(Mont Blanc) kurs alpejski

wstęp

 

chcesz wejść na Mont Blanc

podziwiasz dostojne, alpejskie czterotysięczniki

lubisz kilkudniowe wyprawy i biwaki setki metrów nad lodowcami

 

Sprawdź czy potrafisz wejść na najwyższy wierzchołek Europy.

 

 

 

 

 

 

 

czego się nauczysz?

czego się nauczysz ?

Na Mont Blanc może wejść prawie każdy. Ale pod warunkiem, że jest dobra pogoda i przyjazne warunki. Wiele osób otarło się śmierć na tym "łatwym" czterotysięczniku, ponieważ nie wiedziało co zrobić gdy w przeciągu kilku godzin temperatura spada do - 20°C, wieje huraganowy wiatr i nie widać własnej, wyciągniętej dłoni. A zdarza się to naprawdę nierzadko.

Wchodząc na najwyższy wierzchołek Europy dobrze jest mieć świadomość, że "w razie czego" będziesz umiał sobie poradzić, bo wcześniej przećwiczyłeś sytuacje awaryjne w bezpiecznych warunkach:

 • najpierw poznasz co to dziabki i raki, jak ich używać, żeby pomagały a nie przeszkadzały
 • będziemy hamować upadki na stoku
 • nauczysz się bezpiecznie poruszać po lodowcu
 • sprawdzisz na sobie, co to znaczy prawidłowy proces aklimatyzacji i jak to zrobić prawie bezboleśnie

Ten program nie jest firmowany przez PZA, to mój autorski pomysł. Chciałbym, żebyś po tym kursie czuł się w górach lodowcowych bezpiecznie.

 

w jaki sposób?

w jaki sposób ?

forma zajęć:

Czeka nas nauka poruszania się w rakach, używania czekana, asekuracji w terenie śnieżno-lodowym. Najczęściej ćwiczymy te umiejętności przed wyruszeniem na M.Blanc. 
Może się jednak zdarzyć że ze względu na pogodę trzeba będzie przyspieszyć wyjście a szerzej zająć się tymi tematami po zejściu z wierzchołka

Wejście na wierzchołek Mont Blanc rozpoczniemy nietypowo jak na góry, mianowicie wjedziemy kolejką i tramwajem górskim do Orlego Gniazda (Nid d`Aigle, 2.400m), skąd podejdziemy w kierunku schroniska Refuge de Tete-Rousse (3.167m), gdzie będziemy nocować. Następnego dnia podejdziemy granią do schroniska na Aiguille du Gouter (3.817m). W razie kiepskiej prognozy pogody i ograniczonej ilości dni do dyspozycji, wejdziemy od razu na Aig. du Gouter.

Stamtąd ponownie wcześnie rano wyruszymy w górę z zamiarem zdobycia naszego właściwego celu. Śnieżnymi zboczami Dome du Gouter dotrzemy do metalowego pudła, zwanego schronem Vallot (4.362m), skąd dalej lodową granią Bossons, w rytmie odmierzanym przez własny organizm. Ostatnie 100m przejdziemy wąską, eksponowaną granią szczytową, po czym staniemy na obszernym wierzchołku Mont Blanc.

Po zejściu tą samą drogą (nocleg w schronisku przy Aig. du Gouter) na Nid d`Aigle, tramwaj górski zabierze nas z powrotem do cywilizacji.

Jeżeli nie zdążyliśmy (pogoda) zrobić ćwiczeń przed wejściem na wierzchołek to zrobimy to właśnie teraz.

Musisz tylko pamiętać, że zarówno sam program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody. To przewodnik będzie decydował, czy nocujemy w Ref. de Tete-Reuse czy idziemy od razu na Aig. du Gouter i w innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i taktyką działania. 

Pamiętaj również że musisz przyjechać na ten kurs z dobrą kondycją i aklimatyzacją do wysokości (w przeciwnym razie trzeba będzie na to poświęcić dodatkowy dzień albo może ci uniemożliwić wejście na M.Blanc...)


czas trwania:

Cała wyprawa zajmie nam 6 dni, spędzone na miejscu, czyli nie licząc dojazdu. Z tego 3 dni spędzimy górach a pozostałe to rezerwa czasowa i czas na odpoczynek.

prowadzenie zajęć:

Zajęcia prowadzi Przewodnik Wysokogórski IVBV (jest to jedyna grupa uprawniona do prowadzenia grup na M.Blanc). Grupa nie może liczyć więcej niż 2 osoby przypadające na 1 przewodnika.
 

co otrzymasz?

co otrzymasz ?

