkowych w ścianach i sposoby wycofania się z nich;
  • najważniejsze rejony wspinaczkowe Tatr Polskich i Słowackich - ogólne omówienie ich charakterystyki z uwzględnieniem bazy noclegowej i szlaków turystycznych.
 • Etyka, przepisy, historia:
  • zasady etyczne obowiązujące w gronie ludzi gór - opcjonalnie;
  • przepisy regulujące uprawianie taternictwa - przepisy TPN, TANAP, PZA;
  • historia alpinizmu i taternictwa - opcjonalnie.