kursy i szkolenia

nie rób kursu wyłącznie dla papierka

naucz się, wspinać i poruszać  bezpiecznie i sprawnie

skorzystaj z doświadczenia innych: uczenie się na własnych błędach kosztuje więcej  

To trzy podstawowe zasady, którymi powinieneś kierować się, wiążąc się liną i zaczynając szkolenie.
 
Nasz system szkolenia opieramy na systemie Polskiego Związku Alpinizmu, dodając jedynie kilka elementów, które, mamy nadzieję, tylko go wzbogacają.

Bazą dla wszystkich szkoleń "wspinaczkowych" jest podstawowy kurs wspinania w skałkach. Daje podstawową wiedzę o sprzęcie i asekuracji, uczy jak wspinać się bezpiecznie w skałkach i przygotowuje do kolejnych etapów szkolenia. 

Po nim następuje kurs taternicki. To już poważne wspinanie w górach, mnóstwo wiedzy i nowych doświadczeń. Po jego zakończeniu, oprócz umiejętności i wspomnień, pozostanie ci zdanie egzaminu i otrzymanie Karty Taternika. Od kilku lat nie ma już takiego obowiązku. W górach żadne dokumenty nie są wymagane, przede wszystkim musisz umieć przeżyć... Ale nie zaszkodzi go uzyskać bo nigdy nie wiadomo kiedy się może przydać. 
 
Gdy znudzi ci się wspinanie wyłącznie po skale i zacznie cię ciągnąć w Tatry zimą - to znak, że czas na zimowy kurs wspinaczkowy.
 
Zanim jednak przyjdźiesz na zimowy kurs Taternicki  mozesz sprawdźic czy o to Ci chodzi na  kursie wspinaczki lodowej. Lodospady to trochę inna aktywność, bardziej zbliżona do wspinaczki skałkowej niż wysoko górskiej, ale dająca dużą, czasami nie spodziewanie dużą frajdę. Wspinanie w pionowym lodzie nie jest trudniejsze niż w pionowej skale, a dla wielu wręcz łatwiejsze. 
Gdy już jesteś pewien czego chcesz to zapraszamy na kurs  taternicki zimowy. Kurs wymagający, dwuetapowy i skierowany do osób przygotowanych do niego kondycyjnie i operacyjnie po letnich wcześniejszych wspinaczkach.
  Raki, czekany, śruby lodowe: to tylko groźnie brzmi.  Asekuracja w mikście  nie musi być mniej bezpieczna niz w skale. Trzeba się tylko tego nauczyć. 
 
 
Oprócz nich Szkoła Wspinania Kilimanjaro ma w ofercie kilka innych szkoleń dla tych wszystkich, którzy nie mają w sobie pasji do wspiannia a po prostu kochaja być w górach i to najlepiej bezpiecznie.
 
Kursy dla takich ośób to kurs letniej turystyki -"Tatrzańskie Granie", oraz trzystopniowy kursy zimowej turystyki wysokogórskiej.
 

 Umiejętność posługiwania się czekanem, rakami, wejście na wierzchołek grania z asekuracja lotną, zajęcia z ratownictwa lodowcowego, jama śnieżna to tylko kilka z tematów którymi się będziemy zajmować na tych kursach. Jest to również bardzo dobra baza do późniejszego poważnego zimowego wspinania.

Dla miłośników gór o harakterze alpejskim, stworzyliśmy  kurs turystyki alpejskiej. Na nim nauczysz się poruszać po lodowcu, poruszać po  śnieżno-lodowych  ścianach, biwakować..
 
 Uzupełnieniem tych kursów są kursy lawinowe i nawigacyjne. Oczywiście nikt i nic nie obroni cię przed lawiną. Ale możesz nauczyć się jak rozpoznawać zagrożony teren, co robić w trakcie i po zejściu lawiny. A także jak wykorzystać urządzenia elektroniczne do szukania zasypanych.
Na kursie nawigacji z kolei nauczysz się jak nie zgubić się w górach, a jeżeli się jednak zgubisz to w jaki sposób się odnaleźć. Za pomocą GPS ale równiez metod tradycyjnych (mniej zawodnych) czyli kompasu i mapy.
 
Z kolei w grupie kursów "letnich" polecam kurs  ferratowy Przygotuje cię do poruszania się po via ferratach. Wspinaczki uzupełnią zajęcia z podstaw nawigacji, zawsze przydatne w górach.
 
Kochasz zimę  ale chcesz się poruszać po śniegu szybko i sprawnie, do tego umiesz jeździć na nartach to zapraszamy na kurs skiturowy i freeraidowy.

Program większości naszych kursów jest oparty na programach Polskiego Związku Alpinizmu.
Jednakże prowadząc szkolenia bazujemy nie tylko na wiedzy wypracowanej przez pokolenia instruktorów, ale także na własnych doświadczeniu. A przekazanie wiedzy i tych doświadczeń jest dla nas najistotniejsze.
 
I jeszcze jedno:
pamiętaj, że nie rozstajemy się z chwilą zakończenia kursu. Możesz na nas liczyć także po skończeniu szkolenia.
Jeżeli będziemy  mieć czas to pojadę się powspinać, pożyczę sprzęt lub przewodniki (jak tylko sami  ich nie będziemy używać) a zawsze pomożemy i doradzimy czy w kwestii sprzętu, treningu czy wyboru rejonu lub konkretnych dróg.