 • satysfakcję
 • umiejętności pozwalające w przyszłości na samodzielne, bezpieczne poruszanie się w turystycznym terenie wysokogórskim
 • masę wrażeń, widoków i przeżyć
 • pewność, że ruszasz w trudne góry pod dobrą opieką
 • zniżkę 15% w sklepie internetowym Kilimanjaro - może się przydać...
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

gdzie i jak?

gdzie i jak ?

jak dojechać
noclegi
rzeczy do zabrania

jak dojechać

Są dwie opcje:
Pierwsza to dojazd moim samochodem. W takim wypadku musisz jedynie dostać się do Krakowa. Jeżeli wybierasz się na 1 lub 6 turnus to pojedzie z wami przewodnik, jeżeli na jakiś inny turnus to pojedziecie sami. Koszt dojazdu to ok 600-900zł/osobę (paliwo, autostrady itp) w zależności od tego jakim samochodem pojedziecie i ile w nim będzie siedziało osób.
Druga to dojazd własny: samochodem, autokarem lub nawet samolotem do Genewy i stamtąd autobusem. W takim przypadku spotkamy się wieczorem w Chamonix w umówionym miejscu

noclegi

Na dole spać będziemy w pensjonacie w Chamonix lub okolicznych miasteczkach. Po wyruszeniu na Mont Blanc dwie noce prześpimy w schroniskach: Tete Rouse i Gouter. Niestety, nawet mając rezerwację (o co w lecie trudno) raczej nie licz na zbyt duży komfort snu w samym schronisku. Masowy exodus w kierunku wierzchołka zaczyna się już koło godz. 1 w nocy, my zresztą też będziemy się zbierać o tej porze.


Mont Blanc od północy

 

 


rzeczy do zabrania

sprzęt:

Zapewniam jak zwykle cały sprzęt niezbędny do wspinaczki (liny, pętle, karabinki, uprzęże, itp.) posiadający atest Międzynarodowej Organizacji Alpinistycznej UIAA oraz Unii Europejskiej CE. Również raki i czekany.
Jedyne co potrzebujesz poza "letnim" ekwipunkiem to solidne buty dostosowane do zimy (służę poradą) i cieplejszy ubiór.

jakie dokumenty

Weź ze sobą koniecznie:

 • paszport lub dowód osobisty
 • legitymację klubową (jeżeli masz)
konieczne polecane
kurtka od wiatru i śniegu
spodnie od wiatru i śniegu
buty zimowe*
dużo ciepłych skarpet
spodnie z polara
stoptuty (ochraniacze)
polar cienki i gruby
rękawice zewnętrzne
rękawiczki zapasowe
czapka
adidasy
plecak (ok. 40-50l)
śpiwór
karimata
gogle
przybory do szycia
czołówka
baterie zapas
termos
rzeczy do mycia
okulary lodowcowe
kijki teleskopowe
aparat fotograficzny
pomadka do ust
krem przeciwsłoneczny

* do zaawansowanej turystyki wysokogórskiej najlepsze są specjalne zimowe buty skórzane lub techniczne (np. Scarpa Mont Blanc GTX), mogą być też inne buty dostosowane do zimy. Najlepiej z maksymalnie sztywną podeszwą. Mocowania do raków (ranty) nie są niezbędne.

 

terminy i ceny

terminy i ceny

rok 2018

tur 1:  30.06-05.07   4.900zł
tur 2:  07 - 12.07     4.900zł
tur 3:  14 - 19.07     4.900zł
tur 4:  21 - 26.07     4.900zł
tur 5:  28.07-02.08  4.900zł
tur 6:  04 - 09.08     4.900zł
tur 7:  11 - 16.08     4.900zł
tur 8:  18 - 23.08     4.900zł
tur 9:  25 - 30.08     4.900zł
tur 10: 01-06.09      4.900zł

 Z uwagi na pogodę  kurs może być przesunięty o dwa dni w ostanim tygodniu przed wyjazdem. Taki bufor urlopowy jest konieczny u każdego z uczestników.

Do ceny kursu powinieneś doliczyć ok 350-400 Euro na koszty noclegów, wyżywienia i kolejek.

Cena kursu obejmuje:

 • wyposażenie w komplet potrzebnego sprzętu
 • ubezpieczenie NNW i KL do kwoty 5.000zł
 • kawał dobrej przygody pod opieką osób kompetentnych

Cena kursu nie obejmuje:

 • dojazdu
 • noclegów (ok 150 eur)
 • kolejek (ok. 30 euro + 40 euro) - opcjonalnie w wypadku wyjazdu na Aiguille du Midi
 • wyżywienia
 • ubezpieczenia na wypadek konieczności korzystania z miejscowych zagranicznych wysokogórskich służb ratunkowych włącznie z opcją użycia helikoptera, kosztów leczenia w szpitalu, oraz OC. Najlepsza specjalistyczna całoroczna ochrona na rynku to Bezpieczny Powrót PZU oraz członkostwo w klubie Alpenvereine Polska ( korzystne również w przypadku noclegów w alpejskich schroniskach-zniżki do 50% na noclegi). Warunki co najmniej takich ubezpieczeń są konieczne w innych ubezpieczaniach krótkoterminowych. Nie zapomnij się ubezpieczyć przed wyjazdem bo przelot do szpitala ze skręconą kostką może być najdroższa taksówką w twoim życiu.
 •  

jak się zapisać?

jak się zapisać?

