kursy i szkolenia

nie rób kursu wyłącznie dla papierka

naucz się, wspinać i poruszać  bezpiecznie i sprawnie

skorzystaj z doświadczenia innych: uczenie się na własnych błędach kosztuje więcej  

To trzy podstawowe zasady, którymi powinieneś kierować się, wiążąc się liną i zaczynając szkolenie.
 
Nasz system szkolenia opieramy na systemie Polskiego Związku Alpinizmu, dodając jedynie kilka elementów, które, mamy nadzieję, tylko go wzbogacają.

Bazą dla wszystkich szkoleń "wspinaczkowych" jest podstawowy kurs wspinania w skałkach. Daje on podstawową wiedzę o sprzęcie i asekuracji, uczy jak wspinać się bezpiecznie w skałkach i przygotowuje do kolejnych etapów szkolenia. 

Po nim następuje kurs taternicki. To już poważne wspinanie w górach, mnóstwo wiedzy i nowych doświadczeń. Po jego zakończeniu, oprócz umiejętności i wspomnień, pozostanie ci zdanie egzaminu i otrzymanie Karty Taternika. Od kilku lat nie ma już takiego obowiązku. W górach żadne dokumenty nie są wymagane, przede wszystkim musisz umieć przeżyć... Ale nie zaszkodzi go uzyskać bo nigdy nie wiadomo kiedy się może przydać. 
 
Zazwyczaj przeskok pomiędzy kursem skałkowym a taternickim jest zbyt duży. Wtedy w Tatrach jest ciężko, operacje sprzętowe idą opornie a samo wspinanie powoli. Żeby się przed tym uchronić warto przed kursem taternickim zrobić kurs wspinania wielowyciągowego. Na nim wspinamy się na długich drogach w ścianach wielkości ścian tatrzańskich. Duży nacisk kładziemy na szybkość operacji sprzętowych i poruszania się w ścianie. Dzięki temu po pierwsze uczycie się sprawnie działać w dużych ścianach a po drugie, potem na kursie taternickim możecie zrobic dużo więcej czyli dużo więcej się nauczyć.
 
Gdy znudzi ci się wspinanie wyłącznie po skale i zacznie cię ciągnąć w Tatry zimą - to znak, że czas na zimowy kurs wspinaczkowy.
 
Zanim jednak przyjdziesz na zimowy kurs Taternicki  mozesz sprawdzić czy o to Ci chodzi na  kursie wspinaczki lodowej. Lodospady to trochę inna aktywność, bardziej zbliżona do wspinaczki skałkowej niż wysokogórskiej, ale dająca dużą, czasami nie spodziewanie dużą frajdę. Wspinanie w pionowym lodzie nie jest trudniejsze niż w pionowej skale, a dla wielu wręcz łatwiejsze. 
Gdy już jesteś pewien czego chcesz to zapraszamy na kurs  taternicki zimowy. Kurs wymagający, dwuetapowy i skierowany do osób przygotowanych do niego kondycyjnie i operacyjnie po letnich wcześniejszych wspinaczkach.
  Raki, czekany, śruby lodowe: to tylko groźnie brzmi.  Asekuracja w mikście  nie musi być mniej bezpieczna niż w skale. Trzeba się tylko tego nauczyć. 
 
 
Oprócz nich Szkoła Wspinania Kilimanjaro ma w ofercie kilka innych szkoleń dla tych wszystkich, którzy nie mają w sobie pasji do wspiannia a po prostu kochaja być w górach i to najlepiej bezpiecznie.
 
Kursy dla takich ośób to kurs letniej turystyki -"Tatrzańskie Granie", oraz trzystopniowy kursy zimowej turystyki wysokogórskiej.
 

 Umiejętność posługiwania się czekanem, rakami, wejście na wierzchołek grania z asekuracja lotną, zajęcia z ratownictwa lodowcowego, jama śnieżna to tylko kilka z tematów którymi się będziemy zajmować na tych kursach. Jest to również bardzo dobra baza do późniejszego poważnego zimowego wspinania.

Dla miłośników gór o harakterze alpejskim, stworzyliśmy  kurs turystyki alpejskiej. Na nim nauczysz się poruszać po lodowcu, poruszać po  śnieżno-lodowych  ścianach, biwakować..
 
 Uzupełnieniem tych kursów są kursy lawinowe i nawigacyjne. Oczywiście nikt i nic nie obroni cię przed lawiną. Ale możesz nauczyć się jak rozpoznawać zagrożony teren, co robić w trakcie i po zejściu lawiny. A także jak wykorzystać urządzenia elektroniczne do szukania zasypanych.
Na kursie nawigacji z kolei nauczysz się jak nie zgubić się w górach. Ale  jeżeli Ci się jednak zdarzy, to w jaki sposób się odnaleźć. Za pomocą GPS ale również metod tradycyjnych (mniej zawodnych) czyli kompasu i mapy.
 
Z kolei w grupie kursów "letnich" polecam kurs  ferratowy Przygotuje Cię do poruszania się po via ferratach. Wspinaczki uzupełnią zajęcia z podstaw nawigacji, zawsze przydatne w górach.
 
Jeżeli kochasz zimę, chcesz się poruszać po śniegu szybko i sprawnie, do tego umiesz jeździć na nartach to zapraszamy na kurs skiturowy i freeraidowy.

Program większości naszych kursów jest oparty na programach Polskiego Związku Alpinizmu.
Jednakże prowadząc szkolenia bazujemy nie tylko na wiedzy wypracowanej przez pokolenia instruktorów, ale także na własnych doświadczeniu. A przekazanie wiedzy i tych doświadczeń jest dla nas najistotniejsze.
 
I jeszcze jedno:
pamiętaj, że nie rozstajemy się z chwilą zakończenia kursu. Możesz na nas liczyć także po skończeniu szkolenia.
Jeżeli będziemy  mieć czas to pojedziemy się powspinać, pożyczymy sprzęt lub przewodniki (jak tylko sami  ich nie będziemy używać) a zawsze pomożemy i doradzimy czy w kwestii sprzętu, treningu czy wyboru rejonu lub konkretnych dróg.