 • najlepiej najpierw wyślij mi maila 
  This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  
  lub zadzwoń 609-055-363
 • potem powinieneś wpłacić zadatek (bezzwrotny) w wysokości 1500zł, w tytule dopisz po prostu "kurs alpejski MB termin???"
 • zapisując się na kurs i wysyłając zadatek równocześnie akcpetujesz Regulamin kursów, szkoleń i obozów
 • potwierdzę ci przejście zadatku i w ten sposób masz zrobioną rezerwację

Bardzo ważne jest przygotowanie się do kursu:
Znacznie Ci ułatwi kurs jeżeli się do niego przygotujesz, w tym wypadku chodzi głównie o kondycję.
Tylko ważne jest, żeby to zacząć jak najwcześniej i koniecznie dwa tygodnie przed kursem odpuść tzn ogranicz aktywność fizyczną i uważaj na ew kontuzje, odpadają sporty kontaktowe (piłka, kosz, siatka) i kontuzjogenne. Niestety, dosyć często zdarza się, że ludzie kilka dni przed łapią uraz (najczęściej przeciążeniowy lub kontuzję) i nie mogą przyjechać na kurs a ponieważ jest to tuż przed kursem to my już nic nie możemy zrobić (znaleźć zastępstwa), kurs i zaliczka przepadają...
I pod żadnym pozorem nie próbuj nadgonić fizycznych zaległości tydzień czy dwa przed kursem. To się nigdy nie udaje a najczęściej kończy kontuzją
Już lepiej przyjechać nieprzygotowanym...
Zwiększ natomiast ilość chodzenia czy truchtania na 2 tygodnie przed kursem, tak żeby każdego dnia kolana były coraz dłużej smarowane - zatarcia kolan są głownym problemem na kursach "górskich"

 

Warunki uczestnictwa:
 

 • stan zdrowia pozwalający na przybywanie na większych wysokościach - na pewno wykluczą cię choroby serca i krążenia
 • humor i umiejętność współżycia w grupie 
 • nie oczekujemy od Ciebie  ponadprzeciętnej wydolności fizycznej, jednak chcielibyśmy wiedzieć o wszystkich dolegliwościach zdrowotnych, które mogły by  uniemożliwić swobodne  uczestniczenie w programie szkolenia. Wszystkie informacje będą poufne i  tylko do wiadomości Instruktorów prowadzących szkolenie

pełny program kursu

dzień 1. Spotkanie uczestników kursu o godz. 18.00 w Chamonix w naszym wynajętym apartamencie. Wybór wariantu działania w zależności od prognoz pogody na najbliższe dni. 
 

dzień 2. Wycieczka aklimatyzacyjna na Aiguille du Midi lub Mer de Glace Wyjazd o 8.00 kolejką linową na Aiguille du Midi (3.842m), przejście przez Col du Midi w stronę Mont Blanc du Tacul (4.248m). Po południu , niezależnie od osiągniętej wysokości zejście z powrotem na Aig. du Midi, skąd zjazd kolejką do Chamonix. W przypadku mniej korzystnych warunków pogodowych zamiast na Aig du Midi wyjazd kolejką szynową do Montenvers i przejście na lodowiec Mer de Glace. Ćwiczenia na lodowcu Mer de Glace. Nauka operowania czekanem w lodzie, wychodzenia samodzielnego ze szczeliny lodowcowej i wyciągania z niej partnera.
 

dzień 3. Rano uzupełnienie zapasów jedzenia i ew. braków w ekwipunku, dopasowanie sprzętu. Wyjazd o 12.00 do Les Houches skąd kolejką linową do Bellevue (1800 m), a stamtąd tramwajem górskim do Nid d`Aigle ( 2.400m), skąd rozpocznie się podejście (ok. 3-4 h) w kierunku schroniska Refuge de Tete-Rousse (3167m) na nocleg. 
 

dzień 4. Wyjście o 8.00 rano w stronę schroniska Refuge du Gouter (3800 m). Pozostawienie rzeczy w schronisku i wyjście w stronę Dome du Gouter w celach aklimatyzacyjnych . Po drodze zajęcia z nauki poruszania się w terenie śnieżno-lodowym z wykorzystaniem sprzętu zimowego. Powrót do schroniska na nocleg. 
 

dzień 5. Wyjście o 1.00 w nocy w górę z zamiarem zdobycia Mont Blanc, początkowo śnieżnymi zboczami Dome du Gouter do schronu Vallot (4.362m), a następnie lodową granią Bosses w stronę wierzchołka Mont Blanc (ze schroniska 5-6 h).Zejście tę samą drogą przez Aig. du Gouter, przez schronisko Tete-Rousse (3167 m) do Nid d`Aigle, skąd tramwajem górskim do Bellevue i kolejką do Les Houches Nocleg w pensjonacie w Chamonix. 
 

dzień 6. Rezerwowy w wypadku złej pogody poprzednich dniach. 
 

Sam program, jak i kolejność dni może ulec zmianie w zależności od pogody, kondycji uczestników i rezerwacji schroniskowych. Decyzja zarówno o wyborze wariantu jak i kontynuowaniu lub nie wycieczki należy wyłącznie do przewodnika- to on odpowiada za bezpieczeństwo grupy i podejmuje ostateczną decyzje.